ratustaa |
Verb, Present, 3rd person singular |
|
ratustaa |
Verb, First infinitive |
| rasp | |
| ratustaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustan |
|
ii |
ratustat |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustamme / ratustetaan |
|
ii |
ratustatte |
|
iii |
ratustavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustin |
|
ii |
ratustit |
|
iii |
ratusti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustimme / ratustettiin |
|
ii |
ratustitte |
|
iii |
ratustivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen ratustanut |
en ole ratustanut |
ii |
olet ratustanut |
et ole ratustanut |
iii |
on ratustanut |
ei ole ratustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme ratustaneet |
emme ole ratustaneet |
ii |
olette ratustaneet |
ette ole ratustaneet |
iii |
ovat ratustaneet |
eivät ole ratustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin ratustanut |
en ollut ratustanut |
ii |
olit ratustanut |
et ollut ratustanut |
iii |
oli ratustanut |
ei ollut ratustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme ratustaneet |
emme olleet ratustaneet |
ii |
olitte ratustaneet |
ette olleet ratustaneet |
iii |
olivat ratustaneet |
eivät olleet ratustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustaisin |
|
ii |
ratustaisit |
|
iii |
ratustaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustaisimme |
|
ii |
ratustaisitte |
|
iii |
ratustaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin ratustanut |
en olisi ratustanut |
ii |
olisit ratustanut |
et olisi ratustanut |
iii |
olisi ratustanut |
ei olisi ratustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme ratustaneet |
emme olisi ratustaneet |
ii |
olisitte ratustaneet |
ette olisi ratustaneet |
iii |
olisivat ratustaneet |
eivät olisi ratustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustanen |
en ratustane |
ii |
ratustanet |
et ratustane |
iii |
ratustanee |
ei ratustane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
ratustanemme |
emme ratustane |
ii |
ratustanette |
ette ratustane |
iii |
ratustanevat |
eivät ratustane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen ratustanut |
en liene ratustanut |
ii |
lienet ratustanut |
et liene ratustanut |
iii |
lienee ratustanut |
ei liene ratustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme ratustaneet |
emme liene ratustaneet |
ii |
lienette ratustaneet |
ette liene ratustaneet |
iii |
lienevät ratustaneet |
eivät liene ratustaneet |
Singular
i |
- |
ii |
ratusta |
iii |
ratustakoon |
Plural
i |
ratustakaamme |
ii |
ratustakaa |
iii |
ratustakoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
ratustaaksensa / ratustaakseen |
Ine |
-ssa |
ratustaessa |
Ins |
-in |
ratustaen |
Ine |
-ssa |
ratustettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
ratustamaan |
Ine |
-ssa |
ratustamassa |
Ela |
-sta |
ratustamasta |
Ade |
-lla |
ratustamalla |
Abe |
-tta |
ratustamatta |
Ins |
-in |
ratustaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
ratustaminen |
Par |
-ta |
ratustamista |
ratustamaisillaan / ratustamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ratustetaan |
ei ratusteta |
Imperfect |
ratustettiin |
ei ratustettu |
Potential |
ratustettaneen |
ei ratustettane |
Conditional |
ratustettaisiin |
ei ratustettaisi |
Imperative Present |
ratustettakoon |
älköön ratustettako |
Imperative Perfect |
olkoon ratustettu |
älköön ratustettu |
Positive
Negative
Present
ratustetaan
ei ratusteta
Imperfect
ratustettiin
ei ratustettu
Potential
ratustettaneen
ei ratustettane
Conditional
ratustettaisiin
ei ratustettaisi
Imperative Present
ratustettakoon
älköön ratustettako
Imperative Perfect
olkoon ratustettu
älköön ratustettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
ratustava |
ratustettava |
2nd |
ratustanut |
ratustettu |
3rd |
ratustama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net