logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

omia, verb

Word analysis
omimme SeeHide full analysisArrow downArrow up

omimme

omia

Verb, Imperfect, 1st person plural

omimme

omia

Verb, Present, 1st person plural

Report an issue

Wiktionary

to hog, appropriate (to intend to take control or possession of something arbitrarily, to use something as if it were one's own) Fin:Ostin itselleni kannettavan tietokoneen, mutta poika omi sen pian itselleen.Eng:I bought myself a portable computer, but my son quickly took control of it.Fin:Hei! Älä omi kaikkia vilttejä!Eng:Hey! Quit hogging all the blankets! Show more arrow right From oma (“own”) +‎ -ia. Show more arrow right

Translations

to appropriate anastaa, ottaa itselleen, varata jhk, määrätä jhk, omia
to take ottaa, kestää, viedä, käyttää, vaatia, omia
own
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

omin

en omi

ii

omit

et omi

iii

omii

ei omi

Plural

Positive

Negative

i

omimme / omitaan

emme omi / ei omita

ii

omitte

ette omi

iii

omivat

eivät omi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

omin

en ominut

ii

omit

et ominut

iii

omi

ei ominut

Plural

Positive

Negative

i

omimme / omittiin

emme omineet / ei omittu

ii

omitte

ette omineet

iii

omivat

eivät omineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ominut

en ole ominut

ii

olet ominut

et ole ominut

iii

on ominut

ei ole ominut

Plural

Positive

Negative

i

olemme omineet

emme ole omineet

ii

olette omineet

ette ole omineet

iii

ovat omineet

eivät ole omineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ominut

en ollut ominut

ii

olit ominut

et ollut ominut

iii

oli ominut

ei ollut ominut

Plural

Positive

Negative

i

olimme omineet

emme olleet omineet

ii

olitte omineet

ette olleet omineet

iii

olivat omineet

eivät olleet omineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

omisin

en omisi

ii

omisit

et omisi

iii

omisi

ei omisi

Plural

Positive

Negative

i

omisimme

emme omisi

ii

omisitte

ette omisi

iii

omisivat

eivät omisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ominut

en olisi ominut

ii

olisit ominut

et olisi ominut

iii

olisi ominut

ei olisi ominut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme omineet

emme olisi omineet

ii

olisitte omineet

ette olisi omineet

iii

olisivat omineet

eivät olisi omineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ominen

en omine

ii

ominet

et omine

iii

ominee

ei omine

Plural

Positive

Negative

i

ominemme

emme omine

ii

ominette

ette omine

iii

ominevat

eivät omine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ominut

en liene ominut

ii

lienet ominut

et liene ominut

iii

lienee ominut

ei liene ominut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme omineet

emme liene omineet

ii

lienette omineet

ette liene omineet

iii

lienevät omineet

eivät liene omineet

Imperative

Singular

i

-

ii

omi

iii

omikoon

Plural

i

omikaamme

ii

omikaa

iii

omikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

omia

Tra

-ksi

omiaksensa / omiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

omiessa

Ins

-in

omien

Ine

-ssa

omittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

omimaan

Ine

-ssa

omimassa

Ela

-sta

omimasta

Ade

-lla

omimalla

Abe

-tta

omimatta

Ins

-in

omiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

omiminen

Par

-ta

omimista

Infinitive V

omimaisillaan / omimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

omitaan

ei omita

Imperfect

omittiin

ei omittu

Potential

omittaneen

ei omittane

Conditional

omittaisiin

ei omittaisi

Imperative Present

omittakoon

älköön omittako

Imperative Perfect

olkoon omittu

älköön omittu

Positive

Negative

Present

omitaan

ei omita

Imperfect

omittiin

ei omittu

Potential

omittaneen

ei omittane

Conditional

omittaisiin

ei omittaisi

Imperative Present

omittakoon

älköön omittako

Imperative Perfect

olkoon omittu

älköön omittu

Participle

Active

Passive

1st

omiva

omittava

2nd

ominut

omittu

3rd

omima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept