logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

taantuva, adjective

Word analysis
taantuvan

taantuvan

taantuva

Adjective, Singular Genitive

taantua

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

regressive regressiivinen, taantuva, palautuva
retrograde taantuva, taaksepäin kulkeva
Show more arrow right
OPUS; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; not-set; Tatoeba; WikiMatrix; GlobalVoices Taantuva teollisuus kaipaa uutta suuntaa. The declining industry needs a new direction. Taantuva sähköjärjestelmä vaatii pian päivitystä. The declining electrical system will soon need an update. Taantuva maa tarvitsee tukea taloudelliseen kehitykseen. The declining country needs support for economic development. Nähdä tämän suuren miehen taantuvan niin. To see this great man laid so low. Nämä lintulajit on luokiteltu EU:ssa taantuviksi lajeiksi. In the EU these birds are classed as declining species. Hallitus pyrkii tukemaan taantuville aloille suunnattuja investointeja. The government aims to support investments targeted towards ailing sectors. Yritys pyrkii ratkaisemaan taantuvia ongelmia uusilla innovaatioilla. The company aims to solve declining issues with new innovations. Yritys on keskittynyt auttamaan taantuville alueille suunnattuja hankkeita. The company is focused on helping projects targeted towards declining areas. On kiva nähdä Rickyn taantuvan, mutta haluan myös nähdä sinun menestyvän. As much as I enjoy watching Ricky regress, I'd much rather watch you progress. Mmm. Useimmat loukkaantumiset aiheuttavat lyhytaikaisen taantuvan muistinmenetyksen. Most traumatized brain injuries produce short-term retrograde amnesia. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

taantuva

taantuvat

Par

-ta

taantuvaa / taantuvata

taantuvia

Gen

-n

taantuvan

taantuvien

Ill

mihin

taantuvaan

taantuviin

Ine

-ssa

taantuvassa

taantuvissa

Ela

-sta

taantuvasta

taantuvista

All

-lle

taantuvalle

taantuville

Ade

-lla

taantuvalla

taantuvilla

Abl

-lta

taantuvalta

taantuvilta

Tra

-ksi

taantuvaksi

taantuviksi

Ess

-na

taantuvana

taantuvina

Abe

-tta

taantuvatta

taantuvitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

taantuva

taantuvat

Par

-ta

taantuvaa / taantuvata

taantuvia

Gen

-n

taantuvan

taantuvien

Ill

mihin

taantuvaan

taantuviin

Ine

-ssa

taantuvassa

taantuvissa

Ela

-sta

taantuvasta

taantuvista

All

-lle

taantuvalle

taantuville

Ade

-lla

taantuvalla

taantuvilla

Abl

-lta

taantuvalta

taantuvilta

Tra

-ksi

taantuvaksi

taantuviksi

Ess

-na

taantuvana

taantuvina

Abe

-tta

taantuvatta

taantuvitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

taantuvampi / taantuvempi

taantuvammat / taantuvemmat

Par

-ta

taantuvampaa / taantuvempaa

taantuvampia / taantuvempia

Gen

-n

taantuvamman / taantuvemman

taantuvampien / taantuvempien

Ill

mihin

taantuvampiin / taantuvempiin

taantuvampiin / taantuvempiin

Ine

-ssa

taantuvammassa / taantuvemmassa

taantuvammissa / taantuvemmissa

Ela

-sta

taantuvammasta / taantuvemmasta

taantuvammista / taantuvemmista

All

-lle

taantuvammalle / taantuvemmalle

taantuvammille / taantuvemmille

Ade

-lla

taantuvammalla / taantuvemmalla

taantuvammilla / taantuvemmilla

Abl

-lta

taantuvammalta / taantuvemmalta

taantuvammilta / taantuvemmilta

Tra

-ksi

taantuvammaksi / taantuvemmaksi

taantuvammiksi / taantuvemmiksi

Ess

-na

taantuvampana / taantuvempana

taantuvampina / taantuvempina

Abe

-tta

taantuvammatta / taantuvemmatta

taantuvammitta / taantuvemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvammin / taantuvemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

taantuvampi / taantuvempi

taantuvammat / taantuvemmat

Par

-ta

taantuvampaa / taantuvempaa

taantuvampia / taantuvempia

Gen

-n

taantuvamman / taantuvemman

taantuvampien / taantuvempien

Ill

mihin

taantuvampiin / taantuvempiin

taantuvampiin / taantuvempiin

Ine

-ssa

taantuvammassa / taantuvemmassa

taantuvammissa / taantuvemmissa

Ela

-sta

taantuvammasta / taantuvemmasta

taantuvammista / taantuvemmista

All

-lle

taantuvammalle / taantuvemmalle

taantuvammille / taantuvemmille

Ade

-lla

taantuvammalla / taantuvemmalla

taantuvammilla / taantuvemmilla

Abl

-lta

taantuvammalta / taantuvemmalta

taantuvammilta / taantuvemmilta

Tra

-ksi

taantuvammaksi / taantuvemmaksi

taantuvammiksi / taantuvemmiksi

Ess

-na

taantuvampana / taantuvempana

taantuvampina / taantuvempina

Abe

-tta

taantuvammatta / taantuvemmatta

taantuvammitta / taantuvemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvammin / taantuvemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

taantuvin

taantuvimmat

Par

-ta

taantuvinta

taantuvimpia

Gen

-n

taantuvimman

taantuvinten / taantuvimpien

Ill

mihin

taantuvimpaan

taantuvimpiin

Ine

-ssa

taantuvimmassa

taantuvimmissa

Ela

-sta

taantuvimmasta

taantuvimmista

All

-lle

taantuvimmalle

taantuvimmille

Ade

-lla

taantuvimmalla

taantuvimmilla

Abl

-lta

taantuvimmalta

taantuvimmilta

Tra

-ksi

taantuvimmaksi

taantuvimmiksi

Ess

-na

taantuvimpana

taantuvimpina

Abe

-tta

taantuvimmatta

taantuvimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

taantuvin

taantuvimmat

Par

-ta

taantuvinta

taantuvimpia

Gen

-n

taantuvimman

taantuvinten / taantuvimpien

Ill

mihin

taantuvimpaan

taantuvimpiin

Ine

-ssa

taantuvimmassa

taantuvimmissa

Ela

-sta

taantuvimmasta

taantuvimmista

All

-lle

taantuvimmalle

taantuvimmille

Ade

-lla

taantuvimmalla

taantuvimmilla

Abl

-lta

taantuvimmalta

taantuvimmilta

Tra

-ksi

taantuvimmaksi

taantuvimmiksi

Ess

-na

taantuvimpana

taantuvimpina

Abe

-tta

taantuvimmatta

taantuvimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive) to revert, to regress Show more arrow right From taka (“backside”) +‎ -ntua. Show more arrow right
to regress taantua, palata takaisin
to retrogress taantua, heiketä, mennä taaksepäin
to drop pudota, pudottaa, laskea, alentaa, tiputtaa, taantua
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; Europarl8; opensubtitles2 Olet taantunut. Look at you, all backslid. Nähdä tämän suuren miehen taantuvan niin. To see this great man laid so low. Hän ei saa taantua. We cannot afford a relapse. On kiva nähdä Rickyn taantuvan, mutta haluan myös nähdä sinun menestyvän. As much as I enjoy watching Ricky regress, I'd much rather watch you progress. Mmm. Taannuttavat vaikutukset. Recessive effects. Useimmat loukkaantumiset aiheuttavat lyhytaikaisen taantuvan muistinmenetyksen. Most traumatized brain injuries produce short-term retrograde amnesia. Se on siis sosiaalisesti taannuttava avustus. It is, therefore, a socially regressive tax. Kasvu taantuu, ja inflaatio nousee. Growth is declining and inflation is on the increase. Jos käy tuuri, Sheila taantuu pian. Maybe I'll get lucky, and she'll have a relapse by the end of the week. Olimmeko taantuneet typerien petojen tasolle. Had we deteriorated to the level of dumb beasts?- [ Giggling ]. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

taannun

en taannu

ii

taannut

et taannu

iii

taantuu

ei taannu

Plural

Positive

Negative

i

taannumme / taannutaan

emme taannu / ei taannuta

ii

taannutte

ette taannu

iii

taantuvat

eivät taannu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

taannuin

en taantunut

ii

taannuit

et taantunut

iii

taantui

ei taantunut

Plural

Positive

Negative

i

taannuimme / taannuttiin

emme taantuneet / ei taannuttu

ii

taannuitte

ette taantuneet

iii

taantuivat

eivät taantuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen taantunut

en ole taantunut

ii

olet taantunut

et ole taantunut

iii

on taantunut

ei ole taantunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme taantuneet

emme ole taantuneet

ii

olette taantuneet

ette ole taantuneet

iii

ovat taantuneet

eivät ole taantuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin taantunut

en ollut taantunut

ii

olit taantunut

et ollut taantunut

iii

oli taantunut

ei ollut taantunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme taantuneet

emme olleet taantuneet

ii

olitte taantuneet

ette olleet taantuneet

iii

olivat taantuneet

eivät olleet taantuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

taantuisin

en taantuisi

ii

taantuisit

et taantuisi

iii

taantuisi

ei taantuisi

Plural

Positive

Negative

i

taantuisimme

emme taantuisi

ii

taantuisitte

ette taantuisi

iii

taantuisivat

eivät taantuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin taantunut

en olisi taantunut

ii

olisit taantunut

et olisi taantunut

iii

olisi taantunut

ei olisi taantunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme taantuneet

emme olisi taantuneet

ii

olisitte taantuneet

ette olisi taantuneet

iii

olisivat taantuneet

eivät olisi taantuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

taantunen

en taantune

ii

taantunet

et taantune

iii

taantunee

ei taantune

Plural

Positive

Negative

i

taantunemme

emme taantune

ii

taantunette

ette taantune

iii

taantunevat

eivät taantune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen taantunut

en liene taantunut

ii

lienet taantunut

et liene taantunut

iii

lienee taantunut

ei liene taantunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme taantuneet

emme liene taantuneet

ii

lienette taantuneet

ette liene taantuneet

iii

lienevät taantuneet

eivät liene taantuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

taannu

iii

taantukoon

Plural

i

taantukaamme

ii

taantukaa

iii

taantukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

taantua

Tra

-ksi

taantuaksensa / taantuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

taantuessa

Ins

-in

taantuen

Ine

-ssa

taannuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

taantumaan

Ine

-ssa

taantumassa

Ela

-sta

taantumasta

Ade

-lla

taantumalla

Abe

-tta

taantumatta

Ins

-in

taantuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

taantuminen

Par

-ta

taantumista

Infinitive V

taantumaisillaan / taantumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

taannutaan

ei taannuta

Imperfect

taannuttiin

ei taannuttu

Potential

taannuttaneen

ei taannuttane

Conditional

taannuttaisiin

ei taannuttaisi

Imperative Present

taannuttakoon

älköön taannuttako

Imperative Perfect

olkoon taannuttu

älköön taannuttu

Positive

Negative

Present

taannutaan

ei taannuta

Imperfect

taannuttiin

ei taannuttu

Potential

taannuttaneen

ei taannuttane

Conditional

taannuttaisiin

ei taannuttaisi

Imperative Present

taannuttakoon

älköön taannuttako

Imperative Perfect

olkoon taannuttu

älköön taannuttu

Participle

Active

Passive

1st

taantuva

taannuttava

2nd

taantunut

taannuttu

3rd

taantuma

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

taantuva

taantuvat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

taantuvien

Solve

Ill

mihin

taantuviin

Solve

Ine

-ssa

taantuvassa

Solve

Ela

-sta

taantuvasta

taantuvista

All

-lle

taantuvalle

taantuville

Ade

-lla

taantuvalla

taantuvilla

Abl

-lta

taantuvilta

Solve

Tra

-ksi

taantuvaksi

Solve

Ess

-na

taantuvana

taantuvina

Abe

-tta

taantuvatta

taantuvitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

taantuva

taantuvat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

taantuvien

Solve

Ill

mihin

taantuviin

Solve

Ine

-ssa

taantuvassa

Solve

Ela

-sta

taantuvasta

taantuvista

All

-lle

taantuvalle

taantuville

Ade

-lla

taantuvalla

taantuvilla

Abl

-lta

taantuvilta

Solve

Tra

-ksi

taantuvaksi

Solve

Ess

-na

taantuvana

taantuvina

Abe

-tta

taantuvatta

taantuvitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

taantuvampia / taantuvempia

Solve

Gen

-n

taantuvamman / taantuvemman

taantuvampien / taantuvempien

Ill

mihin

taantuvampiin / taantuvempiin

Solve

Ine

-ssa

taantuvammassa / taantuvemmassa

taantuvammissa / taantuvemmissa

Ela

-sta

taantuvammasta / taantuvemmasta

taantuvammista / taantuvemmista

All

-lle

taantuvammalle / taantuvemmalle

taantuvammille / taantuvemmille

Ade

-lla

taantuvammalla / taantuvemmalla

taantuvammilla / taantuvemmilla

Abl

-lta

taantuvammalta / taantuvemmalta

taantuvammilta / taantuvemmilta

Tra

-ksi

taantuvammiksi / taantuvemmiksi

Solve

Ess

-na

taantuvampana / taantuvempana

Solve

Abe

-tta

taantuvammatta / taantuvemmatta

taantuvammitta / taantuvemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvammin / taantuvemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

taantuvampia / taantuvempia

Solve

Gen

-n

taantuvamman / taantuvemman

taantuvampien / taantuvempien

Ill

mihin

taantuvampiin / taantuvempiin

Solve

Ine

-ssa

taantuvammassa / taantuvemmassa

taantuvammissa / taantuvemmissa

Ela

-sta

taantuvammasta / taantuvemmasta

taantuvammista / taantuvemmista

All

-lle

taantuvammalle / taantuvemmalle

taantuvammille / taantuvemmille

Ade

-lla

taantuvammalla / taantuvemmalla

taantuvammilla / taantuvemmilla

Abl

-lta

taantuvammalta / taantuvemmalta

taantuvammilta / taantuvemmilta

Tra

-ksi

taantuvammiksi / taantuvemmiksi

Solve

Ess

-na

taantuvampana / taantuvempana

Solve

Abe

-tta

taantuvammatta / taantuvemmatta

taantuvammitta / taantuvemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvammin / taantuvemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

taantuvimpia

Solve

Gen

-n

taantuvimman

taantuvinten / taantuvimpien

Ill

mihin

taantuvimpiin

Solve

Ine

-ssa

taantuvimmassa

Solve

Ela

-sta

taantuvimmasta

taantuvimmista

All

-lle

taantuvimmalle

taantuvimmille

Ade

-lla

taantuvimmalla

taantuvimmilla

Abl

-lta

taantuvimmalta

taantuvimmilta

Tra

-ksi

taantuvimmaksi

taantuvimmiksi

Ess

-na

taantuvimpina

Solve

Abe

-tta

taantuvimmatta

taantuvimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

taantuvimpia

Solve

Gen

-n

taantuvimman

taantuvinten / taantuvimpien

Ill

mihin

taantuvimpiin

Solve

Ine

-ssa

taantuvimmassa

Solve

Ela

-sta

taantuvimmasta

taantuvimmista

All

-lle

taantuvimmalle

taantuvimmille

Ade

-lla

taantuvimmalla

taantuvimmilla

Abl

-lta

taantuvimmalta

taantuvimmilta

Tra

-ksi

taantuvimmaksi

taantuvimmiksi

Ess

-na

taantuvimpina

Solve

Abe

-tta

taantuvimmatta

taantuvimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

taantuvimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

taannun

en Solve

ii

taannut

et taannu

iii

ei taannu

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme taannu / ei taannuta

Solve

ii

taannutte

ette taannu

iii

taantuvat

eivät taannu

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

taannunen
Solve

ii

taannutet taannu

iii

ei taannu
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme taannu / ei taannuta
Solve

ii

taannutteette taannu

iii

taantuvateivät taannu
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

taannuin

en taantunut

ii

taannuit

et Solve

iii

ei taantunut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

taannuimme / taannuttiin

emme taantuneet / ei taannuttu

ii

ette taantuneet

Solve

iii

taantuivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

taannuinen taantunut

ii

taannuitet
Solve

iii

ei taantunut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

taannuimme / taannuttiinemme taantuneet / ei taannuttu

ii

ette taantuneet
Solve

iii

taantuivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

taannu

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

taannu

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

taantuisin

en taantuisi

ii

taantuisit

et taantuisi

iii

ei taantuisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

taantuisimme

emme taantuisi

ii

ette Solve

iii

taantuisivat

eivät taantuisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

taantuisinen taantuisi

ii

taantuisitet taantuisi

iii

ei taantuisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

taantuisimmeemme taantuisi

ii

ette
Solve

iii

taantuisivateivät taantuisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept