logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ratustaa, verb

Word analysis
ratustaa SeeHide full analysisArrow downArrow up

ratustaa

ratustaa

Verb, Present, 3rd person singular

ratustaa

ratustaa

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

to crunch (when eating) Show more arrow right rouskuttaa Show more arrow right Onomatopoetic. Show more arrow right
rasp
ratustaa
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

ratustan

en ratusta

ii

ratustat

et ratusta

iii

ratustaa

ei ratusta

Plural

Positive

Negative

i

ratustamme / ratustetaan

emme ratusta / ei ratusteta

ii

ratustatte

ette ratusta

iii

ratustavat

eivät ratusta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

ratustin

en ratustanut

ii

ratustit

et ratustanut

iii

ratusti

ei ratustanut

Plural

Positive

Negative

i

ratustimme / ratustettiin

emme ratustaneet / ei ratustettu

ii

ratustitte

ette ratustaneet

iii

ratustivat

eivät ratustaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ratustanut

en ole ratustanut

ii

olet ratustanut

et ole ratustanut

iii

on ratustanut

ei ole ratustanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme ratustaneet

emme ole ratustaneet

ii

olette ratustaneet

ette ole ratustaneet

iii

ovat ratustaneet

eivät ole ratustaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ratustanut

en ollut ratustanut

ii

olit ratustanut

et ollut ratustanut

iii

oli ratustanut

ei ollut ratustanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme ratustaneet

emme olleet ratustaneet

ii

olitte ratustaneet

ette olleet ratustaneet

iii

olivat ratustaneet

eivät olleet ratustaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ratustaisin

en ratustaisi

ii

ratustaisit

et ratustaisi

iii

ratustaisi

ei ratustaisi

Plural

Positive

Negative

i

ratustaisimme

emme ratustaisi

ii

ratustaisitte

ette ratustaisi

iii

ratustaisivat

eivät ratustaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ratustanut

en olisi ratustanut

ii

olisit ratustanut

et olisi ratustanut

iii

olisi ratustanut

ei olisi ratustanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ratustaneet

emme olisi ratustaneet

ii

olisitte ratustaneet

ette olisi ratustaneet

iii

olisivat ratustaneet

eivät olisi ratustaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ratustanen

en ratustane

ii

ratustanet

et ratustane

iii

ratustanee

ei ratustane

Plural

Positive

Negative

i

ratustanemme

emme ratustane

ii

ratustanette

ette ratustane

iii

ratustanevat

eivät ratustane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ratustanut

en liene ratustanut

ii

lienet ratustanut

et liene ratustanut

iii

lienee ratustanut

ei liene ratustanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ratustaneet

emme liene ratustaneet

ii

lienette ratustaneet

ette liene ratustaneet

iii

lienevät ratustaneet

eivät liene ratustaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

ratusta

iii

ratustakoon

Plural

i

ratustakaamme

ii

ratustakaa

iii

ratustakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ratustaa

Tra

-ksi

ratustaaksensa / ratustaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

ratustaessa

Ins

-in

ratustaen

Ine

-ssa

ratustettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ratustamaan

Ine

-ssa

ratustamassa

Ela

-sta

ratustamasta

Ade

-lla

ratustamalla

Abe

-tta

ratustamatta

Ins

-in

ratustaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ratustaminen

Par

-ta

ratustamista

Infinitive V

ratustamaisillaan / ratustamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

ratustetaan

ei ratusteta

Imperfect

ratustettiin

ei ratustettu

Potential

ratustettaneen

ei ratustettane

Conditional

ratustettaisiin

ei ratustettaisi

Imperative Present

ratustettakoon

älköön ratustettako

Imperative Perfect

olkoon ratustettu

älköön ratustettu

Positive

Negative

Present

ratustetaan

ei ratusteta

Imperfect

ratustettiin

ei ratustettu

Potential

ratustettaneen

ei ratustettane

Conditional

ratustettaisiin

ei ratustettaisi

Imperative Present

ratustettakoon

älköön ratustettako

Imperative Perfect

olkoon ratustettu

älköön ratustettu

Participle

Active

Passive

1st

ratustava

ratustettava

2nd

ratustanut

ratustettu

3rd

ratustama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept