logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kulttuuri, Ni

Word analysis
kulttuuriosaamisen

kulttuuriosaamisen

kulttuuri

Ni, Singular Nominative

+ osaaminen

Noun, Singular Genitive

kulttuuri

Noun, Singular Nominative

+ osaaminen

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

culture Show more arrow right Borrowed from Swedish kultur, ultimately from Latin cultūra. Show more arrow right
culture kulttuuri, viljely, sivistys, hoito, bakteeriviljelmä
civilization sivistys, kulttuuri, sivistynyt maailma
cultivation viljely, kulttuuri, viljelys, kehittäminen, maanviljely, harjoittaminen
cultural
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

osaaminen

osaamiset

Par

-ta

osaamista

osaamisia

Gen

-n

osaamisen

osaamisien / osaamisten

Ill

mihin

osaamiseen

osaamisiin

Ine

-ssa

osaamisessa

osaamisissa

Ela

-sta

osaamisesta

osaamisista

All

-lle

osaamiselle

osaamisille

Ade

-lla

osaamisella

osaamisilla

Abl

-lta

osaamiselta

osaamisilta

Tra

-ksi

osaamiseksi

osaamisiksi

Ess

-na

osaamisena

osaamisina

Abe

-tta

osaamisetta

osaamisitta

Com

-ne

-

osaamisine

Ins

-in

-

osaamisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

osaaminen

osaamiset

Par

-ta

osaamista

osaamisia

Gen

-n

osaamisen

osaamisien / osaamisten

Ill

mihin

osaamiseen

osaamisiin

Ine

-ssa

osaamisessa

osaamisissa

Ela

-sta

osaamisesta

osaamisista

All

-lle

osaamiselle

osaamisille

Ade

-lla

osaamisella

osaamisilla

Abl

-lta

osaamiselta

osaamisilta

Tra

-ksi

osaamiseksi

osaamisiksi

Ess

-na

osaamisena

osaamisina

Abe

-tta

osaamisetta

osaamisitta

Com

-ne

-

osaamisine

Ins

-in

-

osaamisin

know-how osaaminen, asiantuntemus, taitotieto, tietämys
competencies
expertise in
competence
competences
Show more arrow right
Europarl; OPUS; oj4; WikiMatrix; Tatoeba parallel corpus; Eurlex2018q4; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Osaaminen on avain menestykseen. Skill is the key to success. Osaamisesi on vaikuttava. Your skills are impressive. Osaaminen on tärkeä osa työtehtävien hoitamista. Expertise is an important part of carrying out job tasks. Teknologinen osaaminen on tulevaisuuden avainala. Technological knowledge is a key area for the future. Tietons-ja viestintätekninen osaaminen. ICT competence. Korkea osaaminen on kilpailuvaltti globaalissa taloudessa. High competence is a competitive advantage in the global economy. Palkkaamme vain henkilöitä, joilla on tarvittava osaaminen. We only hire people with the necessary skills. Koulutus ja osaaminen. Education, skills, training. Hän haluaa kehittää osaamista. He wants to improve their skills. Osaamisesta riippuu työn laatu. The quality of work depends on competence. Show more arrow right

Wiktionary

know-how Show more arrow right osata +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

osaamiseni

osaamiseni

osaamisesi

osaamisesi

osaamisensa

osaamisensa

Par

-ta

osaamistani

osaamisiani

osaamistasi

osaamisiasi

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamiseni

osaamisieni / osaamisteni

osaamisesi

osaamisiesi / osaamistesi

osaamisensa

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseeni

osaamisiini

osaamiseesi

osaamisiisi

osaamiseensa

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessani

osaamisissani

osaamisessasi

osaamisissasi

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestani

osaamisistani

osaamisestasi

osaamisistasi

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamiselleni

osaamisilleni

osaamisellesi

osaamisillesi

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellani

osaamisillani

osaamisellasi

osaamisillasi

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltani

osaamisiltani

osaamiseltasi

osaamisiltasi

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamisekseni

osaamisikseni

osaamiseksesi

osaamisiksesi

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenani

osaamisinani

osaamisenasi

osaamisinasi

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettani

osaamisittani

osaamisettasi

osaamisittasi

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

osaamisineni

-

osaamisinesi

-

osaamisinensa / osaamisineen

Singular

Plural

Nom

-

osaamiseni

osaamisesi

osaamisensa

osaamiseni

osaamisesi

osaamisensa

Par

-ta

osaamistani

osaamistasi

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiani

osaamisiasi

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamiseni

osaamisesi

osaamisensa

osaamisieni / osaamisteni

osaamisiesi / osaamistesi

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseeni

osaamiseesi

osaamiseensa

osaamisiini

osaamisiisi

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessani

osaamisessasi

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissani

osaamisissasi

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestani

osaamisestasi

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistani

osaamisistasi

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamiselleni

osaamisellesi

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisilleni

osaamisillesi

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellani

osaamisellasi

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillani

osaamisillasi

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltani

osaamiseltasi

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltani

osaamisiltasi

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamisekseni

osaamiseksesi

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisikseni

osaamisiksesi

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenani

osaamisenasi

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinani

osaamisinasi

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettani

osaamisettasi

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittani

osaamisittasi

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

-

-

osaamisineni

osaamisinesi

osaamisinensa / osaamisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

osaamisemme

osaamisemme

osaamisenne

osaamisenne

osaamisensa

osaamisensa

Par

-ta

osaamistamme

osaamisiamme

osaamistanne

osaamisianne

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamisemme

osaamisiemme / osaamistemme

osaamisenne

osaamisienne / osaamistenne

osaamisensa

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseemme

osaamisiimme

osaamiseenne

osaamisiinne

osaamiseensa

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessamme

osaamisissamme

osaamisessanne

osaamisissanne

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestamme

osaamisistamme

osaamisestanne

osaamisistanne

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamisellemme

osaamisillemme

osaamisellenne

osaamisillenne

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellamme

osaamisillamme

osaamisellanne

osaamisillanne

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltamme

osaamisiltamme

osaamiseltanne

osaamisiltanne

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamiseksemme

osaamisiksemme

osaamiseksenne

osaamisiksenne

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenamme

osaamisinamme

osaamisenanne

osaamisinanne

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettamme

osaamisittamme

osaamisettanne

osaamisittanne

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

osaamisinemme

-

osaamisinenne

-

osaamisinensa / osaamisineen

Singular

Plural

Nom

-

osaamisemme

osaamisenne

osaamisensa

osaamisemme

osaamisenne

osaamisensa

Par

-ta

osaamistamme

osaamistanne

osaamistansa / osaamistaan

osaamisiamme

osaamisianne

osaamisiansa / osaamisiaan

Gen

-n

osaamisemme

osaamisenne

osaamisensa

osaamisiemme / osaamistemme

osaamisienne / osaamistenne

osaamisiensa / osaamistensa

Ill

mihin

osaamiseemme

osaamiseenne

osaamiseensa

osaamisiimme

osaamisiinne

osaamisiinsa

Ine

-ssa

osaamisessamme

osaamisessanne

osaamisessansa / osaamisessaan

osaamisissamme

osaamisissanne

osaamisissansa / osaamisissaan

Ela

-sta

osaamisestamme

osaamisestanne

osaamisestansa / osaamisestaan

osaamisistamme

osaamisistanne

osaamisistansa / osaamisistaan

All

-lle

osaamisellemme

osaamisellenne

osaamisellensa / osaamiselleen

osaamisillemme

osaamisillenne

osaamisillensa / osaamisillean

Ade

-lla

osaamisellamme

osaamisellanne

osaamisellansa / osaamisellaan

osaamisillamme

osaamisillanne

osaamisillansa / osaamisillaan

Abl

-lta

osaamiseltamme

osaamiseltanne

osaamiseltansa / osaamiseltaan

osaamisiltamme

osaamisiltanne

osaamisiltansa / osaamisiltaan

Tra

-ksi

osaamiseksemme

osaamiseksenne

osaamiseksensa / osaamisekseen

osaamisiksemme

osaamisiksenne

osaamisiksensa / osaamisikseen

Ess

-na

osaamisenamme

osaamisenanne

osaamisenansa / osaamisenaan

osaamisinamme

osaamisinanne

osaamisinansa / osaamisinaan

Abe

-tta

osaamisettamme

osaamisettanne

osaamisettansa / osaamisettaan

osaamisittamme

osaamisittanne

osaamisittansa / osaamisittaan

Com

-ne

-

-

-

osaamisinemme

osaamisinenne

osaamisinensa / osaamisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulttuuri

kulttuurit

Par

-ta

kulttuuria

kulttuureita / kulttuureja

Gen

-n

kulttuurin

kulttuureitten / kulttuureiden / kulttuurien

Ill

mihin

kulttuuriin

kulttuureihin

Ine

-ssa

kulttuurissa

kulttuureissa

Ela

-sta

kulttuurista

kulttuureista

All

-lle

kulttuurille

kulttuureille

Ade

-lla

kulttuurilla

kulttuureilla

Abl

-lta

kulttuurilta

kulttuureilta

Tra

-ksi

kulttuuriksi

kulttuureiksi

Ess

-na

kulttuurina

kulttuureina

Abe

-tta

kulttuuritta

kulttuureitta

Com

-ne

-

kulttuureine

Ins

-in

-

kulttuurein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulttuuri

kulttuurit

Par

-ta

kulttuuria

kulttuureita / kulttuureja

Gen

-n

kulttuurin

kulttuureitten / kulttuureiden / kulttuurien

Ill

mihin

kulttuuriin

kulttuureihin

Ine

-ssa

kulttuurissa

kulttuureissa

Ela

-sta

kulttuurista

kulttuureista

All

-lle

kulttuurille

kulttuureille

Ade

-lla

kulttuurilla

kulttuureilla

Abl

-lta

kulttuurilta

kulttuureilta

Tra

-ksi

kulttuuriksi

kulttuureiksi

Ess

-na

kulttuurina

kulttuureina

Abe

-tta

kulttuuritta

kulttuureitta

Com

-ne

-

kulttuureine

Ins

-in

-

kulttuurein

culture kulttuuri, viljely, sivistys, hoito, bakteeriviljelmä
civilization sivistys, kulttuuri, sivistynyt maailma
cultivation viljely, kulttuuri, viljelys, kehittäminen, maanviljely, harjoittaminen
cultural
Show more arrow right
not-set; Europarl parallel corpus, sentence ID: 48175; jw2019; tmClass; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 9954204-1; Tatoeba, sentence id: 1492722; Tatoeba, sentence id: 4613959; oj4; OpenSubtitles2018.v3 Kulttuuris-ja koulutusvaliokunta. Committee on Culture and Education. Kulttuuri on tärkeä osa suomalaista identiteettiä. Culture is an important part of Finnish identity. Erilainen kulttuuri, erilainen reaktio. Different Culture, Different Reaction. Kulttuurit ja tavat. Cultures and customs. Urheiluns-, kulttuuris-tai koulutustoiminnat. Or sporting, cultural or educational activities. Kiitos kulttuuria tukeneille. Thank you to those who have supported culture. Olen aina kulttuuria suosinut. I have always favored culture. Kulttuuria vihataan ja pelätään. Culture is hated and feared. Kulttuurin yhteyspisteet. Cultural contact points. Niin paljon kulttuureita. So much diversity. Show more arrow right

Wiktionary

culture Show more arrow right Borrowed from Swedish kultur, ultimately from Latin cultūra. Show more arrow right

Wikipedia

Yhteisön
tai koko ihmiskunnan henkisten ja aineellisten saavutusten kokonaisuus: tässä merkityksessä käytetään myös sanaa sivistys.[1] Arkeologinen kulttuuri
arkeologisen aineiston tyyppien avulla määriteltävä esihistoriallisen ajan kansa.[2] Yhteiskuntatutkimuksen
näkökulmasta: erottelujen järjestelmä, jonka avulla ihminen luokittelee ympäristöä, arvottaa itseään ja muita sekä rakentaa identiteettiä.[3] instituutiolle
organisaatiolle, ihmisryhmälle, tai "yhteiskunnalle".
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kulttuurini

kulttuurini

kulttuurisi

kulttuurisi

kulttuurinsa

kulttuurinsa

Par

-ta

kulttuuriani

kulttuureitani / kulttuurejani

kulttuuriasi

kulttuureitasi / kulttuurejasi

kulttuuriansa / kulttuuriaan

kulttuureitansa / kulttuureitaan / kulttuurejansa / kulttuurejaan

Gen

-n

kulttuurini

kulttuureitteni / kulttuureideni / kulttuurieni

kulttuurisi

kulttuureittesi / kulttuureidesi / kulttuuriesi

kulttuurinsa

kulttuureittensa / kulttuureidensa / kulttuuriensa

Ill

mihin

kulttuuriini

kulttuureihini

kulttuuriisi

kulttuureihisi

kulttuuriinsa

kulttuureihinsa

Ine

-ssa

kulttuurissani

kulttuureissani

kulttuurissasi

kulttuureissasi

kulttuurissansa / kulttuurissaan

kulttuureissansa / kulttuureissaan

Ela

-sta

kulttuuristani

kulttuureistani

kulttuuristasi

kulttuureistasi

kulttuuristansa / kulttuuristaan

kulttuureistansa / kulttuureistaan

All

-lle

kulttuurilleni

kulttuureilleni

kulttuurillesi

kulttuureillesi

kulttuurillensa / kulttuurilleen

kulttuureillensa / kulttuureillean

Ade

-lla

kulttuurillani

kulttuureillani

kulttuurillasi

kulttuureillasi

kulttuurillansa / kulttuurillaan

kulttuureillansa / kulttuureillaan

Abl

-lta

kulttuuriltani

kulttuureiltani

kulttuuriltasi

kulttuureiltasi

kulttuuriltansa / kulttuuriltaan

kulttuureiltansa / kulttuureiltaan

Tra

-ksi

kulttuurikseni

kulttuureikseni

kulttuuriksesi

kulttuureiksesi

kulttuuriksensa / kulttuurikseen

kulttuureiksensa / kulttuureikseen

Ess

-na

kulttuurinani

kulttuureinani

kulttuurinasi

kulttuureinasi

kulttuurinansa / kulttuurinaan

kulttuureinansa / kulttuureinaan

Abe

-tta

kulttuurittani

kulttuureittani

kulttuurittasi

kulttuureittasi

kulttuurittansa / kulttuurittaan

kulttuureittansa / kulttuureittaan

Com

-ne

-

kulttuureineni

-

kulttuureinesi

-

kulttuureinensa / kulttuureineen

Singular

Plural

Nom

-

kulttuurini

kulttuurisi

kulttuurinsa

kulttuurini

kulttuurisi

kulttuurinsa

Par

-ta

kulttuuriani

kulttuuriasi

kulttuuriansa / kulttuuriaan

kulttuureitani / kulttuurejani

kulttuureitasi / kulttuurejasi

kulttuureitansa / kulttuureitaan / kulttuurejansa / kulttuurejaan

Gen

-n

kulttuurini

kulttuurisi

kulttuurinsa

kulttuureitteni / kulttuureideni / kulttuurieni

kulttuureittesi / kulttuureidesi / kulttuuriesi

kulttuureittensa / kulttuureidensa / kulttuuriensa

Ill

mihin

kulttuuriini

kulttuuriisi

kulttuuriinsa

kulttuureihini

kulttuureihisi

kulttuureihinsa

Ine

-ssa

kulttuurissani

kulttuurissasi

kulttuurissansa / kulttuurissaan

kulttuureissani

kulttuureissasi

kulttuureissansa / kulttuureissaan

Ela

-sta

kulttuuristani

kulttuuristasi

kulttuuristansa / kulttuuristaan

kulttuureistani

kulttuureistasi

kulttuureistansa / kulttuureistaan

All

-lle

kulttuurilleni

kulttuurillesi

kulttuurillensa / kulttuurilleen

kulttuureilleni

kulttuureillesi

kulttuureillensa / kulttuureillean

Ade

-lla

kulttuurillani

kulttuurillasi

kulttuurillansa / kulttuurillaan

kulttuureillani

kulttuureillasi

kulttuureillansa / kulttuureillaan

Abl

-lta

kulttuuriltani

kulttuuriltasi

kulttuuriltansa / kulttuuriltaan

kulttuureiltani

kulttuureiltasi

kulttuureiltansa / kulttuureiltaan

Tra

-ksi

kulttuurikseni

kulttuuriksesi

kulttuuriksensa / kulttuurikseen

kulttuureikseni

kulttuureiksesi

kulttuureiksensa / kulttuureikseen

Ess

-na

kulttuurinani

kulttuurinasi

kulttuurinansa / kulttuurinaan

kulttuureinani

kulttuureinasi

kulttuureinansa / kulttuureinaan

Abe

-tta

kulttuurittani

kulttuurittasi

kulttuurittansa / kulttuurittaan

kulttuureittani

kulttuureittasi

kulttuureittansa / kulttuureittaan

Com

-ne

-

-

-

kulttuureineni

kulttuureinesi

kulttuureinensa / kulttuureineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kulttuurimme

kulttuurimme

kulttuurinne

kulttuurinne

kulttuurinsa

kulttuurinsa

Par

-ta

kulttuuriamme

kulttuureitamme / kulttuurejamme

kulttuurianne

kulttuureitanne / kulttuurejanne

kulttuuriansa / kulttuuriaan

kulttuureitansa / kulttuureitaan / kulttuurejansa / kulttuurejaan

Gen

-n

kulttuurimme

kulttuureittemme / kulttuureidemme / kulttuuriemme

kulttuurinne

kulttuureittenne / kulttuureidenne / kulttuurienne

kulttuurinsa

kulttuureittensa / kulttuureidensa / kulttuuriensa

Ill

mihin

kulttuuriimme

kulttuureihimme

kulttuuriinne

kulttuureihinne

kulttuuriinsa

kulttuureihinsa

Ine

-ssa

kulttuurissamme

kulttuureissamme

kulttuurissanne

kulttuureissanne

kulttuurissansa / kulttuurissaan

kulttuureissansa / kulttuureissaan

Ela

-sta

kulttuuristamme

kulttuureistamme

kulttuuristanne

kulttuureistanne

kulttuuristansa / kulttuuristaan

kulttuureistansa / kulttuureistaan

All

-lle

kulttuurillemme

kulttuureillemme

kulttuurillenne

kulttuureillenne

kulttuurillensa / kulttuurilleen

kulttuureillensa / kulttuureillean

Ade

-lla

kulttuurillamme

kulttuureillamme

kulttuurillanne

kulttuureillanne

kulttuurillansa / kulttuurillaan

kulttuureillansa / kulttuureillaan

Abl

-lta

kulttuuriltamme

kulttuureiltamme

kulttuuriltanne

kulttuureiltanne

kulttuuriltansa / kulttuuriltaan

kulttuureiltansa / kulttuureiltaan

Tra

-ksi

kulttuuriksemme

kulttuureiksemme

kulttuuriksenne

kulttuureiksenne

kulttuuriksensa / kulttuurikseen

kulttuureiksensa / kulttuureikseen

Ess

-na

kulttuurinamme

kulttuureinamme

kulttuurinanne

kulttuureinanne

kulttuurinansa / kulttuurinaan

kulttuureinansa / kulttuureinaan

Abe

-tta

kulttuurittamme

kulttuureittamme

kulttuurittanne

kulttuureittanne

kulttuurittansa / kulttuurittaan

kulttuureittansa / kulttuureittaan

Com

-ne

-

kulttuureinemme

-

kulttuureinenne

-

kulttuureinensa / kulttuureineen

Singular

Plural

Nom

-

kulttuurimme

kulttuurinne

kulttuurinsa

kulttuurimme

kulttuurinne

kulttuurinsa

Par

-ta

kulttuuriamme

kulttuurianne

kulttuuriansa / kulttuuriaan

kulttuureitamme / kulttuurejamme

kulttuureitanne / kulttuurejanne

kulttuureitansa / kulttuureitaan / kulttuurejansa / kulttuurejaan

Gen

-n

kulttuurimme

kulttuurinne

kulttuurinsa

kulttuureittemme / kulttuureidemme / kulttuuriemme

kulttuureittenne / kulttuureidenne / kulttuurienne

kulttuureittensa / kulttuureidensa / kulttuuriensa

Ill

mihin

kulttuuriimme

kulttuuriinne

kulttuuriinsa

kulttuureihimme

kulttuureihinne

kulttuureihinsa

Ine

-ssa

kulttuurissamme

kulttuurissanne

kulttuurissansa / kulttuurissaan

kulttuureissamme

kulttuureissanne

kulttuureissansa / kulttuureissaan

Ela

-sta

kulttuuristamme

kulttuuristanne

kulttuuristansa / kulttuuristaan

kulttuureistamme

kulttuureistanne

kulttuureistansa / kulttuureistaan

All

-lle

kulttuurillemme

kulttuurillenne

kulttuurillensa / kulttuurilleen

kulttuureillemme

kulttuureillenne

kulttuureillensa / kulttuureillean

Ade

-lla

kulttuurillamme

kulttuurillanne

kulttuurillansa / kulttuurillaan

kulttuureillamme

kulttuureillanne

kulttuureillansa / kulttuureillaan

Abl

-lta

kulttuuriltamme

kulttuuriltanne

kulttuuriltansa / kulttuuriltaan

kulttuureiltamme

kulttuureiltanne

kulttuureiltansa / kulttuureiltaan

Tra

-ksi

kulttuuriksemme

kulttuuriksenne

kulttuuriksensa / kulttuurikseen

kulttuureiksemme

kulttuureiksenne

kulttuureiksensa / kulttuureikseen

Ess

-na

kulttuurinamme

kulttuurinanne

kulttuurinansa / kulttuurinaan

kulttuureinamme

kulttuureinanne

kulttuureinansa / kulttuureinaan

Abe

-tta

kulttuurittamme

kulttuurittanne

kulttuurittansa / kulttuurittaan

kulttuureittamme

kulttuureittanne

kulttuureittansa / kulttuureittaan

Com

-ne

-

-

-

kulttuureinemme

kulttuureinenne

kulttuureinensa / kulttuureineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept