logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

kehiä, verb

Word analysis
kehimme SeeHide full analysisArrow downArrow up

kehimme

kehiä

Verb, Imperfect, 1st person plural

kehimme

kehiä

Verb, Present, 1st person plural

Report an issue

Wiktionary

to wind, roll (to turn coils of a cord or something similar around something) keriäFin:kehiä lankaa rullalleEng:to wind thread on a spool or into a ball Show more arrow right kehä +‎ -iä Show more arrow right

Translations

to wind kehiä, kelata, kääntää, keriä, kiemurrella, vainuta
to reel kelata, horjahtaa, rullata, kehiä, kekkuloida, horjahdella
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kehin

en kehi

ii

kehit

et kehi

iii

kehii

ei kehi

Plural

Positive

Negative

i

kehimme / kehitään

emme kehi / ei kehitä

ii

kehitte

ette kehi

iii

kehivät

eivät kehi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kehin

en kehinyt

ii

kehit

et kehinyt

iii

kehi

ei kehinyt

Plural

Positive

Negative

i

kehimme / kehittiin

emme kehineet / ei kehitty

ii

kehitte

ette kehineet

iii

kehivät

eivät kehineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kehinyt

en ole kehinyt

ii

olet kehinyt

et ole kehinyt

iii

on kehinyt

ei ole kehinyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme kehineet

emme ole kehineet

ii

olette kehineet

ette ole kehineet

iii

ovat kehineet

eivät ole kehineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kehinyt

en ollut kehinyt

ii

olit kehinyt

et ollut kehinyt

iii

oli kehinyt

ei ollut kehinyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme kehineet

emme olleet kehineet

ii

olitte kehineet

ette olleet kehineet

iii

olivat kehineet

eivät olleet kehineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kehisin

en kehisi

ii

kehisit

et kehisi

iii

kehisi

ei kehisi

Plural

Positive

Negative

i

kehisimme

emme kehisi

ii

kehisitte

ette kehisi

iii

kehisivät

eivät kehisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kehinyt

en olisi kehinyt

ii

olisit kehinyt

et olisi kehinyt

iii

olisi kehinyt

ei olisi kehinyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kehineet

emme olisi kehineet

ii

olisitte kehineet

ette olisi kehineet

iii

olisivat kehineet

eivät olisi kehineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kehinen

en kehine

ii

kehinet

et kehine

iii

kehinee

ei kehine

Plural

Positive

Negative

i

kehinemme

emme kehine

ii

kehinette

ette kehine

iii

kehinevät

eivät kehine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kehinyt

en liene kehinyt

ii

lienet kehinyt

et liene kehinyt

iii

lienee kehinyt

ei liene kehinyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kehineet

emme liene kehineet

ii

lienette kehineet

ette liene kehineet

iii

lienevät kehineet

eivät liene kehineet

Imperative

Singular

i

-

ii

kehi

iii

kehiköön

Plural

i

kehikäämme

ii

kehikää

iii

kehikööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kehiä

Tra

-ksi

kehiäksensä / kehiäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kehiessä

Ins

-in

kehien

Ine

-ssa

kehittäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kehimään

Ine

-ssa

kehimässä

Ela

-sta

kehimästä

Ade

-lla

kehimällä

Abe

-tta

kehimättä

Ins

-in

kehimän

Ins

-in

kehittämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kehiminen

Par

-ta

kehimistä

Infinitive V

kehimäisillänsä / kehimäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

kehitään

ei kehitä

Imperfect

kehittiin

ei kehitty

Potential

kehittäneen

ei kehittäne

Conditional

kehittäisiin

ei kehittäisi

Imperative Present

kehittäköön

älköön kehittäkö

Imperative Perfect

olkoon kehitty

älköön kehitty

Positive

Negative

Present

kehitään

ei kehitä

Imperfect

kehittiin

ei kehitty

Potential

kehittäneen

ei kehittäne

Conditional

kehittäisiin

ei kehittäisi

Imperative Present

kehittäköön

älköön kehittäkö

Imperative Perfect

olkoon kehitty

älköön kehitty

Participle

Active

Passive

1st

kehivä

kehittävä

2nd

kehinyt

kehitty

3rd

kehimä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept