logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaali, noun

Word analysis
kaalipasta

kaalipasta

kaali

Noun, Singular Nominative

+ pasta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaali

kaalit

Par

-ta

kaalia

kaaleja

Gen

-n

kaalin

kaalien

Ill

mihin

kaaliin

kaaleihin

Ine

-ssa

kaalissa

kaaleissa

Ela

-sta

kaalista

kaaleista

All

-lle

kaalille

kaaleille

Ade

-lla

kaalilla

kaaleilla

Abl

-lta

kaalilta

kaaleilta

Tra

-ksi

kaaliksi

kaaleiksi

Ess

-na

kaalina

kaaleina

Abe

-tta

kaalitta

kaaleitta

Com

-ne

-

kaaleine

Ins

-in

-

kaalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaali

kaalit

Par

-ta

kaalia

kaaleja

Gen

-n

kaalin

kaalien

Ill

mihin

kaaliin

kaaleihin

Ine

-ssa

kaalissa

kaaleissa

Ela

-sta

kaalista

kaaleista

All

-lle

kaalille

kaaleille

Ade

-lla

kaalilla

kaaleilla

Abl

-lta

kaalilta

kaaleilta

Tra

-ksi

kaaliksi

kaaleiksi

Ess

-na

kaalina

kaaleina

Abe

-tta

kaalitta

kaaleitta

Com

-ne

-

kaaleine

Ins

-in

-

kaalein

cabbage kaali, kaalinpää, tylsistynyt ihminen, vihannes
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; tmClass; Parallel Bible Corpus; jw2019; Europarl Kaali on terveellinen vihannes. Cabbage is a healthy vegetable. Täytetty kaalini! My stuffed cabbage. Pikku kaali palka. My poor little cranium. Käsittelemätön kaali. Unprocessed cabbage. Kaali on tärkeä osa monia ruokalajeja. Cabbage is an important part of many dishes. Lihasns-, hermons-ja kaali jne. Muscle activity, kale, etc.,. Kaali on hyvä lisuke lähes kaikille ruoille. Cabbage is a great side dish for almost all meals. Menikö kaaliisi? Have you got it? Täytettyä kaalia? Prepare a stuffed cabbage, is it? Painuuko kaaliin? You got it? Show more arrow right

Wiktionary

cabbage (in the plural, botany) Brassica, a plant genus in Brassicaceae (colloquial) A head, usually together with the verb mennä (to go). Fin:Eikö mene kaaliin?Eng:Don't you get it? (literally, “Doesn't it go to [your] cabbage?”) Show more arrow right akankaalibrysselinkaalihapankaalihetekaalihullukaalikaalikeittokaalikärpänenkaalikäärylekaalilaatikkokaalimaakaalimatokaalinkantakaalinkeräkaalinkupukaalinlehtikaalinpääkaalintaimikaaliperhonenkaalipiirakkakaalirapikaalitarhakanankaalikeräkaalikiinankaalikoristekaalikukkakaalikupukaalikurttukaalikyssäkaalikäenkaalilammaskaalilehtikaalilinnunkaalimaitokaalimerikaaliparsakaalipeltokaalipinaattikaalipunakaaliruusukaalisalaattikaalisavoijinkaalisellerikaalivalkokaalivillikaalivuonankaali Show more arrow right Borrowed from Old Swedish kāl (whence Swedish kål), ultimately from Latin caulis (“stem of cabbage”). Show more arrow right

Wikipedia

Brassica oleracea Brassica oleracea is a plant species that includes many common foods as cultivars, including cabbage, broccoli, cauliflower, kale, Brussels sprouts, collard greens, Savoy cabbage, kohlrabi, and gai lan. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaalini

kaalini

kaalisi

kaalisi

kaalinsa

kaalinsa

Par

-ta

kaaliani

kaalejani

kaaliasi

kaalejasi

kaaliansa / kaaliaan

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalini

kaalieni

kaalisi

kaaliesi

kaalinsa

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliini

kaaleihini

kaaliisi

kaaleihisi

kaaliinsa

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissani

kaaleissani

kaalissasi

kaaleissasi

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistani

kaaleistani

kaalistasi

kaaleistasi

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalilleni

kaaleilleni

kaalillesi

kaaleillesi

kaalillensa / kaalilleen

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillani

kaaleillani

kaalillasi

kaaleillasi

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltani

kaaleiltani

kaaliltasi

kaaleiltasi

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaalikseni

kaaleikseni

kaaliksesi

kaaleiksesi

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinani

kaaleinani

kaalinasi

kaaleinasi

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittani

kaaleittani

kaalittasi

kaaleittasi

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

kaaleineni

-

kaaleinesi

-

kaaleinensa / kaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

kaalini

kaalisi

kaalinsa

kaalini

kaalisi

kaalinsa

Par

-ta

kaaliani

kaaliasi

kaaliansa / kaaliaan

kaalejani

kaalejasi

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalini

kaalisi

kaalinsa

kaalieni

kaaliesi

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliini

kaaliisi

kaaliinsa

kaaleihini

kaaleihisi

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissani

kaalissasi

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissani

kaaleissasi

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistani

kaalistasi

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistani

kaaleistasi

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalilleni

kaalillesi

kaalillensa / kaalilleen

kaaleilleni

kaaleillesi

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillani

kaalillasi

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillani

kaaleillasi

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltani

kaaliltasi

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltani

kaaleiltasi

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaalikseni

kaaliksesi

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleikseni

kaaleiksesi

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinani

kaalinasi

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinani

kaaleinasi

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittani

kaalittasi

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittani

kaaleittasi

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

kaaleineni

kaaleinesi

kaaleinensa / kaaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaalimme

kaalimme

kaalinne

kaalinne

kaalinsa

kaalinsa

Par

-ta

kaaliamme

kaalejamme

kaalianne

kaalejanne

kaaliansa / kaaliaan

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalimme

kaaliemme

kaalinne

kaalienne

kaalinsa

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliimme

kaaleihimme

kaaliinne

kaaleihinne

kaaliinsa

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissamme

kaaleissamme

kaalissanne

kaaleissanne

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistamme

kaaleistamme

kaalistanne

kaaleistanne

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalillemme

kaaleillemme

kaalillenne

kaaleillenne

kaalillensa / kaalilleen

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillamme

kaaleillamme

kaalillanne

kaaleillanne

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltamme

kaaleiltamme

kaaliltanne

kaaleiltanne

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaaliksemme

kaaleiksemme

kaaliksenne

kaaleiksenne

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinamme

kaaleinamme

kaalinanne

kaaleinanne

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittamme

kaaleittamme

kaalittanne

kaaleittanne

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

kaaleinemme

-

kaaleinenne

-

kaaleinensa / kaaleineen

Singular

Plural

Nom

-

kaalimme

kaalinne

kaalinsa

kaalimme

kaalinne

kaalinsa

Par

-ta

kaaliamme

kaalianne

kaaliansa / kaaliaan

kaalejamme

kaalejanne

kaalejansa / kaalejaan

Gen

-n

kaalimme

kaalinne

kaalinsa

kaaliemme

kaalienne

kaaliensa

Ill

mihin

kaaliimme

kaaliinne

kaaliinsa

kaaleihimme

kaaleihinne

kaaleihinsa

Ine

-ssa

kaalissamme

kaalissanne

kaalissansa / kaalissaan

kaaleissamme

kaaleissanne

kaaleissansa / kaaleissaan

Ela

-sta

kaalistamme

kaalistanne

kaalistansa / kaalistaan

kaaleistamme

kaaleistanne

kaaleistansa / kaaleistaan

All

-lle

kaalillemme

kaalillenne

kaalillensa / kaalilleen

kaaleillemme

kaaleillenne

kaaleillensa / kaaleillean

Ade

-lla

kaalillamme

kaalillanne

kaalillansa / kaalillaan

kaaleillamme

kaaleillanne

kaaleillansa / kaaleillaan

Abl

-lta

kaaliltamme

kaaliltanne

kaaliltansa / kaaliltaan

kaaleiltamme

kaaleiltanne

kaaleiltansa / kaaleiltaan

Tra

-ksi

kaaliksemme

kaaliksenne

kaaliksensa / kaalikseen

kaaleiksemme

kaaleiksenne

kaaleiksensa / kaaleikseen

Ess

-na

kaalinamme

kaalinanne

kaalinansa / kaalinaan

kaaleinamme

kaaleinanne

kaaleinansa / kaaleinaan

Abe

-tta

kaalittamme

kaalittanne

kaalittansa / kaalittaan

kaaleittamme

kaaleittanne

kaaleittansa / kaaleittaan

Com

-ne

-

-

-

kaaleinemme

kaaleinenne

kaaleinensa / kaaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pasta

pastat

Par

-ta

pastaa

pastoja

Gen

-n

pastan

pastojen

Ill

mihin

pastaan

pastoihin

Ine

-ssa

pastassa

pastoissa

Ela

-sta

pastasta

pastoista

All

-lle

pastalle

pastoille

Ade

-lla

pastalla

pastoilla

Abl

-lta

pastalta

pastoilta

Tra

-ksi

pastaksi

pastoiksi

Ess

-na

pastana

pastoina

Abe

-tta

pastatta

pastoitta

Com

-ne

-

pastoine

Ins

-in

-

pastoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pasta

pastat

Par

-ta

pastaa

pastoja

Gen

-n

pastan

pastojen

Ill

mihin

pastaan

pastoihin

Ine

-ssa

pastassa

pastoissa

Ela

-sta

pastasta

pastoista

All

-lle

pastalle

pastoille

Ade

-lla

pastalla

pastoilla

Abl

-lta

pastalta

pastoilta

Tra

-ksi

pastaksi

pastoiksi

Ess

-na

pastana

pastoina

Abe

-tta

pastatta

pastoitta

Com

-ne

-

pastoine

Ins

-in

-

pastoin

pasta pasta
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; GNOME Tatoeba Corpus; Opus Corpus; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; Tatoeba Corpus Pasta oli herkullista. The pasta was delicious. Ravintolassa tarjoiltiin erilaisia pasta annoksia. The restaurant served various pasta dishes. Laitoin pastaa kiehumaan. I put the pasta on to boil. Aika hyvää pastaa. Pretty good pasta. Nuudelit, pasta, kastikkeet ja pastakastikkeet. Noodles, pasta, sauces and condiments for pasta. Sokerituotteet, pastat. Sweets, pasta. Äiti valmisti pastaa illalliseksi. Mother made pasta for dinner. Pääasiassa pastaa sisältävät jälkiruoat. Desserts, mainly consisting of pasta. Sienen ja tryffelin makuiset pastat ja jauhot. Mushroom and truffle-flavoured pasta and flour. Painovärien,ns-musteiden jas-pastojen sideaineet. Binding agents for printing colours, inks and pastes. Show more arrow right

Wiktionary

pasta Show more arrow right pastakone tuorepasta Show more arrow right Borrowed from Italian pasta. From Late Latin pasta. Show more arrow right

Wikipedia

Pasta Pasta (US: /ˈpɑːstə/, UK: /ˈpæstə/; Italian pronunciation: [ˈpasta]) is a type of food typically made from an unleavened dough of wheat flour mixed with water or eggs, and formed into sheets or other shapes, then cooked by boiling or baking. Rice flour, or legumes such as beans or lentils, are sometimes used in place of wheat flour to yield a different taste and texture, or as a gluten-free alternative. Pasta is a staple food of Italian cuisine. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pastani

pastani

pastasi

pastasi

pastansa

pastansa

Par

-ta

pastaani

pastojani

pastaasi

pastojasi

pastaansa / pastaaan

pastojansa / pastojaan

Gen

-n

pastani

pastojeni

pastasi

pastojesi

pastansa

pastojensa

Ill

mihin

pastaani

pastoihini

pastaasi

pastoihisi

pastaansa

pastoihinsa

Ine

-ssa

pastassani

pastoissani

pastassasi

pastoissasi

pastassansa / pastassaan

pastoissansa / pastoissaan

Ela

-sta

pastastani

pastoistani

pastastasi

pastoistasi

pastastansa / pastastaan

pastoistansa / pastoistaan

All

-lle

pastalleni

pastoilleni

pastallesi

pastoillesi

pastallensa / pastalleen

pastoillensa / pastoillean

Ade

-lla

pastallani

pastoillani

pastallasi

pastoillasi

pastallansa / pastallaan

pastoillansa / pastoillaan

Abl

-lta

pastaltani

pastoiltani

pastaltasi

pastoiltasi

pastaltansa / pastaltaan

pastoiltansa / pastoiltaan

Tra

-ksi

pastakseni

pastoikseni

pastaksesi

pastoiksesi

pastaksensa / pastakseen

pastoiksensa / pastoikseen

Ess

-na

pastanani

pastoinani

pastanasi

pastoinasi

pastanansa / pastanaan

pastoinansa / pastoinaan

Abe

-tta

pastattani

pastoittani

pastattasi

pastoittasi

pastattansa / pastattaan

pastoittansa / pastoittaan

Com

-ne

-

pastoineni

-

pastoinesi

-

pastoinensa / pastoineen

Singular

Plural

Nom

-

pastani

pastasi

pastansa

pastani

pastasi

pastansa

Par

-ta

pastaani

pastaasi

pastaansa / pastaaan

pastojani

pastojasi

pastojansa / pastojaan

Gen

-n

pastani

pastasi

pastansa

pastojeni

pastojesi

pastojensa

Ill

mihin

pastaani

pastaasi

pastaansa

pastoihini

pastoihisi

pastoihinsa

Ine

-ssa

pastassani

pastassasi

pastassansa / pastassaan

pastoissani

pastoissasi

pastoissansa / pastoissaan

Ela

-sta

pastastani

pastastasi

pastastansa / pastastaan

pastoistani

pastoistasi

pastoistansa / pastoistaan

All

-lle

pastalleni

pastallesi

pastallensa / pastalleen

pastoilleni

pastoillesi

pastoillensa / pastoillean

Ade

-lla

pastallani

pastallasi

pastallansa / pastallaan

pastoillani

pastoillasi

pastoillansa / pastoillaan

Abl

-lta

pastaltani

pastaltasi

pastaltansa / pastaltaan

pastoiltani

pastoiltasi

pastoiltansa / pastoiltaan

Tra

-ksi

pastakseni

pastaksesi

pastaksensa / pastakseen

pastoikseni

pastoiksesi

pastoiksensa / pastoikseen

Ess

-na

pastanani

pastanasi

pastanansa / pastanaan

pastoinani

pastoinasi

pastoinansa / pastoinaan

Abe

-tta

pastattani

pastattasi

pastattansa / pastattaan

pastoittani

pastoittasi

pastoittansa / pastoittaan

Com

-ne

-

-

-

pastoineni

pastoinesi

pastoinensa / pastoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pastamme

pastamme

pastanne

pastanne

pastansa

pastansa

Par

-ta

pastaamme

pastojamme

pastaanne

pastojanne

pastaansa / pastaaan

pastojansa / pastojaan

Gen

-n

pastamme

pastojemme

pastanne

pastojenne

pastansa

pastojensa

Ill

mihin

pastaamme

pastoihimme

pastaanne

pastoihinne

pastaansa

pastoihinsa

Ine

-ssa

pastassamme

pastoissamme

pastassanne

pastoissanne

pastassansa / pastassaan

pastoissansa / pastoissaan

Ela

-sta

pastastamme

pastoistamme

pastastanne

pastoistanne

pastastansa / pastastaan

pastoistansa / pastoistaan

All

-lle

pastallemme

pastoillemme

pastallenne

pastoillenne

pastallensa / pastalleen

pastoillensa / pastoillean

Ade

-lla

pastallamme

pastoillamme

pastallanne

pastoillanne

pastallansa / pastallaan

pastoillansa / pastoillaan

Abl

-lta

pastaltamme

pastoiltamme

pastaltanne

pastoiltanne

pastaltansa / pastaltaan

pastoiltansa / pastoiltaan

Tra

-ksi

pastaksemme

pastoiksemme

pastaksenne

pastoiksenne

pastaksensa / pastakseen

pastoiksensa / pastoikseen

Ess

-na

pastanamme

pastoinamme

pastananne

pastoinanne

pastanansa / pastanaan

pastoinansa / pastoinaan

Abe

-tta

pastattamme

pastoittamme

pastattanne

pastoittanne

pastattansa / pastattaan

pastoittansa / pastoittaan

Com

-ne

-

pastoinemme

-

pastoinenne

-

pastoinensa / pastoineen

Singular

Plural

Nom

-

pastamme

pastanne

pastansa

pastamme

pastanne

pastansa

Par

-ta

pastaamme

pastaanne

pastaansa / pastaaan

pastojamme

pastojanne

pastojansa / pastojaan

Gen

-n

pastamme

pastanne

pastansa

pastojemme

pastojenne

pastojensa

Ill

mihin

pastaamme

pastaanne

pastaansa

pastoihimme

pastoihinne

pastoihinsa

Ine

-ssa

pastassamme

pastassanne

pastassansa / pastassaan

pastoissamme

pastoissanne

pastoissansa / pastoissaan

Ela

-sta

pastastamme

pastastanne

pastastansa / pastastaan

pastoistamme

pastoistanne

pastoistansa / pastoistaan

All

-lle

pastallemme

pastallenne

pastallensa / pastalleen

pastoillemme

pastoillenne

pastoillensa / pastoillean

Ade

-lla

pastallamme

pastallanne

pastallansa / pastallaan

pastoillamme

pastoillanne

pastoillansa / pastoillaan

Abl

-lta

pastaltamme

pastaltanne

pastaltansa / pastaltaan

pastoiltamme

pastoiltanne

pastoiltansa / pastoiltaan

Tra

-ksi

pastaksemme

pastaksenne

pastaksensa / pastakseen

pastoiksemme

pastoiksenne

pastoiksensa / pastoikseen

Ess

-na

pastanamme

pastananne

pastanansa / pastanaan

pastoinamme

pastoinanne

pastoinansa / pastoinaan

Abe

-tta

pastattamme

pastattanne

pastattansa / pastattaan

pastoittamme

pastoittanne

pastoittansa / pastoittaan

Com

-ne

-

-

-

pastoinemme

pastoinenne

pastoinensa / pastoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept