Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

juhannusyö juhannusyö   N Sg Nom
juhannus   N Sg Nom +    N Sg Nom

juhannusyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

midsummer
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
zvqfhzzre avtug (avtug cerprqvat gur Zvqfhzzre Qnl)

Etymology:
whunaahf (“Zvqfhzzre Qnl”) +‎ (“avtug”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - juhannusyöni juhannusyöni juhannusyösi juhannusyösi juhannusyönsä juhannusyönsä
Par -ta juhannusyötäni juhannusöitäni juhannusyötäsi juhannusöitäsi juhannusyötänsä / juhannusyötään juhannusöitänsä / juhannusöitään
Gen -n juhannusyöni juhannusöitteni / juhannusöideni juhannusyösi juhannusöittesi / juhannusöidesi juhannusyönsä juhannusöittensä / juhannusöidensä
Ill mihin juhannusyöhöni juhannusöihini juhannusyöhösi juhannusöihisi juhannusyöhönsä juhannusöihinsä
Ine -ssa juhannusyössäni juhannusöissäni juhannusyössäsi juhannusöissäsi juhannusyössänsä / juhannusyössään juhannusöissänsä / juhannusöissään
Ela -sta juhannusyöstäni juhannusöistäni juhannusyöstäsi juhannusöistäsi juhannusyöstänsä / juhannusyöstään juhannusöistänsä / juhannusöistään
All -lle juhannusyölleni juhannusöilleni juhannusyöllesi juhannusöillesi juhannusyölleen / juhannusyöllensä juhannusöillensä / juhannusöilleän
Ade -lla juhannusyölläni juhannusöilläni juhannusyölläsi juhannusöilläsi juhannusyöllänsä / juhannusyöllään juhannusöillänsä / juhannusöillään
Abl -lta juhannusyöltäni juhannusöiltäni juhannusyöltäsi juhannusöiltäsi juhannusyöltänsä / juhannusyöltään juhannusöiltänsä / juhannusöiltään
Tra -ksi juhannusyökseni juhannusöikseni juhannusyöksesi juhannusöiksesi juhannusyökseen / juhannusyöksensä juhannusöikseen / juhannusöiksensä
Ess -na juhannusyönäni juhannusöinäni juhannusyönäsi juhannusöinäsi juhannusyönänsä / juhannusyönään juhannusöinänsä / juhannusöinään
Abe -tta juhannusyöttäni juhannusöittäni juhannusyöttäsi juhannusöittäsi juhannusyöttänsä / juhannusyöttään juhannusöittänsä / juhannusöittään
Com -ne - juhannusöineni - juhannusöinesi - juhannusöineen / juhannusöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - juhannusyömme juhannusyömme juhannusyönne juhannusyönne juhannusyönsä juhannusyönsä
Par -ta juhannusyötämme juhannusöitämme juhannusyötänne juhannusöitänne juhannusyötänsä / juhannusyötään juhannusöitänsä / juhannusöitään
Gen -n juhannusyömme juhannusöittemme / juhannusöidemme juhannusyönne juhannusöittenne / juhannusöidenne juhannusyönsä juhannusöittensä / juhannusöidensä
Ill mihin juhannusyöhömme juhannusöihimme juhannusyöhönne juhannusöihinne juhannusyöhönsä juhannusöihinsä
Ine -ssa juhannusyössämme juhannusöissämme juhannusyössänne juhannusöissänne juhannusyössänsä / juhannusyössään juhannusöissänsä / juhannusöissään
Ela -sta juhannusyöstämme juhannusöistämme juhannusyöstänne juhannusöistänne juhannusyöstänsä / juhannusyöstään juhannusöistänsä / juhannusöistään
All -lle juhannusyöllemme juhannusöillemme juhannusyöllenne juhannusöillenne juhannusyölleen / juhannusyöllensä juhannusöillensä / juhannusöilleän
Ade -lla juhannusyöllämme juhannusöillämme juhannusyöllänne juhannusöillänne juhannusyöllänsä / juhannusyöllään juhannusöillänsä / juhannusöillään
Abl -lta juhannusyöltämme juhannusöiltämme juhannusyöltänne juhannusöiltänne juhannusyöltänsä / juhannusyöltään juhannusöiltänsä / juhannusöiltään
Tra -ksi juhannusyöksemme juhannusöiksemme juhannusyöksenne juhannusöiksenne juhannusyökseen / juhannusyöksensä juhannusöikseen / juhannusöiksensä
Ess -na juhannusyönämme juhannusöinämme juhannusyönänne juhannusöinänne juhannusyönänsä / juhannusyönään juhannusöinänsä / juhannusöinään
Abe -tta juhannusyöttämme juhannusöittämme juhannusyöttänne juhannusöittänne juhannusyöttänsä / juhannusyöttään juhannusöittänsä / juhannusöittään
Com -ne - juhannusöinemme - juhannusöinenne - juhannusöineen / juhannusöinensä

juhannus, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Midsummer
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Zvqfhzzre vf gur crevbq bs gvzr va gur zvqqyr bs gur fhzzre. Gur rknpg qngrf inel nzbat qvssrerag phygherf. Gur pryroengvba cerqngrf Puevfgvnavgl, naq rkvfgrq haqre qvssrerag anzrf naq genqvgvbaf nebhaq gur jbeyq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Zvqfhzzre Qnl, Fnvag Wbua'f Qnl

Usage:
Pheeragyl whunaahf vf pryroengrq va Svaynaq ba gur Fngheqnl gung snyyf orgjrra gur 20gu naq 26gu bs Whar.
Compounds:
whunaahfnnggb
whunaahfurvyn
whunaahfvygn
whunaahfwhuyn
whunaahfxbvih
whunaahfxbxxb
whunaahfcluä
whunaahfcäviä
whunaahfehvf
whunaahfehhfh
whunaahffnyxb
whunaahfgnvxn
whunaahfghyv
whunaahfivvxxb
whunaahflö

Etymology:
N pbeehcgvba bs gur anzr Wbunaarf, ersreevat gb Fnvag Wbua.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - juhannukseni juhannukseni juhannuksesi juhannuksesi juhannuksensa juhannuksensa
Par -ta juhannustani juhannuksiani juhannustasi juhannuksiasi juhannustansa / juhannustaan juhannuksiansa / juhannuksiaan
Gen -n juhannukseni juhannuksieni / juhannusteni juhannuksesi juhannuksiesi / juhannustesi juhannuksensa juhannuksiensa / juhannustensa
Ill mihin juhannukseeni juhannuksiini juhannukseesi juhannuksiisi juhannukseensa juhannuksiinsa
Ine -ssa juhannuksessani juhannuksissani juhannuksessasi juhannuksissasi juhannuksessansa / juhannuksessaan juhannuksissansa / juhannuksissaan
Ela -sta juhannuksestani juhannuksistani juhannuksestasi juhannuksistasi juhannuksestansa / juhannuksestaan juhannuksistansa / juhannuksistaan
All -lle juhannukselleni juhannuksilleni juhannuksellesi juhannuksillesi juhannukselleen / juhannuksellensa juhannuksillensa / juhannuksillean
Ade -lla juhannuksellani juhannuksillani juhannuksellasi juhannuksillasi juhannuksellansa / juhannuksellaan juhannuksillansa / juhannuksillaan
Abl -lta juhannukseltani juhannuksiltani juhannukseltasi juhannuksiltasi juhannukseltansa / juhannukseltaan juhannuksiltansa / juhannuksiltaan
Tra -ksi juhannuksekseni juhannuksikseni juhannukseksesi juhannuksiksesi juhannuksekseen / juhannukseksensa juhannuksikseen / juhannuksiksensa
Ess -na juhannuksenani juhannuksinani juhannuksenasi juhannuksinasi juhannuksenansa / juhannuksenaan juhannuksinansa / juhannuksinaan
Abe -tta juhannuksettani juhannuksittani juhannuksettasi juhannuksittasi juhannuksettansa / juhannuksettaan juhannuksittansa / juhannuksittaan
Com -ne - juhannuksineni - juhannuksinesi - juhannuksineen / juhannuksinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - juhannuksemme juhannuksemme juhannuksenne juhannuksenne juhannuksensa juhannuksensa
Par -ta juhannustamme juhannuksiamme juhannustanne juhannuksianne juhannustansa / juhannustaan juhannuksiansa / juhannuksiaan
Gen -n juhannuksemme juhannuksiemme / juhannustemme juhannuksenne juhannuksienne / juhannustenne juhannuksensa juhannuksiensa / juhannustensa
Ill mihin juhannukseemme juhannuksiimme juhannukseenne juhannuksiinne juhannukseensa juhannuksiinsa
Ine -ssa juhannuksessamme juhannuksissamme juhannuksessanne juhannuksissanne juhannuksessansa / juhannuksessaan juhannuksissansa / juhannuksissaan
Ela -sta juhannuksestamme juhannuksistamme juhannuksestanne juhannuksistanne juhannuksestansa / juhannuksestaan juhannuksistansa / juhannuksistaan
All -lle juhannuksellemme juhannuksillemme juhannuksellenne juhannuksillenne juhannukselleen / juhannuksellensa juhannuksillensa / juhannuksillean
Ade -lla juhannuksellamme juhannuksillamme juhannuksellanne juhannuksillanne juhannuksellansa / juhannuksellaan juhannuksillansa / juhannuksillaan
Abl -lta juhannukseltamme juhannuksiltamme juhannukseltanne juhannuksiltanne juhannukseltansa / juhannukseltaan juhannuksiltansa / juhannuksiltaan
Tra -ksi juhannukseksemme juhannuksiksemme juhannukseksenne juhannuksiksenne juhannuksekseen / juhannukseksensa juhannuksikseen / juhannuksiksensa
Ess -na juhannuksenamme juhannuksinamme juhannuksenanne juhannuksinanne juhannuksenansa / juhannuksenaan juhannuksinansa / juhannuksinaan
Abe -tta juhannuksettamme juhannuksittamme juhannuksettanne juhannuksittanne juhannuksettansa / juhannuksettaan juhannuksittansa / juhannuksittaan
Com -ne - juhannuksinemme - juhannuksinenne - juhannuksineen / juhannuksinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept