logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kampa, noun

Word analysis
kampakaavin

kampakaavin

kampa

Noun, Singular Nominative

+ kaavin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kampa

kammat

Par

-ta

kampaa

kampoja

Gen

-n

kamman

kampojen

Ill

mihin

kampaan

kampoihin

Ine

-ssa

kammassa

kammoissa

Ela

-sta

kammasta

kammoista

All

-lle

kammalle

kammoille

Ade

-lla

kammalla

kammoilla

Abl

-lta

kammalta

kammoilta

Tra

-ksi

kammaksi

kammoiksi

Ess

-na

kampana

kampoina

Abe

-tta

kammatta

kammoitta

Com

-ne

-

kampoine

Ins

-in

-

kammoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kampa

kammat

Par

-ta

kampaa

kampoja

Gen

-n

kamman

kampojen

Ill

mihin

kampaan

kampoihin

Ine

-ssa

kammassa

kammoissa

Ela

-sta

kammasta

kammoista

All

-lle

kammalle

kammoille

Ade

-lla

kammalla

kammoilla

Abl

-lta

kammalta

kammoilta

Tra

-ksi

kammaksi

kammoiksi

Ess

-na

kampana

kampoina

Abe

-tta

kammatta

kammoitta

Com

-ne

-

kampoine

Ins

-in

-

kammoin

comb kampa, hunajakenno, vahakakku, karsta, suka, kukonharja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; EMEA; opensubtitles2; Tatoeba Lainaa kampaa. Hey give me your comb. Kampa on pääni päällä. The comb is on top of my head. Kampa on hajonnut taas. The comb is broken again. Kampa tippui. I lost the comb. Kampa, muovia. One comb, plastic. Missä on minun kampani? Where is my comb? Onko sinulla kampaa? Hey, Doc, you have a comb? Älä unohda ottaa kampaa mukaan. Don't forget to take the comb with you. En löydä kampaani. I can't find my comb. Anna kampani takaisin. Give me back my comb. Show more arrow right

Wiktionary

comb (anatomy) pecten Short for patruunakampa (“ammunition clip”). Show more arrow right aamukampakampakeramiikkakampalankakampamaneettikampasimpukkakampaviinerikampavillakoristekampaluukampapääkampasipulikampataskukampatäikampa Show more arrow right Borrowed from Old Swedish kamber (whence modern Swedish kam, dialectal kamba), from Proto-Germanic kambaz, from Proto-Indo-European ǵómbʰos. Doublet of hammas. Show more arrow right

Wikipedia

Comb A comb is a tool consisting of a shaft that holds a row of teeth for pulling through the hair to clean, untangle, or style it. Combs have been used since prehistoric times, having been discovered in very refined forms from settlements dating back to 5,000 years ago in Africa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kampani

kampani

kampasi

kampasi

kampansa

kampansa

Par

-ta

kampaani

kampojani

kampaasi

kampojasi

kampaansa

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampani

kampojeni

kampasi

kampojesi

kampansa

kampojensa

Ill

mihin

kampaani

kampoihini

kampaasi

kampoihisi

kampaansa

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassani

kammoissani

kammassasi

kammoissasi

kammassansa / kammassaan

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastani

kammoistani

kammastasi

kammoistasi

kammastansa / kammastaan

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammalleni

kammoilleni

kammallesi

kammoillesi

kammallensa / kammalleen

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallani

kammoillani

kammallasi

kammoillasi

kammallansa / kammallaan

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltani

kammoiltani

kammaltasi

kammoiltasi

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammakseni

kammoikseni

kammaksesi

kammoiksesi

kammaksensa / kammakseen

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanani

kampoinani

kampanasi

kampoinasi

kampanansa / kampanaan

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattani

kammoittani

kammattasi

kammoittasi

kammattansa / kammattaan

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

kampoineni

-

kampoinesi

-

kampoinensa / kampoineen

Singular

Plural

Nom

-

kampani

kampasi

kampansa

kampani

kampasi

kampansa

Par

-ta

kampaani

kampaasi

kampaansa

kampojani

kampojasi

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampani

kampasi

kampansa

kampojeni

kampojesi

kampojensa

Ill

mihin

kampaani

kampaasi

kampaansa

kampoihini

kampoihisi

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassani

kammassasi

kammassansa / kammassaan

kammoissani

kammoissasi

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastani

kammastasi

kammastansa / kammastaan

kammoistani

kammoistasi

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammalleni

kammallesi

kammallensa / kammalleen

kammoilleni

kammoillesi

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallani

kammallasi

kammallansa / kammallaan

kammoillani

kammoillasi

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltani

kammaltasi

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltani

kammoiltasi

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammakseni

kammaksesi

kammaksensa / kammakseen

kammoikseni

kammoiksesi

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanani

kampanasi

kampanansa / kampanaan

kampoinani

kampoinasi

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattani

kammattasi

kammattansa / kammattaan

kammoittani

kammoittasi

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

-

-

kampoineni

kampoinesi

kampoinensa / kampoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kampamme

kampamme

kampanne

kampanne

kampansa

kampansa

Par

-ta

kampaamme

kampojamme

kampaanne

kampojanne

kampaansa

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampamme

kampojemme

kampanne

kampojenne

kampansa

kampojensa

Ill

mihin

kampaamme

kampoihimme

kampaanne

kampoihinne

kampaansa

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassamme

kammoissamme

kammassanne

kammoissanne

kammassansa / kammassaan

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastamme

kammoistamme

kammastanne

kammoistanne

kammastansa / kammastaan

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammallemme

kammoillemme

kammallenne

kammoillenne

kammallensa / kammalleen

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallamme

kammoillamme

kammallanne

kammoillanne

kammallansa / kammallaan

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltamme

kammoiltamme

kammaltanne

kammoiltanne

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammaksemme

kammoiksemme

kammaksenne

kammoiksenne

kammaksensa / kammakseen

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanamme

kampoinamme

kampananne

kampoinanne

kampanansa / kampanaan

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattamme

kammoittamme

kammattanne

kammoittanne

kammattansa / kammattaan

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

kampoinemme

-

kampoinenne

-

kampoinensa / kampoineen

Singular

Plural

Nom

-

kampamme

kampanne

kampansa

kampamme

kampanne

kampansa

Par

-ta

kampaamme

kampaanne

kampaansa

kampojamme

kampojanne

kampojansa / kampojaan

Gen

-n

kampamme

kampanne

kampansa

kampojemme

kampojenne

kampojensa

Ill

mihin

kampaamme

kampaanne

kampaansa

kampoihimme

kampoihinne

kampoihinsa

Ine

-ssa

kammassamme

kammassanne

kammassansa / kammassaan

kammoissamme

kammoissanne

kammoissansa / kammoissaan

Ela

-sta

kammastamme

kammastanne

kammastansa / kammastaan

kammoistamme

kammoistanne

kammoistansa / kammoistaan

All

-lle

kammallemme

kammallenne

kammallensa / kammalleen

kammoillemme

kammoillenne

kammoillensa / kammoillean

Ade

-lla

kammallamme

kammallanne

kammallansa / kammallaan

kammoillamme

kammoillanne

kammoillansa / kammoillaan

Abl

-lta

kammaltamme

kammaltanne

kammaltansa / kammaltaan

kammoiltamme

kammoiltanne

kammoiltansa / kammoiltaan

Tra

-ksi

kammaksemme

kammaksenne

kammaksensa / kammakseen

kammoiksemme

kammoiksenne

kammoiksensa / kammoikseen

Ess

-na

kampanamme

kampananne

kampanansa / kampanaan

kampoinamme

kampoinanne

kampoinansa / kampoinaan

Abe

-tta

kammattamme

kammattanne

kammattansa / kammattaan

kammoittamme

kammoittanne

kammoittansa / kammoittaan

Com

-ne

-

-

-

kampoinemme

kampoinenne

kampoinensa / kampoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaavin

kaapimet

Par

-ta

kaavinta

kaapimia

Gen

-n

kaapimen

kaapimien / kaavinten

Ill

mihin

kaapimeen

kaapimiin

Ine

-ssa

kaapimessa

kaapimissa

Ela

-sta

kaapimesta

kaapimista

All

-lle

kaapimelle

kaapimille

Ade

-lla

kaapimella

kaapimilla

Abl

-lta

kaapimelta

kaapimilta

Tra

-ksi

kaapimeksi

kaapimiksi

Ess

-na

kaapimena

kaapimina

Abe

-tta

kaapimetta

kaapimitta

Com

-ne

-

kaapimine

Ins

-in

-

kaapimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaavin

kaapimet

Par

-ta

kaavinta

kaapimia

Gen

-n

kaapimen

kaapimien / kaavinten

Ill

mihin

kaapimeen

kaapimiin

Ine

-ssa

kaapimessa

kaapimissa

Ela

-sta

kaapimesta

kaapimista

All

-lle

kaapimelle

kaapimille

Ade

-lla

kaapimella

kaapimilla

Abl

-lta

kaapimelta

kaapimilta

Tra

-ksi

kaapimeksi

kaapimiksi

Ess

-na

kaapimena

kaapimina

Abe

-tta

kaapimetta

kaapimitta

Com

-ne

-

kaapimine

Ins

-in

-

kaapimin

scraper kaavin, kaavinrauta
curette kaavin
stripper strippari, kaavin, maalinpoistoaine
curet kaavin
Show more arrow right
JRC-Acquis parallel corpus; Tanzil; OPUS Finnish English Translation; Europarl parallel corpus; Tatoeba; SETIMES2 parallel corpus; tmClass Kaavin oli valmistettu puusta. The kaavin was made of wood. Puunveistossa kaavin on tärkeä työväline. In woodcarving, a scraper is an important tool. Ota veitsi kaapimiin. Take the knife into the drawer. Kaapimiin katosi kynä. The pen disappeared into the drawer. Laita lusikat kaapimiin. Put the spoons in the drawer. Kuivattuun kypsään kurkkuun kaavin on erinomainen apuväline. A kaavin is an excellent tool for scooping out the dried ripe cucumber. Kaapimien kärki oli terävä. The tip of the scraper was sharp. Ylälevyn kaapimet. Top plate scrapers. Kaapimiin hän piilotti aarteen. He hid the treasure in the drawer. Rakennustyömaalla työntekijät käyttivät kaavin poistaakseen vanhan laatan. Workers at the construction site used a scraper to remove the old tile. Show more arrow right

Wiktionary

stripper (tool for removing a thin layer of material, such as paint) scraper (surgery) curette Show more arrow right kaapia +‎ -in Show more arrow right

Wikipedia

Scraper (kitchen) A kitchen scraper is a kitchen implement made of metal, plastics (such as polyethylene, nylon, or polypropylene), wood, rubber or silicone rubber. In practice, one type of scraper is often interchanged with another or with a spatula (thus scrapers are often called spatulas) for some of the various uses. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaapimeni

kaapimeni

kaapimesi

kaapimesi

kaapimensa

kaapimensa

Par

-ta

kaavintani

kaapimiani

kaavintasi

kaapimiasi

kaavintansa / kaavintaan

kaapimiansa / kaapimiaan

Gen

-n

kaapimeni

kaapimieni / kaavinteni

kaapimesi

kaapimiesi / kaavintesi

kaapimensa

kaapimiensa / kaavintensa

Ill

mihin

kaapimeeni

kaapimiini

kaapimeesi

kaapimiisi

kaapimeensa

kaapimiinsa

Ine

-ssa

kaapimessani

kaapimissani

kaapimessasi

kaapimissasi

kaapimessansa / kaapimessaan

kaapimissansa / kaapimissaan

Ela

-sta

kaapimestani

kaapimistani

kaapimestasi

kaapimistasi

kaapimestansa / kaapimestaan

kaapimistansa / kaapimistaan

All

-lle

kaapimelleni

kaapimilleni

kaapimellesi

kaapimillesi

kaapimellensa / kaapimelleen

kaapimillensa / kaapimillean

Ade

-lla

kaapimellani

kaapimillani

kaapimellasi

kaapimillasi

kaapimellansa / kaapimellaan

kaapimillansa / kaapimillaan

Abl

-lta

kaapimeltani

kaapimiltani

kaapimeltasi

kaapimiltasi

kaapimeltansa / kaapimeltaan

kaapimiltansa / kaapimiltaan

Tra

-ksi

kaapimekseni

kaapimikseni

kaapimeksesi

kaapimiksesi

kaapimeksensa / kaapimekseen

kaapimiksensa / kaapimikseen

Ess

-na

kaapimenani

kaapiminani

kaapimenasi

kaapiminasi

kaapimenansa / kaapimenaan

kaapiminansa / kaapiminaan

Abe

-tta

kaapimettani

kaapimittani

kaapimettasi

kaapimittasi

kaapimettansa / kaapimettaan

kaapimittansa / kaapimittaan

Com

-ne

-

kaapimineni

-

kaapiminesi

-

kaapiminensa / kaapimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaapimeni

kaapimesi

kaapimensa

kaapimeni

kaapimesi

kaapimensa

Par

-ta

kaavintani

kaavintasi

kaavintansa / kaavintaan

kaapimiani

kaapimiasi

kaapimiansa / kaapimiaan

Gen

-n

kaapimeni

kaapimesi

kaapimensa

kaapimieni / kaavinteni

kaapimiesi / kaavintesi

kaapimiensa / kaavintensa

Ill

mihin

kaapimeeni

kaapimeesi

kaapimeensa

kaapimiini

kaapimiisi

kaapimiinsa

Ine

-ssa

kaapimessani

kaapimessasi

kaapimessansa / kaapimessaan

kaapimissani

kaapimissasi

kaapimissansa / kaapimissaan

Ela

-sta

kaapimestani

kaapimestasi

kaapimestansa / kaapimestaan

kaapimistani

kaapimistasi

kaapimistansa / kaapimistaan

All

-lle

kaapimelleni

kaapimellesi

kaapimellensa / kaapimelleen

kaapimilleni

kaapimillesi

kaapimillensa / kaapimillean

Ade

-lla

kaapimellani

kaapimellasi

kaapimellansa / kaapimellaan

kaapimillani

kaapimillasi

kaapimillansa / kaapimillaan

Abl

-lta

kaapimeltani

kaapimeltasi

kaapimeltansa / kaapimeltaan

kaapimiltani

kaapimiltasi

kaapimiltansa / kaapimiltaan

Tra

-ksi

kaapimekseni

kaapimeksesi

kaapimeksensa / kaapimekseen

kaapimikseni

kaapimiksesi

kaapimiksensa / kaapimikseen

Ess

-na

kaapimenani

kaapimenasi

kaapimenansa / kaapimenaan

kaapiminani

kaapiminasi

kaapiminansa / kaapiminaan

Abe

-tta

kaapimettani

kaapimettasi

kaapimettansa / kaapimettaan

kaapimittani

kaapimittasi

kaapimittansa / kaapimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaapimineni

kaapiminesi

kaapiminensa / kaapimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaapimemme

kaapimemme

kaapimenne

kaapimenne

kaapimensa

kaapimensa

Par

-ta

kaavintamme

kaapimiamme

kaavintanne

kaapimianne

kaavintansa / kaavintaan

kaapimiansa / kaapimiaan

Gen

-n

kaapimemme

kaapimiemme / kaavintemme

kaapimenne

kaapimienne / kaavintenne

kaapimensa

kaapimiensa / kaavintensa

Ill

mihin

kaapimeemme

kaapimiimme

kaapimeenne

kaapimiinne

kaapimeensa

kaapimiinsa

Ine

-ssa

kaapimessamme

kaapimissamme

kaapimessanne

kaapimissanne

kaapimessansa / kaapimessaan

kaapimissansa / kaapimissaan

Ela

-sta

kaapimestamme

kaapimistamme

kaapimestanne

kaapimistanne

kaapimestansa / kaapimestaan

kaapimistansa / kaapimistaan

All

-lle

kaapimellemme

kaapimillemme

kaapimellenne

kaapimillenne

kaapimellensa / kaapimelleen

kaapimillensa / kaapimillean

Ade

-lla

kaapimellamme

kaapimillamme

kaapimellanne

kaapimillanne

kaapimellansa / kaapimellaan

kaapimillansa / kaapimillaan

Abl

-lta

kaapimeltamme

kaapimiltamme

kaapimeltanne

kaapimiltanne

kaapimeltansa / kaapimeltaan

kaapimiltansa / kaapimiltaan

Tra

-ksi

kaapimeksemme

kaapimiksemme

kaapimeksenne

kaapimiksenne

kaapimeksensa / kaapimekseen

kaapimiksensa / kaapimikseen

Ess

-na

kaapimenamme

kaapiminamme

kaapimenanne

kaapiminanne

kaapimenansa / kaapimenaan

kaapiminansa / kaapiminaan

Abe

-tta

kaapimettamme

kaapimittamme

kaapimettanne

kaapimittanne

kaapimettansa / kaapimettaan

kaapimittansa / kaapimittaan

Com

-ne

-

kaapiminemme

-

kaapiminenne

-

kaapiminensa / kaapimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaapimemme

kaapimenne

kaapimensa

kaapimemme

kaapimenne

kaapimensa

Par

-ta

kaavintamme

kaavintanne

kaavintansa / kaavintaan

kaapimiamme

kaapimianne

kaapimiansa / kaapimiaan

Gen

-n

kaapimemme

kaapimenne

kaapimensa

kaapimiemme / kaavintemme

kaapimienne / kaavintenne

kaapimiensa / kaavintensa

Ill

mihin

kaapimeemme

kaapimeenne

kaapimeensa

kaapimiimme

kaapimiinne

kaapimiinsa

Ine

-ssa

kaapimessamme

kaapimessanne

kaapimessansa / kaapimessaan

kaapimissamme

kaapimissanne

kaapimissansa / kaapimissaan

Ela

-sta

kaapimestamme

kaapimestanne

kaapimestansa / kaapimestaan

kaapimistamme

kaapimistanne

kaapimistansa / kaapimistaan

All

-lle

kaapimellemme

kaapimellenne

kaapimellensa / kaapimelleen

kaapimillemme

kaapimillenne

kaapimillensa / kaapimillean

Ade

-lla

kaapimellamme

kaapimellanne

kaapimellansa / kaapimellaan

kaapimillamme

kaapimillanne

kaapimillansa / kaapimillaan

Abl

-lta

kaapimeltamme

kaapimeltanne

kaapimeltansa / kaapimeltaan

kaapimiltamme

kaapimiltanne

kaapimiltansa / kaapimiltaan

Tra

-ksi

kaapimeksemme

kaapimeksenne

kaapimeksensa / kaapimekseen

kaapimiksemme

kaapimiksenne

kaapimiksensa / kaapimikseen

Ess

-na

kaapimenamme

kaapimenanne

kaapimenansa / kaapimenaan

kaapiminamme

kaapiminanne

kaapiminansa / kaapiminaan

Abe

-tta

kaapimettamme

kaapimettanne

kaapimettansa / kaapimettaan

kaapimittamme

kaapimittanne

kaapimittansa / kaapimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaapiminemme

kaapiminenne

kaapiminensa / kaapimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept