Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

häätalo häätalo   N Sg Nom
häät   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
hää   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

häätalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

wedding house
The Wedding House
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
n onadhrg unyy sbe n jrqqvat

Etymology:
uää +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - häätaloni häätaloni häätalosi häätalosi häätalonsa häätalonsa
Par -ta häätaloani häätalojani häätaloasi häätalojasi häätaloansa / häätaloaan häätalojansa / häätalojaan
Gen -n häätaloni häätalojeni häätalosi häätalojesi häätalonsa häätalojensa
Ill mihin häätalooni häätaloihini häätaloosi häätaloihisi häätaloonsa häätaloihinsa
Ine -ssa häätalossani häätaloissani häätalossasi häätaloissasi häätalossansa / häätalossaan häätaloissansa / häätaloissaan
Ela -sta häätalostani häätaloistani häätalostasi häätaloistasi häätalostansa / häätalostaan häätaloistansa / häätaloistaan
All -lle häätalolleni häätaloilleni häätalollesi häätaloillesi häätalolleen / häätalollensa häätaloillensa / häätaloillean
Ade -lla häätalollani häätaloillani häätalollasi häätaloillasi häätalollansa / häätalollaan häätaloillansa / häätaloillaan
Abl -lta häätaloltani häätaloiltani häätaloltasi häätaloiltasi häätaloltansa / häätaloltaan häätaloiltansa / häätaloiltaan
Tra -ksi häätalokseni häätaloikseni häätaloksesi häätaloiksesi häätalokseen / häätaloksensa häätaloikseen / häätaloiksensa
Ess -na häätalonani häätaloinani häätalonasi häätaloinasi häätalonansa / häätalonaan häätaloinansa / häätaloinaan
Abe -tta häätalottani häätaloittani häätalottasi häätaloittasi häätalottansa / häätalottaan häätaloittansa / häätaloittaan
Com -ne - häätaloineni - häätaloinesi - häätaloineen / häätaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - häätalomme häätalomme häätalonne häätalonne häätalonsa häätalonsa
Par -ta häätaloamme häätalojamme häätaloanne häätalojanne häätaloansa / häätaloaan häätalojansa / häätalojaan
Gen -n häätalomme häätalojemme häätalonne häätalojenne häätalonsa häätalojensa
Ill mihin häätaloomme häätaloihimme häätaloonne häätaloihinne häätaloonsa häätaloihinsa
Ine -ssa häätalossamme häätaloissamme häätalossanne häätaloissanne häätalossansa / häätalossaan häätaloissansa / häätaloissaan
Ela -sta häätalostamme häätaloistamme häätalostanne häätaloistanne häätalostansa / häätalostaan häätaloistansa / häätaloistaan
All -lle häätalollemme häätaloillemme häätalollenne häätaloillenne häätalolleen / häätalollensa häätaloillensa / häätaloillean
Ade -lla häätalollamme häätaloillamme häätalollanne häätaloillanne häätalollansa / häätalollaan häätaloillansa / häätaloillaan
Abl -lta häätaloltamme häätaloiltamme häätaloltanne häätaloiltanne häätaloltansa / häätaloltaan häätaloiltansa / häätaloiltaan
Tra -ksi häätaloksemme häätaloiksemme häätaloksenne häätaloiksenne häätalokseen / häätaloksensa häätaloikseen / häätaloiksensa
Ess -na häätalonamme häätaloinamme häätalonanne häätaloinanne häätalonansa / häätalonaan häätaloinansa / häätaloinaan
Abe -tta häätalottamme häätaloittamme häätalottanne häätaloittanne häätalottansa / häätalottaan häätaloittansa / häätaloittaan
Com -ne - häätaloinemme - häätaloinenne - häätaloineen / häätaloinensa

häät, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - - häät
Par -ta - häitä
Gen -n - häitten / häiden
Ill mihin - häihin
Ine -ssa - häissä
Ela -sta - häistä
All -lle - häille
Ade -lla - häillä
Abl -lta - häiltä
Tra -ksi - häiksi
Ess -na - häinä
Abe -tta - häittä
Com -ne - häine
Ins -in - häin

Translations & synonyms

wedding häät, hää
marriage avioliitto, häät, liitto, läheinen yhteys
nuptials häät
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N jrqqvat vf n prerzbal jurer gjb crbcyr ner havgrq va zneevntr. Jrqqvat genqvgvbaf naq phfgbzf inel terngyl orgjrra phygherf, rguavp tebhcf, eryvtvbaf, pbhagevrf, naq fbpvny pynffrf. Zbfg jrqqvat prerzbavrf vaibyir na rkpunatr bs zneevntr ibjf ol n pbhcyr, cerfragngvba bs n tvsg (bssrevat, evatf, flzobyvp vgrz, sybjref, zbarl, qerff), naq n choyvp cebpynzngvba bs zneevntr ol na nhgubevgl svther be pryroenag.

Source: Wikipedia
Wiktionary
Jrqqvat.

Nf n sbezre cneg bs pbzcbhaq (va gur fvathyne sbez uää-) fvtavsvrf jrqqvat.

Usage:
Gur vagreany ybpngvir pnfrf ner hfrq jvgu guvf jbeq:Byva uävffä.V jnf ng n jrqqvat.Ghyva uävfgä.V pnzr sebz n jrqqvat.Zrava uävuva.V jrag gb n jrqqvat.
Compounds:
ubcrnuääg
uäängrevn
uäävgxh
uääwhuyn
uääxnxxh
uääxnafn
uääxryybg
uääxvzcch
uääxhgfh
uääxhin
uääynuwn
uääynhyh
uääyragb
uääzneffv
uääzngxn
uääzrabg
uääcnev
uäächur
uäächxh
uääcäviä
uääehab
uäägnyb
uäägncn
uääinyzvfgryhg
uääivrenf
uääivefv
uääihbqr
uääiäxv
uäälö
xnxfbvfuääg
xvexxbuääg
xhygnuääg
gnaffvuääg
gvznaggvuääg

Abzvangvir cyheny sbez bs uäxä.

Etymology:
Cbffvoyl sebz Zvqqyr Ybj Trezna uætr (“srnfg, onadhrg”). Pbtangr jvgu Xneryvna uräg naq cbffvoyl Iõeb uäux.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - häitäni - häitäsi - häitänsä / häitään
Gen -n - häitteni / häideni - häittesi / häidesi - häittensä / häidensä
Ill mihin - häihini - häihisi - häihinsä
Ine -ssa - häissäni - häissäsi - häissänsä / häissään
Ela -sta - häistäni - häistäsi - häistänsä / häistään
All -lle - häilleni - häillesi - häillensä / häilleän
Ade -lla - häilläni - häilläsi - häillänsä / häillään
Abl -lta - häiltäni - häiltäsi - häiltänsä / häiltään
Tra -ksi - häikseni - häiksesi - häikseen / häiksensä
Ess -na - häinäni - häinäsi - häinänsä / häinään
Abe -tta - häittäni - häittäsi - häittänsä / häittään
Com -ne - häineni - häinesi - häineen / häinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - - - - - -
Par -ta - häitämme - häitänne - häitänsä / häitään
Gen -n - häittemme / häidemme - häittenne / häidenne - häittensä / häidensä
Ill mihin - häihimme - häihinne - häihinsä
Ine -ssa - häissämme - häissänne - häissänsä / häissään
Ela -sta - häistämme - häistänne - häistänsä / häistään
All -lle - häillemme - häillenne - häillensä / häilleän
Ade -lla - häillämme - häillänne - häillänsä / häillään
Abl -lta - häiltämme - häiltänne - häiltänsä / häiltään
Tra -ksi - häiksemme - häiksenne - häikseen / häiksensä
Ess -na - häinämme - häinänne - häinänsä / häinään
Abe -tta - häittämme - häittänne - häittänsä / häittään
Com -ne - häinemme - häinenne - häineen / häinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

hää, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - hää häät
Par -ta häätä häitä
Gen -n hään häitten / häiden
Ill mihin häähän häihin
Ine -ssa häässä häissä
Ela -sta häästä häistä
All -lle häälle häille
Ade -lla häällä häillä
Abl -lta häältä häiltä
Tra -ksi hääksi häiksi
Ess -na häänä häinä
Abe -tta häättä häittä
Com -ne - häine
Ins -in - häin

Translations & synonyms

wedding häät, hää
nuptial
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hääni hääni hääsi hääsi häänsä häänsä
Par -ta häätäni häitäni häätäsi häitäsi häätänsä / häätään häitänsä / häitään
Gen -n hääni häitteni / häideni hääsi häittesi / häidesi häänsä häittensä / häidensä
Ill mihin häähäni häihini häähäsi häihisi häähänsä häihinsä
Ine -ssa häässäni häissäni häässäsi häissäsi häässänsä / häässään häissänsä / häissään
Ela -sta häästäni häistäni häästäsi häistäsi häästänsä / häästään häistänsä / häistään
All -lle häälleni häilleni häällesi häillesi häälleen / häällensä häillensä / häilleän
Ade -lla häälläni häilläni häälläsi häilläsi häällänsä / häällään häillänsä / häillään
Abl -lta häältäni häiltäni häältäsi häiltäsi häältänsä / häältään häiltänsä / häiltään
Tra -ksi hääkseni häikseni hääksesi häiksesi hääkseen / hääksensä häikseen / häiksensä
Ess -na häänäni häinäni häänäsi häinäsi häänänsä / häänään häinänsä / häinään
Abe -tta häättäni häittäni häättäsi häittäsi häättänsä / häättään häittänsä / häittään
Com -ne - häineni - häinesi - häineen / häinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - häämme häämme häänne häänne häänsä häänsä
Par -ta häätämme häitämme häätänne häitänne häätänsä / häätään häitänsä / häitään
Gen -n häämme häittemme / häidemme häänne häittenne / häidenne häänsä häittensä / häidensä
Ill mihin häähämme häihimme häähänne häihinne häähänsä häihinsä
Ine -ssa häässämme häissämme häässänne häissänne häässänsä / häässään häissänsä / häissään
Ela -sta häästämme häistämme häästänne häistänne häästänsä / häästään häistänsä / häistään
All -lle häällemme häillemme häällenne häillenne häälleen / häällensä häillensä / häilleän
Ade -lla häällämme häillämme häällänne häillänne häällänsä / häällään häillänsä / häillään
Abl -lta häältämme häiltämme häältänne häiltänne häältänsä / häältään häiltänsä / häiltään
Tra -ksi hääksemme häiksemme hääksenne häiksenne hääkseen / hääksensä häikseen / häiksensä
Ess -na häänämme häinämme häänänne häinänne häänänsä / häänään häinänsä / häinään
Abe -tta häättämme häittämme häättänne häittänne häättänsä / häättään häittänsä / häittään
Com -ne - häinemme - häinenne - häineen / häinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept