logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

peukaloida, verb

Word analysis
peukaloiden

peukaloiden

peukaloida

Verb, Active voice Infinitive with suffix e Singular Instructive

peukalo

Noun, Plural Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

To tamper, meddle with. Show more arrow right peukalo +‎ -oida Show more arrow right
to rig takiloida, peukaloida, rikata, lavastaa, sumplia
to stack pinota, piilottaa, peukaloida
to hack about muuttaa, peukaloida
to wangle keplotella, keinotella itselleen, peukaloida
to doctor hoitaa, väärentää, tohtoroida, lisätä jhk, parannella, peukaloida
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Peukaloiko hän? And did he. Sitä on peukaloitu. It's rigged. Joku peukaloi satsia. I think somebody stepped on this batch. Joku peukaloi lääkettä. Someone tampered with the medicine. Onko konetta peukaloitu? Don't deviate from your routine. Kuvaa ei ole peukaloitu. The footage isn't doctored. Hän peukaloi pelikoneita. He rigs machines. Peukaloitte ihmisiä. These are human beings that you're tinkering with. Jahtia peukaloitiin. The yacht was sabotaged. Korjasimme juuri peukaloitu lukko. We just fixed the tampered with lock. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

peukaloin

en peukaloi

ii

peukaloit

et peukaloi

iii

peukaloi

ei peukaloi

Plural

Positive

Negative

i

peukaloimme / peukaloidaan

emme peukaloi / ei peukaloida

ii

peukaloitte

ette peukaloi

iii

peukaloivat

eivät peukaloi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

peukaloin

en peukaloinut

ii

peukaloit

et peukaloinut

iii

peukaloi

ei peukaloinut

Plural

Positive

Negative

i

peukaloimme / peukaloitiin

emme peukaloineet / ei peukaloitu

ii

peukaloitte

ette peukaloineet

iii

peukaloivat

eivät peukaloineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen peukaloinut

en ole peukaloinut

ii

olet peukaloinut

et ole peukaloinut

iii

on peukaloinut

ei ole peukaloinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme peukaloineet

emme ole peukaloineet

ii

olette peukaloineet

ette ole peukaloineet

iii

ovat peukaloineet

eivät ole peukaloineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin peukaloinut

en ollut peukaloinut

ii

olit peukaloinut

et ollut peukaloinut

iii

oli peukaloinut

ei ollut peukaloinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme peukaloineet

emme olleet peukaloineet

ii

olitte peukaloineet

ette olleet peukaloineet

iii

olivat peukaloineet

eivät olleet peukaloineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

peukaloisin

en peukaloisi

ii

peukaloisit

et peukaloisi

iii

peukaloisi

ei peukaloisi

Plural

Positive

Negative

i

peukaloisimme

emme peukaloisi

ii

peukaloisitte

ette peukaloisi

iii

peukaloisivat

eivät peukaloisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin peukaloinut

en olisi peukaloinut

ii

olisit peukaloinut

et olisi peukaloinut

iii

olisi peukaloinut

ei olisi peukaloinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme peukaloineet

emme olisi peukaloineet

ii

olisitte peukaloineet

ette olisi peukaloineet

iii

olisivat peukaloineet

eivät olisi peukaloineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

peukaloinen

en peukaloine

ii

peukaloinet

et peukaloine

iii

peukaloinee

ei peukaloine

Plural

Positive

Negative

i

peukaloinemme

emme peukaloine

ii

peukaloinette

ette peukaloine

iii

peukaloinevat

eivät peukaloine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen peukaloinut

en liene peukaloinut

ii

lienet peukaloinut

et liene peukaloinut

iii

lienee peukaloinut

ei liene peukaloinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme peukaloineet

emme liene peukaloineet

ii

lienette peukaloineet

ette liene peukaloineet

iii

lienevät peukaloineet

eivät liene peukaloineet

Imperative

Singular

i

-

ii

peukaloi

iii

peukaloikoon

Plural

i

peukaloikaamme

ii

peukaloikaa

iii

peukaloikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

peukaloida

Tra

-ksi

peukaloidaksensa / peukaloidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

peukaloidessa

Ins

-in

peukaloiden

Ine

-ssa

peukaloitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

peukaloimaan

Ine

-ssa

peukaloimassa

Ela

-sta

peukaloimasta

Ade

-lla

peukaloimalla

Abe

-tta

peukaloimatta

Ins

-in

peukaloiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

peukaloiminen

Par

-ta

peukaloimista

Infinitive V

peukaloimaisillaan / peukaloimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

peukaloidaan

ei peukaloida

Imperfect

peukaloitiin

ei peukaloitu

Potential

peukaloitaneen

ei peukaloitane

Conditional

peukaloitaisiin

ei peukaloitaisi

Imperative Present

peukaloitakoon

älköön peukaloitako

Imperative Perfect

olkoon peukaloitu

älköön peukaloitu

Positive

Negative

Present

peukaloidaan

ei peukaloida

Imperfect

peukaloitiin

ei peukaloitu

Potential

peukaloitaneen

ei peukaloitane

Conditional

peukaloitaisiin

ei peukaloitaisi

Imperative Present

peukaloitakoon

älköön peukaloitako

Imperative Perfect

olkoon peukaloitu

älköön peukaloitu

Participle

Active

Passive

1st

peukaloiva

peukaloitava

2nd

peukaloinut

peukaloitu

3rd

peukaloima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peukalo

peukalot

Par

-ta

peukaloa

peukaloita / peukaloja

Gen

-n

peukalon

peukaloitten / peukaloiden / peukalojen

Ill

mihin

peukaloon

peukaloihin

Ine

-ssa

peukalossa

peukaloissa

Ela

-sta

peukalosta

peukaloista

All

-lle

peukalolle

peukaloille

Ade

-lla

peukalolla

peukaloilla

Abl

-lta

peukalolta

peukaloilta

Tra

-ksi

peukaloksi

peukaloiksi

Ess

-na

peukalona

peukaloina

Abe

-tta

peukalotta

peukaloitta

Com

-ne

-

peukaloine

Ins

-in

-

peukaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peukalo

peukalot

Par

-ta

peukaloa

peukaloita / peukaloja

Gen

-n

peukalon

peukaloitten / peukaloiden / peukalojen

Ill

mihin

peukaloon

peukaloihin

Ine

-ssa

peukalossa

peukaloissa

Ela

-sta

peukalosta

peukaloista

All

-lle

peukalolle

peukaloille

Ade

-lla

peukalolla

peukaloilla

Abl

-lta

peukalolta

peukaloilta

Tra

-ksi

peukaloksi

peukaloiksi

Ess

-na

peukalona

peukaloina

Abe

-tta

peukalotta

peukaloitta

Com

-ne

-

peukaloine

Ins

-in

-

peukaloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

thumb peukalo, peukku
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3 Missä peukaloni on? Where' s my thumb? Murtakaa peukaloni. Look, just break the thumb. Tarvitsen peukalosi. I need your thumb. Peukaloni murrettiin. They broke my thumbs. Missä peukalo? Where's the thumb? Anna peukaloa. Pops, thumb me. Laita peukalosi tuohon. Put your thumb on that. Kenen peukalon? Whose thumb? Mursin hänen peukalonsa. I broke this thumb. Nyt tarvitsen peukalosi. But now I'm gonna need your thumb. Show more arrow right

Wiktionary

thumb Show more arrow right peukku (colloquial)peukalopottipeukaloputti Show more arrow right peukaloida peukaloinen peukalo keskellä kämmentä Show more arrow right jauhopeukalopeukalohankapeukalokiilapeukalokyytiPeukalo-Liisapeukalonhankapeukalonjälkipeukalonpääpeukalonruuvipeukalonsääntöpeukaloruuvipeukalosääntöpeukalovarvasporopeukaloviherpeukalo Show more arrow right

Wikipedia

Thumb The thumb is the first digit of the hand. When a person is standing in the medical anatomical position (where the palm is facing to the front), the thumb is the outermost digit. The Medical Latin English noun for thumb is pollex (compare hallux for big toe), and the corresponding adjective for thumb is pollical. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peukaloni

peukaloni

peukalosi

peukalosi

peukalonsa

peukalonsa

Par

-ta

peukaloani

peukaloitani / peukalojani

peukaloasi

peukaloitasi / peukalojasi

peukaloansa / peukaloaan

peukaloitansa / peukaloitaan / peukalojansa / peukalojaan

Gen

-n

peukaloni

peukaloitteni / peukaloideni / peukalojeni

peukalosi

peukaloittesi / peukaloidesi / peukalojesi

peukalonsa

peukaloittensa / peukaloidensa / peukalojensa

Ill

mihin

peukalooni

peukaloihini

peukaloosi

peukaloihisi

peukaloonsa

peukaloihinsa

Ine

-ssa

peukalossani

peukaloissani

peukalossasi

peukaloissasi

peukalossansa / peukalossaan

peukaloissansa / peukaloissaan

Ela

-sta

peukalostani

peukaloistani

peukalostasi

peukaloistasi

peukalostansa / peukalostaan

peukaloistansa / peukaloistaan

All

-lle

peukalolleni

peukaloilleni

peukalollesi

peukaloillesi

peukalollensa / peukalolleen

peukaloillensa / peukaloillean

Ade

-lla

peukalollani

peukaloillani

peukalollasi

peukaloillasi

peukalollansa / peukalollaan

peukaloillansa / peukaloillaan

Abl

-lta

peukaloltani

peukaloiltani

peukaloltasi

peukaloiltasi

peukaloltansa / peukaloltaan

peukaloiltansa / peukaloiltaan

Tra

-ksi

peukalokseni

peukaloikseni

peukaloksesi

peukaloiksesi

peukaloksensa / peukalokseen

peukaloiksensa / peukaloikseen

Ess

-na

peukalonani

peukaloinani

peukalonasi

peukaloinasi

peukalonansa / peukalonaan

peukaloinansa / peukaloinaan

Abe

-tta

peukalottani

peukaloittani

peukalottasi

peukaloittasi

peukalottansa / peukalottaan

peukaloittansa / peukaloittaan

Com

-ne

-

peukaloineni

-

peukaloinesi

-

peukaloinensa / peukaloineen

Singular

Plural

Nom

-

peukaloni

peukalosi

peukalonsa

peukaloni

peukalosi

peukalonsa

Par

-ta

peukaloani

peukaloasi

peukaloansa / peukaloaan

peukaloitani / peukalojani

peukaloitasi / peukalojasi

peukaloitansa / peukaloitaan / peukalojansa / peukalojaan

Gen

-n

peukaloni

peukalosi

peukalonsa

peukaloitteni / peukaloideni / peukalojeni

peukaloittesi / peukaloidesi / peukalojesi

peukaloittensa / peukaloidensa / peukalojensa

Ill

mihin

peukalooni

peukaloosi

peukaloonsa

peukaloihini

peukaloihisi

peukaloihinsa

Ine

-ssa

peukalossani

peukalossasi

peukalossansa / peukalossaan

peukaloissani

peukaloissasi

peukaloissansa / peukaloissaan

Ela

-sta

peukalostani

peukalostasi

peukalostansa / peukalostaan

peukaloistani

peukaloistasi

peukaloistansa / peukaloistaan

All

-lle

peukalolleni

peukalollesi

peukalollensa / peukalolleen

peukaloilleni

peukaloillesi

peukaloillensa / peukaloillean

Ade

-lla

peukalollani

peukalollasi

peukalollansa / peukalollaan

peukaloillani

peukaloillasi

peukaloillansa / peukaloillaan

Abl

-lta

peukaloltani

peukaloltasi

peukaloltansa / peukaloltaan

peukaloiltani

peukaloiltasi

peukaloiltansa / peukaloiltaan

Tra

-ksi

peukalokseni

peukaloksesi

peukaloksensa / peukalokseen

peukaloikseni

peukaloiksesi

peukaloiksensa / peukaloikseen

Ess

-na

peukalonani

peukalonasi

peukalonansa / peukalonaan

peukaloinani

peukaloinasi

peukaloinansa / peukaloinaan

Abe

-tta

peukalottani

peukalottasi

peukalottansa / peukalottaan

peukaloittani

peukaloittasi

peukaloittansa / peukaloittaan

Com

-ne

-

-

-

peukaloineni

peukaloinesi

peukaloinensa / peukaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peukalomme

peukalomme

peukalonne

peukalonne

peukalonsa

peukalonsa

Par

-ta

peukaloamme

peukaloitamme / peukalojamme

peukaloanne

peukaloitanne / peukalojanne

peukaloansa / peukaloaan

peukaloitansa / peukaloitaan / peukalojansa / peukalojaan

Gen

-n

peukalomme

peukaloittemme / peukaloidemme / peukalojemme

peukalonne

peukaloittenne / peukaloidenne / peukalojenne

peukalonsa

peukaloittensa / peukaloidensa / peukalojensa

Ill

mihin

peukaloomme

peukaloihimme

peukaloonne

peukaloihinne

peukaloonsa

peukaloihinsa

Ine

-ssa

peukalossamme

peukaloissamme

peukalossanne

peukaloissanne

peukalossansa / peukalossaan

peukaloissansa / peukaloissaan

Ela

-sta

peukalostamme

peukaloistamme

peukalostanne

peukaloistanne

peukalostansa / peukalostaan

peukaloistansa / peukaloistaan

All

-lle

peukalollemme

peukaloillemme

peukalollenne

peukaloillenne

peukalollensa / peukalolleen

peukaloillensa / peukaloillean

Ade

-lla

peukalollamme

peukaloillamme

peukalollanne

peukaloillanne

peukalollansa / peukalollaan

peukaloillansa / peukaloillaan

Abl

-lta

peukaloltamme

peukaloiltamme

peukaloltanne

peukaloiltanne

peukaloltansa / peukaloltaan

peukaloiltansa / peukaloiltaan

Tra

-ksi

peukaloksemme

peukaloiksemme

peukaloksenne

peukaloiksenne

peukaloksensa / peukalokseen

peukaloiksensa / peukaloikseen

Ess

-na

peukalonamme

peukaloinamme

peukalonanne

peukaloinanne

peukalonansa / peukalonaan

peukaloinansa / peukaloinaan

Abe

-tta

peukalottamme

peukaloittamme

peukalottanne

peukaloittanne

peukalottansa / peukalottaan

peukaloittansa / peukaloittaan

Com

-ne

-

peukaloinemme

-

peukaloinenne

-

peukaloinensa / peukaloineen

Singular

Plural

Nom

-

peukalomme

peukalonne

peukalonsa

peukalomme

peukalonne

peukalonsa

Par

-ta

peukaloamme

peukaloanne

peukaloansa / peukaloaan

peukaloitamme / peukalojamme

peukaloitanne / peukalojanne

peukaloitansa / peukaloitaan / peukalojansa / peukalojaan

Gen

-n

peukalomme

peukalonne

peukalonsa

peukaloittemme / peukaloidemme / peukalojemme

peukaloittenne / peukaloidenne / peukalojenne

peukaloittensa / peukaloidensa / peukalojensa

Ill

mihin

peukaloomme

peukaloonne

peukaloonsa

peukaloihimme

peukaloihinne

peukaloihinsa

Ine

-ssa

peukalossamme

peukalossanne

peukalossansa / peukalossaan

peukaloissamme

peukaloissanne

peukaloissansa / peukaloissaan

Ela

-sta

peukalostamme

peukalostanne

peukalostansa / peukalostaan

peukaloistamme

peukaloistanne

peukaloistansa / peukaloistaan

All

-lle

peukalollemme

peukalollenne

peukalollensa / peukalolleen

peukaloillemme

peukaloillenne

peukaloillensa / peukaloillean

Ade

-lla

peukalollamme

peukalollanne

peukalollansa / peukalollaan

peukaloillamme

peukaloillanne

peukaloillansa / peukaloillaan

Abl

-lta

peukaloltamme

peukaloltanne

peukaloltansa / peukaloltaan

peukaloiltamme

peukaloiltanne

peukaloiltansa / peukaloiltaan

Tra

-ksi

peukaloksemme

peukaloksenne

peukaloksensa / peukalokseen

peukaloiksemme

peukaloiksenne

peukaloiksensa / peukaloikseen

Ess

-na

peukalonamme

peukalonanne

peukalonansa / peukalonaan

peukaloinamme

peukaloinanne

peukaloinansa / peukaloinaan

Abe

-tta

peukalottamme

peukalottanne

peukalottansa / peukalottaan

peukaloittamme

peukaloittanne

peukaloittansa / peukaloittaan

Com

-ne

-

-

-

peukaloinemme

peukaloinenne

peukaloinensa / peukaloineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept