Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

pääsiäisyö pääsiäisyö   N Sg Nom
pääsiäinen   N Der/s +    N Sg Nom

pääsiäisyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Easter
Easter night
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
Rnfgre avtug

Etymology:
cääfvävf- +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pääsiäisyöni pääsiäisyöni pääsiäisyösi pääsiäisyösi pääsiäisyönsä pääsiäisyönsä
Par -ta pääsiäisyötäni pääsiäisöitäni pääsiäisyötäsi pääsiäisöitäsi pääsiäisyötänsä / pääsiäisyötään pääsiäisöitänsä / pääsiäisöitään
Gen -n pääsiäisyöni pääsiäisöitteni / pääsiäisöideni pääsiäisyösi pääsiäisöittesi / pääsiäisöidesi pääsiäisyönsä pääsiäisöittensä / pääsiäisöidensä
Ill mihin pääsiäisyöhöni pääsiäisöihini pääsiäisyöhösi pääsiäisöihisi pääsiäisyöhönsä pääsiäisöihinsä
Ine -ssa pääsiäisyössäni pääsiäisöissäni pääsiäisyössäsi pääsiäisöissäsi pääsiäisyössänsä / pääsiäisyössään pääsiäisöissänsä / pääsiäisöissään
Ela -sta pääsiäisyöstäni pääsiäisöistäni pääsiäisyöstäsi pääsiäisöistäsi pääsiäisyöstänsä / pääsiäisyöstään pääsiäisöistänsä / pääsiäisöistään
All -lle pääsiäisyölleni pääsiäisöilleni pääsiäisyöllesi pääsiäisöillesi pääsiäisyölleen / pääsiäisyöllensä pääsiäisöillensä / pääsiäisöilleän
Ade -lla pääsiäisyölläni pääsiäisöilläni pääsiäisyölläsi pääsiäisöilläsi pääsiäisyöllänsä / pääsiäisyöllään pääsiäisöillänsä / pääsiäisöillään
Abl -lta pääsiäisyöltäni pääsiäisöiltäni pääsiäisyöltäsi pääsiäisöiltäsi pääsiäisyöltänsä / pääsiäisyöltään pääsiäisöiltänsä / pääsiäisöiltään
Tra -ksi pääsiäisyökseni pääsiäisöikseni pääsiäisyöksesi pääsiäisöiksesi pääsiäisyökseen / pääsiäisyöksensä pääsiäisöikseen / pääsiäisöiksensä
Ess -na pääsiäisyönäni pääsiäisöinäni pääsiäisyönäsi pääsiäisöinäsi pääsiäisyönänsä / pääsiäisyönään pääsiäisöinänsä / pääsiäisöinään
Abe -tta pääsiäisyöttäni pääsiäisöittäni pääsiäisyöttäsi pääsiäisöittäsi pääsiäisyöttänsä / pääsiäisyöttään pääsiäisöittänsä / pääsiäisöittään
Com -ne - pääsiäisöineni - pääsiäisöinesi - pääsiäisöineen / pääsiäisöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pääsiäisyömme pääsiäisyömme pääsiäisyönne pääsiäisyönne pääsiäisyönsä pääsiäisyönsä
Par -ta pääsiäisyötämme pääsiäisöitämme pääsiäisyötänne pääsiäisöitänne pääsiäisyötänsä / pääsiäisyötään pääsiäisöitänsä / pääsiäisöitään
Gen -n pääsiäisyömme pääsiäisöittemme / pääsiäisöidemme pääsiäisyönne pääsiäisöittenne / pääsiäisöidenne pääsiäisyönsä pääsiäisöittensä / pääsiäisöidensä
Ill mihin pääsiäisyöhömme pääsiäisöihimme pääsiäisyöhönne pääsiäisöihinne pääsiäisyöhönsä pääsiäisöihinsä
Ine -ssa pääsiäisyössämme pääsiäisöissämme pääsiäisyössänne pääsiäisöissänne pääsiäisyössänsä / pääsiäisyössään pääsiäisöissänsä / pääsiäisöissään
Ela -sta pääsiäisyöstämme pääsiäisöistämme pääsiäisyöstänne pääsiäisöistänne pääsiäisyöstänsä / pääsiäisyöstään pääsiäisöistänsä / pääsiäisöistään
All -lle pääsiäisyöllemme pääsiäisöillemme pääsiäisyöllenne pääsiäisöillenne pääsiäisyölleen / pääsiäisyöllensä pääsiäisöillensä / pääsiäisöilleän
Ade -lla pääsiäisyöllämme pääsiäisöillämme pääsiäisyöllänne pääsiäisöillänne pääsiäisyöllänsä / pääsiäisyöllään pääsiäisöillänsä / pääsiäisöillään
Abl -lta pääsiäisyöltämme pääsiäisöiltämme pääsiäisyöltänne pääsiäisöiltänne pääsiäisyöltänsä / pääsiäisyöltään pääsiäisöiltänsä / pääsiäisöiltään
Tra -ksi pääsiäisyöksemme pääsiäisöiksemme pääsiäisyöksenne pääsiäisöiksenne pääsiäisyökseen / pääsiäisyöksensä pääsiäisöikseen / pääsiäisöiksensä
Ess -na pääsiäisyönämme pääsiäisöinämme pääsiäisyönänne pääsiäisöinänne pääsiäisyönänsä / pääsiäisyönään pääsiäisöinänsä / pääsiäisöinään
Abe -tta pääsiäisyöttämme pääsiäisöittämme pääsiäisyöttänne pääsiäisöittänne pääsiäisyöttänsä / pääsiäisyöttään pääsiäisöittänsä / pääsiäisöittään
Com -ne - pääsiäisöinemme - pääsiäisöinenne - pääsiäisöineen / pääsiäisöinensä

pääsiäinen, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Easter pääsiäinen
Passover pääsiäinen
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Rnfgre,[ao 1] nyfb pnyyrq Cnfpun (Nenznvp, Terrx, Yngva)[ao 2] be Erfheerpgvba Fhaqnl, vf n Puevfgvna srfgviny naq ubyvqnl pbzzrzbengvat gur erfheerpgvba bs Wrfhf sebz gur qrnq, qrfpevorq va gur Arj Grfgnzrag nf univat bppheerq ba gur guveq qnl nsgre uvf ohevny sbyybjvat uvf pehpvsvkvba ol gur Ebznaf ng Pnyinel p. 30 NQ. Vg vf gur phyzvangvba bs gur Cnffvba bs Wrfhf, cerprqrq ol Yrag (be Terng Yrag), n 40-qnl crevbq bs snfgvat, cenlre, naq cranapr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Rnfgre

Usage:
Jura hfrq nf fcrpvsvre va n pbzcbhaq grez, nccrnef va gur sbez cääfvävf-.
Compounds:
cääfvävfnnzh
cääfvävfnnggb
cääfvävfnvxn
cääfvävfngrevn
cääfvävfwhuyn
cääfvävfxnxxh
cääfvävfxvexxb
cääfvävfxbxxb
cääfvävfxbevfgr
cääfvävfxbeggv
cääfvävfynzznf
cääfvävfynhnagnv
cääfvävfyvywn
cääfvävfybzn
cääfvävfznnanagnv
cääfvävfzrffh
cääfvävfzhan
cääfvävfabvgn
cääfvävfchch
cääfvävfcluä
cääfvävfcäviä
cääfvävfcölgä
cääfvävfehbxn
Cääfvävffnnev
cääfvävffhaahagnv
cääfvävfgvch
cääfvävfivvxxb
cääfvävflö

Etymology:
cääfgä +‎ -vävara; pbvarq ol Svaavfu pyretlzna Zvxnry Ntevpbyn va gur 16gu praghel, zrnavat orvat serr (cääfrzvara) sebz be svavfuvat yrag.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pääsiäiseni pääsiäiseni pääsiäisesi pääsiäisesi pääsiäisensä pääsiäisensä
Par -ta pääsiäistäni pääsiäisiäni pääsiäistäsi pääsiäisiäsi pääsiäistänsä / pääsiäistään pääsiäisiänsä / pääsiäisiään
Gen -n pääsiäiseni pääsiäisieni / pääsiäisteni pääsiäisesi pääsiäisiesi / pääsiäistesi pääsiäisensä pääsiäisiensä / pääsiäistensä
Ill mihin pääsiäiseeni pääsiäisiini pääsiäiseesi pääsiäisiisi pääsiäiseensä pääsiäisiinsä
Ine -ssa pääsiäisessäni pääsiäisissäni pääsiäisessäsi pääsiäisissäsi pääsiäisessänsä / pääsiäisessään pääsiäisissänsä / pääsiäisissään
Ela -sta pääsiäisestäni pääsiäisistäni pääsiäisestäsi pääsiäisistäsi pääsiäisestänsä / pääsiäisestään pääsiäisistänsä / pääsiäisistään
All -lle pääsiäiselleni pääsiäisilleni pääsiäisellesi pääsiäisillesi pääsiäiselleen / pääsiäisellensä pääsiäisillensä / pääsiäisilleän
Ade -lla pääsiäiselläni pääsiäisilläni pääsiäiselläsi pääsiäisilläsi pääsiäisellänsä / pääsiäisellään pääsiäisillänsä / pääsiäisillään
Abl -lta pääsiäiseltäni pääsiäisiltäni pääsiäiseltäsi pääsiäisiltäsi pääsiäiseltänsä / pääsiäiseltään pääsiäisiltänsä / pääsiäisiltään
Tra -ksi pääsiäisekseni pääsiäisikseni pääsiäiseksesi pääsiäisiksesi pääsiäisekseen / pääsiäiseksensä pääsiäisikseen / pääsiäisiksensä
Ess -na pääsiäisenäni pääsiäisinäni pääsiäisenäsi pääsiäisinäsi pääsiäisenänsä / pääsiäisenään pääsiäisinänsä / pääsiäisinään
Abe -tta pääsiäisettäni pääsiäisittäni pääsiäisettäsi pääsiäisittäsi pääsiäisettänsä / pääsiäisettään pääsiäisittänsä / pääsiäisittään
Com -ne - pääsiäisineni - pääsiäisinesi - pääsiäisineen / pääsiäisinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pääsiäisemme pääsiäisemme pääsiäisenne pääsiäisenne pääsiäisensä pääsiäisensä
Par -ta pääsiäistämme pääsiäisiämme pääsiäistänne pääsiäisiänne pääsiäistänsä / pääsiäistään pääsiäisiänsä / pääsiäisiään
Gen -n pääsiäisemme pääsiäisiemme / pääsiäistemme pääsiäisenne pääsiäisienne / pääsiäistenne pääsiäisensä pääsiäisiensä / pääsiäistensä
Ill mihin pääsiäiseemme pääsiäisiimme pääsiäiseenne pääsiäisiinne pääsiäiseensä pääsiäisiinsä
Ine -ssa pääsiäisessämme pääsiäisissämme pääsiäisessänne pääsiäisissänne pääsiäisessänsä / pääsiäisessään pääsiäisissänsä / pääsiäisissään
Ela -sta pääsiäisestämme pääsiäisistämme pääsiäisestänne pääsiäisistänne pääsiäisestänsä / pääsiäisestään pääsiäisistänsä / pääsiäisistään
All -lle pääsiäisellemme pääsiäisillemme pääsiäisellenne pääsiäisillenne pääsiäiselleen / pääsiäisellensä pääsiäisillensä / pääsiäisilleän
Ade -lla pääsiäisellämme pääsiäisillämme pääsiäisellänne pääsiäisillänne pääsiäisellänsä / pääsiäisellään pääsiäisillänsä / pääsiäisillään
Abl -lta pääsiäiseltämme pääsiäisiltämme pääsiäiseltänne pääsiäisiltänne pääsiäiseltänsä / pääsiäiseltään pääsiäisiltänsä / pääsiäisiltään
Tra -ksi pääsiäiseksemme pääsiäisiksemme pääsiäiseksenne pääsiäisiksenne pääsiäisekseen / pääsiäiseksensä pääsiäisikseen / pääsiäisiksensä
Ess -na pääsiäisenämme pääsiäisinämme pääsiäisenänne pääsiäisinänne pääsiäisenänsä / pääsiäisenään pääsiäisinänsä / pääsiäisinään
Abe -tta pääsiäisettämme pääsiäisittämme pääsiäisettänne pääsiäisittänne pääsiäisettänsä / pääsiäisettään pääsiäisittänsä / pääsiäisittään
Com -ne - pääsiäisinemme - pääsiäisinenne - pääsiäisineen / pääsiäisinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept