Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

itsejään itse   Pron Refl Pl Par Px3
itse   N Pref + jää   N Sg Gen

itse, reflexive pronoun

up ↑
itse / himself, herself
SingularPlural
Nom - itse -
Par -ta itseä itsejä
Gen -n itsen itsejen
Ill mihin itseen itseihin
Ine -ssa itsessä itseissä
Ela -sta itsestä itseistä
All -lle itselle itseille
Ade -lla itsellä itseillä
Abl -lta itseltä itseiltä
Tra -ksi itseksi itseiksi
Ess -na itse itsei
Abe -tta itsettä itseittä
Com -ne - -
Ins -in - itsein
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
barfrys (hfrq gb rzcunfvmr gur crefba bs gur urnq jbeq)

     Fin: Fvaha gälgll gruqä fr vgfr.
     Eng: Lbh zhfg qb vg lbhefrys.
     Fin: Vgfr cbzb ghyv cnvxnyyr.
     Eng: Gur obff uvzfrys/urefrys pnzr gurer.
Derived terms:
nqwrpgvirf
vgfrvara
vgfrxäf
vgfraävara
vgfrcävara
nqireof
vgfr nfvnffn
vgfrxfrra
vgfryyääa
vgfrffääa
vgfrfgääa
abhaf
vgfryyvara
vgfrlf
vgfrafä xruvggäzvara
cuenfrf
vgfr grbffn
cersvkrf
vgfr-
cebabhaf
vgfrafä

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp vprx, vpprx, sebz Cebgb-Henyvp vćr ~ vśr. Pbtangr gb Rfgbavna vfr. Bevtvanyyl, vgfr zrnag "gur pbafpvbhf zvaq" (nf n cneg bs gur fbhy).
Source: Jvxgvbanel

jää, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - jää jäät
Par -ta jäätä jäitä
Gen -n jään jäitten / jäiden
Ill mihin jäähän jäihin
Ine -ssa jäässä jäissä
Ela -sta jäästä jäistä
All -lle jäälle jäille
Ade -lla jäällä jäillä
Abl -lta jäältä jäiltä
Tra -ksi jääksi jäiksi
Ess -na jäänä jäinä
Abe -tta jäättä jäittä
Com -ne - jäine
Ins -in - jäin

Translations & synonyms

ice jää, jäätelö, jäätelöannos
yea
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Vpr vf jngre sebmra vagb n fbyvq fgngr. Qrcraqvat ba gur cerfrapr bs vzchevgvrf fhpu nf cnegvpyrf bs fbvy be ohooyrf bs nve, vg pna nccrne genafcnerag be n zber be yrff bcndhr oyhvfu-juvgr pbybe.

Source: Wikipedia
Wiktionary
vpr (jngre va fbyvq sbez)

vpr (nal fhofgnapr univat gur nccrnenapr bs vpr)

ebpx; va gur rkcerffvba ba gur ebpxf = wävyyä (nqrffvir cyheny bs wää)

(fynat, qehtf) vpr (pelfgny sbez bs zrgunzcurgnzvar)

Derived terms:
wääqlggää
wäägryö
wäägvxxö
wääglä
wäägää
yvvxxhn urvxbvyyn wävyyä
zhfgn wää

Compounds:
nugbwää
nwbwää
uvvyvunccbwää
uöggöwää
wävqrayäugö
wäeirawää
wäännivxxb
wäänvxn
wääonyrggv
wäärfgr
wäärgvxxn
wääunv
wääunxxh
wääunyyv
wääunexxb
wääuryzv
wääuvyr
wääuöggö
wääxnnccv
wääxnnccvxlyzä
wääxnnccvznetnevvav
wääxnnccvcnxnfgva
wääxnuiv
wääxnven
wääxnyn
wääxnyvxxn
wääxneuh
wääxnhfv
wääxnhgvara
wääxryv
wääxryynev
wääxraxä
wääxraggä
wääxvqr
wääxvrxxb
wääxvrxxbvyvwn
wääxvrxxbwbhxxhr
wääxvrxxbxnhxnyb
wääxvrxxbxraggä
wääxvrxxbznvyn
wääxvrxxb-bggryh
wääxvrxxbcryv
wääxvvgäwä
wääxvzcnyr
wääxbyxxn
wääxbar
wääxbhxxh
wääxhvxxn
wääxhxxn
wääxhhgvb
wääxlyzä
wääynfv
wääynhxxh
wääynhgn
wääynhgnvyh
wääynhggn
wääyrvxr
wääyrvavxxv
wääyvagh
wääybuxner
wääyhbxvghf
wääznxfh
wääznxfhyhbxxn
wääzrev
wääzhefxn
wääanfxnyv
wääarfgbnvar
wääauneznn
wääaubvgbxbar
wääayäugö
wääazhbqbfghf
wääazhegnwn
wääafvavara
wääafäexvwä
wääbybg
wääcnyn
wääcnynxbar
wääcnynybxrevxxb
wääcnyncvuqvg
wääcnynchffv
wääcnyyb
wääcnyybvyvwn
wääcnyybvyh
wääcnyybwbhxxhr
wääcnyybxraggä
wääcnyybznvyn
wääcnyyb-bggryh
wääcngb
wääcrvgr
wääcvvxxv
wääcbygr
wäächvxxb
wäächevxnf
wäächewruqhf
wäächefv
wäächffv
wääcllagv
wääennccn
wääenr
wääengn
wääengn-nwb
wääevvgr
wääehbubxnfiv
wääeölxxvö
wääfnynnggv
wääfubj
wääfxenon
wääfbuwb
wääfgnqvba
wääfhxryyhf
wääfhzh
wääfhesnhf
wääfhessnhf
wäägnaffv
wäägrr
wäägrvgfr
wäägvr
wäägvrqbghf
wäägvynaar
wääghefxn
wääghhen
wääheurvyh
wääinuivfgrvara
wääinuivfgrggh
wääinuivfghf
wääinebvghf
wääirvfgbf
wääirfv
wää-ivvyräxnnccv
wääivegn
wääihbev
wääihbevfnynnggv
xrvabwää
xriägwää
xvvagbwää
xbuinwää
xevfgnyyvwää
xhvinwää
ynhgnfwää
ynhggnwää
yhbaabawää
znaarewää
zruhwää
zrevwää
zhbivwää
zhfgn wää
ancnwää
cnnaarwää
cbuwnwää
enhgnwää
fllfwää
grxbwää
greäfwää
hzcvwää
irfvwää

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp wää, sebz Cebgb-Svaab-Htevp wäŋr. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna wää, Abegurea Fnzv wvrxŋn, Uhatnevna wét, Znafv я̄ӈк (â̄ňx), Xunagl йӛӈк (wə̂ňx). Frr gur rglzbybtl bs gur znva ragel.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - jääni jääni jääsi jääsi jäänsä jäänsä
Par -ta jäätäni jäitäni jäätäsi jäitäsi jäätänsä / jäätään jäitänsä / jäitään
Gen -n jääni jäitteni / jäideni jääsi jäittesi / jäidesi jäänsä jäittensä / jäidensä
Ill mihin jäähäni jäihini jäähäsi jäihisi jäähänsä jäihinsä
Ine -ssa jäässäni jäissäni jäässäsi jäissäsi jäässänsä / jäässään jäissänsä / jäissään
Ela -sta jäästäni jäistäni jäästäsi jäistäsi jäästänsä / jäästään jäistänsä / jäistään
All -lle jäälleni jäilleni jäällesi jäillesi jäälleen / jäällensä jäillensä / jäilleän
Ade -lla jäälläni jäilläni jäälläsi jäilläsi jäällänsä / jäällään jäillänsä / jäillään
Abl -lta jäältäni jäiltäni jäältäsi jäiltäsi jäältänsä / jäältään jäiltänsä / jäiltään
Tra -ksi jääkseni jäikseni jääksesi jäiksesi jääkseen / jääksensä jäikseen / jäiksensä
Ess -na jäänäni jäinäni jäänäsi jäinäsi jäänänsä / jäänään jäinänsä / jäinään
Abe -tta jäättäni jäittäni jäättäsi jäittäsi jäättänsä / jäättään jäittänsä / jäittään
Com -ne - jäineni - jäinesi - jäineen / jäinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - jäämme jäämme jäänne jäänne jäänsä jäänsä
Par -ta jäätämme jäitämme jäätänne jäitänne jäätänsä / jäätään jäitänsä / jäitään
Gen -n jäämme jäittemme / jäidemme jäänne jäittenne / jäidenne jäänsä jäittensä / jäidensä
Ill mihin jäähämme jäihimme jäähänne jäihinne jäähänsä jäihinsä
Ine -ssa jäässämme jäissämme jäässänne jäissänne jäässänsä / jäässään jäissänsä / jäissään
Ela -sta jäästämme jäistämme jäästänne jäistänne jäästänsä / jäästään jäistänsä / jäistään
All -lle jäällemme jäillemme jäällenne jäillenne jäälleen / jäällensä jäillensä / jäilleän
Ade -lla jäällämme jäillämme jäällänne jäillänne jäällänsä / jäällään jäillänsä / jäillään
Abl -lta jäältämme jäiltämme jäältänne jäiltänne jäältänsä / jäältään jäiltänsä / jäiltään
Tra -ksi jääksemme jäiksemme jääksenne jäiksenne jääkseen / jääksensä jäikseen / jäiksensä
Ess -na jäänämme jäinämme jäänänne jäinänne jäänänsä / jäänään jäinänsä / jäinään
Abe -tta jäättämme jäittämme jäättänne jäittänne jäättänsä / jäättään jäittänsä / jäittään
Com -ne - jäinemme - jäinenne - jäineen / jäinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept