sysännyt |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
to push | työntää, ajaa, painaa, ponnistaa, sysätä, mainostaa |
to thrust | työntää, sysätä, tyrkätä, tyrkyttää itseään |
to plunge | syöstä, syöksyä, heittäytyä, puskea aaltoja, sysätä, laskea jyrkästi |
to shove | työntää, pistää, töniä, tuuppia, sysätä, tyrkätä |
to dash | murskata, syöksähtää, herättää huomiota, iskeä, paiskata, sysätä |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysään |
|
ii |
sysäät |
|
iii |
sysää |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysäämme / sysätään |
|
ii |
sysäätte |
|
iii |
sysäävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysäsin |
|
ii |
sysäsit |
|
iii |
sysäsi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysäsimme / sysättiin |
|
ii |
sysäsitte |
|
iii |
sysäsivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme sysänneet |
emme ole sysänneet |
ii |
olette sysänneet |
ette ole sysänneet |
iii |
ovat sysänneet |
eivät ole sysänneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme sysänneet |
emme olleet sysänneet |
ii |
olitte sysänneet |
ette olleet sysänneet |
iii |
olivat sysänneet |
eivät olleet sysänneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysäisin |
|
ii |
sysäisit |
|
iii |
sysäisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysäisimme |
|
ii |
sysäisitte |
|
iii |
sysäisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme sysänneet |
emme olisi sysänneet |
ii |
olisitte sysänneet |
ette olisi sysänneet |
iii |
olisivat sysänneet |
eivät olisi sysänneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysännen |
en sysänne |
ii |
sysännet |
et sysänne |
iii |
sysännee |
ei sysänne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
sysännemme |
emme sysänne |
ii |
sysännette |
ette sysänne |
iii |
sysännevät |
eivät sysänne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme sysänneet |
emme liene sysänneet |
ii |
lienette sysänneet |
ette liene sysänneet |
iii |
lienevät sysänneet |
eivät liene sysänneet |
Singular
i |
- |
ii |
sysää |
iii |
sysätköön |
Plural
i |
sysätkäämme |
ii |
sysätkää |
iii |
sysätkööt |
Nom |
- |
sysätä |
Tra |
-ksi |
sysätäksensä / sysätäkseen |
Ine |
-ssa |
sysätessä |
Ins |
-in |
sysäten |
Ine |
-ssa |
sysättäessä (passive) |
Ill |
mihin |
sysäämään |
Ine |
-ssa |
sysäämässä |
Ela |
-sta |
sysäämästä |
Ade |
-lla |
sysäämällä |
Abe |
-tta |
sysäämättä |
Ins |
-in |
sysäämän |
Ins |
-in |
sysättämän (passive) |
Nom |
- |
sysääminen |
Par |
-ta |
sysäämistä |
sysäämäisillänsä / sysäämäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
sysätään |
ei sysätä |
Imperfect |
sysättiin |
ei sysätty |
Potential |
sysättäneen |
ei sysättäne |
Conditional |
sysättäisiin |
ei sysättäisi |
Imperative Present |
sysättäköön |
älköön sysättäkö |
Imperative Perfect |
olkoon sysätty |
älköön sysätty |
Positive
Negative
Present
sysätään
ei sysätä
Imperfect
sysättiin
ei sysätty
Potential
sysättäneen
ei sysättäne
Conditional
sysättäisiin
ei sysättäisi
Imperative Present
sysättäköön
älköön sysättäkö
Imperative Perfect
olkoon sysätty
älköön sysätty
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
sysäävä |
sysättävä |
2nd |
sysätty |
|
3rd |
sysäämä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net