Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

hääyö hääyö   N Sg Nom
häät   N Sg Nom +    N Sg Nom
hää   N Sg Nom +    N Sg Nom

hääyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

wedding night
wedding night in
wedding night at
wedding night in a
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
jrqqvat avtug

Etymology:
uää +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hääyöni hääyöni hääyösi hääyösi hääyönsä hääyönsä
Par -ta hääyötäni hääöitäni hääyötäsi hääöitäsi hääyötänsä / hääyötään hääöitänsä / hääöitään
Gen -n hääyöni hääöitteni / hääöideni hääyösi hääöittesi / hääöidesi hääyönsä hääöittensä / hääöidensä
Ill mihin hääyöhöni hääöihini hääyöhösi hääöihisi hääyöhönsä hääöihinsä
Ine -ssa hääyössäni hääöissäni hääyössäsi hääöissäsi hääyössänsä / hääyössään hääöissänsä / hääöissään
Ela -sta hääyöstäni hääöistäni hääyöstäsi hääöistäsi hääyöstänsä / hääyöstään hääöistänsä / hääöistään
All -lle hääyölleni hääöilleni hääyöllesi hääöillesi hääyölleen / hääyöllensä hääöillensä / hääöilleän
Ade -lla hääyölläni hääöilläni hääyölläsi hääöilläsi hääyöllänsä / hääyöllään hääöillänsä / hääöillään
Abl -lta hääyöltäni hääöiltäni hääyöltäsi hääöiltäsi hääyöltänsä / hääyöltään hääöiltänsä / hääöiltään
Tra -ksi hääyökseni hääöikseni hääyöksesi hääöiksesi hääyökseen / hääyöksensä hääöikseen / hääöiksensä
Ess -na hääyönäni hääöinäni hääyönäsi hääöinäsi hääyönänsä / hääyönään hääöinänsä / hääöinään
Abe -tta hääyöttäni hääöittäni hääyöttäsi hääöittäsi hääyöttänsä / hääyöttään hääöittänsä / hääöittään
Com -ne - hääöineni - hääöinesi - hääöineen / hääöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hääyömme hääyömme hääyönne hääyönne hääyönsä hääyönsä
Par -ta hääyötämme hääöitämme hääyötänne hääöitänne hääyötänsä / hääyötään hääöitänsä / hääöitään
Gen -n hääyömme hääöittemme / hääöidemme hääyönne hääöittenne / hääöidenne hääyönsä hääöittensä / hääöidensä
Ill mihin hääyöhömme hääöihimme hääyöhönne hääöihinne hääyöhönsä hääöihinsä
Ine -ssa hääyössämme hääöissämme hääyössänne hääöissänne hääyössänsä / hääyössään hääöissänsä / hääöissään
Ela -sta hääyöstämme hääöistämme hääyöstänne hääöistänne hääyöstänsä / hääyöstään hääöistänsä / hääöistään
All -lle hääyöllemme hääöillemme hääyöllenne hääöillenne hääyölleen / hääyöllensä hääöillensä / hääöilleän
Ade -lla hääyöllämme hääöillämme hääyöllänne hääöillänne hääyöllänsä / hääyöllään hääöillänsä / hääöillään
Abl -lta hääyöltämme hääöiltämme hääyöltänne hääöiltänne hääyöltänsä / hääyöltään hääöiltänsä / hääöiltään
Tra -ksi hääyöksemme hääöiksemme hääyöksenne hääöiksenne hääyökseen / hääyöksensä hääöikseen / hääöiksensä
Ess -na hääyönämme hääöinämme hääyönänne hääöinänne hääyönänsä / hääyönään hääöinänsä / hääöinään
Abe -tta hääyöttämme hääöittämme hääyöttänne hääöittänne hääyöttänsä / hääyöttään hääöittänsä / hääöittään
Com -ne - hääöinemme - hääöinenne - hääöineen / hääöinensä

häät, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - - häät
Par -ta - häitä
Gen -n - häitten / häiden
Ill mihin - häihin
Ine -ssa - häissä
Ela -sta - häistä
All -lle - häille
Ade -lla - häillä
Abl -lta - häiltä
Tra -ksi - häiksi
Ess -na - häinä
Abe -tta - häittä
Com -ne - häine
Ins -in - häin

Translations & synonyms

wedding häät, hää
marriage avioliitto, häät, liitto, läheinen yhteys
nuptials häät
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N jrqqvat vf n prerzbal jurer gjb crbcyr ner havgrq va zneevntr. Jrqqvat genqvgvbaf naq phfgbzf inel terngyl orgjrra phygherf, rguavp tebhcf, eryvtvbaf, pbhagevrf, naq fbpvny pynffrf. Zbfg jrqqvat prerzbavrf vaibyir na rkpunatr bs zneevntr ibjf ol n pbhcyr, cerfragngvba bs n tvsg (bssrevat, evatf, flzobyvp vgrz, sybjref, zbarl, qerff), naq n choyvp cebpynzngvba bs zneevntr ol na nhgubevgl svther be pryroenag.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Jrqqvat.

Nf n sbezre cneg bs pbzcbhaq (va gur fvathyne sbez uää-) fvtavsvrf jrqqvat.

Usage:
Gur vagreany ybpngvir pnfrf ner hfrq jvgu guvf jbeq:Byva uävffä.V jnf ng n jrqqvat.Ghyva uävfgä.V pnzr sebz n jrqqvat.Zrava uävuva.V jrag gb n jrqqvat.
Compounds:
ubcrnuääg
uäängrevn
uäävgxh
uääwhuyn
uääxnxxh
uääxnafn
uääxryybg
uääxvzcch
uääxhgfh
uääxhin
uääynuwn
uääynhyh
uääyragb
uääzneffv
uääzngxn
uääzrabg
uääcnev
uäächur
uäächxh
uääcäviä
uääehab
uäägnyb
uäägncn
uääinyzvfgryhg
uääivrenf
uääivefv
uääihbqr
uääiäxv
uäälö
xnxfbvfuääg
xvexxbuääg
xhygnuääg
gnaffvuääg
gvznaggvuääg

Abzvangvir cyheny sbez bs uäxä.

Etymology:
Cbffvoyl sebz Zvqqyr Ybj Trezna uætr (“srnfg, onadhrg”). Pbtangr jvgu Xneryvna uräg naq cbffvoyl Iõeb uäux.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - häitäni - häitäsi - häitänsä / häitään
Gen -n - häitteni / häideni - häittesi / häidesi - häittensä / häidensä
Ill mihin - häihini - häihisi - häihinsä
Ine -ssa - häissäni - häissäsi - häissänsä / häissään
Ela -sta - häistäni - häistäsi - häistänsä / häistään
All -lle - häilleni - häillesi - häillensä / häilleän
Ade -lla - häilläni - häilläsi - häillänsä / häillään
Abl -lta - häiltäni - häiltäsi - häiltänsä / häiltään
Tra -ksi - häikseni - häiksesi - häikseen / häiksensä
Ess -na - häinäni - häinäsi - häinänsä / häinään
Abe -tta - häittäni - häittäsi - häittänsä / häittään
Com -ne - häineni - häinesi - häineen / häinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - häitämme - häitänne - häitänsä / häitään
Gen -n - häittemme / häidemme - häittenne / häidenne - häittensä / häidensä
Ill mihin - häihimme - häihinne - häihinsä
Ine -ssa - häissämme - häissänne - häissänsä / häissään
Ela -sta - häistämme - häistänne - häistänsä / häistään
All -lle - häillemme - häillenne - häillensä / häilleän
Ade -lla - häillämme - häillänne - häillänsä / häillään
Abl -lta - häiltämme - häiltänne - häiltänsä / häiltään
Tra -ksi - häiksemme - häiksenne - häikseen / häiksensä
Ess -na - häinämme - häinänne - häinänsä / häinään
Abe -tta - häittämme - häittänne - häittänsä / häittään
Com -ne - häinemme - häinenne - häineen / häinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

hää, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - hää häät
Par -ta häätä häitä
Gen -n hään häitten / häiden
Ill mihin häähän häihin
Ine -ssa häässä häissä
Ela -sta häästä häistä
All -lle häälle häille
Ade -lla häällä häillä
Abl -lta häältä häiltä
Tra -ksi hääksi häiksi
Ess -na häänä häinä
Abe -tta häättä häittä
Com -ne - häine
Ins -in - häin

Translations & synonyms

wedding häät, hää
nuptial
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hääni hääni hääsi hääsi häänsä häänsä
Par -ta häätäni häitäni häätäsi häitäsi häätänsä / häätään häitänsä / häitään
Gen -n hääni häitteni / häideni hääsi häittesi / häidesi häänsä häittensä / häidensä
Ill mihin häähäni häihini häähäsi häihisi häähänsä häihinsä
Ine -ssa häässäni häissäni häässäsi häissäsi häässänsä / häässään häissänsä / häissään
Ela -sta häästäni häistäni häästäsi häistäsi häästänsä / häästään häistänsä / häistään
All -lle häälleni häilleni häällesi häillesi häälleen / häällensä häillensä / häilleän
Ade -lla häälläni häilläni häälläsi häilläsi häällänsä / häällään häillänsä / häillään
Abl -lta häältäni häiltäni häältäsi häiltäsi häältänsä / häältään häiltänsä / häiltään
Tra -ksi hääkseni häikseni hääksesi häiksesi hääkseen / hääksensä häikseen / häiksensä
Ess -na häänäni häinäni häänäsi häinäsi häänänsä / häänään häinänsä / häinään
Abe -tta häättäni häittäni häättäsi häittäsi häättänsä / häättään häittänsä / häittään
Com -ne - häineni - häinesi - häineen / häinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - häämme häämme häänne häänne häänsä häänsä
Par -ta häätämme häitämme häätänne häitänne häätänsä / häätään häitänsä / häitään
Gen -n häämme häittemme / häidemme häänne häittenne / häidenne häänsä häittensä / häidensä
Ill mihin häähämme häihimme häähänne häihinne häähänsä häihinsä
Ine -ssa häässämme häissämme häässänne häissänne häässänsä / häässään häissänsä / häissään
Ela -sta häästämme häistämme häästänne häistänne häästänsä / häästään häistänsä / häistään
All -lle häällemme häillemme häällenne häillenne häälleen / häällensä häillensä / häilleän
Ade -lla häällämme häillämme häällänne häillänne häällänsä / häällään häillänsä / häillään
Abl -lta häältämme häiltämme häältänne häiltänne häältänsä / häältään häiltänsä / häiltään
Tra -ksi hääksemme häiksemme hääksenne häiksenne hääkseen / hääksensä häikseen / häiksensä
Ess -na häänämme häinämme häänänne häinänne häänänsä / häänään häinänsä / häinään
Abe -tta häättämme häittämme häättänne häittänne häättänsä / häättään häittänsä / häittään
Com -ne - häinemme - häinenne - häineen / häinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept