logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

höpö, noun

Word analysis
höpönteleä

höpönteleä

höpö

Noun, Singular Genitive

+ tele

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

höpö

höpöt

Par

-ta

höpöä

höpöjä

Gen

-n

höpön

höpöjen

Ill

mihin

höpöön

höpöihin

Ine

-ssa

höpössä

höpöissä

Ela

-sta

höpöstä

höpöistä

All

-lle

höpölle

höpöille

Ade

-lla

höpöllä

höpöillä

Abl

-lta

höpöltä

höpöiltä

Tra

-ksi

höpöksi

höpöiksi

Ess

-na

höpönä

höpöinä

Abe

-tta

höpöttä

höpöittä

Com

-ne

-

höpöine

Ins

-in

-

höpöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

höpö

höpöt

Par

-ta

höpöä

höpöjä

Gen

-n

höpön

höpöjen

Ill

mihin

höpöön

höpöihin

Ine

-ssa

höpössä

höpöissä

Ela

-sta

höpöstä

höpöistä

All

-lle

höpölle

höpöille

Ade

-lla

höpöllä

höpöillä

Abl

-lta

höpöltä

höpöiltä

Tra

-ksi

höpöksi

höpöiksi

Ess

-na

höpönä

höpöinä

Abe

-tta

höpöttä

höpöittä

Com

-ne

-

höpöine

Ins

-in

-

höpöin

höpö
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Höpö höpö. Doo-doo, ca-ca, poo-poo. Höpö höpö! Nonsense. Höpön höpön. That's nonsense. Höpö höpö, komisario. We'll have none of that, Inspector. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) nonsense Show more arrow right höpöttää Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

höpöni

höpöni

höpösi

höpösi

höpönsä

höpönsä

Par

-ta

höpöäni

höpöjäni

höpöäsi

höpöjäsi

höpöänsä / höpöään

höpöjänsä / höpöjään

Gen

-n

höpöni

höpöjeni

höpösi

höpöjesi

höpönsä

höpöjensä

Ill

mihin

höpööni

höpöihini

höpöösi

höpöihisi

höpöönsä

höpöihinsä

Ine

-ssa

höpössäni

höpöissäni

höpössäsi

höpöissäsi

höpössänsä / höpössään

höpöissänsä / höpöissään

Ela

-sta

höpöstäni

höpöistäni

höpöstäsi

höpöistäsi

höpöstänsä / höpöstään

höpöistänsä / höpöistään

All

-lle

höpölleni

höpöilleni

höpöllesi

höpöillesi

höpöllensä / höpölleen

höpöillensä / höpöilleän

Ade

-lla

höpölläni

höpöilläni

höpölläsi

höpöilläsi

höpöllänsä / höpöllään

höpöillänsä / höpöillään

Abl

-lta

höpöltäni

höpöiltäni

höpöltäsi

höpöiltäsi

höpöltänsä / höpöltään

höpöiltänsä / höpöiltään

Tra

-ksi

höpökseni

höpöikseni

höpöksesi

höpöiksesi

höpöksensä / höpökseen

höpöiksensä / höpöikseen

Ess

-na

höpönäni

höpöinäni

höpönäsi

höpöinäsi

höpönänsä / höpönään

höpöinänsä / höpöinään

Abe

-tta

höpöttäni

höpöittäni

höpöttäsi

höpöittäsi

höpöttänsä / höpöttään

höpöittänsä / höpöittään

Com

-ne

-

höpöineni

-

höpöinesi

-

höpöinensä / höpöineen

Singular

Plural

Nom

-

höpöni

höpösi

höpönsä

höpöni

höpösi

höpönsä

Par

-ta

höpöäni

höpöäsi

höpöänsä / höpöään

höpöjäni

höpöjäsi

höpöjänsä / höpöjään

Gen

-n

höpöni

höpösi

höpönsä

höpöjeni

höpöjesi

höpöjensä

Ill

mihin

höpööni

höpöösi

höpöönsä

höpöihini

höpöihisi

höpöihinsä

Ine

-ssa

höpössäni

höpössäsi

höpössänsä / höpössään

höpöissäni

höpöissäsi

höpöissänsä / höpöissään

Ela

-sta

höpöstäni

höpöstäsi

höpöstänsä / höpöstään

höpöistäni

höpöistäsi

höpöistänsä / höpöistään

All

-lle

höpölleni

höpöllesi

höpöllensä / höpölleen

höpöilleni

höpöillesi

höpöillensä / höpöilleän

Ade

-lla

höpölläni

höpölläsi

höpöllänsä / höpöllään

höpöilläni

höpöilläsi

höpöillänsä / höpöillään

Abl

-lta

höpöltäni

höpöltäsi

höpöltänsä / höpöltään

höpöiltäni

höpöiltäsi

höpöiltänsä / höpöiltään

Tra

-ksi

höpökseni

höpöksesi

höpöksensä / höpökseen

höpöikseni

höpöiksesi

höpöiksensä / höpöikseen

Ess

-na

höpönäni

höpönäsi

höpönänsä / höpönään

höpöinäni

höpöinäsi

höpöinänsä / höpöinään

Abe

-tta

höpöttäni

höpöttäsi

höpöttänsä / höpöttään

höpöittäni

höpöittäsi

höpöittänsä / höpöittään

Com

-ne

-

-

-

höpöineni

höpöinesi

höpöinensä / höpöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

höpömme

höpömme

höpönne

höpönne

höpönsä

höpönsä

Par

-ta

höpöämme

höpöjämme

höpöänne

höpöjänne

höpöänsä / höpöään

höpöjänsä / höpöjään

Gen

-n

höpömme

höpöjemme

höpönne

höpöjenne

höpönsä

höpöjensä

Ill

mihin

höpöömme

höpöihimme

höpöönne

höpöihinne

höpöönsä

höpöihinsä

Ine

-ssa

höpössämme

höpöissämme

höpössänne

höpöissänne

höpössänsä / höpössään

höpöissänsä / höpöissään

Ela

-sta

höpöstämme

höpöistämme

höpöstänne

höpöistänne

höpöstänsä / höpöstään

höpöistänsä / höpöistään

All

-lle

höpöllemme

höpöillemme

höpöllenne

höpöillenne

höpöllensä / höpölleen

höpöillensä / höpöilleän

Ade

-lla

höpöllämme

höpöillämme

höpöllänne

höpöillänne

höpöllänsä / höpöllään

höpöillänsä / höpöillään

Abl

-lta

höpöltämme

höpöiltämme

höpöltänne

höpöiltänne

höpöltänsä / höpöltään

höpöiltänsä / höpöiltään

Tra

-ksi

höpöksemme

höpöiksemme

höpöksenne

höpöiksenne

höpöksensä / höpökseen

höpöiksensä / höpöikseen

Ess

-na

höpönämme

höpöinämme

höpönänne

höpöinänne

höpönänsä / höpönään

höpöinänsä / höpöinään

Abe

-tta

höpöttämme

höpöittämme

höpöttänne

höpöittänne

höpöttänsä / höpöttään

höpöittänsä / höpöittään

Com

-ne

-

höpöinemme

-

höpöinenne

-

höpöinensä / höpöineen

Singular

Plural

Nom

-

höpömme

höpönne

höpönsä

höpömme

höpönne

höpönsä

Par

-ta

höpöämme

höpöänne

höpöänsä / höpöään

höpöjämme

höpöjänne

höpöjänsä / höpöjään

Gen

-n

höpömme

höpönne

höpönsä

höpöjemme

höpöjenne

höpöjensä

Ill

mihin

höpöömme

höpöönne

höpöönsä

höpöihimme

höpöihinne

höpöihinsä

Ine

-ssa

höpössämme

höpössänne

höpössänsä / höpössään

höpöissämme

höpöissänne

höpöissänsä / höpöissään

Ela

-sta

höpöstämme

höpöstänne

höpöstänsä / höpöstään

höpöistämme

höpöistänne

höpöistänsä / höpöistään

All

-lle

höpöllemme

höpöllenne

höpöllensä / höpölleen

höpöillemme

höpöillenne

höpöillensä / höpöilleän

Ade

-lla

höpöllämme

höpöllänne

höpöllänsä / höpöllään

höpöillämme

höpöillänne

höpöillänsä / höpöillään

Abl

-lta

höpöltämme

höpöltänne

höpöltänsä / höpöltään

höpöiltämme

höpöiltänne

höpöiltänsä / höpöiltään

Tra

-ksi

höpöksemme

höpöksenne

höpöksensä / höpökseen

höpöiksemme

höpöiksenne

höpöiksensä / höpöikseen

Ess

-na

höpönämme

höpönänne

höpönänsä / höpönään

höpöinämme

höpöinänne

höpöinänsä / höpöinään

Abe

-tta

höpöttämme

höpöttänne

höpöttänsä / höpöttään

höpöittämme

höpöittänne

höpöittänsä / höpöittään

Com

-ne

-

-

-

höpöinemme

höpöinenne

höpöinensä / höpöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

teleä

telejä

Gen

-n

telen

telejen

Ill

mihin

teleen

teleihin

Ine

-ssa

telessä

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

teleille

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

tele
tele- tele-, TV-, puhelin-
telecommunications
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018; Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 120686; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence ID: 149723; opensubtitles2 Tele oli rikki. The TV was broken. Tele oli äänetön. The television was silent. Telein päivääsi sopivasti. tele according to your schedule. Ostin uuden teleikseni. I bought a new TV. Vanha tele toimii edelleen. The old TV still works. Mihin laitoin teleittäni? Where did I put my cellphone? Olen menettänyt teleittäni. I have lost my phone. Teleissämme on HDMIns-portti. There is an HDMI port on our television. Mitä säkin tele visiosta tiedät? What do you know about television? En löydä teleille osoitetta. I can't find the address for the teles. Show more arrow right

Wiktionary

(photographing, colloquial) telephoto lens Show more arrow right Short for teleobjektiivi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teleni

teleni

telesi

telesi

telensä

telensä

Par

-ta

teleäni

telejäni

teleäsi

telejäsi

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telejeni

telesi

telejesi

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleihini

teleesi

teleihisi

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

teleissäni

telessäsi

teleissäsi

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

teleistäni

telestäsi

teleistäsi

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

teleilleni

telellesi

teleillesi

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

teleilläni

telelläsi

teleilläsi

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleiltäni

teleltäsi

teleiltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleikseni

teleksesi

teleiksesi

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

teleinäni

telenäsi

teleinäsi

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

teleittäni

telettäsi

teleittäsi

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleineni

-

teleinesi

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

teleni

telesi

telensä

teleni

telesi

telensä

Par

-ta

teleäni

teleäsi

teleänsä / teleään

telejäni

telejäsi

telejänsä / telejään

Gen

-n

teleni

telesi

telensä

telejeni

telejesi

telejensä

Ill

mihin

teleeni

teleesi

teleensä

teleihini

teleihisi

teleihinsä

Ine

-ssa

telessäni

telessäsi

telessänsä / telessään

teleissäni

teleissäsi

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestäni

telestäsi

telestänsä / telestään

teleistäni

teleistäsi

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telelleni

telellesi

telellensä / telelleen

teleilleni

teleillesi

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telelläni

telelläsi

telellänsä / telellään

teleilläni

teleilläsi

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltäni

teleltäsi

teleltänsä / teleltään

teleiltäni

teleiltäsi

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

telekseni

teleksesi

teleksensä / telekseen

teleikseni

teleiksesi

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenäni

telenäsi

telenänsä / telenään

teleinäni

teleinäsi

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettäni

telettäsi

telettänsä / telettään

teleittäni

teleittäsi

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleineni

teleinesi

teleinensä / teleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telemme

telenne

telenne

telensä

telensä

Par

-ta

teleämme

telejämme

teleänne

telejänne

teleänsä / teleään

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telejemme

telenne

telejenne

telensä

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleihimme

teleenne

teleihinne

teleensä

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

teleissämme

telessänne

teleissänne

telessänsä / telessään

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

teleistämme

telestänne

teleistänne

telestänsä / telestään

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

teleillemme

telellenne

teleillenne

telellensä / telelleen

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

teleillämme

telellänne

teleillänne

telellänsä / telellään

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleiltämme

teleltänne

teleiltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleiksemme

teleksenne

teleiksenne

teleksensä / telekseen

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

teleinämme

telenänne

teleinänne

telenänsä / telenään

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

teleittämme

telettänne

teleittänne

telettänsä / telettään

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

teleinemme

-

teleinenne

-

teleinensä / teleineen

Singular

Plural

Nom

-

telemme

telenne

telensä

telemme

telenne

telensä

Par

-ta

teleämme

teleänne

teleänsä / teleään

telejämme

telejänne

telejänsä / telejään

Gen

-n

telemme

telenne

telensä

telejemme

telejenne

telejensä

Ill

mihin

teleemme

teleenne

teleensä

teleihimme

teleihinne

teleihinsä

Ine

-ssa

telessämme

telessänne

telessänsä / telessään

teleissämme

teleissänne

teleissänsä / teleissään

Ela

-sta

telestämme

telestänne

telestänsä / telestään

teleistämme

teleistänne

teleistänsä / teleistään

All

-lle

telellemme

telellenne

telellensä / telelleen

teleillemme

teleillenne

teleillensä / teleilleän

Ade

-lla

telellämme

telellänne

telellänsä / telellään

teleillämme

teleillänne

teleillänsä / teleillään

Abl

-lta

teleltämme

teleltänne

teleltänsä / teleltään

teleiltämme

teleiltänne

teleiltänsä / teleiltään

Tra

-ksi

teleksemme

teleksenne

teleksensä / telekseen

teleiksemme

teleiksenne

teleiksensä / teleikseen

Ess

-na

telenämme

telenänne

telenänsä / telenään

teleinämme

teleinänne

teleinänsä / teleinään

Abe

-tta

telettämme

telettänne

telettänsä / telettään

teleittämme

teleittänne

teleittänsä / teleittään

Com

-ne

-

-

-

teleinemme

teleinenne

teleinensä / teleineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

höpö

höpöt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

höpöjen

Solve

Ill

mihin

höpöön

Solve

Ine

-ssa

höpöissä

Solve

Ela

-sta

höpöstä

höpöistä

All

-lle

höpölle

Solve

Ade

-lla

höpöllä

höpöillä

Abl

-lta

höpöltä

höpöiltä

Tra

-ksi

höpöiksi

Solve

Ess

-na

höpönä

höpöinä

Abe

-tta

höpöttä

höpöittä

Com

-ne

-

höpöine

Ins

-in

-

höpöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

höpö

höpöt

Par

-ta

Gen

-n

höpöjen

Ill

mihin

höpöön

Ine

-ssa

höpöissä

Ela

-sta

höpöstä

höpöistä

All

-lle

höpölle

Ade

-lla

höpöllä

höpöillä

Abl

-lta

höpöltä

höpöiltä

Tra

-ksi

höpöiksi

Ess

-na

höpönä

höpöinä

Abe

-tta

höpöttä

höpöittä

Com

-ne

-

höpöine

Ins

-in

-

höpöin

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

telejen

Solve

Ill

mihin

teleen

Solve

Ine

-ssa

teleissä

Solve

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

Solve

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleiksi

Solve

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tele

telet

Par

-ta

Gen

-n

telejen

Ill

mihin

teleen

Ine

-ssa

teleissä

Ela

-sta

telestä

teleistä

All

-lle

telelle

Ade

-lla

telellä

teleillä

Abl

-lta

teleltä

teleiltä

Tra

-ksi

teleiksi

Ess

-na

telenä

teleinä

Abe

-tta

telettä

teleittä

Com

-ne

-

teleine

Ins

-in

-

telein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept