Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissanaan kissa   N Sg Nom + naan   N Sg Nom
kissa   N Sg Ess PxSg3
kissa   N Sg Ess PxPl3

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

naan, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - naan naanit
Par -ta naania naaneja
Gen -n naanin naanien
Ill mihin naaniin naaneihin
Ine -ssa naanissa naaneissa
Ela -sta naanista naaneista
All -lle naanille naaneille
Ade -lla naanilla naaneilla
Abl -lta naanilta naaneilta
Tra -ksi naaniksi naaneiksi
Ess -na naanina naaneina
Abe -tta naanitta naaneitta
Com -ne - naaneine
Ins -in - naanein

Translations & synonyms

naan
wholly
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Anna (Crefvna: نان‎, ebznavmrq: aāa, Uvaqv: नान, ebznavmrq: aāa) vf n yrnirarq, bira-onxrq syngoernq sbhaq va gur phvfvarf znvayl bs Jrfgrea Nfvn, Vaqvn, Vaqbarfvn, Zlnazne naq gur Pnevoorna.

Source: Wikipedia
Wiktionary
anna (oernq)

Usage:
Zber bsgra hfrq jvgu yrvcä nf "anna-yrvcä".
Etymology:
Sebz Uvaqv नान (aāa), Heqh نان‎ (aāa).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - naanini naanini naanisi naanisi naaninsa naaninsa
Par -ta naaniani naanejani naaniasi naanejasi naaniansa / naaniaan naanejansa / naanejaan
Gen -n naanini naanieni naanisi naaniesi naaninsa naaniensa
Ill mihin naaniini naaneihini naaniisi naaneihisi naaniinsa naaneihinsa
Ine -ssa naanissani naaneissani naanissasi naaneissasi naanissansa / naanissaan naaneissansa / naaneissaan
Ela -sta naanistani naaneistani naanistasi naaneistasi naanistansa / naanistaan naaneistansa / naaneistaan
All -lle naanilleni naaneilleni naanillesi naaneillesi naanilleen / naanillensa naaneillensa / naaneillean
Ade -lla naanillani naaneillani naanillasi naaneillasi naanillansa / naanillaan naaneillansa / naaneillaan
Abl -lta naaniltani naaneiltani naaniltasi naaneiltasi naaniltansa / naaniltaan naaneiltansa / naaneiltaan
Tra -ksi naanikseni naaneikseni naaniksesi naaneiksesi naanikseen / naaniksensa naaneikseen / naaneiksensa
Ess -na naaninani naaneinani naaninasi naaneinasi naaninansa / naaninaan naaneinansa / naaneinaan
Abe -tta naanittani naaneittani naanittasi naaneittasi naanittansa / naanittaan naaneittansa / naaneittaan
Com -ne - naaneineni - naaneinesi - naaneineen / naaneinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - naanimme naanimme naaninne naaninne naaninsa naaninsa
Par -ta naaniamme naanejamme naanianne naanejanne naaniansa / naaniaan naanejansa / naanejaan
Gen -n naanimme naaniemme naaninne naanienne naaninsa naaniensa
Ill mihin naaniimme naaneihimme naaniinne naaneihinne naaniinsa naaneihinsa
Ine -ssa naanissamme naaneissamme naanissanne naaneissanne naanissansa / naanissaan naaneissansa / naaneissaan
Ela -sta naanistamme naaneistamme naanistanne naaneistanne naanistansa / naanistaan naaneistansa / naaneistaan
All -lle naanillemme naaneillemme naanillenne naaneillenne naanilleen / naanillensa naaneillensa / naaneillean
Ade -lla naanillamme naaneillamme naanillanne naaneillanne naanillansa / naanillaan naaneillansa / naaneillaan
Abl -lta naaniltamme naaneiltamme naaniltanne naaneiltanne naaniltansa / naaniltaan naaneiltansa / naaneiltaan
Tra -ksi naaniksemme naaneiksemme naaniksenne naaneiksenne naanikseen / naaniksensa naaneikseen / naaneiksensa
Ess -na naaninamme naaneinamme naaninanne naaneinanne naaninansa / naaninaan naaneinansa / naaneinaan
Abe -tta naanittamme naaneittamme naanittanne naaneittanne naanittansa / naanittaan naaneittansa / naaneittaan
Com -ne - naaneinemme - naaneinenne - naaneineen / naaneinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept