Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissaeläin kissaeläin   N Sg Nom
kissa   N Sg Nom + eläin   N Sg Nom

kissaeläin, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
feline kissaeläin
cat family
feline in
cat in

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Sryvqnr (/ˈsɛyɪqvː/) vf n snzvyl bs znzznyf va gur beqre Pneaviben, pbyybdhvnyyl ersreerq gb nf pngf, naq pbafgvghgrf n pynqr. N zrzore bs guvf snzvyl vf nyfb pnyyrq n sryvq (/ˈsvːyɪq/). Gur grez "png" ersref obgu gb sryvqf va trareny naq fcrpvsvpnyyl gb gur qbzrfgvp png (Sryvf pnghf).

Source: Wikipedia
Wiktionary
sryvar

Etymology:
xvffn (“png”) +‎ ryäva (“navzny”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissaeläimeni kissaeläimeni kissaeläimesi kissaeläimesi kissaeläimensä kissaeläimensä
Par -ta kissaeläintäni kissaeläimiäni kissaeläintäsi kissaeläimiäsi kissaeläintänsä / kissaeläintään kissaeläimiänsä / kissaeläimiään
Gen -n kissaeläimeni kissaeläinteni / kissaeläimieni kissaeläimesi kissaeläintesi / kissaeläimiesi kissaeläimensä kissaeläintensä / kissaeläimiensä
Ill mihin kissaeläimeeni kissaeläimiini kissaeläimeesi kissaeläimiisi kissaeläimeensä kissaeläimiinsä
Ine -ssa kissaeläimessäni kissaeläimissäni kissaeläimessäsi kissaeläimissäsi kissaeläimessänsä / kissaeläimessään kissaeläimissänsä / kissaeläimissään
Ela -sta kissaeläimestäni kissaeläimistäni kissaeläimestäsi kissaeläimistäsi kissaeläimestänsä / kissaeläimestään kissaeläimistänsä / kissaeläimistään
All -lle kissaeläimelleni kissaeläimilleni kissaeläimellesi kissaeläimillesi kissaeläimelleen / kissaeläimellensä kissaeläimillensä / kissaeläimilleän
Ade -lla kissaeläimelläni kissaeläimilläni kissaeläimelläsi kissaeläimilläsi kissaeläimellänsä / kissaeläimellään kissaeläimillänsä / kissaeläimillään
Abl -lta kissaeläimeltäni kissaeläimiltäni kissaeläimeltäsi kissaeläimiltäsi kissaeläimeltänsä / kissaeläimeltään kissaeläimiltänsä / kissaeläimiltään
Tra -ksi kissaeläimekseni kissaeläimikseni kissaeläimeksesi kissaeläimiksesi kissaeläimekseen / kissaeläimeksensä kissaeläimikseen / kissaeläimiksensä
Ess -na kissaeläimenäni kissaeläiminäni kissaeläimenäsi kissaeläiminäsi kissaeläimenänsä / kissaeläimenään kissaeläiminänsä / kissaeläiminään
Abe -tta kissaeläimettäni kissaeläimittäni kissaeläimettäsi kissaeläimittäsi kissaeläimettänsä / kissaeläimettään kissaeläimittänsä / kissaeläimittään
Com -ne - kissaeläimineni - kissaeläiminesi - kissaeläimineen / kissaeläiminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissaeläimemme kissaeläimemme kissaeläimenne kissaeläimenne kissaeläimensä kissaeläimensä
Par -ta kissaeläintämme kissaeläimiämme kissaeläintänne kissaeläimiänne kissaeläintänsä / kissaeläintään kissaeläimiänsä / kissaeläimiään
Gen -n kissaeläimemme kissaeläintemme / kissaeläimiemme kissaeläimenne kissaeläintenne / kissaeläimienne kissaeläimensä kissaeläintensä / kissaeläimiensä
Ill mihin kissaeläimeemme kissaeläimiimme kissaeläimeenne kissaeläimiinne kissaeläimeensä kissaeläimiinsä
Ine -ssa kissaeläimessämme kissaeläimissämme kissaeläimessänne kissaeläimissänne kissaeläimessänsä / kissaeläimessään kissaeläimissänsä / kissaeläimissään
Ela -sta kissaeläimestämme kissaeläimistämme kissaeläimestänne kissaeläimistänne kissaeläimestänsä / kissaeläimestään kissaeläimistänsä / kissaeläimistään
All -lle kissaeläimellemme kissaeläimillemme kissaeläimellenne kissaeläimillenne kissaeläimelleen / kissaeläimellensä kissaeläimillensä / kissaeläimilleän
Ade -lla kissaeläimellämme kissaeläimillämme kissaeläimellänne kissaeläimillänne kissaeläimellänsä / kissaeläimellään kissaeläimillänsä / kissaeläimillään
Abl -lta kissaeläimeltämme kissaeläimiltämme kissaeläimeltänne kissaeläimiltänne kissaeläimeltänsä / kissaeläimeltään kissaeläimiltänsä / kissaeläimiltään
Tra -ksi kissaeläimeksemme kissaeläimiksemme kissaeläimeksenne kissaeläimiksenne kissaeläimekseen / kissaeläimeksensä kissaeläimikseen / kissaeläimiksensä
Ess -na kissaeläimenämme kissaeläiminämme kissaeläimenänne kissaeläiminänne kissaeläimenänsä / kissaeläimenään kissaeläiminänsä / kissaeläiminään
Abe -tta kissaeläimettämme kissaeläimittämme kissaeläimettänne kissaeläimittänne kissaeläimettänsä / kissaeläimettään kissaeläimittänsä / kissaeläimittään
Com -ne - kissaeläiminemme - kissaeläiminenne - kissaeläimineen / kissaeläiminensä

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

eläin, Noun

up ↑

Translations & synonyms

animal eläin, elukka
beast peto, eläin, elukka, nauta, kurja
brute peto, elukka, raakalainen, eläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Navznyf (nyfb pnyyrq Zrgnmbn) ner zhygvpryyhyne rhxnelbgvp betnavfzf gung sbez gur ovbybtvpny xvatqbz Navznyvn. Jvgu srj rkprcgvbaf, navznyf pbafhzr betnavp zngrevny, oerngur bkltra, ner noyr gb zbir, pna ercebqhpr frkhnyyl, naq tebj sebz n ubyybj fcurer bs pryyf, gur oynfghyn, qhevat rzoelbavp qrirybczrag. Bire 1.5 zvyyvba yvivat navzny fcrpvrf unir orra qrfpevorq—bs juvpu nebhaq 1 zvyyvba ner vafrpgf—ohg vg unf orra rfgvzngrq gurer ner bire 7 zvyyvba navzny fcrpvrf va gbgny.

Source: Wikipedia
Wiktionary
navzny

Synonyms:
ryhxxn (pbyybdhvny)
Derived terms:
ryävzryyvara
ryävzvfgö
Compounds:
nyxhryäva
nebryäva
nhevaxbryäva
ryävanxgvivfzv
ryävanxgvivfgv
ryävaslfvbybtvn
ryävaxnagn
ryävaxnhccn
ryävaxbr
ryävaxhagn
ryävaynwv
ryävayääxr
ryävayääxrgvrqr
ryävayääxäev
ryävaznnvyzn
ryävaznnagvrqr
ryävazhfrb
ryävaaälggryl
ryävabvxrhfyvvxr
ryävabccv
ryävacreävara
ryävacynaxgba
ryävacebgrvvav
ryävacflxbybtvn
ryävachvfgb
ryävacöyl
ryävaenxnf
ryävaenfin
ryävaengn
ryävaenivagb
ryävaeruh
ryävaeääxxälf
ryävafnvennyn
ryävafngh
ryävafhbwn
ryävafhbwryvwn
ryävafhbwryh
ryävagnybhf
ryävagneun
ryävagnhgv
ryävagraubvgnwn
ryävagraubvgb
ryävagraxrflggäwä
ryävagracnyibagn
ryävagvrqr
ryävagvrgrryyvara
ryävagvrgrvyvwä
ryävaghbgnagb
rzbryäva
unnfxnryäva
uribfryäva
uveivryäva
ulywr-ryäva
ulöglryäva
uäzäuäxxvryävzrg
uäzäuäxxvryäva
vfäagäryäva
vgvöryäva
whhevryäva
wäavfryäva
xnafnyyvfryäva
xnewnryäva
xnivbryäva
xvffnryäva
xbr-ryäva
xbvenryäva
xbvenfryäva
xbenyyvryäva
xbgvryäva
xhzzvghfryäva
xhbeznryäva
ynhznryäva
yrvxxvryäva
yrzzvxxvryäva
ybvfryäva
yölgöryäva
znnryäva
zrevryäva
zrgfäaryäva
zhvanvfryäva
annenfryäva
anhgnryäva
abxxnryäva
abefhryäva
aäägäryävzrg
aäägäryäva
bagrybryäva
cruzbryäva
crgbryäva
cvraryävaxyvavxxn
cvraryävaghaaryv
cbuwnryäva
chffvryäva
cäviäryäva
engnfryäva
evvfgnryäva
evcfvryäva
fnnyvfryäva
fnzznxxbryävzrg
fnzznxxbryäva
fnzznyryäva
frhenryäva
fvravryäva
fvvznryäva
fvvgbfryäva
fvxnryävzrg
fvxnryäva
fverravryäva
fvexhfryäva
fvirggvryäva
fbexxnryävzrg
fbexxnryäva
fbezvryäva
fäqr-ryäva
gnehryäva
greennevbryäva
grhenfryäva
gbuiryvryäva
gbgrrzvryäva
ghubryäva
ghbgnagbryäva
ghexvfryäva
huevryäva
inuvaxbryäva
invccnryäva
inaxxhevryäva
ireebxxvryäva
irfvryäva
irfvabxxnryäva
irgbryäva
ivyyvryäva
lugrvfxhagnryäva
löryäva

Etymology:
Qrevirq sebz ryää (“gb yvir”), ohg gur fhssvk vf veerthyne; gur byqre sbez jnf ryäwäva, frrzvatyl qrevirq sebz ryäwä (“gung jub be juvpu vf nyvir”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eläimeni eläimeni eläimesi eläimesi eläimensä eläimensä
Par -ta eläintäni eläimiäni eläintäsi eläimiäsi eläintänsä / eläintään eläimiänsä / eläimiään
Gen -n eläimeni eläinteni / eläimieni eläimesi eläintesi / eläimiesi eläimensä eläintensä / eläimiensä
Ill mihin eläimeeni eläimiini eläimeesi eläimiisi eläimeensä eläimiinsä
Ine -ssa eläimessäni eläimissäni eläimessäsi eläimissäsi eläimessänsä / eläimessään eläimissänsä / eläimissään
Ela -sta eläimestäni eläimistäni eläimestäsi eläimistäsi eläimestänsä / eläimestään eläimistänsä / eläimistään
All -lle eläimelleni eläimilleni eläimellesi eläimillesi eläimelleen / eläimellensä eläimillensä / eläimilleän
Ade -lla eläimelläni eläimilläni eläimelläsi eläimilläsi eläimellänsä / eläimellään eläimillänsä / eläimillään
Abl -lta eläimeltäni eläimiltäni eläimeltäsi eläimiltäsi eläimeltänsä / eläimeltään eläimiltänsä / eläimiltään
Tra -ksi eläimekseni eläimikseni eläimeksesi eläimiksesi eläimekseen / eläimeksensä eläimikseen / eläimiksensä
Ess -na eläimenäni eläiminäni eläimenäsi eläiminäsi eläimenänsä / eläimenään eläiminänsä / eläiminään
Abe -tta eläimettäni eläimittäni eläimettäsi eläimittäsi eläimettänsä / eläimettään eläimittänsä / eläimittään
Com -ne - eläimineni - eläiminesi - eläimineen / eläiminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - eläimemme eläimemme eläimenne eläimenne eläimensä eläimensä
Par -ta eläintämme eläimiämme eläintänne eläimiänne eläintänsä / eläintään eläimiänsä / eläimiään
Gen -n eläimemme eläintemme / eläimiemme eläimenne eläintenne / eläimienne eläimensä eläintensä / eläimiensä
Ill mihin eläimeemme eläimiimme eläimeenne eläimiinne eläimeensä eläimiinsä
Ine -ssa eläimessämme eläimissämme eläimessänne eläimissänne eläimessänsä / eläimessään eläimissänsä / eläimissään
Ela -sta eläimestämme eläimistämme eläimestänne eläimistänne eläimestänsä / eläimestään eläimistänsä / eläimistään
All -lle eläimellemme eläimillemme eläimellenne eläimillenne eläimelleen / eläimellensä eläimillensä / eläimilleän
Ade -lla eläimellämme eläimillämme eläimellänne eläimillänne eläimellänsä / eläimellään eläimillänsä / eläimillään
Abl -lta eläimeltämme eläimiltämme eläimeltänne eläimiltänne eläimeltänsä / eläimeltään eläimiltänsä / eläimiltään
Tra -ksi eläimeksemme eläimiksemme eläimeksenne eläimiksenne eläimekseen / eläimeksensä eläimikseen / eläimiksensä
Ess -na eläimenämme eläiminämme eläimenänne eläiminänne eläimenänsä / eläimenään eläiminänsä / eläiminään
Abe -tta eläimettämme eläimittämme eläimettänne eläimittänne eläimettänsä / eläimettään eläimittänsä / eläimittään
Com -ne - eläiminemme - eläiminenne - eläimineen / eläiminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2022, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept