Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

opsenne ops   N Sg Nom + enne   N Sg Nom

ops, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ops opsit
Par -ta opsia opseja
Gen -n opsin opsien
Ill mihin opsiin opseihin
Ine -ssa opsissa opseissa
Ela -sta opsista opseista
All -lle opsille opseille
Ade -lla opsilla opseilla
Abl -lta opsilta opseilta
Tra -ksi opsiksi opseiksi
Ess -na opsina opseina
Abe -tta opsitta opseitta
Com -ne - opseine
Ins -in - opsein

Translations & synonyms

ops
curriculum
in OPS
by OPS
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word bcf can mean the following:
Bhyha Cnyybfrhen: cnyybvyhynwrvuva xrfxvggliä heurvyhfrhen
Bhyha Chewruqhffrhen: irarvylfrhen
Benpyr Cnenyyry Freire
Bcrghffhhaavgryzn
Bcf: ebbznynvfrffn zlgbybtvnffn inhenhqra wn fnqbaxbewhha whznyngne.
Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - opsini opsini opsisi opsisi opsinsa opsinsa
Par -ta opsiani opsejani opsiasi opsejasi opsiansa / opsiaan opsejansa / opsejaan
Gen -n opsini opsieni opsisi opsiesi opsinsa opsiensa
Ill mihin opsiini opseihini opsiisi opseihisi opsiinsa opseihinsa
Ine -ssa opsissani opseissani opsissasi opseissasi opsissansa / opsissaan opseissansa / opseissaan
Ela -sta opsistani opseistani opsistasi opseistasi opsistansa / opsistaan opseistansa / opseistaan
All -lle opsilleni opseilleni opsillesi opseillesi opsilleen / opsillensa opseillensa / opseillean
Ade -lla opsillani opseillani opsillasi opseillasi opsillansa / opsillaan opseillansa / opseillaan
Abl -lta opsiltani opseiltani opsiltasi opseiltasi opsiltansa / opsiltaan opseiltansa / opseiltaan
Tra -ksi opsikseni opseikseni opsiksesi opseiksesi opsikseen / opsiksensa opseikseen / opseiksensa
Ess -na opsinani opseinani opsinasi opseinasi opsinansa / opsinaan opseinansa / opseinaan
Abe -tta opsittani opseittani opsittasi opseittasi opsittansa / opsittaan opseittansa / opseittaan
Com -ne - opseineni - opseinesi - opseineen / opseinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - opsimme opsimme opsinne opsinne opsinsa opsinsa
Par -ta opsiamme opsejamme opsianne opsejanne opsiansa / opsiaan opsejansa / opsejaan
Gen -n opsimme opsiemme opsinne opsienne opsinsa opsiensa
Ill mihin opsiimme opseihimme opsiinne opseihinne opsiinsa opseihinsa
Ine -ssa opsissamme opseissamme opsissanne opseissanne opsissansa / opsissaan opseissansa / opseissaan
Ela -sta opsistamme opseistamme opsistanne opseistanne opsistansa / opsistaan opseistansa / opseistaan
All -lle opsillemme opseillemme opsillenne opseillenne opsilleen / opsillensa opseillensa / opseillean
Ade -lla opsillamme opseillamme opsillanne opseillanne opsillansa / opsillaan opseillansa / opseillaan
Abl -lta opsiltamme opseiltamme opsiltanne opseiltanne opsiltansa / opsiltaan opseiltansa / opseiltaan
Tra -ksi opsiksemme opseiksemme opsiksenne opseiksenne opsikseen / opsiksensa opseikseen / opseiksensa
Ess -na opsinamme opseinamme opsinanne opseinanne opsinansa / opsinaan opseinansa / opseinaan
Abe -tta opsittamme opseittamme opsittanne opseittanne opsittansa / opsittaan opseittansa / opseittaan
Com -ne - opseinemme - opseinenne - opseineen / opseinensa

enne, Noun

up ↑

Translations & synonyms

omen enne, merkki
presage enne, merkki
portent merkki, enne
augury merkki, ennusmerkki, enne, ennustaminen
forerunner edelläkävijä, enne
foretoken enne, merkki
foreboding aavistus, paha aavistus, enne

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Na bzra (nyfb pnyyrq cbegrag be cerfntr) vf n curabzraba gung vf oryvrirq gb sbergryy gur shgher, bsgra fvtavslvat gur nqirag bs punatr. Vg jnf pbzzbayl oryvrirq va napvrag gvzrf, naq fgvyy oryvrirq ol fbzr gbqnl, gung bzraf oevat qvivar zrffntrf sebz gur tbqf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Bzra, fvta, gbxra, cbegrag, nhfcvpr; obqr, obqvat.

Synonyms:
raahfzrexxv
Compounds:
raarhav
Etymology:
raa- +‎ -r; gur ebbg vf yvxryl eryngrq gb rafv naq/be ragää.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - enteeni enteeni enteesi enteesi enteensä enteensä
Par -ta ennettäni enteitäni / entehiäni ennettäsi enteitäsi / entehiäsi ennettänsä / ennettään enteitänsä / enteitään /
entehiänsä / entehiään
Gen -n enteeni enteitteni / enteideni /
entehieni / entehitteni
enteesi enteittesi / enteidesi /
entehiesi / entehittesi
enteensä enteittensä / enteidensä /
entehiensä / entehittensä
Ill mihin enteeseeni enteisiini / enteihini /
entehisini
enteeseesi enteisiisi / enteihisi /
entehisisi
enteeseensä enteisiinsä / enteihinsä /
entehisinsä
Ine -ssa enteessäni entehissäni / enteissäni enteessäsi entehissäsi / enteissäsi enteessänsä / enteessään entehissänsä / entehissään /
enteissänsä / enteissään
Ela -sta enteestäni entehistäni / enteistäni enteestäsi entehistäsi / enteistäsi enteestänsä / enteestään entehistänsä / entehistään /
enteistänsä / enteistään
All -lle enteelleni entehilleni / enteilleni enteellesi entehillesi / enteillesi enteelleen / enteellensä entehillensä / entehilleän /
enteillensä / enteilleän
Ade -lla enteelläni entehilläni / enteilläni enteelläsi entehilläsi / enteilläsi enteellänsä / enteellään entehillänsä / entehillään /
enteillänsä / enteillään
Abl -lta enteeltäni entehiltäni / enteiltäni enteeltäsi entehiltäsi / enteiltäsi enteeltänsä / enteeltään entehiltänsä / entehiltään /
enteiltänsä / enteiltään
Tra -ksi enteekseni entehikseni / enteikseni enteeksesi entehiksesi / enteiksesi enteekseen / enteeksensä entehikseen / entehiksensä /
enteikseen / enteiksensä
Ess -na enteenäni entehinäni / enteinäni enteenäsi entehinäsi / enteinäsi enteenänsä / enteenään entehinänsä / entehinään /
enteinänsä / enteinään
Abe -tta enteettäni entehittäni / enteittäni enteettäsi entehittäsi / enteittäsi enteettänsä / enteettään entehittänsä / entehittään /
enteittänsä / enteittään
Com -ne - entehineni / enteineni - entehinesi / enteinesi - entehineen / entehinensä /
enteineen / enteinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - enteemme enteemme enteenne enteenne enteensä enteensä
Par -ta ennettämme enteitämme / entehiämme ennettänne enteitänne / entehiänne ennettänsä / ennettään enteitänsä / enteitään /
entehiänsä / entehiään
Gen -n enteemme enteittemme / enteidemme /
entehiemme / entehittemme
enteenne enteittenne / enteidenne /
entehienne / entehittenne
enteensä enteittensä / enteidensä /
entehiensä / entehittensä
Ill mihin enteeseemme enteisiimme / enteihimme /
entehisimme
enteeseenne enteisiinne / enteihinne /
entehisinne
enteeseensä enteisiinsä / enteihinsä /
entehisinsä
Ine -ssa enteessämme entehissämme / enteissämme enteessänne entehissänne / enteissänne enteessänsä / enteessään entehissänsä / entehissään /
enteissänsä / enteissään
Ela -sta enteestämme entehistämme / enteistämme enteestänne entehistänne / enteistänne enteestänsä / enteestään entehistänsä / entehistään /
enteistänsä / enteistään
All -lle enteellemme entehillemme / enteillemme enteellenne entehillenne / enteillenne enteelleen / enteellensä entehillensä / entehilleän /
enteillensä / enteilleän
Ade -lla enteellämme entehillämme / enteillämme enteellänne entehillänne / enteillänne enteellänsä / enteellään entehillänsä / entehillään /
enteillänsä / enteillään
Abl -lta enteeltämme entehiltämme / enteiltämme enteeltänne entehiltänne / enteiltänne enteeltänsä / enteeltään entehiltänsä / entehiltään /
enteiltänsä / enteiltään
Tra -ksi enteeksemme entehiksemme / enteiksemme enteeksenne entehiksenne / enteiksenne enteekseen / enteeksensä entehikseen / entehiksensä /
enteikseen / enteiksensä
Ess -na enteenämme entehinämme / enteinämme enteenänne entehinänne / enteinänne enteenänsä / enteenään entehinänsä / entehinään /
enteinänsä / enteinään
Abe -tta enteettämme entehittämme / enteittämme enteettänne entehittänne / enteittänne enteettänsä / enteettään entehittänsä / entehittään /
enteittänsä / enteittään
Com -ne - entehinemme / enteinemme - entehinenne / enteinenne - entehineen / entehinensä /
enteineen / enteinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept