logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laardi, noun

Word analysis
laarditikkarit

laarditikkarit

laardi

Noun, Singular Nominative

+ tikkari

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laardi

laardit

Par

-ta

laardia

laardeja

Gen

-n

laardin

laardien

Ill

mihin

laardiin

laardeihin

Ine

-ssa

laardissa

laardeissa

Ela

-sta

laardista

laardeista

All

-lle

laardille

laardeille

Ade

-lla

laardilla

laardeilla

Abl

-lta

laardilta

laardeilta

Tra

-ksi

laardiksi

laardeiksi

Ess

-na

laardina

laardeina

Abe

-tta

laarditta

laardeitta

Com

-ne

-

laardeine

Ins

-in

-

laardein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laardi

laardit

Par

-ta

laardia

laardeja

Gen

-n

laardin

laardien

Ill

mihin

laardiin

laardeihin

Ine

-ssa

laardissa

laardeissa

Ela

-sta

laardista

laardeista

All

-lle

laardille

laardeille

Ade

-lla

laardilla

laardeilla

Abl

-lta

laardilta

laardeilta

Tra

-ksi

laardiksi

laardeiksi

Ess

-na

laardina

laardeina

Abe

-tta

laarditta

laardeitta

Com

-ne

-

laardeine

Ins

-in

-

laardein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

lard laardi, sianihra, silava
Show more arrow right
Europarl; OSCAR; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS; opensubtitles2; EurLex-2; ParaCrawl Laardi oli täynnä herkkuja. The pantry was full of treats. Äidillä oli uusi laardi keittiössä. Mom had a new cupboard in the kitchen. Keittiön laardi oli täynnä mausteita. The kitchen drawer was full of spices. Laardi löytyi metsästä. The treasure was found in the forest. Laardi oli täynnä antiikkiesineitä. The treasure was full of antiques. Löysin kadulta rikkinäisen laardin. I found a broken box on the street. Laardia ja sokeria ei ollut. There' s no lard, no sugar. Isoisä antoi minulle vanhan laardin. Grandpa gave me the old chest. Sianrasva, myös sianihra (laardi) ja siipikarjanrasva. Pig fat (including lard ) and poultry fat. En löytänyt laardia aarrekartan perusteella. I didn't find the treasure based on the treasure map. Show more arrow right

Wiktionary

lard (pig fat prepared for use in cooking or pharmacy) Show more arrow right ihra Show more arrow right From Old French lard, from Latin lardum. Show more arrow right

Wikipedia

Animal fat Animal fats and oils are lipids derived from animals: oils are liquid at room temperature, and fats are solid. Chemically, both fats and oils are composed of triglycerides. Although many animal parts and secretions may yield oil, in commercial practice, oil is extracted primarily from rendered tissue fats from livestock animals like pigs, chickens and cows. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laardini

laardini

laardisi

laardisi

laardinsa

laardinsa

Par

-ta

laardiani

laardejani

laardiasi

laardejasi

laardiansa / laardiaan

laardejansa / laardejaan

Gen

-n

laardini

laardieni

laardisi

laardiesi

laardinsa

laardiensa

Ill

mihin

laardiini

laardeihini

laardiisi

laardeihisi

laardiinsa

laardeihinsa

Ine

-ssa

laardissani

laardeissani

laardissasi

laardeissasi

laardissansa / laardissaan

laardeissansa / laardeissaan

Ela

-sta

laardistani

laardeistani

laardistasi

laardeistasi

laardistansa / laardistaan

laardeistansa / laardeistaan

All

-lle

laardilleni

laardeilleni

laardillesi

laardeillesi

laardillensa / laardilleen

laardeillensa / laardeillean

Ade

-lla

laardillani

laardeillani

laardillasi

laardeillasi

laardillansa / laardillaan

laardeillansa / laardeillaan

Abl

-lta

laardiltani

laardeiltani

laardiltasi

laardeiltasi

laardiltansa / laardiltaan

laardeiltansa / laardeiltaan

Tra

-ksi

laardikseni

laardeikseni

laardiksesi

laardeiksesi

laardiksensa / laardikseen

laardeiksensa / laardeikseen

Ess

-na

laardinani

laardeinani

laardinasi

laardeinasi

laardinansa / laardinaan

laardeinansa / laardeinaan

Abe

-tta

laardittani

laardeittani

laardittasi

laardeittasi

laardittansa / laardittaan

laardeittansa / laardeittaan

Com

-ne

-

laardeineni

-

laardeinesi

-

laardeinensa / laardeineen

Singular

Plural

Nom

-

laardini

laardisi

laardinsa

laardini

laardisi

laardinsa

Par

-ta

laardiani

laardiasi

laardiansa / laardiaan

laardejani

laardejasi

laardejansa / laardejaan

Gen

-n

laardini

laardisi

laardinsa

laardieni

laardiesi

laardiensa

Ill

mihin

laardiini

laardiisi

laardiinsa

laardeihini

laardeihisi

laardeihinsa

Ine

-ssa

laardissani

laardissasi

laardissansa / laardissaan

laardeissani

laardeissasi

laardeissansa / laardeissaan

Ela

-sta

laardistani

laardistasi

laardistansa / laardistaan

laardeistani

laardeistasi

laardeistansa / laardeistaan

All

-lle

laardilleni

laardillesi

laardillensa / laardilleen

laardeilleni

laardeillesi

laardeillensa / laardeillean

Ade

-lla

laardillani

laardillasi

laardillansa / laardillaan

laardeillani

laardeillasi

laardeillansa / laardeillaan

Abl

-lta

laardiltani

laardiltasi

laardiltansa / laardiltaan

laardeiltani

laardeiltasi

laardeiltansa / laardeiltaan

Tra

-ksi

laardikseni

laardiksesi

laardiksensa / laardikseen

laardeikseni

laardeiksesi

laardeiksensa / laardeikseen

Ess

-na

laardinani

laardinasi

laardinansa / laardinaan

laardeinani

laardeinasi

laardeinansa / laardeinaan

Abe

-tta

laardittani

laardittasi

laardittansa / laardittaan

laardeittani

laardeittasi

laardeittansa / laardeittaan

Com

-ne

-

-

-

laardeineni

laardeinesi

laardeinensa / laardeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laardimme

laardimme

laardinne

laardinne

laardinsa

laardinsa

Par

-ta

laardiamme

laardejamme

laardianne

laardejanne

laardiansa / laardiaan

laardejansa / laardejaan

Gen

-n

laardimme

laardiemme

laardinne

laardienne

laardinsa

laardiensa

Ill

mihin

laardiimme

laardeihimme

laardiinne

laardeihinne

laardiinsa

laardeihinsa

Ine

-ssa

laardissamme

laardeissamme

laardissanne

laardeissanne

laardissansa / laardissaan

laardeissansa / laardeissaan

Ela

-sta

laardistamme

laardeistamme

laardistanne

laardeistanne

laardistansa / laardistaan

laardeistansa / laardeistaan

All

-lle

laardillemme

laardeillemme

laardillenne

laardeillenne

laardillensa / laardilleen

laardeillensa / laardeillean

Ade

-lla

laardillamme

laardeillamme

laardillanne

laardeillanne

laardillansa / laardillaan

laardeillansa / laardeillaan

Abl

-lta

laardiltamme

laardeiltamme

laardiltanne

laardeiltanne

laardiltansa / laardiltaan

laardeiltansa / laardeiltaan

Tra

-ksi

laardiksemme

laardeiksemme

laardiksenne

laardeiksenne

laardiksensa / laardikseen

laardeiksensa / laardeikseen

Ess

-na

laardinamme

laardeinamme

laardinanne

laardeinanne

laardinansa / laardinaan

laardeinansa / laardeinaan

Abe

-tta

laardittamme

laardeittamme

laardittanne

laardeittanne

laardittansa / laardittaan

laardeittansa / laardeittaan

Com

-ne

-

laardeinemme

-

laardeinenne

-

laardeinensa / laardeineen

Singular

Plural

Nom

-

laardimme

laardinne

laardinsa

laardimme

laardinne

laardinsa

Par

-ta

laardiamme

laardianne

laardiansa / laardiaan

laardejamme

laardejanne

laardejansa / laardejaan

Gen

-n

laardimme

laardinne

laardinsa

laardiemme

laardienne

laardiensa

Ill

mihin

laardiimme

laardiinne

laardiinsa

laardeihimme

laardeihinne

laardeihinsa

Ine

-ssa

laardissamme

laardissanne

laardissansa / laardissaan

laardeissamme

laardeissanne

laardeissansa / laardeissaan

Ela

-sta

laardistamme

laardistanne

laardistansa / laardistaan

laardeistamme

laardeistanne

laardeistansa / laardeistaan

All

-lle

laardillemme

laardillenne

laardillensa / laardilleen

laardeillemme

laardeillenne

laardeillensa / laardeillean

Ade

-lla

laardillamme

laardillanne

laardillansa / laardillaan

laardeillamme

laardeillanne

laardeillansa / laardeillaan

Abl

-lta

laardiltamme

laardiltanne

laardiltansa / laardiltaan

laardeiltamme

laardeiltanne

laardeiltansa / laardeiltaan

Tra

-ksi

laardiksemme

laardiksenne

laardiksensa / laardikseen

laardeiksemme

laardeiksenne

laardeiksensa / laardeikseen

Ess

-na

laardinamme

laardinanne

laardinansa / laardinaan

laardeinamme

laardeinanne

laardeinansa / laardeinaan

Abe

-tta

laardittamme

laardittanne

laardittansa / laardittaan

laardeittamme

laardeittanne

laardeittansa / laardeittaan

Com

-ne

-

-

-

laardeinemme

laardeinenne

laardeinensa / laardeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tikkari

tikkarit

Par

-ta

tikkaria

tikkareita / tikkareja

Gen

-n

tikkarin

tikkareitten / tikkareiden / tikkarien

Ill

mihin

tikkariin

tikkareihin

Ine

-ssa

tikkarissa

tikkareissa

Ela

-sta

tikkarista

tikkareista

All

-lle

tikkarille

tikkareille

Ade

-lla

tikkarilla

tikkareilla

Abl

-lta

tikkarilta

tikkareilta

Tra

-ksi

tikkariksi

tikkareiksi

Ess

-na

tikkarina

tikkareina

Abe

-tta

tikkaritta

tikkareitta

Com

-ne

-

tikkareine

Ins

-in

-

tikkarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tikkari

tikkarit

Par

-ta

tikkaria

tikkareita / tikkareja

Gen

-n

tikkarin

tikkareitten / tikkareiden / tikkarien

Ill

mihin

tikkariin

tikkareihin

Ine

-ssa

tikkarissa

tikkareissa

Ela

-sta

tikkarista

tikkareista

All

-lle

tikkarille

tikkareille

Ade

-lla

tikkarilla

tikkareilla

Abl

-lta

tikkarilta

tikkareilta

Tra

-ksi

tikkariksi

tikkareiksi

Ess

-na

tikkarina

tikkareina

Abe

-tta

tikkaritta

tikkareitta

Com

-ne

-

tikkareine

Ins

-in

-

tikkarein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sucker tikkari, hölmö, tikkukaramelli, imukuppi, imijä, juuriverso
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Anna hänelle laastari ja tikkari. Give him a Band-Aid and a blow pop. Tämä tikkari tekee todella terää. This lollypop's really hitting the spot. Ehkä varmuuden vuoksi vain tikkari? Maybe for safety's sake, just a lollipop. Haluatko tikkarin? Want a lollipop? Tämä tikkari on oikeastaan meille kaikille. ( Nervously chuckles ) uh, this lollipop's really for everybody. Näetkö tämän tikkarin? See this lollipop? Tikkari. Mikset palaa Amerikkaan? Why don't you go back in America? Tikkari, kaksi Red Bullia, maissinjyviä ja arpa. So, a blow pop, two red bulls, corn nuts, and lotto tickets. Saat varmasti tikkarin. He il probably give you a lollipop when you' re done. Onko teillä tikkareita? Do you guys have Fruit Roll-Ups? Show more arrow right

Wiktionary

lollipop Show more arrow right tikkukaramelli Show more arrow right Shortened from tikkukaramelli; tikku +‎ -ari. Show more arrow right

Wikipedia

Lollipop A lollipop is a type of sugar candy usually consisting of hard candy mounted on a stick and intended for sucking or licking. Different informal terms are used in different places, including lolly, sucker, sticky-pop, etc.[citation needed] Lollipops are available in many flavors and shapes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tikkarini

tikkarini

tikkarisi

tikkarisi

tikkarinsa

tikkarinsa

Par

-ta

tikkariani

tikkareitani / tikkarejani

tikkariasi

tikkareitasi / tikkarejasi

tikkariansa / tikkariaan

tikkareitansa / tikkareitaan / tikkarejansa / tikkarejaan

Gen

-n

tikkarini

tikkareitteni / tikkareideni / tikkarieni

tikkarisi

tikkareittesi / tikkareidesi / tikkariesi

tikkarinsa

tikkareittensa / tikkareidensa / tikkariensa

Ill

mihin

tikkariini

tikkareihini

tikkariisi

tikkareihisi

tikkariinsa

tikkareihinsa

Ine

-ssa

tikkarissani

tikkareissani

tikkarissasi

tikkareissasi

tikkarissansa / tikkarissaan

tikkareissansa / tikkareissaan

Ela

-sta

tikkaristani

tikkareistani

tikkaristasi

tikkareistasi

tikkaristansa / tikkaristaan

tikkareistansa / tikkareistaan

All

-lle

tikkarilleni

tikkareilleni

tikkarillesi

tikkareillesi

tikkarillensa / tikkarilleen

tikkareillensa / tikkareillean

Ade

-lla

tikkarillani

tikkareillani

tikkarillasi

tikkareillasi

tikkarillansa / tikkarillaan

tikkareillansa / tikkareillaan

Abl

-lta

tikkariltani

tikkareiltani

tikkariltasi

tikkareiltasi

tikkariltansa / tikkariltaan

tikkareiltansa / tikkareiltaan

Tra

-ksi

tikkarikseni

tikkareikseni

tikkariksesi

tikkareiksesi

tikkariksensa / tikkarikseen

tikkareiksensa / tikkareikseen

Ess

-na

tikkarinani

tikkareinani

tikkarinasi

tikkareinasi

tikkarinansa / tikkarinaan

tikkareinansa / tikkareinaan

Abe

-tta

tikkarittani

tikkareittani

tikkarittasi

tikkareittasi

tikkarittansa / tikkarittaan

tikkareittansa / tikkareittaan

Com

-ne

-

tikkareineni

-

tikkareinesi

-

tikkareinensa / tikkareineen

Singular

Plural

Nom

-

tikkarini

tikkarisi

tikkarinsa

tikkarini

tikkarisi

tikkarinsa

Par

-ta

tikkariani

tikkariasi

tikkariansa / tikkariaan

tikkareitani / tikkarejani

tikkareitasi / tikkarejasi

tikkareitansa / tikkareitaan / tikkarejansa / tikkarejaan

Gen

-n

tikkarini

tikkarisi

tikkarinsa

tikkareitteni / tikkareideni / tikkarieni

tikkareittesi / tikkareidesi / tikkariesi

tikkareittensa / tikkareidensa / tikkariensa

Ill

mihin

tikkariini

tikkariisi

tikkariinsa

tikkareihini

tikkareihisi

tikkareihinsa

Ine

-ssa

tikkarissani

tikkarissasi

tikkarissansa / tikkarissaan

tikkareissani

tikkareissasi

tikkareissansa / tikkareissaan

Ela

-sta

tikkaristani

tikkaristasi

tikkaristansa / tikkaristaan

tikkareistani

tikkareistasi

tikkareistansa / tikkareistaan

All

-lle

tikkarilleni

tikkarillesi

tikkarillensa / tikkarilleen

tikkareilleni

tikkareillesi

tikkareillensa / tikkareillean

Ade

-lla

tikkarillani

tikkarillasi

tikkarillansa / tikkarillaan

tikkareillani

tikkareillasi

tikkareillansa / tikkareillaan

Abl

-lta

tikkariltani

tikkariltasi

tikkariltansa / tikkariltaan

tikkareiltani

tikkareiltasi

tikkareiltansa / tikkareiltaan

Tra

-ksi

tikkarikseni

tikkariksesi

tikkariksensa / tikkarikseen

tikkareikseni

tikkareiksesi

tikkareiksensa / tikkareikseen

Ess

-na

tikkarinani

tikkarinasi

tikkarinansa / tikkarinaan

tikkareinani

tikkareinasi

tikkareinansa / tikkareinaan

Abe

-tta

tikkarittani

tikkarittasi

tikkarittansa / tikkarittaan

tikkareittani

tikkareittasi

tikkareittansa / tikkareittaan

Com

-ne

-

-

-

tikkareineni

tikkareinesi

tikkareinensa / tikkareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tikkarimme

tikkarimme

tikkarinne

tikkarinne

tikkarinsa

tikkarinsa

Par

-ta

tikkariamme

tikkareitamme / tikkarejamme

tikkarianne

tikkareitanne / tikkarejanne

tikkariansa / tikkariaan

tikkareitansa / tikkareitaan / tikkarejansa / tikkarejaan

Gen

-n

tikkarimme

tikkareittemme / tikkareidemme / tikkariemme

tikkarinne

tikkareittenne / tikkareidenne / tikkarienne

tikkarinsa

tikkareittensa / tikkareidensa / tikkariensa

Ill

mihin

tikkariimme

tikkareihimme

tikkariinne

tikkareihinne

tikkariinsa

tikkareihinsa

Ine

-ssa

tikkarissamme

tikkareissamme

tikkarissanne

tikkareissanne

tikkarissansa / tikkarissaan

tikkareissansa / tikkareissaan

Ela

-sta

tikkaristamme

tikkareistamme

tikkaristanne

tikkareistanne

tikkaristansa / tikkaristaan

tikkareistansa / tikkareistaan

All

-lle

tikkarillemme

tikkareillemme

tikkarillenne

tikkareillenne

tikkarillensa / tikkarilleen

tikkareillensa / tikkareillean

Ade

-lla

tikkarillamme

tikkareillamme

tikkarillanne

tikkareillanne

tikkarillansa / tikkarillaan

tikkareillansa / tikkareillaan

Abl

-lta

tikkariltamme

tikkareiltamme

tikkariltanne

tikkareiltanne

tikkariltansa / tikkariltaan

tikkareiltansa / tikkareiltaan

Tra

-ksi

tikkariksemme

tikkareiksemme

tikkariksenne

tikkareiksenne

tikkariksensa / tikkarikseen

tikkareiksensa / tikkareikseen

Ess

-na

tikkarinamme

tikkareinamme

tikkarinanne

tikkareinanne

tikkarinansa / tikkarinaan

tikkareinansa / tikkareinaan

Abe

-tta

tikkarittamme

tikkareittamme

tikkarittanne

tikkareittanne

tikkarittansa / tikkarittaan

tikkareittansa / tikkareittaan

Com

-ne

-

tikkareinemme

-

tikkareinenne

-

tikkareinensa / tikkareineen

Singular

Plural

Nom

-

tikkarimme

tikkarinne

tikkarinsa

tikkarimme

tikkarinne

tikkarinsa

Par

-ta

tikkariamme

tikkarianne

tikkariansa / tikkariaan

tikkareitamme / tikkarejamme

tikkareitanne / tikkarejanne

tikkareitansa / tikkareitaan / tikkarejansa / tikkarejaan

Gen

-n

tikkarimme

tikkarinne

tikkarinsa

tikkareittemme / tikkareidemme / tikkariemme

tikkareittenne / tikkareidenne / tikkarienne

tikkareittensa / tikkareidensa / tikkariensa

Ill

mihin

tikkariimme

tikkariinne

tikkariinsa

tikkareihimme

tikkareihinne

tikkareihinsa

Ine

-ssa

tikkarissamme

tikkarissanne

tikkarissansa / tikkarissaan

tikkareissamme

tikkareissanne

tikkareissansa / tikkareissaan

Ela

-sta

tikkaristamme

tikkaristanne

tikkaristansa / tikkaristaan

tikkareistamme

tikkareistanne

tikkareistansa / tikkareistaan

All

-lle

tikkarillemme

tikkarillenne

tikkarillensa / tikkarilleen

tikkareillemme

tikkareillenne

tikkareillensa / tikkareillean

Ade

-lla

tikkarillamme

tikkarillanne

tikkarillansa / tikkarillaan

tikkareillamme

tikkareillanne

tikkareillansa / tikkareillaan

Abl

-lta

tikkariltamme

tikkariltanne

tikkariltansa / tikkariltaan

tikkareiltamme

tikkareiltanne

tikkareiltansa / tikkareiltaan

Tra

-ksi

tikkariksemme

tikkariksenne

tikkariksensa / tikkarikseen

tikkareiksemme

tikkareiksenne

tikkareiksensa / tikkareikseen

Ess

-na

tikkarinamme

tikkarinanne

tikkarinansa / tikkarinaan

tikkareinamme

tikkareinanne

tikkareinansa / tikkareinaan

Abe

-tta

tikkarittamme

tikkarittanne

tikkarittansa / tikkarittaan

tikkareittamme

tikkareittanne

tikkareittansa / tikkareittaan

Com

-ne

-

-

-

tikkareinemme

tikkareinenne

tikkareinensa / tikkareineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept