maistellut |
Verb, Active voice Participle with suffix nut Singular Nominative |
|
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Singular |
||
Verb, Passive Participle with suffix nut Plural Nominative |
||
| savor | |
| to sip | siemailla, maistella |
| to sup | siemailla, maistella, syödä illallista |
| taste | |
| sample some | |
| savor the |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistelen |
|
ii |
maistelet |
|
iii |
maistelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistelemme / maistellaan |
|
ii |
maistelette |
|
iii |
maistelevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistelin |
|
ii |
maistelit |
|
iii |
maisteli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistelimme / maisteltiin |
|
ii |
maistelitte |
|
iii |
maistelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen |
en ole |
ii |
olet |
et ole |
iii |
on |
ei ole |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme maistelleet |
emme ole maistelleet |
ii |
olette maistelleet |
ette ole maistelleet |
iii |
ovat maistelleet |
eivät ole maistelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin |
en ollut |
ii |
olit |
et ollut |
iii |
oli |
ei ollut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme maistelleet |
emme olleet maistelleet |
ii |
olitte maistelleet |
ette olleet maistelleet |
iii |
olivat maistelleet |
eivät olleet maistelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistelisin |
|
ii |
maistelisit |
|
iii |
maistelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistelisimme |
|
ii |
maistelisitte |
|
iii |
maistelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin |
en olisi |
ii |
olisit |
et olisi |
iii |
olisi |
ei olisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme maistelleet |
emme olisi maistelleet |
ii |
olisitte maistelleet |
ette olisi maistelleet |
iii |
olisivat maistelleet |
eivät olisi maistelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistellen |
en maistelle |
ii |
maistellet |
et maistelle |
iii |
maistellee |
ei maistelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maistellemme |
emme maistelle |
ii |
maistellette |
ette maistelle |
iii |
maistellevat |
eivät maistelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen |
en liene |
ii |
lienet |
et liene |
iii |
lienee |
ei liene |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme maistelleet |
emme liene maistelleet |
ii |
lienette maistelleet |
ette liene maistelleet |
iii |
lienevät maistelleet |
eivät liene maistelleet |
Singular
i |
- |
ii |
maistele |
iii |
maistelkoon |
Plural
i |
maistelkaamme |
ii |
maistelkaa |
iii |
maistelkoot |
Nom |
- |
maistella |
Tra |
-ksi |
maistellaksensa / maistellakseen |
Ine |
-ssa |
maistellessa |
Ins |
-in |
maistellen |
Ine |
-ssa |
maisteltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
maistelemaan |
Ine |
-ssa |
maistelemassa |
Ela |
-sta |
maistelemasta |
Ade |
-lla |
maistelemalla |
Abe |
-tta |
maistelematta |
Ins |
-in |
maisteleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
maisteleminen |
Par |
-ta |
maistelemista |
maistelemaisillaan / maistelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
maistellaan |
ei maistella |
Imperfect |
maisteltiin |
ei maisteltu |
Potential |
maisteltaneen |
ei maisteltane |
Conditional |
maisteltaisiin |
ei maisteltaisi |
Imperative Present |
maisteltakoon |
älköön maisteltako |
Imperative Perfect |
olkoon maisteltu |
älköön maisteltu |
Positive
Negative
Present
maistellaan
ei maistella
Imperfect
maisteltiin
ei maisteltu
Potential
maisteltaneen
ei maisteltane
Conditional
maisteltaisiin
ei maisteltaisi
Imperative Present
maisteltakoon
älköön maisteltako
Imperative Perfect
olkoon maisteltu
älköön maisteltu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
maisteleva |
maisteltava |
2nd |
maisteltu |
|
3rd |
maistelema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net