kullanneet |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Plural |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Plural Nominative |
to gild | kullata |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kultaan |
|
ii |
kultaat |
|
iii |
kultaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kultaamme / kullataan |
|
ii |
kultaatte |
|
iii |
kultaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kultasin |
|
ii |
kultasit |
|
iii |
kultasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kultasimme / kullattiin |
|
ii |
kultasitte |
|
iii |
kultasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen kullannut |
en ole kullannut |
ii |
olet kullannut |
et ole kullannut |
iii |
on kullannut |
ei ole kullannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme |
emme ole |
ii |
olette |
ette ole |
iii |
ovat |
eivät ole |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin kullannut |
en ollut kullannut |
ii |
olit kullannut |
et ollut kullannut |
iii |
oli kullannut |
ei ollut kullannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme |
emme olleet |
ii |
olitte |
ette olleet |
iii |
olivat |
eivät olleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kultaisin |
|
ii |
kultaisit |
|
iii |
kultaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kultaisimme |
|
ii |
kultaisitte |
|
iii |
kultaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin kullannut |
en olisi kullannut |
ii |
olisit kullannut |
et olisi kullannut |
iii |
olisi kullannut |
ei olisi kullannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme |
emme olisi |
ii |
olisitte |
ette olisi |
iii |
olisivat |
eivät olisi |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kullannen |
en kullanne |
ii |
kullannet |
et kullanne |
iii |
kullannee |
ei kullanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
kullannemme |
emme kullanne |
ii |
kullannette |
ette kullanne |
iii |
kullannevat |
eivät kullanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen kullannut |
en liene kullannut |
ii |
lienet kullannut |
et liene kullannut |
iii |
lienee kullannut |
ei liene kullannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme |
emme liene |
ii |
lienette |
ette liene |
iii |
lienevät |
eivät liene |
Singular
i |
- |
ii |
kultaa |
iii |
kullatkoon |
Plural
i |
kullatkaamme |
ii |
kullatkaa |
iii |
kullatkoot |
Nom |
- |
kullata |
Tra |
-ksi |
kullataksensa / kullatakseen |
Ine |
-ssa |
kullatessa |
Ins |
-in |
kullaten |
Ine |
-ssa |
kullattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kultaamaan |
Ine |
-ssa |
kultaamassa |
Ela |
-sta |
kultaamasta |
Ade |
-lla |
kultaamalla |
Abe |
-tta |
kultaamatta |
Ins |
-in |
kultaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kultaaminen |
Par |
-ta |
kultaamista |
kultaamaisillaan / kultaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
kullataan |
ei kullata |
Imperfect |
kullattiin |
ei kullattu |
Potential |
kullattaneen |
ei kullattane |
Conditional |
kullattaisiin |
ei kullattaisi |
Imperative Present |
kullattakoon |
älköön kullattako |
Imperative Perfect |
olkoon kullattu |
älköön kullattu |
Positive
Negative
Present
kullataan
ei kullata
Imperfect
kullattiin
ei kullattu
Potential
kullattaneen
ei kullattane
Conditional
kullattaisiin
ei kullattaisi
Imperative Present
kullattakoon
älköön kullattako
Imperative Perfect
olkoon kullattu
älköön kullattu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
kultaava |
kullattava |
2nd |
kullannut |
kullattu |
3rd |
kultaama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net