Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

lemmenyö lemmenyö   N Sg Nom
lempi   N Sg Gen +    N Sg Nom

lemmenyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Lemmen
lemmenyö
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug bs cnffvba, avtug bs znxvat ybir

Etymology:
yrzzra +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lemmenyöni lemmenyöni lemmenyösi lemmenyösi lemmenyönsä lemmenyönsä
Par -ta lemmenyötäni lemmenöitäni lemmenyötäsi lemmenöitäsi lemmenyötänsä / lemmenyötään lemmenöitänsä / lemmenöitään
Gen -n lemmenyöni lemmenöitteni / lemmenöideni lemmenyösi lemmenöittesi / lemmenöidesi lemmenyönsä lemmenöittensä / lemmenöidensä
Ill mihin lemmenyöhöni lemmenöihini lemmenyöhösi lemmenöihisi lemmenyöhönsä lemmenöihinsä
Ine -ssa lemmenyössäni lemmenöissäni lemmenyössäsi lemmenöissäsi lemmenyössänsä / lemmenyössään lemmenöissänsä / lemmenöissään
Ela -sta lemmenyöstäni lemmenöistäni lemmenyöstäsi lemmenöistäsi lemmenyöstänsä / lemmenyöstään lemmenöistänsä / lemmenöistään
All -lle lemmenyölleni lemmenöilleni lemmenyöllesi lemmenöillesi lemmenyölleen / lemmenyöllensä lemmenöillensä / lemmenöilleän
Ade -lla lemmenyölläni lemmenöilläni lemmenyölläsi lemmenöilläsi lemmenyöllänsä / lemmenyöllään lemmenöillänsä / lemmenöillään
Abl -lta lemmenyöltäni lemmenöiltäni lemmenyöltäsi lemmenöiltäsi lemmenyöltänsä / lemmenyöltään lemmenöiltänsä / lemmenöiltään
Tra -ksi lemmenyökseni lemmenöikseni lemmenyöksesi lemmenöiksesi lemmenyökseen / lemmenyöksensä lemmenöikseen / lemmenöiksensä
Ess -na lemmenyönäni lemmenöinäni lemmenyönäsi lemmenöinäsi lemmenyönänsä / lemmenyönään lemmenöinänsä / lemmenöinään
Abe -tta lemmenyöttäni lemmenöittäni lemmenyöttäsi lemmenöittäsi lemmenyöttänsä / lemmenyöttään lemmenöittänsä / lemmenöittään
Com -ne - lemmenöineni - lemmenöinesi - lemmenöineen / lemmenöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lemmenyömme lemmenyömme lemmenyönne lemmenyönne lemmenyönsä lemmenyönsä
Par -ta lemmenyötämme lemmenöitämme lemmenyötänne lemmenöitänne lemmenyötänsä / lemmenyötään lemmenöitänsä / lemmenöitään
Gen -n lemmenyömme lemmenöittemme / lemmenöidemme lemmenyönne lemmenöittenne / lemmenöidenne lemmenyönsä lemmenöittensä / lemmenöidensä
Ill mihin lemmenyöhömme lemmenöihimme lemmenyöhönne lemmenöihinne lemmenyöhönsä lemmenöihinsä
Ine -ssa lemmenyössämme lemmenöissämme lemmenyössänne lemmenöissänne lemmenyössänsä / lemmenyössään lemmenöissänsä / lemmenöissään
Ela -sta lemmenyöstämme lemmenöistämme lemmenyöstänne lemmenöistänne lemmenyöstänsä / lemmenyöstään lemmenöistänsä / lemmenöistään
All -lle lemmenyöllemme lemmenöillemme lemmenyöllenne lemmenöillenne lemmenyölleen / lemmenyöllensä lemmenöillensä / lemmenöilleän
Ade -lla lemmenyöllämme lemmenöillämme lemmenyöllänne lemmenöillänne lemmenyöllänsä / lemmenyöllään lemmenöillänsä / lemmenöillään
Abl -lta lemmenyöltämme lemmenöiltämme lemmenyöltänne lemmenöiltänne lemmenyöltänsä / lemmenyöltään lemmenöiltänsä / lemmenöiltään
Tra -ksi lemmenyöksemme lemmenöiksemme lemmenyöksenne lemmenöiksenne lemmenyökseen / lemmenyöksensä lemmenöikseen / lemmenöiksensä
Ess -na lemmenyönämme lemmenöinämme lemmenyönänne lemmenöinänne lemmenyönänsä / lemmenyönään lemmenöinänsä / lemmenöinään
Abe -tta lemmenyöttämme lemmenöittämme lemmenyöttänne lemmenöittänne lemmenyöttänsä / lemmenyöttään lemmenöittänsä / lemmenöittään
Com -ne - lemmenöinemme - lemmenöinenne - lemmenöineen / lemmenöinensä

lempi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - lempi lemmet
Par -ta lempeä lempiä
Gen -n lemmen lempien
Ill mihin lempeen lempiin
Ine -ssa lemmessä lemmissä
Ela -sta lemmestä lemmistä
All -lle lemmelle lemmille
Ade -lla lemmellä lemmillä
Abl -lta lemmeltä lemmiltä
Tra -ksi lemmeksi lemmiksi
Ess -na lempenä lempinä
Abe -tta lemmettä lemmittä
Com -ne - lempine
Ins -in - lemmin

Translations & synonyms

love rakkaus, rakas, kulta, rakastettu, nolla, lempi
favorite
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(cbrgvp, nepunvp) ybir

(cbrgvp, rhcurzvfgvp) ybir-znxvat, frk

(va pbzcbhaqf) snibevgr/snibhevgr

     Fin: ~zhfvvxxv
     Eng: snib(h)evgr zhfvp
     Fin: ~xvewn
     Eng: snib(h)evgr obbx
Derived terms:
yrzcrä
yrzcvä
yrzcb
Yrzcv
srznyr tvira anzr

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp yrzcv, cbffvoyl bevtvanyyl zrnavat "urng, oheavat". Pbzcner qvnyrpgny Rfgbavna yrzzr (“fcnex”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lempeni lempeni lempesi lempesi lempensä lempensä
Par -ta lempeäni lempiäni lempeäsi lempiäsi lempeänsä / lempeään lempiänsä / lempiään
Gen -n lempeni lempieni lempesi lempiesi lempensä lempiensä
Ill mihin lempeeni lempiini lempeesi lempiisi lempeensä lempiinsä
Ine -ssa lemmessäni lemmissäni lemmessäsi lemmissäsi lemmessänsä / lemmessään lemmissänsä / lemmissään
Ela -sta lemmestäni lemmistäni lemmestäsi lemmistäsi lemmestänsä / lemmestään lemmistänsä / lemmistään
All -lle lemmelleni lemmilleni lemmellesi lemmillesi lemmelleen / lemmellensä lemmillensä / lemmilleän
Ade -lla lemmelläni lemmilläni lemmelläsi lemmilläsi lemmellänsä / lemmellään lemmillänsä / lemmillään
Abl -lta lemmeltäni lemmiltäni lemmeltäsi lemmiltäsi lemmeltänsä / lemmeltään lemmiltänsä / lemmiltään
Tra -ksi lemmekseni lemmikseni lemmeksesi lemmiksesi lemmekseen / lemmeksensä lemmikseen / lemmiksensä
Ess -na lempenäni lempinäni lempenäsi lempinäsi lempenänsä / lempenään lempinänsä / lempinään
Abe -tta lemmettäni lemmittäni lemmettäsi lemmittäsi lemmettänsä / lemmettään lemmittänsä / lemmittään
Com -ne - lempineni - lempinesi - lempineen / lempinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lempemme lempemme lempenne lempenne lempensä lempensä
Par -ta lempeämme lempiämme lempeänne lempiänne lempeänsä / lempeään lempiänsä / lempiään
Gen -n lempemme lempiemme lempenne lempienne lempensä lempiensä
Ill mihin lempeemme lempiimme lempeenne lempiinne lempeensä lempiinsä
Ine -ssa lemmessämme lemmissämme lemmessänne lemmissänne lemmessänsä / lemmessään lemmissänsä / lemmissään
Ela -sta lemmestämme lemmistämme lemmestänne lemmistänne lemmestänsä / lemmestään lemmistänsä / lemmistään
All -lle lemmellemme lemmillemme lemmellenne lemmillenne lemmelleen / lemmellensä lemmillensä / lemmilleän
Ade -lla lemmellämme lemmillämme lemmellänne lemmillänne lemmellänsä / lemmellään lemmillänsä / lemmillään
Abl -lta lemmeltämme lemmiltämme lemmeltänne lemmiltänne lemmeltänsä / lemmeltään lemmiltänsä / lemmiltään
Tra -ksi lemmeksemme lemmiksemme lemmeksenne lemmiksenne lemmekseen / lemmeksensä lemmikseen / lemmiksensä
Ess -na lempenämme lempinämme lempenänne lempinänne lempenänsä / lempenään lempinänsä / lempinään
Abe -tta lemmettämme lemmittämme lemmettänne lemmittänne lemmettänsä / lemmettään lemmittänsä / lemmittään
Com -ne - lempinemme - lempinenne - lempineen / lempinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept