Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissankäpälä kissankäpälä   N Sg Nom
kissa   N Sg Gen + käpälä   N Sg Nom

kissankäpälä, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cats
cat's foot
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Nagraanevn qvbvpn (zbhagnva rireynfgvat, fgbybavsrebhf chfflgbrf, pngfsbbg be phqjrrq) vf n Rhenfvna naq Abegu Nzrevpna fcrpvrf bs sybjrevat cynagf va gur snzvyl Nfgrenprnr. Vg vf sbhaq va pbby abegurea naq zbhagnvabhf ertvbaf bs Rhebcr naq abegurea Nfvn (Ehffvn, Zbatbyvn, Wncna, Xnmnxufgna, Puvan (Kvawvnat, Urvybatwvnat, Tnafh)), naq nyfb va Abegu Nzrevpn va Nynfxn bayl.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png'f cnj

zbhagnva rireynfgvat, pngfsbbg, Nagraanevn qvbvpn (Rhenfvna naq Abegu Nzrevpna fcrpvrf bs sybjrevat cynagf va gur Nfgrenprnr snzvyl)

chfflgbrf (cynag bs gur trahf Nagraanevn)

Etymology:
xvffna (“png'f”) +‎ xäcäyä (“cnj”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissankäpäläni kissankäpäläni kissankäpäläsi kissankäpäläsi kissankäpälänsä kissankäpälänsä
Par -ta kissankäpälääni kissankäpälöitäni / kissankäpälöjäni /
kissankäpäliäni
kissankäpälääsi kissankäpälöitäsi / kissankäpälöjäsi /
kissankäpäliäsi
kissankäpäläänsä kissankäpälöitänsä / kissankäpälöitään /
kissankäpälöjänsä / kissankäpälöjään /
kissankäpäliänsä / kissankäpäliään
Gen -n kissankäpäläni kissankäpälöitteni / kissankäpälöideni /
kissankäpälöjeni / kissankäpälieni
kissankäpäläsi kissankäpälöittesi / kissankäpälöidesi /
kissankäpälöjesi / kissankäpäliesi
kissankäpälänsä kissankäpälöittensä / kissankäpälöidensä /
kissankäpälöjensä / kissankäpäliensä
Ill mihin kissankäpälääni kissankäpälöihini / kissankäpäliini kissankäpälääsi kissankäpälöihisi / kissankäpäliisi kissankäpäläänsä kissankäpälöihinsä / kissankäpäliinsä
Ine -ssa kissankäpälässäni kissankäpälöissäni / kissankäpälissäni kissankäpälässäsi kissankäpälöissäsi / kissankäpälissäsi kissankäpälässänsä / kissankäpälässään kissankäpälöissänsä / kissankäpälöissään /
kissankäpälissänsä / kissankäpälissään
Ela -sta kissankäpälästäni kissankäpälöistäni / kissankäpälistäni kissankäpälästäsi kissankäpälöistäsi / kissankäpälistäsi kissankäpälästänsä / kissankäpälästään kissankäpälöistänsä / kissankäpälöistään /
kissankäpälistänsä / kissankäpälistään
All -lle kissankäpälälleni kissankäpälöilleni / kissankäpälilleni kissankäpälällesi kissankäpälöillesi / kissankäpälillesi kissankäpälälleen / kissankäpälällensä kissankäpälöillensä / kissankäpälöilleän /
kissankäpälillensä / kissankäpälilleän
Ade -lla kissankäpälälläni kissankäpälöilläni / kissankäpälilläni kissankäpälälläsi kissankäpälöilläsi / kissankäpälilläsi kissankäpälällänsä / kissankäpälällään kissankäpälöillänsä / kissankäpälöillään /
kissankäpälillänsä / kissankäpälillään
Abl -lta kissankäpälältäni kissankäpälöiltäni / kissankäpäliltäni kissankäpälältäsi kissankäpälöiltäsi / kissankäpäliltäsi kissankäpälältänsä / kissankäpälältään kissankäpälöiltänsä / kissankäpälöiltään /
kissankäpäliltänsä / kissankäpäliltään
Tra -ksi kissankäpäläkseni kissankäpälöikseni / kissankäpälikseni kissankäpäläksesi kissankäpälöiksesi / kissankäpäliksesi kissankäpäläkseen / kissankäpäläksensä kissankäpälöikseen / kissankäpälöiksensä /
kissankäpälikseen / kissankäpäliksensä
Ess -na kissankäpälänäni kissankäpälöinäni / kissankäpälinäni kissankäpälänäsi kissankäpälöinäsi / kissankäpälinäsi kissankäpälänänsä / kissankäpälänään kissankäpälöinänsä / kissankäpälöinään /
kissankäpälinänsä / kissankäpälinään
Abe -tta kissankäpälättäni kissankäpälöittäni / kissankäpälittäni kissankäpälättäsi kissankäpälöittäsi / kissankäpälittäsi kissankäpälättänsä / kissankäpälättään kissankäpälöittänsä / kissankäpälöittään /
kissankäpälittänsä / kissankäpälittään
Com -ne - kissankäpälöineni / kissankäpälineni - kissankäpälöinesi / kissankäpälinesi - kissankäpälöineen / kissankäpälöinensä /
kissankäpälineen / kissankäpälinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissankäpälämme kissankäpälämme kissankäpälänne kissankäpälänne kissankäpälänsä kissankäpälänsä
Par -ta kissankäpäläämme kissankäpälöitämme / kissankäpälöjämme /
kissankäpäliämme
kissankäpäläänne kissankäpälöitänne / kissankäpälöjänne /
kissankäpäliänne
kissankäpäläänsä kissankäpälöitänsä / kissankäpälöitään /
kissankäpälöjänsä / kissankäpälöjään /
kissankäpäliänsä / kissankäpäliään
Gen -n kissankäpälämme kissankäpälöittemme / kissankäpälöidemme /
kissankäpälöjemme / kissankäpäliemme
kissankäpälänne kissankäpälöittenne / kissankäpälöidenne /
kissankäpälöjenne / kissankäpälienne
kissankäpälänsä kissankäpälöittensä / kissankäpälöidensä /
kissankäpälöjensä / kissankäpäliensä
Ill mihin kissankäpäläämme kissankäpälöihimme / kissankäpäliimme kissankäpäläänne kissankäpälöihinne / kissankäpäliinne kissankäpäläänsä kissankäpälöihinsä / kissankäpäliinsä
Ine -ssa kissankäpälässämme kissankäpälöissämme / kissankäpälissämme kissankäpälässänne kissankäpälöissänne / kissankäpälissänne kissankäpälässänsä / kissankäpälässään kissankäpälöissänsä / kissankäpälöissään /
kissankäpälissänsä / kissankäpälissään
Ela -sta kissankäpälästämme kissankäpälöistämme / kissankäpälistämme kissankäpälästänne kissankäpälöistänne / kissankäpälistänne kissankäpälästänsä / kissankäpälästään kissankäpälöistänsä / kissankäpälöistään /
kissankäpälistänsä / kissankäpälistään
All -lle kissankäpälällemme kissankäpälöillemme / kissankäpälillemme kissankäpälällenne kissankäpälöillenne / kissankäpälillenne kissankäpälälleen / kissankäpälällensä kissankäpälöillensä / kissankäpälöilleän /
kissankäpälillensä / kissankäpälilleän
Ade -lla kissankäpälällämme kissankäpälöillämme / kissankäpälillämme kissankäpälällänne kissankäpälöillänne / kissankäpälillänne kissankäpälällänsä / kissankäpälällään kissankäpälöillänsä / kissankäpälöillään /
kissankäpälillänsä / kissankäpälillään
Abl -lta kissankäpälältämme kissankäpälöiltämme / kissankäpäliltämme kissankäpälältänne kissankäpälöiltänne / kissankäpäliltänne kissankäpälältänsä / kissankäpälältään kissankäpälöiltänsä / kissankäpälöiltään /
kissankäpäliltänsä / kissankäpäliltään
Tra -ksi kissankäpäläksemme kissankäpälöiksemme / kissankäpäliksemme kissankäpäläksenne kissankäpälöiksenne / kissankäpäliksenne kissankäpäläkseen / kissankäpäläksensä kissankäpälöikseen / kissankäpälöiksensä /
kissankäpälikseen / kissankäpäliksensä
Ess -na kissankäpälänämme kissankäpälöinämme / kissankäpälinämme kissankäpälänänne kissankäpälöinänne / kissankäpälinänne kissankäpälänänsä / kissankäpälänään kissankäpälöinänsä / kissankäpälöinään /
kissankäpälinänsä / kissankäpälinään
Abe -tta kissankäpälättämme kissankäpälöittämme / kissankäpälittämme kissankäpälättänne kissankäpälöittänne / kissankäpälittänne kissankäpälättänsä / kissankäpälättään kissankäpälöittänsä / kissankäpälöittään /
kissankäpälittänsä / kissankäpälittään
Com -ne - kissankäpälöinemme / kissankäpälinemme - kissankäpälöinenne / kissankäpälinenne - kissankäpälöineen / kissankäpälöinensä /
kissankäpälineen / kissankäpälinensä

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

käpälä, Noun

up ↑

Translations & synonyms

paw tassu, käpälä
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N cnj vf gur fbsg sbbg-yvxr cneg bs n znzzny, trarenyyl n dhnqehcrq, gung unf pynjf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cnj

Derived terms:
ireof
xäcäyövqä
Compounds:
rghxäcäyä
wäavxfraxäcäyä
xvffnaxäcäyä
xäcäyäynhgn
xäcäyäzäxv
gnxnxäcäyä
gnfnxäcäyää

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xäcäyä, cebonoyl sebz xäccä. Eryngrq gb Rfgbavna xäonynq, Xneryvna xäcäyä, Ircf xäoäy naq Ibgvp gšäcäyä.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - käpäläni käpäläni käpäläsi käpäläsi käpälänsä käpälänsä
Par -ta käpälätäni / käpälääni käpälöitäni / käpälöjäni /
käpäliäni
käpälätäsi / käpälääsi käpälöitäsi / käpälöjäsi /
käpäliäsi
käpälätänsä / käpälätään /
käpäläänsä
käpälöitänsä / käpälöitään /
käpälöjänsä / käpälöjään /
käpäliänsä / käpäliään
Gen -n käpäläni käpälöitteni / käpälöideni /
käpälöjeni / käpälieni
käpäläsi käpälöittesi / käpälöidesi /
käpälöjesi / käpäliesi
käpälänsä käpälöittensä / käpälöidensä /
käpälöjensä / käpäliensä
Ill mihin käpälääni käpälöihini / käpäliini käpälääsi käpälöihisi / käpäliisi käpäläänsä käpälöihinsä / käpäliinsä
Ine -ssa käpälässäni käpälöissäni / käpälissäni käpälässäsi käpälöissäsi / käpälissäsi käpälässänsä / käpälässään käpälöissänsä / käpälöissään /
käpälissänsä / käpälissään
Ela -sta käpälästäni käpälöistäni / käpälistäni käpälästäsi käpälöistäsi / käpälistäsi käpälästänsä / käpälästään käpälöistänsä / käpälöistään /
käpälistänsä / käpälistään
All -lle käpälälleni käpälöilleni / käpälilleni käpälällesi käpälöillesi / käpälillesi käpälälleen / käpälällensä käpälöillensä / käpälöilleän /
käpälillensä / käpälilleän
Ade -lla käpälälläni käpälöilläni / käpälilläni käpälälläsi käpälöilläsi / käpälilläsi käpälällänsä / käpälällään käpälöillänsä / käpälöillään /
käpälillänsä / käpälillään
Abl -lta käpälältäni käpälöiltäni / käpäliltäni käpälältäsi käpälöiltäsi / käpäliltäsi käpälältänsä / käpälältään käpälöiltänsä / käpälöiltään /
käpäliltänsä / käpäliltään
Tra -ksi käpäläkseni käpälöikseni / käpälikseni käpäläksesi käpälöiksesi / käpäliksesi käpäläkseen / käpäläksensä käpälöikseen / käpälöiksensä /
käpälikseen / käpäliksensä
Ess -na käpälänäni käpälöinäni / käpälinäni käpälänäsi käpälöinäsi / käpälinäsi käpälänänsä / käpälänään käpälöinänsä / käpälöinään /
käpälinänsä / käpälinään
Abe -tta käpälättäni käpälöittäni / käpälittäni käpälättäsi käpälöittäsi / käpälittäsi käpälättänsä / käpälättään käpälöittänsä / käpälöittään /
käpälittänsä / käpälittään
Com -ne - käpälöineni / käpälineni - käpälöinesi / käpälinesi - käpälöineen / käpälöinensä /
käpälineen / käpälinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - käpälämme käpälämme käpälänne käpälänne käpälänsä käpälänsä
Par -ta käpälätämme / käpäläämme käpälöitämme / käpälöjämme /
käpäliämme
käpälätänne / käpäläänne käpälöitänne / käpälöjänne /
käpäliänne
käpälätänsä / käpälätään /
käpäläänsä
käpälöitänsä / käpälöitään /
käpälöjänsä / käpälöjään /
käpäliänsä / käpäliään
Gen -n käpälämme käpälöittemme / käpälöidemme /
käpälöjemme / käpäliemme
käpälänne käpälöittenne / käpälöidenne /
käpälöjenne / käpälienne
käpälänsä käpälöittensä / käpälöidensä /
käpälöjensä / käpäliensä
Ill mihin käpäläämme käpälöihimme / käpäliimme käpäläänne käpälöihinne / käpäliinne käpäläänsä käpälöihinsä / käpäliinsä
Ine -ssa käpälässämme käpälöissämme / käpälissämme käpälässänne käpälöissänne / käpälissänne käpälässänsä / käpälässään käpälöissänsä / käpälöissään /
käpälissänsä / käpälissään
Ela -sta käpälästämme käpälöistämme / käpälistämme käpälästänne käpälöistänne / käpälistänne käpälästänsä / käpälästään käpälöistänsä / käpälöistään /
käpälistänsä / käpälistään
All -lle käpälällemme käpälöillemme / käpälillemme käpälällenne käpälöillenne / käpälillenne käpälälleen / käpälällensä käpälöillensä / käpälöilleän /
käpälillensä / käpälilleän
Ade -lla käpälällämme käpälöillämme / käpälillämme käpälällänne käpälöillänne / käpälillänne käpälällänsä / käpälällään käpälöillänsä / käpälöillään /
käpälillänsä / käpälillään
Abl -lta käpälältämme käpälöiltämme / käpäliltämme käpälältänne käpälöiltänne / käpäliltänne käpälältänsä / käpälältään käpälöiltänsä / käpälöiltään /
käpäliltänsä / käpäliltään
Tra -ksi käpäläksemme käpälöiksemme / käpäliksemme käpäläksenne käpälöiksenne / käpäliksenne käpäläkseen / käpäläksensä käpälöikseen / käpälöiksensä /
käpälikseen / käpäliksensä
Ess -na käpälänämme käpälöinämme / käpälinämme käpälänänne käpälöinänne / käpälinänne käpälänänsä / käpälänään käpälöinänsä / käpälöinään /
käpälinänsä / käpälinään
Abe -tta käpälättämme käpälöittämme / käpälittämme käpälättänne käpälöittänne / käpälittänne käpälättänsä / käpälättään käpälöittänsä / käpälöittään /
käpälittänsä / käpälittään
Com -ne - käpälöinemme / käpälinemme - käpälöinenne / käpälinenne - käpälöineen / käpälöinensä /
käpälineen / käpälinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept