logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

riimisuolata, verb

Word analysis
riimisuolata

riimisuolata

riimisuolata

Verb, Passive Indicative Present Pe4 Con negative form of verb

riimisuolata

Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative

riimi

Noun, Singular Nominative

+ suo

Noun, Singular Nominative

+ lata

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

Synonym of tuoresuolata Show more arrow right riimi +‎ suolata Show more arrow right
rhyme
riimisuolata
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

riimisuolaan

en riimisuolaa

ii

riimisuolaat

et riimisuolaa

iii

riimisuolaa

ei riimisuolaa

Plural

Positive

Negative

i

riimisuolaamme / riimisuolataan

emme riimisuolaa / ei riimisuolata

ii

riimisuolaatte

ette riimisuolaa

iii

riimisuolaavat

eivät riimisuolaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

riimisuolasin

en riimisuolannut

ii

riimisuolasit

et riimisuolannut

iii

riimisuolasi

ei riimisuolannut

Plural

Positive

Negative

i

riimisuolasimme / riimisuolattiin

emme riimisuolanneet / ei riimisuolattu

ii

riimisuolasitte

ette riimisuolanneet

iii

riimisuolasivat

eivät riimisuolanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen riimisuolannut

en ole riimisuolannut

ii

olet riimisuolannut

et ole riimisuolannut

iii

on riimisuolannut

ei ole riimisuolannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme riimisuolanneet

emme ole riimisuolanneet

ii

olette riimisuolanneet

ette ole riimisuolanneet

iii

ovat riimisuolanneet

eivät ole riimisuolanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin riimisuolannut

en ollut riimisuolannut

ii

olit riimisuolannut

et ollut riimisuolannut

iii

oli riimisuolannut

ei ollut riimisuolannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme riimisuolanneet

emme olleet riimisuolanneet

ii

olitte riimisuolanneet

ette olleet riimisuolanneet

iii

olivat riimisuolanneet

eivät olleet riimisuolanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

riimisuolaisin

en riimisuolaisi

ii

riimisuolaisit

et riimisuolaisi

iii

riimisuolaisi

ei riimisuolaisi

Plural

Positive

Negative

i

riimisuolaisimme

emme riimisuolaisi

ii

riimisuolaisitte

ette riimisuolaisi

iii

riimisuolaisivat

eivät riimisuolaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin riimisuolannut

en olisi riimisuolannut

ii

olisit riimisuolannut

et olisi riimisuolannut

iii

olisi riimisuolannut

ei olisi riimisuolannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme riimisuolanneet

emme olisi riimisuolanneet

ii

olisitte riimisuolanneet

ette olisi riimisuolanneet

iii

olisivat riimisuolanneet

eivät olisi riimisuolanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

riimisuolannen

en riimisuolanne

ii

riimisuolannet

et riimisuolanne

iii

riimisuolannee

ei riimisuolanne

Plural

Positive

Negative

i

riimisuolannemme

emme riimisuolanne

ii

riimisuolannette

ette riimisuolanne

iii

riimisuolannevat

eivät riimisuolanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen riimisuolannut

en liene riimisuolannut

ii

lienet riimisuolannut

et liene riimisuolannut

iii

lienee riimisuolannut

ei liene riimisuolannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme riimisuolanneet

emme liene riimisuolanneet

ii

lienette riimisuolanneet

ette liene riimisuolanneet

iii

lienevät riimisuolanneet

eivät liene riimisuolanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

riimisuolaa

iii

riimisuolatkoon

Plural

i

riimisuolatkaamme

ii

riimisuolatkaa

iii

riimisuolatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

riimisuolata

Tra

-ksi

riimisuolataksensa / riimisuolatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

riimisuolatessa

Ins

-in

riimisuolaten

Ine

-ssa

riimisuolattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

riimisuolaamaan

Ine

-ssa

riimisuolaamassa

Ela

-sta

riimisuolaamasta

Ade

-lla

riimisuolaamalla

Abe

-tta

riimisuolaamatta

Ins

-in

riimisuolaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

riimisuolaaminen

Par

-ta

riimisuolaamista

Infinitive V

riimisuolaamaisillaan / riimisuolaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

riimisuolataan

ei riimisuolata

Imperfect

riimisuolattiin

ei riimisuolattu

Potential

riimisuolattaneen

ei riimisuolattane

Conditional

riimisuolattaisiin

ei riimisuolattaisi

Imperative Present

riimisuolattakoon

älköön riimisuolattako

Imperative Perfect

olkoon riimisuolattu

älköön riimisuolattu

Positive

Negative

Present

riimisuolataan

ei riimisuolata

Imperfect

riimisuolattiin

ei riimisuolattu

Potential

riimisuolattaneen

ei riimisuolattane

Conditional

riimisuolattaisiin

ei riimisuolattaisi

Imperative Present

riimisuolattakoon

älköön riimisuolattako

Imperative Perfect

olkoon riimisuolattu

älköön riimisuolattu

Participle

Active

Passive

1st

riimisuolaava

riimisuolattava

2nd

riimisuolannut

riimisuolattu

3rd

riimisuolaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

riimi

riimit

Par

-ta

riimiä

riimejä

Gen

-n

riimin

riimien

Ill

mihin

riimiin

riimeihin

Ine

-ssa

riimissä

riimeissä

Ela

-sta

riimistä

riimeistä

All

-lle

riimille

riimeille

Ade

-lla

riimillä

riimeillä

Abl

-lta

riimiltä

riimeiltä

Tra

-ksi

riimiksi

riimeiksi

Ess

-na

riiminä

riimeinä

Abe

-tta

riimittä

riimeittä

Com

-ne

-

riimeine

Ins

-in

-

riimein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

riimi

riimit

Par

-ta

riimiä

riimejä

Gen

-n

riimin

riimien

Ill

mihin

riimiin

riimeihin

Ine

-ssa

riimissä

riimeissä

Ela

-sta

riimistä

riimeistä

All

-lle

riimille

riimeille

Ade

-lla

riimillä

riimeillä

Abl

-lta

riimiltä

riimeiltä

Tra

-ksi

riimiksi

riimeiksi

Ess

-na

riiminä

riimeinä

Abe

-tta

riimittä

riimeittä

Com

-ne

-

riimeine

Ins

-in

-

riimein

rhyme loppusointu, riimi, runo, riimisana
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000; OpenSubtitles, sentence id: 5432 Kiva riimi. Nice rhyme. Viaton riimi. An innocent rhyme. Se oli riimi! That was a poem! Riimi Dizzeelle. A rhyme for Dizzee. Riimin kanssa. To my loo. Riimi on runouden tärkeä elementti. Riimi is an important element in poetry. Riimi tuo lauluun rytmiä ja kauneutta. Rhyme brings rhythm and beauty to the song. Sanot vain riimin. Just say the rhyme. Miten olisi spontaani riimi? Okay, how about a spontaneous tidbit that rhymes? Riimi on tärkeä osa suomen kielen sanataidetta. Rhyme is an important part of the Finnish language poetry. Show more arrow right

Wiktionary

rhyme Show more arrow right riimitellä Show more arrow right

Wikipedia

Rhyme A rhyme is a repetition of similar sounds (usually, exactly the same sound) in the final stressed syllables and any following syllables of two or more words. Most often, this kind of perfect rhyming is consciously used for artistic effect in the final position of lines within poems or songs. More broadly, a rhyme may also variously refer to other types of similar sounds near the ends of two or more words. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

riimini

riimini

riimisi

riimisi

riiminsä

riiminsä

Par

-ta

riimiäni

riimejäni

riimiäsi

riimejäsi

riimiänsä / riimiään

riimejänsä / riimejään

Gen

-n

riimini

riimieni

riimisi

riimiesi

riiminsä

riimiensä

Ill

mihin

riimiini

riimeihini

riimiisi

riimeihisi

riimiinsä

riimeihinsä

Ine

-ssa

riimissäni

riimeissäni

riimissäsi

riimeissäsi

riimissänsä / riimissään

riimeissänsä / riimeissään

Ela

-sta

riimistäni

riimeistäni

riimistäsi

riimeistäsi

riimistänsä / riimistään

riimeistänsä / riimeistään

All

-lle

riimilleni

riimeilleni

riimillesi

riimeillesi

riimillensä / riimilleen

riimeillensä / riimeilleän

Ade

-lla

riimilläni

riimeilläni

riimilläsi

riimeilläsi

riimillänsä / riimillään

riimeillänsä / riimeillään

Abl

-lta

riimiltäni

riimeiltäni

riimiltäsi

riimeiltäsi

riimiltänsä / riimiltään

riimeiltänsä / riimeiltään

Tra

-ksi

riimikseni

riimeikseni

riimiksesi

riimeiksesi

riimiksensä / riimikseen

riimeiksensä / riimeikseen

Ess

-na

riiminäni

riimeinäni

riiminäsi

riimeinäsi

riiminänsä / riiminään

riimeinänsä / riimeinään

Abe

-tta

riimittäni

riimeittäni

riimittäsi

riimeittäsi

riimittänsä / riimittään

riimeittänsä / riimeittään

Com

-ne

-

riimeineni

-

riimeinesi

-

riimeinensä / riimeineen

Singular

Plural

Nom

-

riimini

riimisi

riiminsä

riimini

riimisi

riiminsä

Par

-ta

riimiäni

riimiäsi

riimiänsä / riimiään

riimejäni

riimejäsi

riimejänsä / riimejään

Gen

-n

riimini

riimisi

riiminsä

riimieni

riimiesi

riimiensä

Ill

mihin

riimiini

riimiisi

riimiinsä

riimeihini

riimeihisi

riimeihinsä

Ine

-ssa

riimissäni

riimissäsi

riimissänsä / riimissään

riimeissäni

riimeissäsi

riimeissänsä / riimeissään

Ela

-sta

riimistäni

riimistäsi

riimistänsä / riimistään

riimeistäni

riimeistäsi

riimeistänsä / riimeistään

All

-lle

riimilleni

riimillesi

riimillensä / riimilleen

riimeilleni

riimeillesi

riimeillensä / riimeilleän

Ade

-lla

riimilläni

riimilläsi

riimillänsä / riimillään

riimeilläni

riimeilläsi

riimeillänsä / riimeillään

Abl

-lta

riimiltäni

riimiltäsi

riimiltänsä / riimiltään

riimeiltäni

riimeiltäsi

riimeiltänsä / riimeiltään

Tra

-ksi

riimikseni

riimiksesi

riimiksensä / riimikseen

riimeikseni

riimeiksesi

riimeiksensä / riimeikseen

Ess

-na

riiminäni

riiminäsi

riiminänsä / riiminään

riimeinäni

riimeinäsi

riimeinänsä / riimeinään

Abe

-tta

riimittäni

riimittäsi

riimittänsä / riimittään

riimeittäni

riimeittäsi

riimeittänsä / riimeittään

Com

-ne

-

-

-

riimeineni

riimeinesi

riimeinensä / riimeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

riimimme

riimimme

riiminne

riiminne

riiminsä

riiminsä

Par

-ta

riimiämme

riimejämme

riimiänne

riimejänne

riimiänsä / riimiään

riimejänsä / riimejään

Gen

-n

riimimme

riimiemme

riiminne

riimienne

riiminsä

riimiensä

Ill

mihin

riimiimme

riimeihimme

riimiinne

riimeihinne

riimiinsä

riimeihinsä

Ine

-ssa

riimissämme

riimeissämme

riimissänne

riimeissänne

riimissänsä / riimissään

riimeissänsä / riimeissään

Ela

-sta

riimistämme

riimeistämme

riimistänne

riimeistänne

riimistänsä / riimistään

riimeistänsä / riimeistään

All

-lle

riimillemme

riimeillemme

riimillenne

riimeillenne

riimillensä / riimilleen

riimeillensä / riimeilleän

Ade

-lla

riimillämme

riimeillämme

riimillänne

riimeillänne

riimillänsä / riimillään

riimeillänsä / riimeillään

Abl

-lta

riimiltämme

riimeiltämme

riimiltänne

riimeiltänne

riimiltänsä / riimiltään

riimeiltänsä / riimeiltään

Tra

-ksi

riimiksemme

riimeiksemme

riimiksenne

riimeiksenne

riimiksensä / riimikseen

riimeiksensä / riimeikseen

Ess

-na

riiminämme

riimeinämme

riiminänne

riimeinänne

riiminänsä / riiminään

riimeinänsä / riimeinään

Abe

-tta

riimittämme

riimeittämme

riimittänne

riimeittänne

riimittänsä / riimittään

riimeittänsä / riimeittään

Com

-ne

-

riimeinemme

-

riimeinenne

-

riimeinensä / riimeineen

Singular

Plural

Nom

-

riimimme

riiminne

riiminsä

riimimme

riiminne

riiminsä

Par

-ta

riimiämme

riimiänne

riimiänsä / riimiään

riimejämme

riimejänne

riimejänsä / riimejään

Gen

-n

riimimme

riiminne

riiminsä

riimiemme

riimienne

riimiensä

Ill

mihin

riimiimme

riimiinne

riimiinsä

riimeihimme

riimeihinne

riimeihinsä

Ine

-ssa

riimissämme

riimissänne

riimissänsä / riimissään

riimeissämme

riimeissänne

riimeissänsä / riimeissään

Ela

-sta

riimistämme

riimistänne

riimistänsä / riimistään

riimeistämme

riimeistänne

riimeistänsä / riimeistään

All

-lle

riimillemme

riimillenne

riimillensä / riimilleen

riimeillemme

riimeillenne

riimeillensä / riimeilleän

Ade

-lla

riimillämme

riimillänne

riimillänsä / riimillään

riimeillämme

riimeillänne

riimeillänsä / riimeillään

Abl

-lta

riimiltämme

riimiltänne

riimiltänsä / riimiltään

riimeiltämme

riimeiltänne

riimeiltänsä / riimeiltään

Tra

-ksi

riimiksemme

riimiksenne

riimiksensä / riimikseen

riimeiksemme

riimeiksenne

riimeiksensä / riimeikseen

Ess

-na

riiminämme

riiminänne

riiminänsä / riiminään

riimeinämme

riimeinänne

riimeinänsä / riimeinään

Abe

-tta

riimittämme

riimittänne

riimittänsä / riimittään

riimeittämme

riimeittänne

riimeittänsä / riimeittään

Com

-ne

-

-

-

riimeinemme

riimeinenne

riimeinensä / riimeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

suota

soita

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

suohon

soihin

Ine

-ssa

suossa

soissa

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

suolta

soilta

Tra

-ksi

suoksi

soiksi

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

suota

soita

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

suohon

soihin

Ine

-ssa

suossa

soissa

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

suolta

soilta

Tra

-ksi

suoksi

soiksi

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

swamp suo, räme
bog suo, neva, vessa, rahkasuo
mire suo, lieju, loka, muta
morass räme, suo
fen letto, suo
slough suo, räme, mutakuoppa
quagmire upottava suo, suo, hetteikkö, hyllyvä maaperä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019; Finnish-English Parallel Corpus Suo anteeksi. Excuse me. Suo anteeksi, Sam. Sam, will you excuse me? Suo anteeksi sotku. Sorry about this mess. Rita, suo anteeksi. Rita, will you excuse us for a second? Suo anteeksi, Jerry. Excuse me, Jerry. Suo anteeksi, sahib. Excuse me, sahib. Suo anteeksi hetkinen. Would you excuse us? Suo siunaus veljesseuralle! Do bless our Christian brotherhood. Koska suo hän meille kaiken. Let's give thanks to our Provider. Soita on eri soita. Bogs are different kinds of bogs. Show more arrow right

Wiktionary

swamp, bog, marsh, mire Show more arrow right soinen soistua Show more arrow right aapasuokarpalosuokeidassuokohosuokorpisuokuivatussuokumpusuopalsasuorahkasuorimpisuorämesuosoidensuojelusuoaluesuoaukeasuoaukeamasuohaukkasuokaasusuokasvisuokasvillisuussuokortesuokukkasuokukkosuolampisuolöytösuomalmisuometsäsuomuurainsuomyrttisuoniittysuonkuivatussuonojitussuonraivaussuontutkimussuopeltosuopursusuoputkisuopöllösuoruumissuosaarekesuosirrisuoturvesuotyyppisuoviljelysuovillasuoyhdistymäsuoyhdistymätyyppiturvesuo Show more arrow right Finnish Wikipedia has an article on:suoWikipedia fi From Proto-Finnic soo, possibly from Proto-Uralic towe (but t > s is irregular), or alternatively an early borrowing from Pre-Germanic soygw-ó-/soygw-í-. Cognates include Estonian soo. Show more arrow right

Wikipedia

Bog A bog or bogland is a wetland that accumulates peat, a deposit of dead plant material—often mosses, and in a majority of cases, sphagnum moss. It is one of the four main types of wetlands. Other names for bogs include mire, mosses, quagmire, and muskeg; alkaline mires are called fens.[clarification needed] A baygall is another type of bog found in the forest of the Gulf Coast states in the United States. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suoni

suoni

suosi

suosi

suonsa

suonsa

Par

-ta

suotani

soitani

suotasi

soitasi

suotansa / suotaan

soitansa / soitaan

Gen

-n

suoni

soitteni / soideni

suosi

soittesi / soidesi

suonsa

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohoni

soihini

suohosi

soihisi

suohonsa

soihinsa

Ine

-ssa

suossani

soissani

suossasi

soissasi

suossansa / suossaan

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostani

soistani

suostasi

soistasi

suostansa / suostaan

soistansa / soistaan

All

-lle

suolleni

soilleni

suollesi

soillesi

suollensa / suolleen

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollani

soillani

suollasi

soillasi

suollansa / suollaan

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltani

soiltani

suoltasi

soiltasi

suoltansa / suoltaan

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suokseni

soikseni

suoksesi

soiksesi

suoksensa / suokseen

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonani

soinani

suonasi

soinasi

suonansa / suonaan

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottani

soittani

suottasi

soittasi

suottansa / suottaan

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

soineni

-

soinesi

-

soinensa / soineen

Singular

Plural

Nom

-

suoni

suosi

suonsa

suoni

suosi

suonsa

Par

-ta

suotani

suotasi

suotansa / suotaan

soitani

soitasi

soitansa / soitaan

Gen

-n

suoni

suosi

suonsa

soitteni / soideni

soittesi / soidesi

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohoni

suohosi

suohonsa

soihini

soihisi

soihinsa

Ine

-ssa

suossani

suossasi

suossansa / suossaan

soissani

soissasi

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostani

suostasi

suostansa / suostaan

soistani

soistasi

soistansa / soistaan

All

-lle

suolleni

suollesi

suollensa / suolleen

soilleni

soillesi

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollani

suollasi

suollansa / suollaan

soillani

soillasi

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltani

suoltasi

suoltansa / suoltaan

soiltani

soiltasi

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suokseni

suoksesi

suoksensa / suokseen

soikseni

soiksesi

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonani

suonasi

suonansa / suonaan

soinani

soinasi

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottani

suottasi

suottansa / suottaan

soittani

soittasi

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

-

-

soineni

soinesi

soinensa / soineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suomme

suomme

suonne

suonne

suonsa

suonsa

Par

-ta

suotamme

soitamme

suotanne

soitanne

suotansa / suotaan

soitansa / soitaan

Gen

-n

suomme

soittemme / soidemme

suonne

soittenne / soidenne

suonsa

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohomme

soihimme

suohonne

soihinne

suohonsa

soihinsa

Ine

-ssa

suossamme

soissamme

suossanne

soissanne

suossansa / suossaan

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostamme

soistamme

suostanne

soistanne

suostansa / suostaan

soistansa / soistaan

All

-lle

suollemme

soillemme

suollenne

soillenne

suollensa / suolleen

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollamme

soillamme

suollanne

soillanne

suollansa / suollaan

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltamme

soiltamme

suoltanne

soiltanne

suoltansa / suoltaan

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suoksemme

soiksemme

suoksenne

soiksenne

suoksensa / suokseen

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonamme

soinamme

suonanne

soinanne

suonansa / suonaan

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottamme

soittamme

suottanne

soittanne

suottansa / suottaan

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

soinemme

-

soinenne

-

soinensa / soineen

Singular

Plural

Nom

-

suomme

suonne

suonsa

suomme

suonne

suonsa

Par

-ta

suotamme

suotanne

suotansa / suotaan

soitamme

soitanne

soitansa / soitaan

Gen

-n

suomme

suonne

suonsa

soittemme / soidemme

soittenne / soidenne

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohomme

suohonne

suohonsa

soihimme

soihinne

soihinsa

Ine

-ssa

suossamme

suossanne

suossansa / suossaan

soissamme

soissanne

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostamme

suostanne

suostansa / suostaan

soistamme

soistanne

soistansa / soistaan

All

-lle

suollemme

suollenne

suollensa / suolleen

soillemme

soillenne

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollamme

suollanne

suollansa / suollaan

soillamme

soillanne

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltamme

suoltanne

suoltansa / suoltaan

soiltamme

soiltanne

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suoksemme

suoksenne

suoksensa / suokseen

soiksemme

soiksenne

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonamme

suonanne

suonansa / suonaan

soinamme

soinanne

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottamme

suottanne

suottansa / suottaan

soittamme

soittanne

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

-

-

soinemme

soinenne

soinensa / soineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lata

ladat

Par

-ta

lataa

latoja

Gen

-n

ladan

latojen

Ill

mihin

lataan

latoihin

Ine

-ssa

ladassa

ladoissa

Ela

-sta

ladasta

ladoista

All

-lle

ladalle

ladoille

Ade

-lla

ladalla

ladoilla

Abl

-lta

ladalta

ladoilta

Tra

-ksi

ladaksi

ladoiksi

Ess

-na

latana

latoina

Abe

-tta

ladatta

ladoitta

Com

-ne

-

latoine

Ins

-in

-

ladoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lata

ladat

Par

-ta

lataa

latoja

Gen

-n

ladan

latojen

Ill

mihin

lataan

latoihin

Ine

-ssa

ladassa

ladoissa

Ela

-sta

ladasta

ladoista

All

-lle

ladalle

ladoille

Ade

-lla

ladalla

ladoilla

Abl

-lta

ladalta

ladoilta

Tra

-ksi

ladaksi

ladoiksi

Ess

-na

latana

latoina

Abe

-tta

ladatta

ladoitta

Com

-ne

-

latoine

Ins

-in

-

ladoin

clod crusher lata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Consilium EU; EMEA0.3; Europarl; OPUS Lataa se. Load it. Lataa pdf. Download as pdf. Lataa heti. Charge now. Lataa annos. Load the dose. Lataa aseet. Arm weapons. Latoja on paljon. There are many chargers. Unohdin lata kotiin. I forgot the charger at home. Lataa se vaan. Just recharge it. Lataa APns-tykki. Load ap cannons and close! Lata on täynnä sotilaita. The port is full of soldiers. Show more arrow right

Wiktionary

field drag lana Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

latani

latani

latasi

latasi

latansa

latansa

Par

-ta

lataani

latojani

lataasi

latojasi

lataansa

latojansa / latojaan

Gen

-n

latani

latojeni

latasi

latojesi

latansa

latojensa

Ill

mihin

lataani

latoihini

lataasi

latoihisi

lataansa

latoihinsa

Ine

-ssa

ladassani

ladoissani

ladassasi

ladoissasi

ladassansa / ladassaan

ladoissansa / ladoissaan

Ela

-sta

ladastani

ladoistani

ladastasi

ladoistasi

ladastansa / ladastaan

ladoistansa / ladoistaan

All

-lle

ladalleni

ladoilleni

ladallesi

ladoillesi

ladallensa / ladalleen

ladoillensa / ladoillean

Ade

-lla

ladallani

ladoillani

ladallasi

ladoillasi

ladallansa / ladallaan

ladoillansa / ladoillaan

Abl

-lta

ladaltani

ladoiltani

ladaltasi

ladoiltasi

ladaltansa / ladaltaan

ladoiltansa / ladoiltaan

Tra

-ksi

ladakseni

ladoikseni

ladaksesi

ladoiksesi

ladaksensa / ladakseen

ladoiksensa / ladoikseen

Ess

-na

latanani

latoinani

latanasi

latoinasi

latanansa / latanaan

latoinansa / latoinaan

Abe

-tta

ladattani

ladoittani

ladattasi

ladoittasi

ladattansa / ladattaan

ladoittansa / ladoittaan

Com

-ne

-

latoineni

-

latoinesi

-

latoinensa / latoineen

Singular

Plural

Nom

-

latani

latasi

latansa

latani

latasi

latansa

Par

-ta

lataani

lataasi

lataansa

latojani

latojasi

latojansa / latojaan

Gen

-n

latani

latasi

latansa

latojeni

latojesi

latojensa

Ill

mihin

lataani

lataasi

lataansa

latoihini

latoihisi

latoihinsa

Ine

-ssa

ladassani

ladassasi

ladassansa / ladassaan

ladoissani

ladoissasi

ladoissansa / ladoissaan

Ela

-sta

ladastani

ladastasi

ladastansa / ladastaan

ladoistani

ladoistasi

ladoistansa / ladoistaan

All

-lle

ladalleni

ladallesi

ladallensa / ladalleen

ladoilleni

ladoillesi

ladoillensa / ladoillean

Ade

-lla

ladallani

ladallasi

ladallansa / ladallaan

ladoillani

ladoillasi

ladoillansa / ladoillaan

Abl

-lta

ladaltani

ladaltasi

ladaltansa / ladaltaan

ladoiltani

ladoiltasi

ladoiltansa / ladoiltaan

Tra

-ksi

ladakseni

ladaksesi

ladaksensa / ladakseen

ladoikseni

ladoiksesi

ladoiksensa / ladoikseen

Ess

-na

latanani

latanasi

latanansa / latanaan

latoinani

latoinasi

latoinansa / latoinaan

Abe

-tta

ladattani

ladattasi

ladattansa / ladattaan

ladoittani

ladoittasi

ladoittansa / ladoittaan

Com

-ne

-

-

-

latoineni

latoinesi

latoinensa / latoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

latamme

latamme

latanne

latanne

latansa

latansa

Par

-ta

lataamme

latojamme

lataanne

latojanne

lataansa

latojansa / latojaan

Gen

-n

latamme

latojemme

latanne

latojenne

latansa

latojensa

Ill

mihin

lataamme

latoihimme

lataanne

latoihinne

lataansa

latoihinsa

Ine

-ssa

ladassamme

ladoissamme

ladassanne

ladoissanne

ladassansa / ladassaan

ladoissansa / ladoissaan

Ela

-sta

ladastamme

ladoistamme

ladastanne

ladoistanne

ladastansa / ladastaan

ladoistansa / ladoistaan

All

-lle

ladallemme

ladoillemme

ladallenne

ladoillenne

ladallensa / ladalleen

ladoillensa / ladoillean

Ade

-lla

ladallamme

ladoillamme

ladallanne

ladoillanne

ladallansa / ladallaan

ladoillansa / ladoillaan

Abl

-lta

ladaltamme

ladoiltamme

ladaltanne

ladoiltanne

ladaltansa / ladaltaan

ladoiltansa / ladoiltaan

Tra

-ksi

ladaksemme

ladoiksemme

ladaksenne

ladoiksenne

ladaksensa / ladakseen

ladoiksensa / ladoikseen

Ess

-na

latanamme

latoinamme

latananne

latoinanne

latanansa / latanaan

latoinansa / latoinaan

Abe

-tta

ladattamme

ladoittamme

ladattanne

ladoittanne

ladattansa / ladattaan

ladoittansa / ladoittaan

Com

-ne

-

latoinemme

-

latoinenne

-

latoinensa / latoineen

Singular

Plural

Nom

-

latamme

latanne

latansa

latamme

latanne

latansa

Par

-ta

lataamme

lataanne

lataansa

latojamme

latojanne

latojansa / latojaan

Gen

-n

latamme

latanne

latansa

latojemme

latojenne

latojensa

Ill

mihin

lataamme

lataanne

lataansa

latoihimme

latoihinne

latoihinsa

Ine

-ssa

ladassamme

ladassanne

ladassansa / ladassaan

ladoissamme

ladoissanne

ladoissansa / ladoissaan

Ela

-sta

ladastamme

ladastanne

ladastansa / ladastaan

ladoistamme

ladoistanne

ladoistansa / ladoistaan

All

-lle

ladallemme

ladallenne

ladallensa / ladalleen

ladoillemme

ladoillenne

ladoillensa / ladoillean

Ade

-lla

ladallamme

ladallanne

ladallansa / ladallaan

ladoillamme

ladoillanne

ladoillansa / ladoillaan

Abl

-lta

ladaltamme

ladaltanne

ladaltansa / ladaltaan

ladoiltamme

ladoiltanne

ladoiltansa / ladoiltaan

Tra

-ksi

ladaksemme

ladaksenne

ladaksensa / ladakseen

ladoiksemme

ladoiksenne

ladoiksensa / ladoikseen

Ess

-na

latanamme

latananne

latanansa / latanaan

latoinamme

latoinanne

latoinansa / latoinaan

Abe

-tta

ladattamme

ladattanne

ladattansa / ladattaan

ladoittamme

ladoittanne

ladoittansa / ladoittaan

Com

-ne

-

-

-

latoinemme

latoinenne

latoinensa / latoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept