logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

poski, noun

Word analysis
poskiisi

poskiisi

poski

Noun, Plural Illative 2nd singular possessive

poski

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

poski

posket

Par

-ta

poskea

poskia

Gen

-n

posken

poskien

Ill

mihin

poskeen

poskiin

Ine

-ssa

poskessa

poskissa

Ela

-sta

poskesta

poskista

All

-lle

poskelle

poskille

Ade

-lla

poskella

poskilla

Abl

-lta

poskelta

poskilta

Tra

-ksi

poskeksi

poskiksi

Ess

-na

poskena

poskina

Abe

-tta

posketta

poskitta

Com

-ne

-

poskine

Ins

-in

-

poskin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

poski

posket

Par

-ta

poskea

poskia

Gen

-n

posken

poskien

Ill

mihin

poskeen

poskiin

Ine

-ssa

poskessa

poskissa

Ela

-sta

poskesta

poskista

All

-lle

poskelle

poskille

Ade

-lla

poskella

poskilla

Abl

-lta

poskelta

poskilta

Tra

-ksi

poskeksi

poskiksi

Ess

-na

poskena

poskina

Abe

-tta

posketta

poskitta

Com

-ne

-

poskine

Ins

-in

-

poskin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cheek poski, röyhkeys
jowl kaksoisleuka, poski, leukapieli
Show more arrow right
OpenSubtitles2016, file: opensubtitles_en_fi.tmx, location: 1051549; Europarl (European Parliament Proceedings Parallel Corpus), file: europarl-v7.fi-en.fi, line number: 100; Tatoeba, file: tatoeba_en_fi.tsv, sentence number: 2043664; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, file: tatoeba_en_fi.tsv, sentence number: 3329595; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence 59243. Poskea särkee. My cheek hurts. Poskea kutittaa. My cheek is tickling. Poskea kuumottaa. My cheek is burning. Poskilla vaan. Mommy, cheek. Levitä posket. Part your cheeks. Satutin poskea oksaan. I hurt my cheek on a branch. Poski posken vieressä. Cheek next to cheek. Poski posken vieressä. Cheek next to cheek. Ota poskeen, kusipää! Oh, blow me, asshole. Poskea polttelee. The cheek is burning. Show more arrow right

Wiktionary

cheek Show more arrow right posketon poskihammas poskipää Show more arrow right From Proto-Finnic poski, from Proto-Uralic poske. Show more arrow right

Wikipedia

Cheek The cheeks (Latin: buccae) constitute the area of the face below the eyes and between the nose and the left or right ear. "Buccal" means relating to the cheek. In humans, the region is innervated by the buccal nerve. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

poskeni

poskeni

poskesi

poskesi

poskensa

poskensa

Par

-ta

poskeani

poskiani

poskeasi

poskiasi

poskeansa / poskeaan

poskiansa / poskiaan

Gen

-n

poskeni

poskieni

poskesi

poskiesi

poskensa

poskiensa

Ill

mihin

poskeeni

poskiini

poskeesi

poskiisi

poskeensa

poskiinsa

Ine

-ssa

poskessani

poskissani

poskessasi

poskissasi

poskessansa / poskessaan

poskissansa / poskissaan

Ela

-sta

poskestani

poskistani

poskestasi

poskistasi

poskestansa / poskestaan

poskistansa / poskistaan

All

-lle

poskelleni

poskilleni

poskellesi

poskillesi

poskellensa / poskelleen

poskillensa / poskillean

Ade

-lla

poskellani

poskillani

poskellasi

poskillasi

poskellansa / poskellaan

poskillansa / poskillaan

Abl

-lta

poskeltani

poskiltani

poskeltasi

poskiltasi

poskeltansa / poskeltaan

poskiltansa / poskiltaan

Tra

-ksi

poskekseni

poskikseni

poskeksesi

poskiksesi

poskeksensa / poskekseen

poskiksensa / poskikseen

Ess

-na

poskenani

poskinani

poskenasi

poskinasi

poskenansa / poskenaan

poskinansa / poskinaan

Abe

-tta

poskettani

poskittani

poskettasi

poskittasi

poskettansa / poskettaan

poskittansa / poskittaan

Com

-ne

-

poskineni

-

poskinesi

-

poskinensa / poskineen

Singular

Plural

Nom

-

poskeni

poskesi

poskensa

poskeni

poskesi

poskensa

Par

-ta

poskeani

poskeasi

poskeansa / poskeaan

poskiani

poskiasi

poskiansa / poskiaan

Gen

-n

poskeni

poskesi

poskensa

poskieni

poskiesi

poskiensa

Ill

mihin

poskeeni

poskeesi

poskeensa

poskiini

poskiisi

poskiinsa

Ine

-ssa

poskessani

poskessasi

poskessansa / poskessaan

poskissani

poskissasi

poskissansa / poskissaan

Ela

-sta

poskestani

poskestasi

poskestansa / poskestaan

poskistani

poskistasi

poskistansa / poskistaan

All

-lle

poskelleni

poskellesi

poskellensa / poskelleen

poskilleni

poskillesi

poskillensa / poskillean

Ade

-lla

poskellani

poskellasi

poskellansa / poskellaan

poskillani

poskillasi

poskillansa / poskillaan

Abl

-lta

poskeltani

poskeltasi

poskeltansa / poskeltaan

poskiltani

poskiltasi

poskiltansa / poskiltaan

Tra

-ksi

poskekseni

poskeksesi

poskeksensa / poskekseen

poskikseni

poskiksesi

poskiksensa / poskikseen

Ess

-na

poskenani

poskenasi

poskenansa / poskenaan

poskinani

poskinasi

poskinansa / poskinaan

Abe

-tta

poskettani

poskettasi

poskettansa / poskettaan

poskittani

poskittasi

poskittansa / poskittaan

Com

-ne

-

-

-

poskineni

poskinesi

poskinensa / poskineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

poskemme

poskemme

poskenne

poskenne

poskensa

poskensa

Par

-ta

poskeamme

poskiamme

poskeanne

poskianne

poskeansa / poskeaan

poskiansa / poskiaan

Gen

-n

poskemme

poskiemme

poskenne

poskienne

poskensa

poskiensa

Ill

mihin

poskeemme

poskiimme

poskeenne

poskiinne

poskeensa

poskiinsa

Ine

-ssa

poskessamme

poskissamme

poskessanne

poskissanne

poskessansa / poskessaan

poskissansa / poskissaan

Ela

-sta

poskestamme

poskistamme

poskestanne

poskistanne

poskestansa / poskestaan

poskistansa / poskistaan

All

-lle

poskellemme

poskillemme

poskellenne

poskillenne

poskellensa / poskelleen

poskillensa / poskillean

Ade

-lla

poskellamme

poskillamme

poskellanne

poskillanne

poskellansa / poskellaan

poskillansa / poskillaan

Abl

-lta

poskeltamme

poskiltamme

poskeltanne

poskiltanne

poskeltansa / poskeltaan

poskiltansa / poskiltaan

Tra

-ksi

poskeksemme

poskiksemme

poskeksenne

poskiksenne

poskeksensa / poskekseen

poskiksensa / poskikseen

Ess

-na

poskenamme

poskinamme

poskenanne

poskinanne

poskenansa / poskenaan

poskinansa / poskinaan

Abe

-tta

poskettamme

poskittamme

poskettanne

poskittanne

poskettansa / poskettaan

poskittansa / poskittaan

Com

-ne

-

poskinemme

-

poskinenne

-

poskinensa / poskineen

Singular

Plural

Nom

-

poskemme

poskenne

poskensa

poskemme

poskenne

poskensa

Par

-ta

poskeamme

poskeanne

poskeansa / poskeaan

poskiamme

poskianne

poskiansa / poskiaan

Gen

-n

poskemme

poskenne

poskensa

poskiemme

poskienne

poskiensa

Ill

mihin

poskeemme

poskeenne

poskeensa

poskiimme

poskiinne

poskiinsa

Ine

-ssa

poskessamme

poskessanne

poskessansa / poskessaan

poskissamme

poskissanne

poskissansa / poskissaan

Ela

-sta

poskestamme

poskestanne

poskestansa / poskestaan

poskistamme

poskistanne

poskistansa / poskistaan

All

-lle

poskellemme

poskellenne

poskellensa / poskelleen

poskillemme

poskillenne

poskillensa / poskillean

Ade

-lla

poskellamme

poskellanne

poskellansa / poskellaan

poskillamme

poskillanne

poskillansa / poskillaan

Abl

-lta

poskeltamme

poskeltanne

poskeltansa / poskeltaan

poskiltamme

poskiltanne

poskiltansa / poskiltaan

Tra

-ksi

poskeksemme

poskeksenne

poskeksensa / poskekseen

poskiksemme

poskiksenne

poskiksensa / poskikseen

Ess

-na

poskenamme

poskenanne

poskenansa / poskenaan

poskinamme

poskinanne

poskinansa / poskinaan

Abe

-tta

poskettamme

poskettanne

poskettansa / poskettaan

poskittamme

poskittanne

poskittansa / poskittaan

Com

-ne

-

-

-

poskinemme

poskinenne

poskinensa / poskineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept