Word analysis

muksi    Pron Pers Sg1 Tra
muksia   V Act Ind Prt Sg3
muksia   V Act Imprt Sg2
muksia   V Act Imprt Prs ConNeg Sg2
muksia   V Act Ind Prs ConNeg

, personal pronoun

up ↑
Examples:
Etkö enää tunne minua?Don't you know me any longer?
Minulla on kova nälkä.I am very hungry.
Sinussa ei ole mitään vikaa.There is nothing wrong with you.
Minä rakastan häntä.I love him.
Heihin ei voi luottaa.They cannot be trusted.
Saat vastaukseni minulta huomenna.You will get an answer from me tomorrow.
Näin teidät ravintolassa.I saw them in the restaurant.
En tunne heitä.I don't know them.
Tämä on meidän kirjamme.This is our book.
Minusta appelsiini on huono.In my opinion the orange is bad.
Anna omena meille!Give the apple to us!

muksia, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i muksin en muksi
ii muksit et muksi
iii muksii ei muksi
Plural
i muksimme / muksitaan emme muksi / ei muksita
ii muksitte ette muksi
iii muksivat eivät muksi

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i muksin en muksinut
ii muksit et muksinut
iii muksi ei muksinut
Plural
i muksimme / muksittiin emme muksineet / ei muksittu
ii muksitte ette muksineet
iii muksivat eivät muksineet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen muksinut en ole muksinut
ii olet muksinut et ole muksinut
iii on muksinut ei ole muksinut
Plural
i olemme muksineet emme ole muksineet
ii olette muksineet ette ole muksineet
iii ovat muksineet eivät ole muksineet

Translations & synonyms

requirements
agreements

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin muksinut en ollut muksinut
ii olit muksinut et ollut muksinut
iii oli muksinut ei ollut muksinut
Plural
i olimme muksineet emme olleet muksineet
ii olitte muksineet ette olleet muksineet
iii olivat muksineet eivät olleet muksineet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i muksisin en muksisi
ii muksisit et muksisi
iii muksisi ei muksisi
Plural
i muksisimme emme muksisi
ii muksisitte ette muksisi
iii muksisivat eivät muksisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i muksinen en muksine
ii muksinet et muksine
iii muksinee ei muksine
Plural
i muksinemme emme muksine
ii muksinette ette muksine
iii muksinevat eivät muksine

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin muksinut en olisi muksinut
ii olisit muksinut et olisi muksinut
iii olisi muksinut ei olisi muksinut
Plural
i olisimme muksineet emme olisi muksineet
ii olisitte muksineet ette olisi muksineet
iii olisivat muksineet eivät olisi muksineet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen muksinut en liene muksinut
ii lienet muksinut et liene muksinut
iii lienee muksinut ei liene muksinut
Plural
i lienemme muksineet emme liene muksineet
ii lienette muksineet ette liene muksineet
iii lienevät muksineet eivät liene muksineet

Imperative

Singular
i -
ii muksi
iii muksikoon
Plural
i muksikaamme
ii muksikaa
iii muksikoot

Infinitive I

Nom - muksia
Tra -ksi muksiaksensa / muksiakseen

Infinitive II

Ine -ssa muksiessa
Ins -in muksien
Ine -ssa muksittaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - muksiminen
Par -ta muksimista

Infinitive III

Ill mihin muksimaan
Ine -ssa muksimassa
Ela -sta muksimasta
Ade -lla muksimalla
Abe -tta muksimatta
Ins -in muksiman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

muksimaisillaan / muksimaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present muksitaan ei muksita
Imperfect muksittiin ei muksittu
Potential muksittaneen ei muksittane
Conditional muksittaisiin ei muksittaisi
Imperative Present muksittakoon älköön muksittako
Imperative Perfect olkoon muksittu älköön olko muksittu

Participle

ActivePassive
1st muksiva muksittava
2nd muksinut muksittu
3rd muksima -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept