logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

pihiä, verb

Word analysis
pihimme

pihimme

pihiä

Verb, Active voice Indicative Preterite 1st plural

pihiä

Verb, Active voice Indicative Present 1st plural

pihi

Adjective, Singular Nominative 1st plural possesive

pihi

Adjective, Singular Genitive 1st plural possesive

pihi

Adjective, Plural Nominative 1st plural possesive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive, dialectal) to scrimp (transitive, dialectal) to snatch, steal Show more arrow right (scrimp): pihistellä, kitsastella, nuukailla, säästää(snatch): pihistää, näpistää, varastaa Show more arrow right pihi +‎ -iä Show more arrow right

Translations

pihiä
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

pihin

en pihi

ii

pihit

et pihi

iii

pihii

ei pihi

Plural

Positive

Negative

i

pihimme / pihitään

emme pihi / ei pihitä

ii

pihitte

ette pihi

iii

pihivät

eivät pihi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

pihin

en pihinyt

ii

pihit

et pihinyt

iii

pihi

ei pihinyt

Plural

Positive

Negative

i

pihimme / pihittiin

emme pihineet / ei pihitty

ii

pihitte

ette pihineet

iii

pihivät

eivät pihineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen pihinyt

en ole pihinyt

ii

olet pihinyt

et ole pihinyt

iii

on pihinyt

ei ole pihinyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme pihineet

emme ole pihineet

ii

olette pihineet

ette ole pihineet

iii

ovat pihineet

eivät ole pihineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin pihinyt

en ollut pihinyt

ii

olit pihinyt

et ollut pihinyt

iii

oli pihinyt

ei ollut pihinyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme pihineet

emme olleet pihineet

ii

olitte pihineet

ette olleet pihineet

iii

olivat pihineet

eivät olleet pihineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

pihisin

en pihisi

ii

pihisit

et pihisi

iii

pihisi

ei pihisi

Plural

Positive

Negative

i

pihisimme

emme pihisi

ii

pihisitte

ette pihisi

iii

pihisivät

eivät pihisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin pihinyt

en olisi pihinyt

ii

olisit pihinyt

et olisi pihinyt

iii

olisi pihinyt

ei olisi pihinyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme pihineet

emme olisi pihineet

ii

olisitte pihineet

ette olisi pihineet

iii

olisivat pihineet

eivät olisi pihineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

pihinen

en pihine

ii

pihinet

et pihine

iii

pihinee

ei pihine

Plural

Positive

Negative

i

pihinemme

emme pihine

ii

pihinette

ette pihine

iii

pihinevät

eivät pihine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen pihinyt

en liene pihinyt

ii

lienet pihinyt

et liene pihinyt

iii

lienee pihinyt

ei liene pihinyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme pihineet

emme liene pihineet

ii

lienette pihineet

ette liene pihineet

iii

lienevät pihineet

eivät liene pihineet

Imperative

Singular

i

-

ii

pihi

iii

pihiköön

Plural

i

pihikäämme

ii

pihikää

iii

pihikööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

pihiä

Tra

-ksi

pihiäksensä / pihiäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

pihiessä

Ins

-in

pihien

Ine

-ssa

pihittäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

pihimään

Ine

-ssa

pihimässä

Ela

-sta

pihimästä

Ade

-lla

pihimällä

Abe

-tta

pihimättä

Ins

-in

pihimän

Ins

-in

pihittämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

pihiminen

Par

-ta

pihimistä

Infinitive V

pihimäisillänsä / pihimäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

pihitään

ei pihitä

Imperfect

pihittiin

ei pihitty

Potential

pihittäneen

ei pihittäne

Conditional

pihittäisiin

ei pihittäisi

Imperative Present

pihittäköön

älköön pihittäkö

Imperative Perfect

olkoon pihitty

älköön pihitty

Positive

Negative

Present

pihitään

ei pihitä

Imperfect

pihittiin

ei pihitty

Potential

pihittäneen

ei pihittäne

Conditional

pihittäisiin

ei pihittäisi

Imperative Present

pihittäköön

älköön pihittäkö

Imperative Perfect

olkoon pihitty

älköön pihitty

Participle

Active

Passive

1st

pihivä

pihittävä

2nd

pihinyt

pihitty

3rd

pihimä

-

Wiktionary

miserly, stingy Show more arrow right kitsassaita Show more arrow right antelias Show more arrow right Back-formation from pihistää Show more arrow right

Translations

stingy niukka, pihi, saita, itara
miserly pihi, saita
mingy pihi, niukka, kitsas
tight tiukka, tiivis, kireä, piukka, ahdas, pihi
cheap halpa, alhainen, halpamainen, halpahintainen, pihi, arvoton
skimpy nuuka, niukka, pihi
penny-pinching pihi
tight-fisted pihi, saita
Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

pihi

pihit

Par

-ta

pihiä

pihejä

Gen

-n

pihin

pihien

Ill

mihin

pihiin

piheihin

Ine

-ssa

pihissä

piheissä

Ela

-sta

pihistä

piheistä

All

-lle

pihille

piheille

Ade

-lla

pihillä

piheillä

Abl

-lta

pihiltä

piheiltä

Tra

-ksi

pihiksi

piheiksi

Ess

-na

pihinä

piheinä

Abe

-tta

pihittä

piheittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pihein

Normative

Singular

Plural

Nom

-

pihi

pihit

Par

-ta

pihiä

pihejä

Gen

-n

pihin

pihien

Ill

mihin

pihiin

piheihin

Ine

-ssa

pihissä

piheissä

Ela

-sta

pihistä

piheistä

All

-lle

pihille

piheille

Ade

-lla

pihillä

piheillä

Abl

-lta

pihiltä

piheiltä

Tra

-ksi

pihiksi

piheiksi

Ess

-na

pihinä

piheinä

Abe

-tta

pihittä

piheittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pihein

Comparative

SingularPlural

Nom

-

pihimpi

pihimmät

Par

-ta

pihimpää

pihimpiä

Gen

-n

pihimmän

pihimpien

Ill

mihin

pihimpiin

pihimpiin

Ine

-ssa

pihimmässä

pihimmissä

Ela

-sta

pihimmästä

pihimmistä

All

-lle

pihimmälle

pihimmille

Ade

-lla

pihimmällä

pihimmillä

Abl

-lta

pihimmältä

pihimmiltä

Tra

-ksi

pihimmäksi

pihimmiksi

Ess

-na

pihimpänä

pihimpinä

Abe

-tta

pihimmättä

pihimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pihimmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

pihimpi

pihimmät

Par

-ta

pihimpää

pihimpiä

Gen

-n

pihimmän

pihimpien

Ill

mihin

pihimpiin

pihimpiin

Ine

-ssa

pihimmässä

pihimmissä

Ela

-sta

pihimmästä

pihimmistä

All

-lle

pihimmälle

pihimmille

Ade

-lla

pihimmällä

pihimmillä

Abl

-lta

pihimmältä

pihimmiltä

Tra

-ksi

pihimmäksi

pihimmiksi

Ess

-na

pihimpänä

pihimpinä

Abe

-tta

pihimmättä

pihimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pihimmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

pihein

piheimmät

Par

-ta

piheintä

piheimpiä

Gen

-n

piheimmän

piheinten / piheimpien

Ill

mihin

piheimpään

piheimpiin

Ine

-ssa

piheimmässä

piheimmissä

Ela

-sta

piheimmästä

piheimmistä

All

-lle

piheimmälle

piheimmille

Ade

-lla

piheimmällä

piheimmillä

Abl

-lta

piheimmältä

piheimmiltä

Tra

-ksi

piheimmäksi

piheimmiksi

Ess

-na

piheimpänä

piheimpinä

Abe

-tta

piheimmättä

piheimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

piheimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

pihein

piheimmät

Par

-ta

piheintä

piheimpiä

Gen

-n

piheimmän

piheinten / piheimpien

Ill

mihin

piheimpään

piheimpiin

Ine

-ssa

piheimmässä

piheimmissä

Ela

-sta

piheimmästä

piheimmistä

All

-lle

piheimmälle

piheimmille

Ade

-lla

piheimmällä

piheimmillä

Abl

-lta

piheimmältä

piheimmiltä

Tra

-ksi

piheimmäksi

piheimmiksi

Ess

-na

piheimpänä

piheimpinä

Abe

-tta

piheimmättä

piheimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

piheimmin

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept