Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

hääyö hääyö   N Sg Nom
häät   N Sg Nom +    N Sg Nom
hää   N Sg Nom +    N Sg Nom

hääyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

wedding night
wedding night in
wedding night at
wedding night in a
Wiktionary
wedding night

Etymology:
hää +‎
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hääyöni hääyöni hääyösi hääyösi hääyönsä hääyönsä
Par -ta hääyötäni hääöitäni hääyötäsi hääöitäsi hääyötänsä / hääyötään hääöitänsä / hääöitään
Gen -n hääyöni hääöitteni / hääöideni hääyösi hääöittesi / hääöidesi hääyönsä hääöittensä / hääöidensä
Ill mihin hääyöhöni hääöihini hääyöhösi hääöihisi hääyöhönsä hääöihinsä
Ine -ssa hääyössäni hääöissäni hääyössäsi hääöissäsi hääyössänsä / hääyössään hääöissänsä / hääöissään
Ela -sta hääyöstäni hääöistäni hääyöstäsi hääöistäsi hääyöstänsä / hääyöstään hääöistänsä / hääöistään
All -lle hääyölleni hääöilleni hääyöllesi hääöillesi hääyölleen / hääyöllensä hääöillensä / hääöilleän
Ade -lla hääyölläni hääöilläni hääyölläsi hääöilläsi hääyöllänsä / hääyöllään hääöillänsä / hääöillään
Abl -lta hääyöltäni hääöiltäni hääyöltäsi hääöiltäsi hääyöltänsä / hääyöltään hääöiltänsä / hääöiltään
Tra -ksi hääyökseni hääöikseni hääyöksesi hääöiksesi hääyökseen / hääyöksensä hääöikseen / hääöiksensä
Ess -na hääyönäni hääöinäni hääyönäsi hääöinäsi hääyönänsä / hääyönään hääöinänsä / hääöinään
Abe -tta hääyöttäni hääöittäni hääyöttäsi hääöittäsi hääyöttänsä / hääyöttään hääöittänsä / hääöittään
Com -ne - hääöineni - hääöinesi - hääöineen / hääöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hääyömme hääyömme hääyönne hääyönne hääyönsä hääyönsä
Par -ta hääyötämme hääöitämme hääyötänne hääöitänne hääyötänsä / hääyötään hääöitänsä / hääöitään
Gen -n hääyömme hääöittemme / hääöidemme hääyönne hääöittenne / hääöidenne hääyönsä hääöittensä / hääöidensä
Ill mihin hääyöhömme hääöihimme hääyöhönne hääöihinne hääyöhönsä hääöihinsä
Ine -ssa hääyössämme hääöissämme hääyössänne hääöissänne hääyössänsä / hääyössään hääöissänsä / hääöissään
Ela -sta hääyöstämme hääöistämme hääyöstänne hääöistänne hääyöstänsä / hääyöstään hääöistänsä / hääöistään
All -lle hääyöllemme hääöillemme hääyöllenne hääöillenne hääyölleen / hääyöllensä hääöillensä / hääöilleän
Ade -lla hääyöllämme hääöillämme hääyöllänne hääöillänne hääyöllänsä / hääyöllään hääöillänsä / hääöillään
Abl -lta hääyöltämme hääöiltämme hääyöltänne hääöiltänne hääyöltänsä / hääyöltään hääöiltänsä / hääöiltään
Tra -ksi hääyöksemme hääöiksemme hääyöksenne hääöiksenne hääyökseen / hääyöksensä hääöikseen / hääöiksensä
Ess -na hääyönämme hääöinämme hääyönänne hääöinänne hääyönänsä / hääyönään hääöinänsä / hääöinään
Abe -tta hääyöttämme hääöittämme hääyöttänne hääöittänne hääyöttänsä / hääyöttään hääöittänsä / hääöittään
Com -ne - hääöinemme - hääöinenne - hääöineen / hääöinensä

häät, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - - häät
Par -ta - häitä
Gen -n - häitten / häiden
Ill mihin - häihin
Ine -ssa - häissä
Ela -sta - häistä
All -lle - häille
Ade -lla - häillä
Abl -lta - häiltä
Tra -ksi - häiksi
Ess -na - häinä
Abe -tta - häittä
Com -ne - häine
Ins -in - häin

Translations & synonyms

wedding häät, hää
marriage avioliitto, häät, liitto, läheinen yhteys
nuptials häät
Wikipedia

A wedding is a ceremony where two people are united in marriage. Wedding traditions and customs vary greatly between cultures, ethnic groups, religions, countries, and social classes. Most wedding ceremonies involve an exchange of marriage vows by a couple, presentation of a gift (offering, rings, symbolic item, flowers, money, dress), and a public proclamation of marriage by an authority figure or celebrant.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Wedding.

As a former part of compound (in the singular form hää-) signifies wedding.

Usage:
The internal locative cases are used with this word:Olin häissä.I was at a wedding.Tulin häistä.I came from a wedding.Menin häihin.I went to a wedding.
Compounds:
hopeahäät
hääateria
hääitku
hääjuhla
hääkakku
hääkansa
hääkellot
hääkimppu
hääkutsu
hääkuva
häälahja
häälaulu
häälento
häämarssi
häämatka
häämenot
hääpari
hääpuhe
hääpuku
hääpäivä
hääruno
häätalo
häätapa
häävalmistelut
häävieras
häävirsi
häävuode
hääväki
hääyö
kaksoishäät
kirkkohäät
kultahäät
tanssihäät
timanttihäät

Nominative plural form of häkä.

Etymology:
Possibly from Middle Low German hæge (“feast, banquet”). Cognate with Karelian heät and possibly Võro hähk.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - häitäni - häitäsi - häitänsä / häitään
Gen -n - häitteni / häideni - häittesi / häidesi - häittensä / häidensä
Ill mihin - häihini - häihisi - häihinsä
Ine -ssa - häissäni - häissäsi - häissänsä / häissään
Ela -sta - häistäni - häistäsi - häistänsä / häistään
All -lle - häilleni - häillesi - häillensä / häilleän
Ade -lla - häilläni - häilläsi - häillänsä / häillään
Abl -lta - häiltäni - häiltäsi - häiltänsä / häiltään
Tra -ksi - häikseni - häiksesi - häikseen / häiksensä
Ess -na - häinäni - häinäsi - häinänsä / häinään
Abe -tta - häittäni - häittäsi - häittänsä / häittään
Com -ne - häineni - häinesi - häineen / häinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - häitämme - häitänne - häitänsä / häitään
Gen -n - häittemme / häidemme - häittenne / häidenne - häittensä / häidensä
Ill mihin - häihimme - häihinne - häihinsä
Ine -ssa - häissämme - häissänne - häissänsä / häissään
Ela -sta - häistämme - häistänne - häistänsä / häistään
All -lle - häillemme - häillenne - häillensä / häilleän
Ade -lla - häillämme - häillänne - häillänsä / häillään
Abl -lta - häiltämme - häiltänne - häiltänsä / häiltään
Tra -ksi - häiksemme - häiksenne - häikseen / häiksensä
Ess -na - häinämme - häinänne - häinänsä / häinään
Abe -tta - häittämme - häittänne - häittänsä / häittään
Com -ne - häinemme - häinenne - häineen / häinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Wikipedia

Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am.

Source: Wikipedia
Wiktionary
night

     Fin: Yöllä on pimeää.
     Eng: ― It is dark at night.
(modifier) night, nocturnal

Usage:
The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period).
Derived terms:
yöllinen
yöpyä
yötön yö
öinen
öisin

Compounds:
aamuyö
alkuyö
hallayö
hääyö
iltayö
jouluyö
juhannusyö
keskiyö
kesäyö
lemmenyö
loppuyö
myrsky-
pakkasyö
puoliyö
pääsiäisyö
suviyö
sydänyö
talviyö
uudenvuodenyö
vappuyö
yöaika
yöastia
yöasu
yöbaari
yöeläin
yöelämä
yöilma
yöjuna
yöjuoksu
yökahvila
yökaste
yökastelu
yökausi
yökerho
yökortteeri
yökylmä
yökyöpeli
yölamppu
yölento
yölepo
yöliikenne
yölintu
yölämmitys
yölämpötila
yömaja
yömyssy
yömyöhä
yönkuningatar
yönmusta
yönseutu
yönäkö
yönäytäntö
yöpaikka
yöpaita
yöpakkanen
yöpala
yöpelko
yöperhonen
yöpilvi
yöpimeä
yöpuku
yöpuoli
yöpuu
yöpäivystys
yöpöytä
yöradio
yöraha
yörauha
yöravintola
yösija
yösilmä
yösokeus
yösuunnistus
yösydän
yösyöttö
yösähkö
yösäilö
yötaivas
yötaksa
yötuuli
yötyö
yötyöläinen
yötähtäin
yöuni
yövaate
yövahti
yövaippa
yövalaistus
yövalvonta
yövieras
yövilkka
yövoide
yövuoro

Etymology:
From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

hää, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - hää häät
Par -ta häätä häitä
Gen -n hään häitten / häiden
Ill mihin häähän häihin
Ine -ssa häässä häissä
Ela -sta häästä häistä
All -lle häälle häille
Ade -lla häällä häillä
Abl -lta häältä häiltä
Tra -ksi hääksi häiksi
Ess -na häänä häinä
Abe -tta häättä häittä
Com -ne - häine
Ins -in - häin

Translations & synonyms

wedding häät, hää
nuptial
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hääni hääni hääsi hääsi häänsä häänsä
Par -ta häätäni häitäni häätäsi häitäsi häätänsä / häätään häitänsä / häitään
Gen -n hääni häitteni / häideni hääsi häittesi / häidesi häänsä häittensä / häidensä
Ill mihin häähäni häihini häähäsi häihisi häähänsä häihinsä
Ine -ssa häässäni häissäni häässäsi häissäsi häässänsä / häässään häissänsä / häissään
Ela -sta häästäni häistäni häästäsi häistäsi häästänsä / häästään häistänsä / häistään
All -lle häälleni häilleni häällesi häillesi häälleen / häällensä häillensä / häilleän
Ade -lla häälläni häilläni häälläsi häilläsi häällänsä / häällään häillänsä / häillään
Abl -lta häältäni häiltäni häältäsi häiltäsi häältänsä / häältään häiltänsä / häiltään
Tra -ksi hääkseni häikseni hääksesi häiksesi hääkseen / hääksensä häikseen / häiksensä
Ess -na häänäni häinäni häänäsi häinäsi häänänsä / häänään häinänsä / häinään
Abe -tta häättäni häittäni häättäsi häittäsi häättänsä / häättään häittänsä / häittään
Com -ne - häineni - häinesi - häineen / häinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - häämme häämme häänne häänne häänsä häänsä
Par -ta häätämme häitämme häätänne häitänne häätänsä / häätään häitänsä / häitään
Gen -n häämme häittemme / häidemme häänne häittenne / häidenne häänsä häittensä / häidensä
Ill mihin häähämme häihimme häähänne häihinne häähänsä häihinsä
Ine -ssa häässämme häissämme häässänne häissänne häässänsä / häässään häissänsä / häissään
Ela -sta häästämme häistämme häästänne häistänne häästänsä / häästään häistänsä / häistään
All -lle häällemme häillemme häällenne häillenne häälleen / häällensä häillensä / häilleän
Ade -lla häällämme häillämme häällänne häillänne häällänsä / häällään häillänsä / häillään
Abl -lta häältämme häiltämme häältänne häiltänne häältänsä / häältään häiltänsä / häiltään
Tra -ksi hääksemme häiksemme hääksenne häiksenne hääkseen / hääksensä häikseen / häiksensä
Ess -na häänämme häinämme häänänne häinänne häänänsä / häänään häinänsä / häinään
Abe -tta häättämme häittämme häättänne häittänne häättänsä / häättään häittänsä / häittään
Com -ne - häinemme - häinenne - häineen / häinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept