logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

, personal pronoun

Word analysis
muksi

muksi

Personal pronoun, 1st singular Translative

muksia

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular

muksia

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

muksia

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

muksia

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

Report an issue

Wiktionary

(personal, colloquial) I (first person singular personal pronoun) Show more arrow right minä (standard Finnish)ma (archaic, poetic)mie (dialectal, eastern)mää (dialectal)mnää (dialectal, Rauma) Show more arrow right

Examples

Etkö enää tunne minua? Don't you know me any longer? Minulla on kova nälkä. I am very hungry. Sinussa ei ole mitään vikaa. There is nothing wrong with you. Minä rakastan häntä. I love him. Heihin ei voi luottaa. They cannot be trusted. Saat vastaukseni minulta huomenna. You will get an answer from me tomorrow. Näin teidät ravintolassa. I saw them in the restaurant. En tunne heitä. I don't know them. Tämä on meidän kirjamme. This is our book. Minusta appelsiini on huono. In my opinion the orange is bad. Anna omena meille! Give the apple to us! Show more arrow right

Singular

minä / Isinä / youhän / he, she, it
Nom - minä / mä sinä / sä hän
Par -ta minua / mua sinua / sua häntä
Gen -n minun / mun sinun / sun hänen
Acc -t minut / mut sinut / sut hänet
Ill mihin minuun / muhun sinuun / suhun häneen
Ine -ssa minussa / mussa sinussa / sussa hänessä
Ela -sta minusta / musta / must sinusta / susta / sust hänestä
All -lle minulle / mulle sinulle / sulle hänelle
Ade -lla minulla / mulla / mull / mul sinulla / sulla / sull / sul hänellä
Abl -lta minulta / multa / mult sinulta / sulta / sult häneltä
Tra -ksi minuksi / muksi sinuksi / suksi häneksi
Ess -na minuna / muna sinuna / suna hänenä
Abe -tta minutta / mutta sinutta / sutta hänettä
Com -ne - - -
Ins -in - - -

Plural

me / wete / youhe / they

Nom

-

me

te

he

Par

-ta

meitä

teitä

heitä

Gen

-n

meidän

teidän

heidän

Acc

-t

meidät

teidät

heidät

Ill

mihin

meihin

teihin

heihin

Ine

-ssa

meissä

teissä

heissä

Ela

-sta

meistä

teistä

heistä

All

-lle

meille

teille

heille

Ade

-lla

meillä

teillä

heillä

Abl

-lta

meiltä

teiltä

heiltä

Tra

-ksi

meiksi

teiksi

heiksi

Ess

-na

meinä

teinä

heinä

Abe

-tta

meittä

teittä

heittä

Com

-ne

meine

teine

heine

Ins

-in

mein

tein

hein

Singular

minä / Isinä / youhän / he, she, it
Nom-
minä / mä sinä / sä hän
Par-ta
minua / mua sinua / sua häntä
Gen-n
minun / mun sinun / sun hänen
Acc-t
minut / mut sinut / sut hänet
Illmihin
minuun / muhun sinuun / suhun häneen
Ine-ssa
minussa / mussa sinussa / sussa hänessä
Ela-sta
minusta / musta / must sinusta / susta / sust hänestä
All-lle
minulle / mulle sinulle / sulle hänelle
Ade-lla
minulla / mulla / mull / mul sinulla / sulla / sull / sul hänellä
Abl-lta
minulta / multa / mult sinulta / sulta / sult häneltä
Tra-ksi
minuksi / muksi sinuksi / suksi häneksi
Ess-na
minuna / muna sinuna / suna hänenä
Abe-tta
minutta / mutta sinutta / sutta hänettä
Com-ne
- - -
Ins-in
- - -

Plural

me / wete / youhe / they
Nom-
me te he
Par-ta
meitä teitä heitä
Gen-n
meidän teidän heidän
Acc-t
meidät teidät heidät
Illmihin
meihin teihin heihin
Ine-ssa
meissä teissä heissä
Ela-sta
meistä teistä heistä
All-lle
meille teille heille
Ade-lla
meillä teillä heillä
Abl-lta
meiltä teiltä heiltä
Tra-ksi
meiksi teiksi heiksi
Ess-na
meinä teinä heinä
Abe-tta
meittä teittä heittä
Com-ne
meine teine heine
Ins-in
mein tein hein

Wiktionary

(transitive) to clobber Show more arrow right

Translations

requirements
agreements
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

muksin

en muksi

ii

muksit

et muksi

iii

muksii

ei muksi

Plural

Positive

Negative

i

muksimme / muksitaan

emme muksi / ei muksita

ii

muksitte

ette muksi

iii

muksivat

eivät muksi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

muksin

en muksinut

ii

muksit

et muksinut

iii

muksi

ei muksinut

Plural

Positive

Negative

i

muksimme / muksittiin

emme muksineet / ei muksittu

ii

muksitte

ette muksineet

iii

muksivat

eivät muksineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen muksinut

en ole muksinut

ii

olet muksinut

et ole muksinut

iii

on muksinut

ei ole muksinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme muksineet

emme ole muksineet

ii

olette muksineet

ette ole muksineet

iii

ovat muksineet

eivät ole muksineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin muksinut

en ollut muksinut

ii

olit muksinut

et ollut muksinut

iii

oli muksinut

ei ollut muksinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme muksineet

emme olleet muksineet

ii

olitte muksineet

ette olleet muksineet

iii

olivat muksineet

eivät olleet muksineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

muksisin

en muksisi

ii

muksisit

et muksisi

iii

muksisi

ei muksisi

Plural

Positive

Negative

i

muksisimme

emme muksisi

ii

muksisitte

ette muksisi

iii

muksisivat

eivät muksisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin muksinut

en olisi muksinut

ii

olisit muksinut

et olisi muksinut

iii

olisi muksinut

ei olisi muksinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme muksineet

emme olisi muksineet

ii

olisitte muksineet

ette olisi muksineet

iii

olisivat muksineet

eivät olisi muksineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

muksinen

en muksine

ii

muksinet

et muksine

iii

muksinee

ei muksine

Plural

Positive

Negative

i

muksinemme

emme muksine

ii

muksinette

ette muksine

iii

muksinevat

eivät muksine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen muksinut

en liene muksinut

ii

lienet muksinut

et liene muksinut

iii

lienee muksinut

ei liene muksinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme muksineet

emme liene muksineet

ii

lienette muksineet

ette liene muksineet

iii

lienevät muksineet

eivät liene muksineet

Imperative

Singular

i

-

ii

muksi

iii

muksikoon

Plural

i

muksikaamme

ii

muksikaa

iii

muksikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

muksia

Tra

-ksi

muksiaksensa / muksiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

muksiessa

Ins

-in

muksien

Ine

-ssa

muksittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

muksimaan

Ine

-ssa

muksimassa

Ela

-sta

muksimasta

Ade

-lla

muksimalla

Abe

-tta

muksimatta

Ins

-in

muksiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

muksiminen

Par

-ta

muksimista

Infinitive V

muksimaisillaan / muksimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

muksitaan

ei muksita

Imperfect

muksittiin

ei muksittu

Potential

muksittaneen

ei muksittane

Conditional

muksittaisiin

ei muksittaisi

Imperative Present

muksittakoon

älköön muksittako

Imperative Perfect

olkoon muksittu

älköön muksittu

Positive

Negative

Present

muksitaan

ei muksita

Imperfect

muksittiin

ei muksittu

Potential

muksittaneen

ei muksittane

Conditional

muksittaisiin

ei muksittaisi

Imperative Present

muksittakoon

älköön muksittako

Imperative Perfect

olkoon muksittu

älköön muksittu

Participle

Active

Passive

1st

muksiva

muksittava

2nd

muksinut

muksittu

3rd

muksima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept