logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laparoskopia, noun

Word analysis
laparoskopiaventtiilit

laparoskopiaventtiilit

laparoskopia

Noun, Singular Nominative

+ venttiili

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laparoskopia

laparoskopiat

Par

-ta

laparoskopiaa

laparoskopioita

Gen

-n

laparoskopian

laparoskopioitten / laparoskopioiden

Ill

mihin

laparoskopiaan

laparoskopioihin

Ine

-ssa

laparoskopiassa

laparoskopioissa

Ela

-sta

laparoskopiasta

laparoskopioista

All

-lle

laparoskopialle

laparoskopioille

Ade

-lla

laparoskopialla

laparoskopioilla

Abl

-lta

laparoskopialta

laparoskopioilta

Tra

-ksi

laparoskopiaksi

laparoskopioiksi

Ess

-na

laparoskopiana

laparoskopioina

Abe

-tta

laparoskopiatta

laparoskopioitta

Com

-ne

-

laparoskopioine

Ins

-in

-

laparoskopioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laparoskopia

laparoskopiat

Par

-ta

laparoskopiaa

laparoskopioita

Gen

-n

laparoskopian

laparoskopioitten / laparoskopioiden

Ill

mihin

laparoskopiaan

laparoskopioihin

Ine

-ssa

laparoskopiassa

laparoskopioissa

Ela

-sta

laparoskopiasta

laparoskopioista

All

-lle

laparoskopialle

laparoskopioille

Ade

-lla

laparoskopialla

laparoskopioilla

Abl

-lta

laparoskopialta

laparoskopioilta

Tra

-ksi

laparoskopiaksi

laparoskopioiksi

Ess

-na

laparoskopiana

laparoskopioina

Abe

-tta

laparoskopiatta

laparoskopioitta

Com

-ne

-

laparoskopioine

Ins

-in

-

laparoskopioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

laparoscopy
laparoscop
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus v9, sentence 1000; DGT-TM Parallel Corpus 2017, sentence 3000; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus 2018, sentence 2000 Kurssi"Laparoskopia urologiassa", 2013. Course "Laparoscopy in urology", 2013. Laparoskopias-pieni viilto, nopeampi paraneminen. Laparoscopy – Small incision, faster recovery. Laparoskopia on yleinen toimenpide vatsaelinten ongelmien selvittämisessä. Laparoscopy is a common procedure to investigate abdominal issues. Laparoskopia on vähemmän invasiivinen vaihtoehto perinteiseen vatsaleikkaukseen. Laparoscopy is a less invasive alternative to traditional abdominal surgery. Diagnostinen laparoskopia, mukaan lukien hedelmättömyyden tapauksessa. Diagnostic laparoscopy, incl. in the case of infertility. Laparoskopia on nykyaikainen menetelmä vatsan alueen sairauksien diagnosointiin ja hoitoon. Laparoscopy is a modern method for diagnosing and treating diseases in the abdominal area. Laparoskopia on myös yksi laboratoriokokeista, joilla pyritään paljastamaan kasvain. Laparoscopy is also one of the laboratory tests aimed at revealing the neoplasm. Laparoskopia on kirurginen toimenpide, jossa vatsaonteloon tutkitaan ja operoidaan tähystimen avulla. Laparoscopy is a surgical procedure in which the abdominal cavity is examined and operated on using a laparoscope. Laparoskopia mahdollistaa nopeamman toipumisen ja lyhyemmän sairaalassaolon verrattuna avoleikkaukseen. Laparoscopy allows for faster recovery and shorter hospital stays compared to open surgery. Useimmat potilaat toipuvat nopeasti laparoskopiasta. Most patients recover quickly from the laparoscopy. Show more arrow right

Wiktionary

(medicine) laparoscopy Show more arrow right Compounds laparoskopialeikkaus Show more arrow right Internationalism (see German Laparoskopie). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laparoskopiani

laparoskopiani

laparoskopiasi

laparoskopiasi

laparoskopiansa

laparoskopiansa

Par

-ta

laparoskopiaani

laparoskopioitani

laparoskopiaasi

laparoskopioitasi

laparoskopiaansa

laparoskopioitansa / laparoskopioitaan

Gen

-n

laparoskopiani

laparoskopioitteni / laparoskopioideni

laparoskopiasi

laparoskopioittesi / laparoskopioidesi

laparoskopiansa

laparoskopioittensa / laparoskopioidensa

Ill

mihin

laparoskopiaani

laparoskopioihini

laparoskopiaasi

laparoskopioihisi

laparoskopiaansa

laparoskopioihinsa

Ine

-ssa

laparoskopiassani

laparoskopioissani

laparoskopiassasi

laparoskopioissasi

laparoskopiassansa / laparoskopiassaan

laparoskopioissansa / laparoskopioissaan

Ela

-sta

laparoskopiastani

laparoskopioistani

laparoskopiastasi

laparoskopioistasi

laparoskopiastansa / laparoskopiastaan

laparoskopioistansa / laparoskopioistaan

All

-lle

laparoskopialleni

laparoskopioilleni

laparoskopiallesi

laparoskopioillesi

laparoskopiallensa / laparoskopialleen

laparoskopioillensa / laparoskopioillean

Ade

-lla

laparoskopiallani

laparoskopioillani

laparoskopiallasi

laparoskopioillasi

laparoskopiallansa / laparoskopiallaan

laparoskopioillansa / laparoskopioillaan

Abl

-lta

laparoskopialtani

laparoskopioiltani

laparoskopialtasi

laparoskopioiltasi

laparoskopialtansa / laparoskopialtaan

laparoskopioiltansa / laparoskopioiltaan

Tra

-ksi

laparoskopiakseni

laparoskopioikseni

laparoskopiaksesi

laparoskopioiksesi

laparoskopiaksensa / laparoskopiakseen

laparoskopioiksensa / laparoskopioikseen

Ess

-na

laparoskopianani

laparoskopioinani

laparoskopianasi

laparoskopioinasi

laparoskopianansa / laparoskopianaan

laparoskopioinansa / laparoskopioinaan

Abe

-tta

laparoskopiattani

laparoskopioittani

laparoskopiattasi

laparoskopioittasi

laparoskopiattansa / laparoskopiattaan

laparoskopioittansa / laparoskopioittaan

Com

-ne

-

laparoskopioineni

-

laparoskopioinesi

-

laparoskopioinensa / laparoskopioineen

Singular

Plural

Nom

-

laparoskopiani

laparoskopiasi

laparoskopiansa

laparoskopiani

laparoskopiasi

laparoskopiansa

Par

-ta

laparoskopiaani

laparoskopiaasi

laparoskopiaansa

laparoskopioitani

laparoskopioitasi

laparoskopioitansa / laparoskopioitaan

Gen

-n

laparoskopiani

laparoskopiasi

laparoskopiansa

laparoskopioitteni / laparoskopioideni

laparoskopioittesi / laparoskopioidesi

laparoskopioittensa / laparoskopioidensa

Ill

mihin

laparoskopiaani

laparoskopiaasi

laparoskopiaansa

laparoskopioihini

laparoskopioihisi

laparoskopioihinsa

Ine

-ssa

laparoskopiassani

laparoskopiassasi

laparoskopiassansa / laparoskopiassaan

laparoskopioissani

laparoskopioissasi

laparoskopioissansa / laparoskopioissaan

Ela

-sta

laparoskopiastani

laparoskopiastasi

laparoskopiastansa / laparoskopiastaan

laparoskopioistani

laparoskopioistasi

laparoskopioistansa / laparoskopioistaan

All

-lle

laparoskopialleni

laparoskopiallesi

laparoskopiallensa / laparoskopialleen

laparoskopioilleni

laparoskopioillesi

laparoskopioillensa / laparoskopioillean

Ade

-lla

laparoskopiallani

laparoskopiallasi

laparoskopiallansa / laparoskopiallaan

laparoskopioillani

laparoskopioillasi

laparoskopioillansa / laparoskopioillaan

Abl

-lta

laparoskopialtani

laparoskopialtasi

laparoskopialtansa / laparoskopialtaan

laparoskopioiltani

laparoskopioiltasi

laparoskopioiltansa / laparoskopioiltaan

Tra

-ksi

laparoskopiakseni

laparoskopiaksesi

laparoskopiaksensa / laparoskopiakseen

laparoskopioikseni

laparoskopioiksesi

laparoskopioiksensa / laparoskopioikseen

Ess

-na

laparoskopianani

laparoskopianasi

laparoskopianansa / laparoskopianaan

laparoskopioinani

laparoskopioinasi

laparoskopioinansa / laparoskopioinaan

Abe

-tta

laparoskopiattani

laparoskopiattasi

laparoskopiattansa / laparoskopiattaan

laparoskopioittani

laparoskopioittasi

laparoskopioittansa / laparoskopioittaan

Com

-ne

-

-

-

laparoskopioineni

laparoskopioinesi

laparoskopioinensa / laparoskopioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laparoskopiamme

laparoskopiamme

laparoskopianne

laparoskopianne

laparoskopiansa

laparoskopiansa

Par

-ta

laparoskopiaamme

laparoskopioitamme

laparoskopiaanne

laparoskopioitanne

laparoskopiaansa

laparoskopioitansa / laparoskopioitaan

Gen

-n

laparoskopiamme

laparoskopioittemme / laparoskopioidemme

laparoskopianne

laparoskopioittenne / laparoskopioidenne

laparoskopiansa

laparoskopioittensa / laparoskopioidensa

Ill

mihin

laparoskopiaamme

laparoskopioihimme

laparoskopiaanne

laparoskopioihinne

laparoskopiaansa

laparoskopioihinsa

Ine

-ssa

laparoskopiassamme

laparoskopioissamme

laparoskopiassanne

laparoskopioissanne

laparoskopiassansa / laparoskopiassaan

laparoskopioissansa / laparoskopioissaan

Ela

-sta

laparoskopiastamme

laparoskopioistamme

laparoskopiastanne

laparoskopioistanne

laparoskopiastansa / laparoskopiastaan

laparoskopioistansa / laparoskopioistaan

All

-lle

laparoskopiallemme

laparoskopioillemme

laparoskopiallenne

laparoskopioillenne

laparoskopiallensa / laparoskopialleen

laparoskopioillensa / laparoskopioillean

Ade

-lla

laparoskopiallamme

laparoskopioillamme

laparoskopiallanne

laparoskopioillanne

laparoskopiallansa / laparoskopiallaan

laparoskopioillansa / laparoskopioillaan

Abl

-lta

laparoskopialtamme

laparoskopioiltamme

laparoskopialtanne

laparoskopioiltanne

laparoskopialtansa / laparoskopialtaan

laparoskopioiltansa / laparoskopioiltaan

Tra

-ksi

laparoskopiaksemme

laparoskopioiksemme

laparoskopiaksenne

laparoskopioiksenne

laparoskopiaksensa / laparoskopiakseen

laparoskopioiksensa / laparoskopioikseen

Ess

-na

laparoskopianamme

laparoskopioinamme

laparoskopiananne

laparoskopioinanne

laparoskopianansa / laparoskopianaan

laparoskopioinansa / laparoskopioinaan

Abe

-tta

laparoskopiattamme

laparoskopioittamme

laparoskopiattanne

laparoskopioittanne

laparoskopiattansa / laparoskopiattaan

laparoskopioittansa / laparoskopioittaan

Com

-ne

-

laparoskopioinemme

-

laparoskopioinenne

-

laparoskopioinensa / laparoskopioineen

Singular

Plural

Nom

-

laparoskopiamme

laparoskopianne

laparoskopiansa

laparoskopiamme

laparoskopianne

laparoskopiansa

Par

-ta

laparoskopiaamme

laparoskopiaanne

laparoskopiaansa

laparoskopioitamme

laparoskopioitanne

laparoskopioitansa / laparoskopioitaan

Gen

-n

laparoskopiamme

laparoskopianne

laparoskopiansa

laparoskopioittemme / laparoskopioidemme

laparoskopioittenne / laparoskopioidenne

laparoskopioittensa / laparoskopioidensa

Ill

mihin

laparoskopiaamme

laparoskopiaanne

laparoskopiaansa

laparoskopioihimme

laparoskopioihinne

laparoskopioihinsa

Ine

-ssa

laparoskopiassamme

laparoskopiassanne

laparoskopiassansa / laparoskopiassaan

laparoskopioissamme

laparoskopioissanne

laparoskopioissansa / laparoskopioissaan

Ela

-sta

laparoskopiastamme

laparoskopiastanne

laparoskopiastansa / laparoskopiastaan

laparoskopioistamme

laparoskopioistanne

laparoskopioistansa / laparoskopioistaan

All

-lle

laparoskopiallemme

laparoskopiallenne

laparoskopiallensa / laparoskopialleen

laparoskopioillemme

laparoskopioillenne

laparoskopioillensa / laparoskopioillean

Ade

-lla

laparoskopiallamme

laparoskopiallanne

laparoskopiallansa / laparoskopiallaan

laparoskopioillamme

laparoskopioillanne

laparoskopioillansa / laparoskopioillaan

Abl

-lta

laparoskopialtamme

laparoskopialtanne

laparoskopialtansa / laparoskopialtaan

laparoskopioiltamme

laparoskopioiltanne

laparoskopioiltansa / laparoskopioiltaan

Tra

-ksi

laparoskopiaksemme

laparoskopiaksenne

laparoskopiaksensa / laparoskopiakseen

laparoskopioiksemme

laparoskopioiksenne

laparoskopioiksensa / laparoskopioikseen

Ess

-na

laparoskopianamme

laparoskopiananne

laparoskopianansa / laparoskopianaan

laparoskopioinamme

laparoskopioinanne

laparoskopioinansa / laparoskopioinaan

Abe

-tta

laparoskopiattamme

laparoskopiattanne

laparoskopiattansa / laparoskopiattaan

laparoskopioittamme

laparoskopioittanne

laparoskopioittansa / laparoskopioittaan

Com

-ne

-

-

-

laparoskopioinemme

laparoskopioinenne

laparoskopioinensa / laparoskopioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

venttiili

venttiilit

Par

-ta

venttiiliä

venttiileitä / venttiilejä

Gen

-n

venttiilin

venttiileitten / venttiileiden / venttiilien

Ill

mihin

venttiiliin

venttiileihin

Ine

-ssa

venttiilissä

venttiileissä

Ela

-sta

venttiilistä

venttiileistä

All

-lle

venttiilille

venttiileille

Ade

-lla

venttiilillä

venttiileillä

Abl

-lta

venttiililtä

venttiileiltä

Tra

-ksi

venttiiliksi

venttiileiksi

Ess

-na

venttiilinä

venttiileinä

Abe

-tta

venttiilittä

venttiileittä

Com

-ne

-

venttiileine

Ins

-in

-

venttiilein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

venttiili

venttiilit

Par

-ta

venttiiliä

venttiileitä / venttiilejä

Gen

-n

venttiilin

venttiileitten / venttiileiden / venttiilien

Ill

mihin

venttiiliin

venttiileihin

Ine

-ssa

venttiilissä

venttiileissä

Ela

-sta

venttiilistä

venttiileistä

All

-lle

venttiilille

venttiileille

Ade

-lla

venttiilillä

venttiileillä

Abl

-lta

venttiililtä

venttiileiltä

Tra

-ksi

venttiiliksi

venttiileiksi

Ess

-na

venttiilinä

venttiileinä

Abe

-tta

venttiilittä

venttiileittä

Com

-ne

-

venttiileine

Ins

-in

-

venttiilein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

valve venttiili, läppä, putki, kuoren puolikas, putkenkanta, elektroniputki
ventilator tuuletin, hengityslaite, tuuletusventtiili, venttiili
scuttle hiilisanko, pyrähdys, kipitys, luukku, venttiili
register rekisteri, luettelo, ääniala, väestörekisteri, päiväkirja, venttiili
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence id: 10003-160728-0004; Europarl, sentence 241534-241535; Europarl, sentence 90326-90327; Europarl, sentence 150827-150828; Europarl, sentence 355481-355482; Europarl, sentence 93437-93438; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 1055821-1055777; OPUS Corpus, sentence id: OPUS3.0/cs-en/europarl/v3/moses/train/csen-ep-06249-1; tmClass; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 1642846-2180003 Venttiili on suljettu. The valve is closed. Avaa venttiili hitaasti. Open the valve slowly. Venttiili vuoti pienesti. The valve was leaking slightly. Katso, onko venttiili auki. See if the valve is open. Venttiili suljettiin tiukasti. The valve was tightly closed. Tarkista, onko venttiili rikki. Check if the valve is broken. Vaihtoventtiilin venttiili on rikki. The switch valve valve is broken. Älä unohda sulkea venttiiliä! Don't forget to close the valve! Venttiilit ja niiden osat. Valves and parts thereof. Löysin vanhan hanan venttiilin varastosta. I found an old tap valve in the storage. Show more arrow right

Wiktionary

valve Show more arrow right palloventtiili pääventtiili sulkuventtiili Show more arrow right Borrowed from Swedish ventil (“valve”), from German Ventil, ultimately from Latin ventilō. Show more arrow right

Wikipedia

Valve A valve is a device or natural object that regulates, directs or controls the flow of a fluid (gases, liquids, fluidized solids, or slurries) by opening, closing, or partially obstructing various passageways. Valves are technically fittings, but are usually discussed as a separate category. In an open valve, fluid flows in a direction from higher pressure to lower pressure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

venttiilini

venttiilini

venttiilisi

venttiilisi

venttiilinsä

venttiilinsä

Par

-ta

venttiiliäni

venttiileitäni / venttiilejäni

venttiiliäsi

venttiileitäsi / venttiilejäsi

venttiiliänsä / venttiiliään

venttiileitänsä / venttiileitään / venttiilejänsä / venttiilejään

Gen

-n

venttiilini

venttiileitteni / venttiileideni / venttiilieni

venttiilisi

venttiileittesi / venttiileidesi / venttiiliesi

venttiilinsä

venttiileittensä / venttiileidensä / venttiiliensä

Ill

mihin

venttiiliini

venttiileihini

venttiiliisi

venttiileihisi

venttiiliinsä

venttiileihinsä

Ine

-ssa

venttiilissäni

venttiileissäni

venttiilissäsi

venttiileissäsi

venttiilissänsä / venttiilissään

venttiileissänsä / venttiileissään

Ela

-sta

venttiilistäni

venttiileistäni

venttiilistäsi

venttiileistäsi

venttiilistänsä / venttiilistään

venttiileistänsä / venttiileistään

All

-lle

venttiililleni

venttiileilleni

venttiilillesi

venttiileillesi

venttiilillensä / venttiililleen

venttiileillensä / venttiileilleän

Ade

-lla

venttiililläni

venttiileilläni

venttiililläsi

venttiileilläsi

venttiilillänsä / venttiilillään

venttiileillänsä / venttiileillään

Abl

-lta

venttiililtäni

venttiileiltäni

venttiililtäsi

venttiileiltäsi

venttiililtänsä / venttiililtään

venttiileiltänsä / venttiileiltään

Tra

-ksi

venttiilikseni

venttiileikseni

venttiiliksesi

venttiileiksesi

venttiiliksensä / venttiilikseen

venttiileiksensä / venttiileikseen

Ess

-na

venttiilinäni

venttiileinäni

venttiilinäsi

venttiileinäsi

venttiilinänsä / venttiilinään

venttiileinänsä / venttiileinään

Abe

-tta

venttiilittäni

venttiileittäni

venttiilittäsi

venttiileittäsi

venttiilittänsä / venttiilittään

venttiileittänsä / venttiileittään

Com

-ne

-

venttiileineni

-

venttiileinesi

-

venttiileinensä / venttiileineen

Singular

Plural

Nom

-

venttiilini

venttiilisi

venttiilinsä

venttiilini

venttiilisi

venttiilinsä

Par

-ta

venttiiliäni

venttiiliäsi

venttiiliänsä / venttiiliään

venttiileitäni / venttiilejäni

venttiileitäsi / venttiilejäsi

venttiileitänsä / venttiileitään / venttiilejänsä / venttiilejään

Gen

-n

venttiilini

venttiilisi

venttiilinsä

venttiileitteni / venttiileideni / venttiilieni

venttiileittesi / venttiileidesi / venttiiliesi

venttiileittensä / venttiileidensä / venttiiliensä

Ill

mihin

venttiiliini

venttiiliisi

venttiiliinsä

venttiileihini

venttiileihisi

venttiileihinsä

Ine

-ssa

venttiilissäni

venttiilissäsi

venttiilissänsä / venttiilissään

venttiileissäni

venttiileissäsi

venttiileissänsä / venttiileissään

Ela

-sta

venttiilistäni

venttiilistäsi

venttiilistänsä / venttiilistään

venttiileistäni

venttiileistäsi

venttiileistänsä / venttiileistään

All

-lle

venttiililleni

venttiilillesi

venttiilillensä / venttiililleen

venttiileilleni

venttiileillesi

venttiileillensä / venttiileilleän

Ade

-lla

venttiililläni

venttiililläsi

venttiilillänsä / venttiilillään

venttiileilläni

venttiileilläsi

venttiileillänsä / venttiileillään

Abl

-lta

venttiililtäni

venttiililtäsi

venttiililtänsä / venttiililtään

venttiileiltäni

venttiileiltäsi

venttiileiltänsä / venttiileiltään

Tra

-ksi

venttiilikseni

venttiiliksesi

venttiiliksensä / venttiilikseen

venttiileikseni

venttiileiksesi

venttiileiksensä / venttiileikseen

Ess

-na

venttiilinäni

venttiilinäsi

venttiilinänsä / venttiilinään

venttiileinäni

venttiileinäsi

venttiileinänsä / venttiileinään

Abe

-tta

venttiilittäni

venttiilittäsi

venttiilittänsä / venttiilittään

venttiileittäni

venttiileittäsi

venttiileittänsä / venttiileittään

Com

-ne

-

-

-

venttiileineni

venttiileinesi

venttiileinensä / venttiileineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

venttiilimme

venttiilimme

venttiilinne

venttiilinne

venttiilinsä

venttiilinsä

Par

-ta

venttiiliämme

venttiileitämme / venttiilejämme

venttiiliänne

venttiileitänne / venttiilejänne

venttiiliänsä / venttiiliään

venttiileitänsä / venttiileitään / venttiilejänsä / venttiilejään

Gen

-n

venttiilimme

venttiileittemme / venttiileidemme / venttiiliemme

venttiilinne

venttiileittenne / venttiileidenne / venttiilienne

venttiilinsä

venttiileittensä / venttiileidensä / venttiiliensä

Ill

mihin

venttiiliimme

venttiileihimme

venttiiliinne

venttiileihinne

venttiiliinsä

venttiileihinsä

Ine

-ssa

venttiilissämme

venttiileissämme

venttiilissänne

venttiileissänne

venttiilissänsä / venttiilissään

venttiileissänsä / venttiileissään

Ela

-sta

venttiilistämme

venttiileistämme

venttiilistänne

venttiileistänne

venttiilistänsä / venttiilistään

venttiileistänsä / venttiileistään

All

-lle

venttiilillemme

venttiileillemme

venttiilillenne

venttiileillenne

venttiilillensä / venttiililleen

venttiileillensä / venttiileilleän

Ade

-lla

venttiilillämme

venttiileillämme

venttiilillänne

venttiileillänne

venttiilillänsä / venttiilillään

venttiileillänsä / venttiileillään

Abl

-lta

venttiililtämme

venttiileiltämme

venttiililtänne

venttiileiltänne

venttiililtänsä / venttiililtään

venttiileiltänsä / venttiileiltään

Tra

-ksi

venttiiliksemme

venttiileiksemme

venttiiliksenne

venttiileiksenne

venttiiliksensä / venttiilikseen

venttiileiksensä / venttiileikseen

Ess

-na

venttiilinämme

venttiileinämme

venttiilinänne

venttiileinänne

venttiilinänsä / venttiilinään

venttiileinänsä / venttiileinään

Abe

-tta

venttiilittämme

venttiileittämme

venttiilittänne

venttiileittänne

venttiilittänsä / venttiilittään

venttiileittänsä / venttiileittään

Com

-ne

-

venttiileinemme

-

venttiileinenne

-

venttiileinensä / venttiileineen

Singular

Plural

Nom

-

venttiilimme

venttiilinne

venttiilinsä

venttiilimme

venttiilinne

venttiilinsä

Par

-ta

venttiiliämme

venttiiliänne

venttiiliänsä / venttiiliään

venttiileitämme / venttiilejämme

venttiileitänne / venttiilejänne

venttiileitänsä / venttiileitään / venttiilejänsä / venttiilejään

Gen

-n

venttiilimme

venttiilinne

venttiilinsä

venttiileittemme / venttiileidemme / venttiiliemme

venttiileittenne / venttiileidenne / venttiilienne

venttiileittensä / venttiileidensä / venttiiliensä

Ill

mihin

venttiiliimme

venttiiliinne

venttiiliinsä

venttiileihimme

venttiileihinne

venttiileihinsä

Ine

-ssa

venttiilissämme

venttiilissänne

venttiilissänsä / venttiilissään

venttiileissämme

venttiileissänne

venttiileissänsä / venttiileissään

Ela

-sta

venttiilistämme

venttiilistänne

venttiilistänsä / venttiilistään

venttiileistämme

venttiileistänne

venttiileistänsä / venttiileistään

All

-lle

venttiilillemme

venttiilillenne

venttiilillensä / venttiililleen

venttiileillemme

venttiileillenne

venttiileillensä / venttiileilleän

Ade

-lla

venttiilillämme

venttiilillänne

venttiilillänsä / venttiilillään

venttiileillämme

venttiileillänne

venttiileillänsä / venttiileillään

Abl

-lta

venttiililtämme

venttiililtänne

venttiililtänsä / venttiililtään

venttiileiltämme

venttiileiltänne

venttiileiltänsä / venttiileiltään

Tra

-ksi

venttiiliksemme

venttiiliksenne

venttiiliksensä / venttiilikseen

venttiileiksemme

venttiileiksenne

venttiileiksensä / venttiileikseen

Ess

-na

venttiilinämme

venttiilinänne

venttiilinänsä / venttiilinään

venttiileinämme

venttiileinänne

venttiileinänsä / venttiileinään

Abe

-tta

venttiilittämme

venttiilittänne

venttiilittänsä / venttiilittään

venttiileittämme

venttiileittänne

venttiileittänsä / venttiileittään

Com

-ne

-

-

-

venttiileinemme

venttiileinenne

venttiileinensä / venttiileineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept