Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

ieskissa ies   N Sg Nom + kissa   N Sg Nom

ies, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ies ikeet
Par -ta iestä ikeitä / ikehiä
Gen -n ikeen ikeitten / ikeiden /
ikehien / ikehitten
Ill mihin ikeeseen ikeisiin / ikeihin /
ikehisin
Ine -ssa ikeessä ikehissä / ikeissä
Ela -sta ikeestä ikehistä / ikeistä
All -lle ikeelle ikehille / ikeille
Ade -lla ikeellä ikehillä / ikeillä
Abl -lta ikeeltä ikehiltä / ikeiltä
Tra -ksi ikeeksi ikehiksi / ikeiksi
Ess -na ikeenä ikehinä / ikeinä
Abe -tta ikeettä ikehittä / ikeittä
Com -ne - ikehine / ikeine
Ins -in - ikehin / ikein

Translations & synonyms

yoke ies, side, yhdysside
Wikipedia

A yoke is a wooden beam normally used between a pair of oxen or other animals to enable them to pull together on a load when working in pairs, as oxen usually do; some yokes are fitted to individual animals. There are several types of yoke, used in different cultures, and for different types of oxen. A pair of oxen may be called a yoke of oxen, and yoke is also a verb, as in "to yoke a pair of oxen".

Source: Wikipedia
Wiktionary
yoke

(figuratively) yoke, restraint, burden, load; repression, slavery, oppression, persecution, tyranny

     Fin: ikeen alla
     Eng: under the yoke
Synonyms:
(yoke, restraint, burden, load): taakka, kuorma, pakko(oppression, persecution, repression, slavery, tyranny): sorto, orjuus
Etymology:
From earlier ikes, borrowed from Old East Slavic иго (igo) (gen. ига (iga), ижесе (ižese)), from Proto-Slavic jьgo (gen. jьga, jьžese), from earlier jъgo (gen. jъga, jъgese), from Proto-Balto-Slavic juga-, from Proto-Indo-European yugóm.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ikeeni ikeeni ikeesi ikeesi ikeensä ikeensä
Par -ta iestäni ikeitäni / ikehiäni iestäsi ikeitäsi / ikehiäsi iestänsä / iestään ikeitänsä / ikeitään /
ikehiänsä / ikehiään
Gen -n ikeeni ikeitteni / ikeideni /
ikehieni / ikehitteni
ikeesi ikeittesi / ikeidesi /
ikehiesi / ikehittesi
ikeensä ikeittensä / ikeidensä /
ikehiensä / ikehittensä
Ill mihin ikeeseeni ikeisiini / ikeihini /
ikehisini
ikeeseesi ikeisiisi / ikeihisi /
ikehisisi
ikeeseensä ikeisiinsä / ikeihinsä /
ikehisinsä
Ine -ssa ikeessäni ikehissäni / ikeissäni ikeessäsi ikehissäsi / ikeissäsi ikeessänsä / ikeessään ikehissänsä / ikehissään /
ikeissänsä / ikeissään
Ela -sta ikeestäni ikehistäni / ikeistäni ikeestäsi ikehistäsi / ikeistäsi ikeestänsä / ikeestään ikehistänsä / ikehistään /
ikeistänsä / ikeistään
All -lle ikeelleni ikehilleni / ikeilleni ikeellesi ikehillesi / ikeillesi ikeelleen / ikeellensä ikehillensä / ikehilleän /
ikeillensä / ikeilleän
Ade -lla ikeelläni ikehilläni / ikeilläni ikeelläsi ikehilläsi / ikeilläsi ikeellänsä / ikeellään ikehillänsä / ikehillään /
ikeillänsä / ikeillään
Abl -lta ikeeltäni ikehiltäni / ikeiltäni ikeeltäsi ikehiltäsi / ikeiltäsi ikeeltänsä / ikeeltään ikehiltänsä / ikehiltään /
ikeiltänsä / ikeiltään
Tra -ksi ikeekseni ikehikseni / ikeikseni ikeeksesi ikehiksesi / ikeiksesi ikeekseen / ikeeksensä ikehikseen / ikehiksensä /
ikeikseen / ikeiksensä
Ess -na ikeenäni ikehinäni / ikeinäni ikeenäsi ikehinäsi / ikeinäsi ikeenänsä / ikeenään ikehinänsä / ikehinään /
ikeinänsä / ikeinään
Abe -tta ikeettäni ikehittäni / ikeittäni ikeettäsi ikehittäsi / ikeittäsi ikeettänsä / ikeettään ikehittänsä / ikehittään /
ikeittänsä / ikeittään
Com -ne - ikehineni / ikeineni - ikehinesi / ikeinesi - ikehineen / ikehinensä /
ikeineen / ikeinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ikeemme ikeemme ikeenne ikeenne ikeensä ikeensä
Par -ta iestämme ikeitämme / ikehiämme iestänne ikeitänne / ikehiänne iestänsä / iestään ikeitänsä / ikeitään /
ikehiänsä / ikehiään
Gen -n ikeemme ikeittemme / ikeidemme /
ikehiemme / ikehittemme
ikeenne ikeittenne / ikeidenne /
ikehienne / ikehittenne
ikeensä ikeittensä / ikeidensä /
ikehiensä / ikehittensä
Ill mihin ikeeseemme ikeisiimme / ikeihimme /
ikehisimme
ikeeseenne ikeisiinne / ikeihinne /
ikehisinne
ikeeseensä ikeisiinsä / ikeihinsä /
ikehisinsä
Ine -ssa ikeessämme ikehissämme / ikeissämme ikeessänne ikehissänne / ikeissänne ikeessänsä / ikeessään ikehissänsä / ikehissään /
ikeissänsä / ikeissään
Ela -sta ikeestämme ikehistämme / ikeistämme ikeestänne ikehistänne / ikeistänne ikeestänsä / ikeestään ikehistänsä / ikehistään /
ikeistänsä / ikeistään
All -lle ikeellemme ikehillemme / ikeillemme ikeellenne ikehillenne / ikeillenne ikeelleen / ikeellensä ikehillensä / ikehilleän /
ikeillensä / ikeilleän
Ade -lla ikeellämme ikehillämme / ikeillämme ikeellänne ikehillänne / ikeillänne ikeellänsä / ikeellään ikehillänsä / ikehillään /
ikeillänsä / ikeillään
Abl -lta ikeeltämme ikehiltämme / ikeiltämme ikeeltänne ikehiltänne / ikeiltänne ikeeltänsä / ikeeltään ikehiltänsä / ikehiltään /
ikeiltänsä / ikeiltään
Tra -ksi ikeeksemme ikehiksemme / ikeiksemme ikeeksenne ikehiksenne / ikeiksenne ikeekseen / ikeeksensä ikehikseen / ikehiksensä /
ikeikseen / ikeiksensä
Ess -na ikeenämme ikehinämme / ikeinämme ikeenänne ikehinänne / ikeinänne ikeenänsä / ikeenään ikehinänsä / ikehinään /
ikeinänsä / ikeinään
Abe -tta ikeettämme ikehittämme / ikeittämme ikeettänne ikehittänne / ikeittänne ikeettänsä / ikeettään ikehittänsä / ikehittään /
ikeittänsä / ikeittään
Com -ne - ikehinemme / ikeinemme - ikehinenne / ikeinenne - ikehineen / ikehinensä /
ikeineen / ikeinensä

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Wikipedia

The cat (Felis catus) is a domestic species of small carnivorous mammal. It is the only domesticated species in the family Felidae and is often referred to as the domestic cat to distinguish it from the wild members of the family. A cat can either be a house cat, a farm cat or a feral cat; the latter ranges freely and avoids human contact.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cat (Felis domesticus)

     Fin: Kukas sen kissan hännän nostaisi, ellei kissa itse?
     Eng: ― Who would raise the cat's tail if not the cat itself?
(slang) cat, chick, fox (a sexy young woman)

Synonyms:
(colloquial) katti(diminutive) mirri, kissimirri(children talk) kissi, kisu(species) kesykissa, kotikissa
Derived terms:
hakea kissojen ja koirien kanssa
kiertää kuin kissa kuumaa puuroa
kissamainen
kissa vieköön
Compounds:
angorakissa
emokissa
kesykissa
kesäkissa
kissaeläin
kissaihminen
kissanhiekka
kissanhännänveto
kissanhäntä
kissankello
kissankita
kissankulta
kissankuppi
kissankäpälä
kissanluukku
kissanminttu
kissanpenikka
kissanpentu
kissanpoika
kissanpoikanen
kissanpäivät
kissanristiäiset
kissanruoka
kissansilmä
kissanäyttely
kissapeto
kissarotu
kissarutto
kollikissa
kotikissa
kulkukissa
laivakissa
maatiaiskissa
naaraskissa
näyttelykissa
pajunkissa
persiankissa
poikakissa
rotukissa
siaminkissa
sisäkissa
sivettikissa
tyttökissa
uroskissa
villikissa
vilukissa

Etymology:
Borrowed from Swedish kisse, kissa (“cat”), with other dialectal forms including kise, kiss. Probably ultimately from a cat call "kis-kis-kis" used throughout Europe (see kis; also compare Russian киса (kisa)).
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept