Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

loppuyö loppuyö   N Sg Nom
loppu   N Sg Nom +    N Sg Nom

loppuyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

final
Rest of tonight
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
gur erfg bs gur avtug

Etymology:
ybcch +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - loppuyöni loppuyöni loppuyösi loppuyösi loppuyönsä loppuyönsä
Par -ta loppuyötäni loppuöitäni loppuyötäsi loppuöitäsi loppuyötänsä / loppuyötään loppuöitänsä / loppuöitään
Gen -n loppuyöni loppuöitteni / loppuöideni loppuyösi loppuöittesi / loppuöidesi loppuyönsä loppuöittensä / loppuöidensä
Ill mihin loppuyöhöni loppuöihini loppuyöhösi loppuöihisi loppuyöhönsä loppuöihinsä
Ine -ssa loppuyössäni loppuöissäni loppuyössäsi loppuöissäsi loppuyössänsä / loppuyössään loppuöissänsä / loppuöissään
Ela -sta loppuyöstäni loppuöistäni loppuyöstäsi loppuöistäsi loppuyöstänsä / loppuyöstään loppuöistänsä / loppuöistään
All -lle loppuyölleni loppuöilleni loppuyöllesi loppuöillesi loppuyölleen / loppuyöllensä loppuöillensä / loppuöilleän
Ade -lla loppuyölläni loppuöilläni loppuyölläsi loppuöilläsi loppuyöllänsä / loppuyöllään loppuöillänsä / loppuöillään
Abl -lta loppuyöltäni loppuöiltäni loppuyöltäsi loppuöiltäsi loppuyöltänsä / loppuyöltään loppuöiltänsä / loppuöiltään
Tra -ksi loppuyökseni loppuöikseni loppuyöksesi loppuöiksesi loppuyökseen / loppuyöksensä loppuöikseen / loppuöiksensä
Ess -na loppuyönäni loppuöinäni loppuyönäsi loppuöinäsi loppuyönänsä / loppuyönään loppuöinänsä / loppuöinään
Abe -tta loppuyöttäni loppuöittäni loppuyöttäsi loppuöittäsi loppuyöttänsä / loppuyöttään loppuöittänsä / loppuöittään
Com -ne - loppuöineni - loppuöinesi - loppuöineen / loppuöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - loppuyömme loppuyömme loppuyönne loppuyönne loppuyönsä loppuyönsä
Par -ta loppuyötämme loppuöitämme loppuyötänne loppuöitänne loppuyötänsä / loppuyötään loppuöitänsä / loppuöitään
Gen -n loppuyömme loppuöittemme / loppuöidemme loppuyönne loppuöittenne / loppuöidenne loppuyönsä loppuöittensä / loppuöidensä
Ill mihin loppuyöhömme loppuöihimme loppuyöhönne loppuöihinne loppuyöhönsä loppuöihinsä
Ine -ssa loppuyössämme loppuöissämme loppuyössänne loppuöissänne loppuyössänsä / loppuyössään loppuöissänsä / loppuöissään
Ela -sta loppuyöstämme loppuöistämme loppuyöstänne loppuöistänne loppuyöstänsä / loppuyöstään loppuöistänsä / loppuöistään
All -lle loppuyöllemme loppuöillemme loppuyöllenne loppuöillenne loppuyölleen / loppuyöllensä loppuöillensä / loppuöilleän
Ade -lla loppuyöllämme loppuöillämme loppuyöllänne loppuöillänne loppuyöllänsä / loppuyöllään loppuöillänsä / loppuöillään
Abl -lta loppuyöltämme loppuöiltämme loppuyöltänne loppuöiltänne loppuyöltänsä / loppuyöltään loppuöiltänsä / loppuöiltään
Tra -ksi loppuyöksemme loppuöiksemme loppuyöksenne loppuöiksenne loppuyökseen / loppuyöksensä loppuöikseen / loppuöiksensä
Ess -na loppuyönämme loppuöinämme loppuyönänne loppuöinänne loppuyönänsä / loppuyönään loppuöinänsä / loppuöinään
Abe -tta loppuyöttämme loppuöittämme loppuyöttänne loppuöittänne loppuyöttänsä / loppuyöttään loppuöittänsä / loppuöittään
Com -ne - loppuöinemme - loppuöinenne - loppuöineen / loppuöinensä

loppu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - loppu loput
Par -ta loppua loppuja
Gen -n lopun loppujen
Ill mihin loppuun loppuihin
Ine -ssa lopussa lopuissa
Ela -sta lopusta lopuista
All -lle lopulle lopuille
Ade -lla lopulla lopuilla
Abl -lta lopulta lopuilta
Tra -ksi lopuksi lopuiksi
Ess -na loppuna loppuina
Abe -tta loputta lopuitta
Com -ne - loppuine
Ins -in - lopuin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word ybcch can mean the following:
Ybcch: Irfn Xnagbyna ylulgrybxhin ihbqrygn 1983
Ybcch: Rcch Ahbgvba ebznnav
Xbyrena: xnccnyr nyohzvygn Yvrxxv yrcnggnn
Ivvzrvara ibvgryh
Ybcch: (Gur Raq), Treevg ina Qvwxva ylulgnavznngvb ihbqrygn 1981
Ybcch: (Gur Ynfg Bar), Seraqvg-gryrivfvbfnewna cäägöfwnxfb
Ybcch: (Gur Raq), Ybfg-gryrivfvbfnewna cäägöfwnxfb
Ybcch: (Gur Raq), Yrzbal Favpxrgva (bvx. Qnavry Unaqyre) ebznnav
Source: Wikipedia
Wiktionary
raq, raqvat, svavfu, pbapyhfvba (grezvany, svany be pybfvat cbvag bs fbzrguvat, rfcrpvnyyl va gvzr be jura gurer vf n pyrne "ortvaavat" naq na "raq")

Gur Raq

(va gur cyheny (+ abzvangvir be ryngvir cyheny)) gur erfg, gur erznvavat

     Fin: Fnng flöqä ybchg znafvxng.
     Eng: Lbh znl rng gur erznvavat fgenjoreevrf.
Derived terms:
nqwrpgvirf
ybchyyvara
ybchgba
Compounds:
vxäybcch
ybcchreä
ybcchwnxfb
ybcchxnhfv
ybcchihbfv
znnvyznaybcch
ivvxbaybcch

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ybcch.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - loppuni loppuni loppusi loppusi loppunsa loppunsa
Par -ta loppuani loppujani loppuasi loppujasi loppuansa / loppuaan loppujansa / loppujaan
Gen -n loppuni loppujeni loppusi loppujesi loppunsa loppujensa
Ill mihin loppuuni loppuihini loppuusi loppuihisi loppuunsa loppuihinsa
Ine -ssa lopussani lopuissani lopussasi lopuissasi lopussansa / lopussaan lopuissansa / lopuissaan
Ela -sta lopustani lopuistani lopustasi lopuistasi lopustansa / lopustaan lopuistansa / lopuistaan
All -lle lopulleni lopuilleni lopullesi lopuillesi lopulleen / lopullensa lopuillensa / lopuillean
Ade -lla lopullani lopuillani lopullasi lopuillasi lopullansa / lopullaan lopuillansa / lopuillaan
Abl -lta lopultani lopuiltani lopultasi lopuiltasi lopultansa / lopultaan lopuiltansa / lopuiltaan
Tra -ksi lopukseni lopuikseni lopuksesi lopuiksesi lopukseen / lopuksensa lopuikseen / lopuiksensa
Ess -na loppunani loppuinani loppunasi loppuinasi loppunansa / loppunaan loppuinansa / loppuinaan
Abe -tta loputtani lopuittani loputtasi lopuittasi loputtansa / loputtaan lopuittansa / lopuittaan
Com -ne - loppuineni - loppuinesi - loppuineen / loppuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - loppumme loppumme loppunne loppunne loppunsa loppunsa
Par -ta loppuamme loppujamme loppuanne loppujanne loppuansa / loppuaan loppujansa / loppujaan
Gen -n loppumme loppujemme loppunne loppujenne loppunsa loppujensa
Ill mihin loppuumme loppuihimme loppuunne loppuihinne loppuunsa loppuihinsa
Ine -ssa lopussamme lopuissamme lopussanne lopuissanne lopussansa / lopussaan lopuissansa / lopuissaan
Ela -sta lopustamme lopuistamme lopustanne lopuistanne lopustansa / lopustaan lopuistansa / lopuistaan
All -lle lopullemme lopuillemme lopullenne lopuillenne lopulleen / lopullensa lopuillensa / lopuillean
Ade -lla lopullamme lopuillamme lopullanne lopuillanne lopullansa / lopullaan lopuillansa / lopuillaan
Abl -lta lopultamme lopuiltamme lopultanne lopuiltanne lopultansa / lopultaan lopuiltansa / lopuiltaan
Tra -ksi lopuksemme lopuiksemme lopuksenne lopuiksenne lopukseen / lopuksensa lopuikseen / lopuiksensa
Ess -na loppunamme loppuinamme loppunanne loppuinanne loppunansa / loppunaan loppuinansa / loppuinaan
Abe -tta loputtamme lopuittamme loputtanne lopuittanne loputtansa / loputtaan lopuittansa / lopuittaan
Com -ne - loppuinemme - loppuinenne - loppuineen / loppuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept