logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

pääsiäisyö, noun

Word analysis
pääsiäisyö

pääsiäisyö

pääsiäisyö

Noun, Singular Nominative

pääsiäinen

Noun, Derivation with suffix s

+

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisyö

pääsiäisyöt

Par

-ta

pääsiäisyötä

pääsiäisöitä

Gen

-n

pääsiäisyön

pääsiäisöitten / pääsiäisöiden

Ill

mihin

pääsiäisyöhön

pääsiäisöihin

Ine

-ssa

pääsiäisyössä

pääsiäisöissä

Ela

-sta

pääsiäisyöstä

pääsiäisöistä

All

-lle

pääsiäisyölle

pääsiäisöille

Ade

-lla

pääsiäisyöllä

pääsiäisöillä

Abl

-lta

pääsiäisyöltä

pääsiäisöiltä

Tra

-ksi

pääsiäisyöksi

pääsiäisöiksi

Ess

-na

pääsiäisyönä

pääsiäisöinä

Abe

-tta

pääsiäisyöttä

pääsiäisöittä

Com

-ne

-

pääsiäisöine

Ins

-in

-

pääsiäisöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisyö

pääsiäisyöt

Par

-ta

pääsiäisyötä

pääsiäisöitä

Gen

-n

pääsiäisyön

pääsiäisöitten / pääsiäisöiden

Ill

mihin

pääsiäisyöhön

pääsiäisöihin

Ine

-ssa

pääsiäisyössä

pääsiäisöissä

Ela

-sta

pääsiäisyöstä

pääsiäisöistä

All

-lle

pääsiäisyölle

pääsiäisöille

Ade

-lla

pääsiäisyöllä

pääsiäisöillä

Abl

-lta

pääsiäisyöltä

pääsiäisöiltä

Tra

-ksi

pääsiäisyöksi

pääsiäisöiksi

Ess

-na

pääsiäisyönä

pääsiäisöinä

Abe

-tta

pääsiäisyöttä

pääsiäisöittä

Com

-ne

-

pääsiäisöine

Ins

-in

-

pääsiäisöin

Translations

Easter
Easter night
Show more arrow right

Wiktionary

Easter night Show more arrow right pääsiäis- +‎ Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisyöni

pääsiäisyöni

pääsiäisyösi

pääsiäisyösi

pääsiäisyönsä

pääsiäisyönsä

Par

-ta

pääsiäisyötäni

pääsiäisöitäni

pääsiäisyötäsi

pääsiäisöitäsi

pääsiäisyötänsä / pääsiäisyötään

pääsiäisöitänsä / pääsiäisöitään

Gen

-n

pääsiäisyöni

pääsiäisöitteni / pääsiäisöideni

pääsiäisyösi

pääsiäisöittesi / pääsiäisöidesi

pääsiäisyönsä

pääsiäisöittensä / pääsiäisöidensä

Ill

mihin

pääsiäisyöhöni

pääsiäisöihini

pääsiäisyöhösi

pääsiäisöihisi

pääsiäisyöhönsä

pääsiäisöihinsä

Ine

-ssa

pääsiäisyössäni

pääsiäisöissäni

pääsiäisyössäsi

pääsiäisöissäsi

pääsiäisyössänsä / pääsiäisyössään

pääsiäisöissänsä / pääsiäisöissään

Ela

-sta

pääsiäisyöstäni

pääsiäisöistäni

pääsiäisyöstäsi

pääsiäisöistäsi

pääsiäisyöstänsä / pääsiäisyöstään

pääsiäisöistänsä / pääsiäisöistään

All

-lle

pääsiäisyölleni

pääsiäisöilleni

pääsiäisyöllesi

pääsiäisöillesi

pääsiäisyöllensä / pääsiäisyölleen

pääsiäisöillensä / pääsiäisöilleän

Ade

-lla

pääsiäisyölläni

pääsiäisöilläni

pääsiäisyölläsi

pääsiäisöilläsi

pääsiäisyöllänsä / pääsiäisyöllään

pääsiäisöillänsä / pääsiäisöillään

Abl

-lta

pääsiäisyöltäni

pääsiäisöiltäni

pääsiäisyöltäsi

pääsiäisöiltäsi

pääsiäisyöltänsä / pääsiäisyöltään

pääsiäisöiltänsä / pääsiäisöiltään

Tra

-ksi

pääsiäisyökseni

pääsiäisöikseni

pääsiäisyöksesi

pääsiäisöiksesi

pääsiäisyöksensä / pääsiäisyökseen

pääsiäisöiksensä / pääsiäisöikseen

Ess

-na

pääsiäisyönäni

pääsiäisöinäni

pääsiäisyönäsi

pääsiäisöinäsi

pääsiäisyönänsä / pääsiäisyönään

pääsiäisöinänsä / pääsiäisöinään

Abe

-tta

pääsiäisyöttäni

pääsiäisöittäni

pääsiäisyöttäsi

pääsiäisöittäsi

pääsiäisyöttänsä / pääsiäisyöttään

pääsiäisöittänsä / pääsiäisöittään

Com

-ne

-

pääsiäisöineni

-

pääsiäisöinesi

-

pääsiäisöinensä / pääsiäisöineen

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisyöni

pääsiäisyösi

pääsiäisyönsä

pääsiäisyöni

pääsiäisyösi

pääsiäisyönsä

Par

-ta

pääsiäisyötäni

pääsiäisyötäsi

pääsiäisyötänsä / pääsiäisyötään

pääsiäisöitäni

pääsiäisöitäsi

pääsiäisöitänsä / pääsiäisöitään

Gen

-n

pääsiäisyöni

pääsiäisyösi

pääsiäisyönsä

pääsiäisöitteni / pääsiäisöideni

pääsiäisöittesi / pääsiäisöidesi

pääsiäisöittensä / pääsiäisöidensä

Ill

mihin

pääsiäisyöhöni

pääsiäisyöhösi

pääsiäisyöhönsä

pääsiäisöihini

pääsiäisöihisi

pääsiäisöihinsä

Ine

-ssa

pääsiäisyössäni

pääsiäisyössäsi

pääsiäisyössänsä / pääsiäisyössään

pääsiäisöissäni

pääsiäisöissäsi

pääsiäisöissänsä / pääsiäisöissään

Ela

-sta

pääsiäisyöstäni

pääsiäisyöstäsi

pääsiäisyöstänsä / pääsiäisyöstään

pääsiäisöistäni

pääsiäisöistäsi

pääsiäisöistänsä / pääsiäisöistään

All

-lle

pääsiäisyölleni

pääsiäisyöllesi

pääsiäisyöllensä / pääsiäisyölleen

pääsiäisöilleni

pääsiäisöillesi

pääsiäisöillensä / pääsiäisöilleän

Ade

-lla

pääsiäisyölläni

pääsiäisyölläsi

pääsiäisyöllänsä / pääsiäisyöllään

pääsiäisöilläni

pääsiäisöilläsi

pääsiäisöillänsä / pääsiäisöillään

Abl

-lta

pääsiäisyöltäni

pääsiäisyöltäsi

pääsiäisyöltänsä / pääsiäisyöltään

pääsiäisöiltäni

pääsiäisöiltäsi

pääsiäisöiltänsä / pääsiäisöiltään

Tra

-ksi

pääsiäisyökseni

pääsiäisyöksesi

pääsiäisyöksensä / pääsiäisyökseen

pääsiäisöikseni

pääsiäisöiksesi

pääsiäisöiksensä / pääsiäisöikseen

Ess

-na

pääsiäisyönäni

pääsiäisyönäsi

pääsiäisyönänsä / pääsiäisyönään

pääsiäisöinäni

pääsiäisöinäsi

pääsiäisöinänsä / pääsiäisöinään

Abe

-tta

pääsiäisyöttäni

pääsiäisyöttäsi

pääsiäisyöttänsä / pääsiäisyöttään

pääsiäisöittäni

pääsiäisöittäsi

pääsiäisöittänsä / pääsiäisöittään

Com

-ne

-

-

-

pääsiäisöineni

pääsiäisöinesi

pääsiäisöinensä / pääsiäisöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisyömme

pääsiäisyömme

pääsiäisyönne

pääsiäisyönne

pääsiäisyönsä

pääsiäisyönsä

Par

-ta

pääsiäisyötämme

pääsiäisöitämme

pääsiäisyötänne

pääsiäisöitänne

pääsiäisyötänsä / pääsiäisyötään

pääsiäisöitänsä / pääsiäisöitään

Gen

-n

pääsiäisyömme

pääsiäisöittemme / pääsiäisöidemme

pääsiäisyönne

pääsiäisöittenne / pääsiäisöidenne

pääsiäisyönsä

pääsiäisöittensä / pääsiäisöidensä

Ill

mihin

pääsiäisyöhömme

pääsiäisöihimme

pääsiäisyöhönne

pääsiäisöihinne

pääsiäisyöhönsä

pääsiäisöihinsä

Ine

-ssa

pääsiäisyössämme

pääsiäisöissämme

pääsiäisyössänne

pääsiäisöissänne

pääsiäisyössänsä / pääsiäisyössään

pääsiäisöissänsä / pääsiäisöissään

Ela

-sta

pääsiäisyöstämme

pääsiäisöistämme

pääsiäisyöstänne

pääsiäisöistänne

pääsiäisyöstänsä / pääsiäisyöstään

pääsiäisöistänsä / pääsiäisöistään

All

-lle

pääsiäisyöllemme

pääsiäisöillemme

pääsiäisyöllenne

pääsiäisöillenne

pääsiäisyöllensä / pääsiäisyölleen

pääsiäisöillensä / pääsiäisöilleän

Ade

-lla

pääsiäisyöllämme

pääsiäisöillämme

pääsiäisyöllänne

pääsiäisöillänne

pääsiäisyöllänsä / pääsiäisyöllään

pääsiäisöillänsä / pääsiäisöillään

Abl

-lta

pääsiäisyöltämme

pääsiäisöiltämme

pääsiäisyöltänne

pääsiäisöiltänne

pääsiäisyöltänsä / pääsiäisyöltään

pääsiäisöiltänsä / pääsiäisöiltään

Tra

-ksi

pääsiäisyöksemme

pääsiäisöiksemme

pääsiäisyöksenne

pääsiäisöiksenne

pääsiäisyöksensä / pääsiäisyökseen

pääsiäisöiksensä / pääsiäisöikseen

Ess

-na

pääsiäisyönämme

pääsiäisöinämme

pääsiäisyönänne

pääsiäisöinänne

pääsiäisyönänsä / pääsiäisyönään

pääsiäisöinänsä / pääsiäisöinään

Abe

-tta

pääsiäisyöttämme

pääsiäisöittämme

pääsiäisyöttänne

pääsiäisöittänne

pääsiäisyöttänsä / pääsiäisyöttään

pääsiäisöittänsä / pääsiäisöittään

Com

-ne

-

pääsiäisöinemme

-

pääsiäisöinenne

-

pääsiäisöinensä / pääsiäisöineen

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisyömme

pääsiäisyönne

pääsiäisyönsä

pääsiäisyömme

pääsiäisyönne

pääsiäisyönsä

Par

-ta

pääsiäisyötämme

pääsiäisyötänne

pääsiäisyötänsä / pääsiäisyötään

pääsiäisöitämme

pääsiäisöitänne

pääsiäisöitänsä / pääsiäisöitään

Gen

-n

pääsiäisyömme

pääsiäisyönne

pääsiäisyönsä

pääsiäisöittemme / pääsiäisöidemme

pääsiäisöittenne / pääsiäisöidenne

pääsiäisöittensä / pääsiäisöidensä

Ill

mihin

pääsiäisyöhömme

pääsiäisyöhönne

pääsiäisyöhönsä

pääsiäisöihimme

pääsiäisöihinne

pääsiäisöihinsä

Ine

-ssa

pääsiäisyössämme

pääsiäisyössänne

pääsiäisyössänsä / pääsiäisyössään

pääsiäisöissämme

pääsiäisöissänne

pääsiäisöissänsä / pääsiäisöissään

Ela

-sta

pääsiäisyöstämme

pääsiäisyöstänne

pääsiäisyöstänsä / pääsiäisyöstään

pääsiäisöistämme

pääsiäisöistänne

pääsiäisöistänsä / pääsiäisöistään

All

-lle

pääsiäisyöllemme

pääsiäisyöllenne

pääsiäisyöllensä / pääsiäisyölleen

pääsiäisöillemme

pääsiäisöillenne

pääsiäisöillensä / pääsiäisöilleän

Ade

-lla

pääsiäisyöllämme

pääsiäisyöllänne

pääsiäisyöllänsä / pääsiäisyöllään

pääsiäisöillämme

pääsiäisöillänne

pääsiäisöillänsä / pääsiäisöillään

Abl

-lta

pääsiäisyöltämme

pääsiäisyöltänne

pääsiäisyöltänsä / pääsiäisyöltään

pääsiäisöiltämme

pääsiäisöiltänne

pääsiäisöiltänsä / pääsiäisöiltään

Tra

-ksi

pääsiäisyöksemme

pääsiäisyöksenne

pääsiäisyöksensä / pääsiäisyökseen

pääsiäisöiksemme

pääsiäisöiksenne

pääsiäisöiksensä / pääsiäisöikseen

Ess

-na

pääsiäisyönämme

pääsiäisyönänne

pääsiäisyönänsä / pääsiäisyönään

pääsiäisöinämme

pääsiäisöinänne

pääsiäisöinänsä / pääsiäisöinään

Abe

-tta

pääsiäisyöttämme

pääsiäisyöttänne

pääsiäisyöttänsä / pääsiäisyöttään

pääsiäisöittämme

pääsiäisöittänne

pääsiäisöittänsä / pääsiäisöittään

Com

-ne

-

-

-

pääsiäisöinemme

pääsiäisöinenne

pääsiäisöinensä / pääsiäisöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäinen

pääsiäiset

Par

-ta

pääsiäistä

pääsiäisiä

Gen

-n

pääsiäisen

pääsiäisien / pääsiäisten

Ill

mihin

pääsiäiseen

pääsiäisiin

Ine

-ssa

pääsiäisessä

pääsiäisissä

Ela

-sta

pääsiäisestä

pääsiäisistä

All

-lle

pääsiäiselle

pääsiäisille

Ade

-lla

pääsiäisellä

pääsiäisillä

Abl

-lta

pääsiäiseltä

pääsiäisiltä

Tra

-ksi

pääsiäiseksi

pääsiäisiksi

Ess

-na

pääsiäisenä

pääsiäisinä

Abe

-tta

pääsiäisettä

pääsiäisittä

Com

-ne

-

pääsiäisine

Ins

-in

-

pääsiäisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäinen

pääsiäiset

Par

-ta

pääsiäistä

pääsiäisiä

Gen

-n

pääsiäisen

pääsiäisien / pääsiäisten

Ill

mihin

pääsiäiseen

pääsiäisiin

Ine

-ssa

pääsiäisessä

pääsiäisissä

Ela

-sta

pääsiäisestä

pääsiäisistä

All

-lle

pääsiäiselle

pääsiäisille

Ade

-lla

pääsiäisellä

pääsiäisillä

Abl

-lta

pääsiäiseltä

pääsiäisiltä

Tra

-ksi

pääsiäiseksi

pääsiäisiksi

Ess

-na

pääsiäisenä

pääsiäisinä

Abe

-tta

pääsiäisettä

pääsiäisittä

Com

-ne

-

pääsiäisine

Ins

-in

-

pääsiäisin

Translations

Easter pääsiäinen
Passover pääsiäinen
Easter
Show more arrow right

Wiktionary

Easter Show more arrow right When used as specifier in a compound term, appears in the form pääsiäis-. Show more arrow right pääsiäisaamupääsiäisaattopääsiäisaikapääsiäisateriapääsiäisjuhlapääsiäiskakkupääsiäiskirkkopääsiäiskokkopääsiäiskoristepääsiäiskorttipääsiäislammaspääsiäislauantaipääsiäisliljapääsiäislomapääsiäismaanantaipääsiäismessupääsiäismunapääsiäisnoitapääsiäispupupääsiäispyhäpääsiäispäiväpääsiäispöytäpääsiäisruokaPääsiäissaaripääsiäissunnuntaipääsiäistipupääsiäisviikkopääsiäisyö Show more arrow right päästä +‎ -iäinen; coined by Finnish clergyman Mikael Agricola in the 16th century, meaning being free (pääseminen) from or finishing lent. Show more arrow right

Wikipedia

Easter Easter,[nb 1] also called Pascha (Aramaic, Greek, Latin)[nb 2] or Resurrection Sunday, is a Christian festival and holiday commemorating the resurrection of Jesus from the dead, described in the New Testament as having occurred on the third day after his burial following his crucifixion by the Romans at Calvary c. 30 AD. It is the culmination of the Passion of Jesus, preceded by Lent (or Great Lent), a 40-day period of fasting, prayer, and penance. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäiseni

pääsiäiseni

pääsiäisesi

pääsiäisesi

pääsiäisensä

pääsiäisensä

Par

-ta

pääsiäistäni

pääsiäisiäni

pääsiäistäsi

pääsiäisiäsi

pääsiäistänsä / pääsiäistään

pääsiäisiänsä / pääsiäisiään

Gen

-n

pääsiäiseni

pääsiäisieni / pääsiäisteni

pääsiäisesi

pääsiäisiesi / pääsiäistesi

pääsiäisensä

pääsiäisiensä / pääsiäistensä

Ill

mihin

pääsiäiseeni

pääsiäisiini

pääsiäiseesi

pääsiäisiisi

pääsiäiseensä

pääsiäisiinsä

Ine

-ssa

pääsiäisessäni

pääsiäisissäni

pääsiäisessäsi

pääsiäisissäsi

pääsiäisessänsä / pääsiäisessään

pääsiäisissänsä / pääsiäisissään

Ela

-sta

pääsiäisestäni

pääsiäisistäni

pääsiäisestäsi

pääsiäisistäsi

pääsiäisestänsä / pääsiäisestään

pääsiäisistänsä / pääsiäisistään

All

-lle

pääsiäiselleni

pääsiäisilleni

pääsiäisellesi

pääsiäisillesi

pääsiäisellensä / pääsiäiselleen

pääsiäisillensä / pääsiäisilleän

Ade

-lla

pääsiäiselläni

pääsiäisilläni

pääsiäiselläsi

pääsiäisilläsi

pääsiäisellänsä / pääsiäisellään

pääsiäisillänsä / pääsiäisillään

Abl

-lta

pääsiäiseltäni

pääsiäisiltäni

pääsiäiseltäsi

pääsiäisiltäsi

pääsiäiseltänsä / pääsiäiseltään

pääsiäisiltänsä / pääsiäisiltään

Tra

-ksi

pääsiäisekseni

pääsiäisikseni

pääsiäiseksesi

pääsiäisiksesi

pääsiäiseksensä / pääsiäisekseen

pääsiäisiksensä / pääsiäisikseen

Ess

-na

pääsiäisenäni

pääsiäisinäni

pääsiäisenäsi

pääsiäisinäsi

pääsiäisenänsä / pääsiäisenään

pääsiäisinänsä / pääsiäisinään

Abe

-tta

pääsiäisettäni

pääsiäisittäni

pääsiäisettäsi

pääsiäisittäsi

pääsiäisettänsä / pääsiäisettään

pääsiäisittänsä / pääsiäisittään

Com

-ne

-

pääsiäisineni

-

pääsiäisinesi

-

pääsiäisinensä / pääsiäisineen

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäiseni

pääsiäisesi

pääsiäisensä

pääsiäiseni

pääsiäisesi

pääsiäisensä

Par

-ta

pääsiäistäni

pääsiäistäsi

pääsiäistänsä / pääsiäistään

pääsiäisiäni

pääsiäisiäsi

pääsiäisiänsä / pääsiäisiään

Gen

-n

pääsiäiseni

pääsiäisesi

pääsiäisensä

pääsiäisieni / pääsiäisteni

pääsiäisiesi / pääsiäistesi

pääsiäisiensä / pääsiäistensä

Ill

mihin

pääsiäiseeni

pääsiäiseesi

pääsiäiseensä

pääsiäisiini

pääsiäisiisi

pääsiäisiinsä

Ine

-ssa

pääsiäisessäni

pääsiäisessäsi

pääsiäisessänsä / pääsiäisessään

pääsiäisissäni

pääsiäisissäsi

pääsiäisissänsä / pääsiäisissään

Ela

-sta

pääsiäisestäni

pääsiäisestäsi

pääsiäisestänsä / pääsiäisestään

pääsiäisistäni

pääsiäisistäsi

pääsiäisistänsä / pääsiäisistään

All

-lle

pääsiäiselleni

pääsiäisellesi

pääsiäisellensä / pääsiäiselleen

pääsiäisilleni

pääsiäisillesi

pääsiäisillensä / pääsiäisilleän

Ade

-lla

pääsiäiselläni

pääsiäiselläsi

pääsiäisellänsä / pääsiäisellään

pääsiäisilläni

pääsiäisilläsi

pääsiäisillänsä / pääsiäisillään

Abl

-lta

pääsiäiseltäni

pääsiäiseltäsi

pääsiäiseltänsä / pääsiäiseltään

pääsiäisiltäni

pääsiäisiltäsi

pääsiäisiltänsä / pääsiäisiltään

Tra

-ksi

pääsiäisekseni

pääsiäiseksesi

pääsiäiseksensä / pääsiäisekseen

pääsiäisikseni

pääsiäisiksesi

pääsiäisiksensä / pääsiäisikseen

Ess

-na

pääsiäisenäni

pääsiäisenäsi

pääsiäisenänsä / pääsiäisenään

pääsiäisinäni

pääsiäisinäsi

pääsiäisinänsä / pääsiäisinään

Abe

-tta

pääsiäisettäni

pääsiäisettäsi

pääsiäisettänsä / pääsiäisettään

pääsiäisittäni

pääsiäisittäsi

pääsiäisittänsä / pääsiäisittään

Com

-ne

-

-

-

pääsiäisineni

pääsiäisinesi

pääsiäisinensä / pääsiäisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisemme

pääsiäisemme

pääsiäisenne

pääsiäisenne

pääsiäisensä

pääsiäisensä

Par

-ta

pääsiäistämme

pääsiäisiämme

pääsiäistänne

pääsiäisiänne

pääsiäistänsä / pääsiäistään

pääsiäisiänsä / pääsiäisiään

Gen

-n

pääsiäisemme

pääsiäisiemme / pääsiäistemme

pääsiäisenne

pääsiäisienne / pääsiäistenne

pääsiäisensä

pääsiäisiensä / pääsiäistensä

Ill

mihin

pääsiäiseemme

pääsiäisiimme

pääsiäiseenne

pääsiäisiinne

pääsiäiseensä

pääsiäisiinsä

Ine

-ssa

pääsiäisessämme

pääsiäisissämme

pääsiäisessänne

pääsiäisissänne

pääsiäisessänsä / pääsiäisessään

pääsiäisissänsä / pääsiäisissään

Ela

-sta

pääsiäisestämme

pääsiäisistämme

pääsiäisestänne

pääsiäisistänne

pääsiäisestänsä / pääsiäisestään

pääsiäisistänsä / pääsiäisistään

All

-lle

pääsiäisellemme

pääsiäisillemme

pääsiäisellenne

pääsiäisillenne

pääsiäisellensä / pääsiäiselleen

pääsiäisillensä / pääsiäisilleän

Ade

-lla

pääsiäisellämme

pääsiäisillämme

pääsiäisellänne

pääsiäisillänne

pääsiäisellänsä / pääsiäisellään

pääsiäisillänsä / pääsiäisillään

Abl

-lta

pääsiäiseltämme

pääsiäisiltämme

pääsiäiseltänne

pääsiäisiltänne

pääsiäiseltänsä / pääsiäiseltään

pääsiäisiltänsä / pääsiäisiltään

Tra

-ksi

pääsiäiseksemme

pääsiäisiksemme

pääsiäiseksenne

pääsiäisiksenne

pääsiäiseksensä / pääsiäisekseen

pääsiäisiksensä / pääsiäisikseen

Ess

-na

pääsiäisenämme

pääsiäisinämme

pääsiäisenänne

pääsiäisinänne

pääsiäisenänsä / pääsiäisenään

pääsiäisinänsä / pääsiäisinään

Abe

-tta

pääsiäisettämme

pääsiäisittämme

pääsiäisettänne

pääsiäisittänne

pääsiäisettänsä / pääsiäisettään

pääsiäisittänsä / pääsiäisittään

Com

-ne

-

pääsiäisinemme

-

pääsiäisinenne

-

pääsiäisinensä / pääsiäisineen

Singular

Plural

Nom

-

pääsiäisemme

pääsiäisenne

pääsiäisensä

pääsiäisemme

pääsiäisenne

pääsiäisensä

Par

-ta

pääsiäistämme

pääsiäistänne

pääsiäistänsä / pääsiäistään

pääsiäisiämme

pääsiäisiänne

pääsiäisiänsä / pääsiäisiään

Gen

-n

pääsiäisemme

pääsiäisenne

pääsiäisensä

pääsiäisiemme / pääsiäistemme

pääsiäisienne / pääsiäistenne

pääsiäisiensä / pääsiäistensä

Ill

mihin

pääsiäiseemme

pääsiäiseenne

pääsiäiseensä

pääsiäisiimme

pääsiäisiinne

pääsiäisiinsä

Ine

-ssa

pääsiäisessämme

pääsiäisessänne

pääsiäisessänsä / pääsiäisessään

pääsiäisissämme

pääsiäisissänne

pääsiäisissänsä / pääsiäisissään

Ela

-sta

pääsiäisestämme

pääsiäisestänne

pääsiäisestänsä / pääsiäisestään

pääsiäisistämme

pääsiäisistänne

pääsiäisistänsä / pääsiäisistään

All

-lle

pääsiäisellemme

pääsiäisellenne

pääsiäisellensä / pääsiäiselleen

pääsiäisillemme

pääsiäisillenne

pääsiäisillensä / pääsiäisilleän

Ade

-lla

pääsiäisellämme

pääsiäisellänne

pääsiäisellänsä / pääsiäisellään

pääsiäisillämme

pääsiäisillänne

pääsiäisillänsä / pääsiäisillään

Abl

-lta

pääsiäiseltämme

pääsiäiseltänne

pääsiäiseltänsä / pääsiäiseltään

pääsiäisiltämme

pääsiäisiltänne

pääsiäisiltänsä / pääsiäisiltään

Tra

-ksi

pääsiäiseksemme

pääsiäiseksenne

pääsiäiseksensä / pääsiäisekseen

pääsiäisiksemme

pääsiäisiksenne

pääsiäisiksensä / pääsiäisikseen

Ess

-na

pääsiäisenämme

pääsiäisenänne

pääsiäisenänsä / pääsiäisenään

pääsiäisinämme

pääsiäisinänne

pääsiäisinänsä / pääsiäisinään

Abe

-tta

pääsiäisettämme

pääsiäisettänne

pääsiäisettänsä / pääsiäisettään

pääsiäisittämme

pääsiäisittänne

pääsiäisittänsä / pääsiäisittään

Com

-ne

-

-

-

pääsiäisinemme

pääsiäisinenne

pääsiäisinensä / pääsiäisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept