Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

höylähirsitalo höylähirsitalo   N Sg Nom
höylähirsi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
höylä   N Sg Nom + hirsi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

höylähirsitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

plasterhouse
planed log house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cynarq gvzore ubhfr

Etymology:
uölyäuvefv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - höylähirsitaloni höylähirsitaloni höylähirsitalosi höylähirsitalosi höylähirsitalonsa höylähirsitalonsa
Par -ta höylähirsitaloani höylähirsitalojani höylähirsitaloasi höylähirsitalojasi höylähirsitaloansa / höylähirsitaloaan höylähirsitalojansa / höylähirsitalojaan
Gen -n höylähirsitaloni höylähirsitalojeni höylähirsitalosi höylähirsitalojesi höylähirsitalonsa höylähirsitalojensa
Ill mihin höylähirsitalooni höylähirsitaloihini höylähirsitaloosi höylähirsitaloihisi höylähirsitaloonsa höylähirsitaloihinsa
Ine -ssa höylähirsitalossani höylähirsitaloissani höylähirsitalossasi höylähirsitaloissasi höylähirsitalossansa / höylähirsitalossaan höylähirsitaloissansa / höylähirsitaloissaan
Ela -sta höylähirsitalostani höylähirsitaloistani höylähirsitalostasi höylähirsitaloistasi höylähirsitalostansa / höylähirsitalostaan höylähirsitaloistansa / höylähirsitaloistaan
All -lle höylähirsitalolleni höylähirsitaloilleni höylähirsitalollesi höylähirsitaloillesi höylähirsitalolleen / höylähirsitalollensa höylähirsitaloillensa / höylähirsitaloillean
Ade -lla höylähirsitalollani höylähirsitaloillani höylähirsitalollasi höylähirsitaloillasi höylähirsitalollansa / höylähirsitalollaan höylähirsitaloillansa / höylähirsitaloillaan
Abl -lta höylähirsitaloltani höylähirsitaloiltani höylähirsitaloltasi höylähirsitaloiltasi höylähirsitaloltansa / höylähirsitaloltaan höylähirsitaloiltansa / höylähirsitaloiltaan
Tra -ksi höylähirsitalokseni höylähirsitaloikseni höylähirsitaloksesi höylähirsitaloiksesi höylähirsitalokseen / höylähirsitaloksensa höylähirsitaloikseen / höylähirsitaloiksensa
Ess -na höylähirsitalonani höylähirsitaloinani höylähirsitalonasi höylähirsitaloinasi höylähirsitalonansa / höylähirsitalonaan höylähirsitaloinansa / höylähirsitaloinaan
Abe -tta höylähirsitalottani höylähirsitaloittani höylähirsitalottasi höylähirsitaloittasi höylähirsitalottansa / höylähirsitalottaan höylähirsitaloittansa / höylähirsitaloittaan
Com -ne - höylähirsitaloineni - höylähirsitaloinesi - höylähirsitaloineen / höylähirsitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - höylähirsitalomme höylähirsitalomme höylähirsitalonne höylähirsitalonne höylähirsitalonsa höylähirsitalonsa
Par -ta höylähirsitaloamme höylähirsitalojamme höylähirsitaloanne höylähirsitalojanne höylähirsitaloansa / höylähirsitaloaan höylähirsitalojansa / höylähirsitalojaan
Gen -n höylähirsitalomme höylähirsitalojemme höylähirsitalonne höylähirsitalojenne höylähirsitalonsa höylähirsitalojensa
Ill mihin höylähirsitaloomme höylähirsitaloihimme höylähirsitaloonne höylähirsitaloihinne höylähirsitaloonsa höylähirsitaloihinsa
Ine -ssa höylähirsitalossamme höylähirsitaloissamme höylähirsitalossanne höylähirsitaloissanne höylähirsitalossansa / höylähirsitalossaan höylähirsitaloissansa / höylähirsitaloissaan
Ela -sta höylähirsitalostamme höylähirsitaloistamme höylähirsitalostanne höylähirsitaloistanne höylähirsitalostansa / höylähirsitalostaan höylähirsitaloistansa / höylähirsitaloistaan
All -lle höylähirsitalollemme höylähirsitaloillemme höylähirsitalollenne höylähirsitaloillenne höylähirsitalolleen / höylähirsitalollensa höylähirsitaloillensa / höylähirsitaloillean
Ade -lla höylähirsitalollamme höylähirsitaloillamme höylähirsitalollanne höylähirsitaloillanne höylähirsitalollansa / höylähirsitalollaan höylähirsitaloillansa / höylähirsitaloillaan
Abl -lta höylähirsitaloltamme höylähirsitaloiltamme höylähirsitaloltanne höylähirsitaloiltanne höylähirsitaloltansa / höylähirsitaloltaan höylähirsitaloiltansa / höylähirsitaloiltaan
Tra -ksi höylähirsitaloksemme höylähirsitaloiksemme höylähirsitaloksenne höylähirsitaloiksenne höylähirsitalokseen / höylähirsitaloksensa höylähirsitaloikseen / höylähirsitaloiksensa
Ess -na höylähirsitalonamme höylähirsitaloinamme höylähirsitalonanne höylähirsitaloinanne höylähirsitalonansa / höylähirsitalonaan höylähirsitaloinansa / höylähirsitaloinaan
Abe -tta höylähirsitalottamme höylähirsitaloittamme höylähirsitalottanne höylähirsitaloittanne höylähirsitalottansa / höylähirsitalottaan höylähirsitaloittansa / höylähirsitaloittaan
Com -ne - höylähirsitaloinemme - höylähirsitaloinenne - höylähirsitaloineen / höylähirsitaloinensa

höylähirsi, Noun

up ↑

Translations & synonyms

plaster
planed log
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cynarq gvzore

Etymology:
uölyä +‎ uvefv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - höylähirteni höylähirteni höylähirtesi höylähirtesi höylähirtensä höylähirtensä
Par -ta höylähirttäni höylähirsiäni höylähirttäsi höylähirsiäsi höylähirttänsä / höylähirttään höylähirsiänsä / höylähirsiään
Gen -n höylähirteni höylähirtteni / höylähirsieni höylähirtesi höylähirttesi / höylähirsiesi höylähirtensä höylähirttensä / höylähirsiensä
Ill mihin höylähirteeni höylähirsiini höylähirteesi höylähirsiisi höylähirteensä höylähirsiinsä
Ine -ssa höylähirressäni höylähirsissäni höylähirressäsi höylähirsissäsi höylähirressänsä / höylähirressään höylähirsissänsä / höylähirsissään
Ela -sta höylähirrestäni höylähirsistäni höylähirrestäsi höylähirsistäsi höylähirrestänsä / höylähirrestään höylähirsistänsä / höylähirsistään
All -lle höylähirrelleni höylähirsilleni höylähirrellesi höylähirsillesi höylähirrelleen / höylähirrellensä höylähirsillensä / höylähirsilleän
Ade -lla höylähirrelläni höylähirsilläni höylähirrelläsi höylähirsilläsi höylähirrellänsä / höylähirrellään höylähirsillänsä / höylähirsillään
Abl -lta höylähirreltäni höylähirsiltäni höylähirreltäsi höylähirsiltäsi höylähirreltänsä / höylähirreltään höylähirsiltänsä / höylähirsiltään
Tra -ksi höylähirrekseni höylähirsikseni höylähirreksesi höylähirsiksesi höylähirrekseen / höylähirreksensä höylähirsikseen / höylähirsiksensä
Ess -na höylähirtenäni höylähirsinäni höylähirtenäsi höylähirsinäsi höylähirtenänsä / höylähirtenään höylähirsinänsä / höylähirsinään
Abe -tta höylähirrettäni höylähirsittäni höylähirrettäsi höylähirsittäsi höylähirrettänsä / höylähirrettään höylähirsittänsä / höylähirsittään
Com -ne - höylähirsineni - höylähirsinesi - höylähirsineen / höylähirsinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - höylähirtemme höylähirtemme höylähirtenne höylähirtenne höylähirtensä höylähirtensä
Par -ta höylähirttämme höylähirsiämme höylähirttänne höylähirsiänne höylähirttänsä / höylähirttään höylähirsiänsä / höylähirsiään
Gen -n höylähirtemme höylähirttemme / höylähirsiemme höylähirtenne höylähirttenne / höylähirsienne höylähirtensä höylähirttensä / höylähirsiensä
Ill mihin höylähirteemme höylähirsiimme höylähirteenne höylähirsiinne höylähirteensä höylähirsiinsä
Ine -ssa höylähirressämme höylähirsissämme höylähirressänne höylähirsissänne höylähirressänsä / höylähirressään höylähirsissänsä / höylähirsissään
Ela -sta höylähirrestämme höylähirsistämme höylähirrestänne höylähirsistänne höylähirrestänsä / höylähirrestään höylähirsistänsä / höylähirsistään
All -lle höylähirrellemme höylähirsillemme höylähirrellenne höylähirsillenne höylähirrelleen / höylähirrellensä höylähirsillensä / höylähirsilleän
Ade -lla höylähirrellämme höylähirsillämme höylähirrellänne höylähirsillänne höylähirrellänsä / höylähirrellään höylähirsillänsä / höylähirsillään
Abl -lta höylähirreltämme höylähirsiltämme höylähirreltänne höylähirsiltänne höylähirreltänsä / höylähirreltään höylähirsiltänsä / höylähirsiltään
Tra -ksi höylähirreksemme höylähirsiksemme höylähirreksenne höylähirsiksenne höylähirrekseen / höylähirreksensä höylähirsikseen / höylähirsiksensä
Ess -na höylähirtenämme höylähirsinämme höylähirtenänne höylähirsinänne höylähirtenänsä / höylähirtenään höylähirsinänsä / höylähirsinään
Abe -tta höylähirrettämme höylähirsittämme höylähirrettänne höylähirsittänne höylähirrettänsä / höylähirrettään höylähirsittänsä / höylähirsittään
Com -ne - höylähirsinemme - höylähirsinenne - höylähirsineen / höylähirsinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

höylä, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - höylä höylät
Par -ta höylää höyliä
Gen -n höylän höylien
Ill mihin höylään höyliin
Ine -ssa höylässä höylissä
Ela -sta höylästä höylistä
All -lle höylälle höylille
Ade -lla höylällä höylillä
Abl -lta höylältä höyliltä
Tra -ksi höyläksi höyliksi
Ess -na höylänä höylinä
Abe -tta höylättä höylittä
Com -ne - höyline
Ins -in - höylin

Translations & synonyms

plane kone, taso, lentokone, pinta, plataani, höylä
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N unaq cynar vf n gbby sbe funcvat jbbq hfvat zhfpyr cbjre gb sbepr gur phggvat oynqr bire gur jbbq fhesnpr. Fbzr ebgnel cbjre cynaref ner zbgbevmrq cbjre gbbyf hfrq sbe gur fnzr glcrf bs ynetre gnfxf, ohg ner hafhvgnoyr sbe svar-fpnyr cynavat, jurer n zvavngher unaq cynar vf hfrq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cynar (jbbqjbexvat gbby)

Derived terms:
uölyääzö
uölyäcraxxv
uölyägä
wbxncnvxnauölyä, wbxncnvxna uölyä
whhfgbuölyä

Etymology:
Obeebjrq sebz byqre Fjrqvfu uösiry (pbzcner Fjrqvfu uliry), sebz Ybj Trezna uöiry, sebz Zvqqyr Ybj Trezna ubiry.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - höyläni höyläni höyläsi höyläsi höylänsä höylänsä
Par -ta höylääni höyliäni höylääsi höyliäsi höyläänsä höyliänsä / höyliään
Gen -n höyläni höylieni höyläsi höyliesi höylänsä höyliensä
Ill mihin höylääni höyliini höylääsi höyliisi höyläänsä höyliinsä
Ine -ssa höylässäni höylissäni höylässäsi höylissäsi höylässänsä / höylässään höylissänsä / höylissään
Ela -sta höylästäni höylistäni höylästäsi höylistäsi höylästänsä / höylästään höylistänsä / höylistään
All -lle höylälleni höylilleni höylällesi höylillesi höylälleen / höylällensä höylillensä / höylilleän
Ade -lla höylälläni höylilläni höylälläsi höylilläsi höylällänsä / höylällään höylillänsä / höylillään
Abl -lta höylältäni höyliltäni höylältäsi höyliltäsi höylältänsä / höylältään höyliltänsä / höyliltään
Tra -ksi höyläkseni höylikseni höyläksesi höyliksesi höyläkseen / höyläksensä höylikseen / höyliksensä
Ess -na höylänäni höylinäni höylänäsi höylinäsi höylänänsä / höylänään höylinänsä / höylinään
Abe -tta höylättäni höylittäni höylättäsi höylittäsi höylättänsä / höylättään höylittänsä / höylittään
Com -ne - höylineni - höylinesi - höylineen / höylinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - höylämme höylämme höylänne höylänne höylänsä höylänsä
Par -ta höyläämme höyliämme höyläänne höyliänne höyläänsä höyliänsä / höyliään
Gen -n höylämme höyliemme höylänne höylienne höylänsä höyliensä
Ill mihin höyläämme höyliimme höyläänne höyliinne höyläänsä höyliinsä
Ine -ssa höylässämme höylissämme höylässänne höylissänne höylässänsä / höylässään höylissänsä / höylissään
Ela -sta höylästämme höylistämme höylästänne höylistänne höylästänsä / höylästään höylistänsä / höylistään
All -lle höylällemme höylillemme höylällenne höylillenne höylälleen / höylällensä höylillensä / höylilleän
Ade -lla höylällämme höylillämme höylällänne höylillänne höylällänsä / höylällään höylillänsä / höylillään
Abl -lta höylältämme höyliltämme höylältänne höyliltänne höylältänsä / höylältään höyliltänsä / höyliltään
Tra -ksi höyläksemme höyliksemme höyläksenne höyliksenne höyläkseen / höyläksensä höylikseen / höyliksensä
Ess -na höylänämme höylinämme höylänänne höylinänne höylänänsä / höylänään höylinänsä / höylinään
Abe -tta höylättämme höylittämme höylättänne höylittänne höylättänsä / höylättään höylittänsä / höylittään
Com -ne - höylinemme - höylinenne - höylineen / höylinensä

hirsi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - hirsi hirret
Par -ta hirttä hirsiä
Gen -n hirren hirtten / hirsien
Ill mihin hirteen hirsiin
Ine -ssa hirressä hirsissä
Ela -sta hirrestä hirsistä
All -lle hirrelle hirsille
Ade -lla hirrellä hirsillä
Abl -lta hirreltä hirsiltä
Tra -ksi hirreksi hirsiksi
Ess -na hirtenä hirsinä
Abe -tta hirrettä hirsittä
Com -ne - hirsine
Ins -in - hirsin

Translations & synonyms

timber puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto
log
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ybt, gvzore (urnil jbbqra ornz hfrq be pneirq ernql sbe hfr va pbafgehpgvba bs n ybt ubhfr be fvzvyne)

(urenyqel) srff

Derived terms:
nqwrpgvirf
uvefvggävara
nqireof
uvefvggäva
ireof
uveggää
zraaä uvegrra = gb unat barfrys, pbzzvg fhvpvqr ol unatvat barfrys
irqryyä uvefvä, irgää uvefvä = gb pngpu M'f, fnj ybtf, fnj jbbq = gb fyrrc fbhaqyl, gb faber

Compounds:
uvefvchh
uvefvgnyb
xhexvuvefv
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp uvepv, sebz rneyvre švegv, obeebjrq sebz Fynivp; pbzcner Cebgb-Fynivp žьeqь (jurapr Ehffvna жердь (žreqʹ)). Pbtangr jvgu Vatevna urem, Xneryvna uvefv, Rfgbavna uvef, Ibgvp vefv.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hirteni hirteni hirtesi hirtesi hirtensä hirtensä
Par -ta hirttäni hirsiäni hirttäsi hirsiäsi hirttänsä / hirttään hirsiänsä / hirsiään
Gen -n hirteni hirtteni / hirsieni hirtesi hirttesi / hirsiesi hirtensä hirttensä / hirsiensä
Ill mihin hirteeni hirsiini hirteesi hirsiisi hirteensä hirsiinsä
Ine -ssa hirressäni hirsissäni hirressäsi hirsissäsi hirressänsä / hirressään hirsissänsä / hirsissään
Ela -sta hirrestäni hirsistäni hirrestäsi hirsistäsi hirrestänsä / hirrestään hirsistänsä / hirsistään
All -lle hirrelleni hirsilleni hirrellesi hirsillesi hirrelleen / hirrellensä hirsillensä / hirsilleän
Ade -lla hirrelläni hirsilläni hirrelläsi hirsilläsi hirrellänsä / hirrellään hirsillänsä / hirsillään
Abl -lta hirreltäni hirsiltäni hirreltäsi hirsiltäsi hirreltänsä / hirreltään hirsiltänsä / hirsiltään
Tra -ksi hirrekseni hirsikseni hirreksesi hirsiksesi hirrekseen / hirreksensä hirsikseen / hirsiksensä
Ess -na hirtenäni hirsinäni hirtenäsi hirsinäsi hirtenänsä / hirtenään hirsinänsä / hirsinään
Abe -tta hirrettäni hirsittäni hirrettäsi hirsittäsi hirrettänsä / hirrettään hirsittänsä / hirsittään
Com -ne - hirsineni - hirsinesi - hirsineen / hirsinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hirtemme hirtemme hirtenne hirtenne hirtensä hirtensä
Par -ta hirttämme hirsiämme hirttänne hirsiänne hirttänsä / hirttään hirsiänsä / hirsiään
Gen -n hirtemme hirttemme / hirsiemme hirtenne hirttenne / hirsienne hirtensä hirttensä / hirsiensä
Ill mihin hirteemme hirsiimme hirteenne hirsiinne hirteensä hirsiinsä
Ine -ssa hirressämme hirsissämme hirressänne hirsissänne hirressänsä / hirressään hirsissänsä / hirsissään
Ela -sta hirrestämme hirsistämme hirrestänne hirsistänne hirrestänsä / hirrestään hirsistänsä / hirsistään
All -lle hirrellemme hirsillemme hirrellenne hirsillenne hirrelleen / hirrellensä hirsillensä / hirsilleän
Ade -lla hirrellämme hirsillämme hirrellänne hirsillänne hirrellänsä / hirrellään hirsillänsä / hirsillään
Abl -lta hirreltämme hirsiltämme hirreltänne hirsiltänne hirreltänsä / hirreltään hirsiltänsä / hirsiltään
Tra -ksi hirreksemme hirsiksemme hirreksenne hirsiksenne hirrekseen / hirreksensä hirsikseen / hirsiksensä
Ess -na hirtenämme hirsinämme hirtenänne hirsinänne hirtenänsä / hirtenään hirsinänsä / hirsinään
Abe -tta hirrettämme hirsittämme hirrettänne hirsittänne hirrettänsä / hirrettään hirsittänsä / hirsittään
Com -ne - hirsinemme - hirsinenne - hirsineen / hirsinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept