Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
kehi  kehiä, Verb, Imperfect 3rd person singular
kehi  kehiä, Verb, Imperative singular
Click here for full analysis

kehiä, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i kehin en kehi
ii kehit et kehi
iii kehii ei kehi
Plural
i kehimme / kehitään emme kehi / ei kehitä
ii kehitte ette kehi
iii kehivät eivät kehi

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i kehin en kehinyt
ii kehit et kehinyt
iii kehi ei kehinyt
Plural
i kehimme / kehittiin emme kehineet / ei kehitty
ii kehitte ette kehineet
iii kehivät eivät kehineet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen kehinyt en ole kehinyt
ii olet kehinyt et ole kehinyt
iii on kehinyt ei ole kehinyt
Plural
i olemme kehineet emme ole kehineet
ii olette kehineet ette ole kehineet
iii ovat kehineet eivät ole kehineet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
gb jvaq, ebyy (gb ghea pbvyf bs n pbeq be fbzrguvat fvzvyne nebhaq fbzrguvat)

     Synonym: xrevä
     Fin: xruvä ynaxnn ehyynyyr
     Eng: gb jvaq guernq ba n fcbby be vagb n onyy
Etymology:
xruä +‎ -vä
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin kehinyt en ollut kehinyt
ii olit kehinyt et ollut kehinyt
iii oli kehinyt ei ollut kehinyt
Plural
i olimme kehineet emme olleet kehineet
ii olitte kehineet ette olleet kehineet
iii olivat kehineet eivät olleet kehineet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i kehisin en kehisi
ii kehisit et kehisi
iii kehisi ei kehisi
Plural
i kehisimme emme kehisi
ii kehisitte ette kehisi
iii kehisivät eivät kehisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i kehinen en kehine
ii kehinet et kehine
iii kehinee ei kehine
Plural
i kehinemme emme kehine
ii kehinette ette kehine
iii kehinevät eivät kehine

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin kehinyt en olisi kehinyt
ii olisit kehinyt et olisi kehinyt
iii olisi kehinyt ei olisi kehinyt
Plural
i olisimme kehineet emme olisi kehineet
ii olisitte kehineet ette olisi kehineet
iii olisivat kehineet eivät olisi kehineet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen kehinyt en liene kehinyt
ii lienet kehinyt et liene kehinyt
iii lienee kehinyt ei liene kehinyt
Plural
i lienemme kehineet emme liene kehineet
ii lienette kehineet ette liene kehineet
iii lienevät kehineet eivät liene kehineet

Imperative

Singular
i -
ii kehi
iii kehiköön
Plural
i kehikäämme
ii kehikää
iii kehikööt

Infinitive I

Nom - kehiä
Tra -ksi kehiäksensä / kehiäkseen

Infinitive II

Ine -ssa kehiessä
Ins -in kehien
Ine -ssa kehittäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - kehiminen
Par -ta kehimistä

Infinitive III

Ill mihin kehimään
Ine -ssa kehimässä
Ela -sta kehimästä
Ade -lla kehimällä
Abe -tta kehimättä
Ins -in kehimän
Ins -in kehittämän (passive)

Infinitive V

kehimäisillänsä / kehimäisillään

Passive

PositiveNegative
Present kehitään ei kehitä
Imperfect kehittiin ei kehitty
Potential kehittäneen ei kehittäne
Conditional kehittäisiin ei kehittäisi
Imperative Present kehittäköön älköön kehittäkö
Imperative Perfect olkoon kehitty älköön olko kehitty

Participle

ActivePassive
1st kehivä kehittävä
2nd kehinyt kehitty
3rd kehimä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept