logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

haluttaa, verb

Word analysis
halutettiin

halutettiin

haluttaa

Verb, Passive Indicative Preterite Pe4

halu

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Plural Instructive

halu

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Singular Genitive

halu

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tiu

Noun, Plural Instructive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

to be in the mood for/to, to have an urge, to want Fin:Minua haluttaa tanssia.Eng:I am in the mood for dancing. Show more arrow right hotsittaahuvittaa Show more arrow right haluta (“to want (to)”) +‎ -ttaa Show more arrow right

Translations

to please miellyttää, haluta, olla jklle mieliksi, tehdä mieli, nähdä hyväksi, haluttaa
wants
list
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

halutan

en haluta

ii

halutat

et haluta

iii

haluttaa

ei haluta

Plural

Positive

Negative

i

halutamme / halutetaan

emme haluta / ei haluteta

ii

halutatte

ette haluta

iii

haluttavat

eivät haluta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

halutin

en haluttanut

ii

halutit

et haluttanut

iii

halutti

ei haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

halutimme / halutettiin

emme haluttaneet / ei halutettu

ii

halutitte

ette haluttaneet

iii

haluttivat

eivät haluttaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen haluttanut

en ole haluttanut

ii

olet haluttanut

et ole haluttanut

iii

on haluttanut

ei ole haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme haluttaneet

emme ole haluttaneet

ii

olette haluttaneet

ette ole haluttaneet

iii

ovat haluttaneet

eivät ole haluttaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin haluttanut

en ollut haluttanut

ii

olit haluttanut

et ollut haluttanut

iii

oli haluttanut

ei ollut haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme haluttaneet

emme olleet haluttaneet

ii

olitte haluttaneet

ette olleet haluttaneet

iii

olivat haluttaneet

eivät olleet haluttaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

haluttaisin

en haluttaisi

ii

haluttaisit

et haluttaisi

iii

haluttaisi

ei haluttaisi

Plural

Positive

Negative

i

haluttaisimme

emme haluttaisi

ii

haluttaisitte

ette haluttaisi

iii

haluttaisivat

eivät haluttaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin haluttanut

en olisi haluttanut

ii

olisit haluttanut

et olisi haluttanut

iii

olisi haluttanut

ei olisi haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme haluttaneet

emme olisi haluttaneet

ii

olisitte haluttaneet

ette olisi haluttaneet

iii

olisivat haluttaneet

eivät olisi haluttaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

haluttanen

en haluttane

ii

haluttanet

et haluttane

iii

haluttanee

ei haluttane

Plural

Positive

Negative

i

haluttanemme

emme haluttane

ii

haluttanette

ette haluttane

iii

haluttanevat

eivät haluttane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen haluttanut

en liene haluttanut

ii

lienet haluttanut

et liene haluttanut

iii

lienee haluttanut

ei liene haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme haluttaneet

emme liene haluttaneet

ii

lienette haluttaneet

ette liene haluttaneet

iii

lienevät haluttaneet

eivät liene haluttaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

haluta

iii

haluttakoon

Plural

i

haluttakaamme

ii

haluttakaa

iii

haluttakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

haluttaa

Tra

-ksi

haluttaaksensa / haluttaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

haluttaessa

Ins

-in

haluttaen

Ine

-ssa

halutettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

haluttamaan

Ine

-ssa

haluttamassa

Ela

-sta

haluttamasta

Ade

-lla

haluttamalla

Abe

-tta

haluttamatta

Ins

-in

haluttaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

haluttaminen

Par

-ta

haluttamista

Infinitive V

haluttamaisillaan / haluttamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

halutetaan

ei haluteta

Imperfect

halutettiin

ei halutettu

Potential

halutettaneen

ei halutettane

Conditional

halutettaisiin

ei halutettaisi

Imperative Present

halutettakoon

älköön halutettako

Imperative Perfect

olkoon halutettu

älköön halutettu

Positive

Negative

Present

halutetaan

ei haluteta

Imperfect

halutettiin

ei halutettu

Potential

halutettaneen

ei halutettane

Conditional

halutettaisiin

ei halutettaisi

Imperative Present

halutettakoon

älköön halutettako

Imperative Perfect

olkoon halutettu

älköön halutettu

Participle

Active

Passive

1st

haluttava

halutettava

2nd

haluttanut

halutettu

3rd

haluttama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

halu

halut

Par

-ta

halua

haluja

Gen

-n

halun

halujen

Ill

mihin

haluun

haluihin

Ine

-ssa

halussa

haluissa

Ela

-sta

halusta

haluista

All

-lle

halulle

haluille

Ade

-lla

halulla

haluilla

Abl

-lta

halulta

haluilta

Tra

-ksi

haluksi

haluiksi

Ess

-na

haluna

haluina

Abe

-tta

halutta

haluitta

Com

-ne

-

haluine

Ins

-in

-

haluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

halu

halut

Par

-ta

halua

haluja

Gen

-n

halun

halujen

Ill

mihin

haluun

haluihin

Ine

-ssa

halussa

haluissa

Ela

-sta

halusta

haluista

All

-lle

halulle

haluille

Ade

-lla

halulla

haluilla

Abl

-lta

halulta

haluilta

Tra

-ksi

haluksi

haluiksi

Ess

-na

haluna

haluina

Abe

-tta

halutta

haluitta

Com

-ne

-

haluine

Ins

-in

-

haluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

desire halu, toive, toivomus, himo, kaipaus, halut
urge halu, tarve, viehtymys, voimakas halu
wish toive, halu, toivomus
craving himo, halu
lust himo, halu, hekuma
hunger nälkä, halu
yearning kaipuu, ikävä, kaipaus, halu
inclination kaltevuus, taipumus, kallistuma, inklinaatio, halu, luontumus
zest kuori, into, halu, jännitys, piristys, maku
mind mieli, ajatukset, sielu, järki, ymmärrys, halu
notion käsite, ajatus, käsitys, idea, mielikuva, halu
Show more arrow right

Wiktionary

desire urge, itch Show more arrow right Probably from halata, halajaa, derived with +‎ -u. Show more arrow right

Wikipedia

Desire Desire is the emotion of longing or hoping for a person, object, or outcome. The same sense is expressed by words such as "craving". When a person desires something or someone, their sense of longing is excited by the enjoyment or the thought of the item or person, and they want to take actions to obtain their goal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haluni

haluni

halusi

halusi

halunsa

halunsa

Par

-ta

haluani

halujani

haluasi

halujasi

haluansa / haluaan

halujansa / halujaan

Gen

-n

haluni

halujeni

halusi

halujesi

halunsa

halujensa

Ill

mihin

haluuni

haluihini

haluusi

haluihisi

haluunsa

haluihinsa

Ine

-ssa

halussani

haluissani

halussasi

haluissasi

halussansa / halussaan

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustani

haluistani

halustasi

haluistasi

halustansa / halustaan

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halulleni

haluilleni

halullesi

haluillesi

halullensa / halulleen

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullani

haluillani

halullasi

haluillasi

halullansa / halullaan

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultani

haluiltani

halultasi

haluiltasi

halultansa / halultaan

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

halukseni

haluikseni

haluksesi

haluiksesi

haluksensa / halukseen

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunani

haluinani

halunasi

haluinasi

halunansa / halunaan

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttani

haluittani

haluttasi

haluittasi

haluttansa / haluttaan

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

haluineni

-

haluinesi

-

haluinensa / haluineen

Singular

Plural

Nom

-

haluni

halusi

halunsa

haluni

halusi

halunsa

Par

-ta

haluani

haluasi

haluansa / haluaan

halujani

halujasi

halujansa / halujaan

Gen

-n

haluni

halusi

halunsa

halujeni

halujesi

halujensa

Ill

mihin

haluuni

haluusi

haluunsa

haluihini

haluihisi

haluihinsa

Ine

-ssa

halussani

halussasi

halussansa / halussaan

haluissani

haluissasi

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustani

halustasi

halustansa / halustaan

haluistani

haluistasi

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halulleni

halullesi

halullensa / halulleen

haluilleni

haluillesi

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullani

halullasi

halullansa / halullaan

haluillani

haluillasi

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultani

halultasi

halultansa / halultaan

haluiltani

haluiltasi

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

halukseni

haluksesi

haluksensa / halukseen

haluikseni

haluiksesi

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunani

halunasi

halunansa / halunaan

haluinani

haluinasi

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttani

haluttasi

haluttansa / haluttaan

haluittani

haluittasi

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

-

-

haluineni

haluinesi

haluinensa / haluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

halumme

halumme

halunne

halunne

halunsa

halunsa

Par

-ta

haluamme

halujamme

haluanne

halujanne

haluansa / haluaan

halujansa / halujaan

Gen

-n

halumme

halujemme

halunne

halujenne

halunsa

halujensa

Ill

mihin

haluumme

haluihimme

haluunne

haluihinne

haluunsa

haluihinsa

Ine

-ssa

halussamme

haluissamme

halussanne

haluissanne

halussansa / halussaan

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustamme

haluistamme

halustanne

haluistanne

halustansa / halustaan

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halullemme

haluillemme

halullenne

haluillenne

halullensa / halulleen

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullamme

haluillamme

halullanne

haluillanne

halullansa / halullaan

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultamme

haluiltamme

halultanne

haluiltanne

halultansa / halultaan

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

haluksemme

haluiksemme

haluksenne

haluiksenne

haluksensa / halukseen

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunamme

haluinamme

halunanne

haluinanne

halunansa / halunaan

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttamme

haluittamme

haluttanne

haluittanne

haluttansa / haluttaan

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

haluinemme

-

haluinenne

-

haluinensa / haluineen

Singular

Plural

Nom

-

halumme

halunne

halunsa

halumme

halunne

halunsa

Par

-ta

haluamme

haluanne

haluansa / haluaan

halujamme

halujanne

halujansa / halujaan

Gen

-n

halumme

halunne

halunsa

halujemme

halujenne

halujensa

Ill

mihin

haluumme

haluunne

haluunsa

haluihimme

haluihinne

haluihinsa

Ine

-ssa

halussamme

halussanne

halussansa / halussaan

haluissamme

haluissanne

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustamme

halustanne

halustansa / halustaan

haluistamme

haluistanne

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halullemme

halullenne

halullensa / halulleen

haluillemme

haluillenne

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullamme

halullanne

halullansa / halullaan

haluillamme

haluillanne

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultamme

halultanne

halultansa / halultaan

haluiltamme

haluiltanne

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

haluksemme

haluksenne

haluksensa / halukseen

haluiksemme

haluiksenne

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunamme

halunanne

halunansa / halunaan

haluinamme

haluinanne

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttamme

haluttanne

haluttansa / haluttaan

haluittamme

haluittanne

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

-

-

haluinemme

haluinenne

haluinensa / haluineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept