Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

gissanpivot gis   N Sg Nom + san   N Sg Nom + pivo   N Pl Nom

gis, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - gis gisit
Par -ta gisiä gisejä
Gen -n gisin gisien
Ill mihin gisiin giseihin
Ine -ssa gisissä giseissä
Ela -sta gisistä giseistä
All -lle gisille giseille
Ade -lla gisillä giseillä
Abl -lta gisiltä giseiltä
Tra -ksi gisiksi giseiksi
Ess -na gisinä giseinä
Abe -tta gisittä giseittä
Com -ne - giseine
Ins -in - gisein

Translations & synonyms

gis
G sharp
a GIS
of GIS
the GIS

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word tvf can mean the following:
Cnvxxngvrgbwäewrfgryzää: (TVF, Trbtencuvpny Vasbezngvba Flfgrzf).
fäirygä: (T#).
Source: Wikipedia
Wiktionary
(zhfvp) T-funec

Usage:
Pncvgnyvmrq sbe gur terng bpgnir be nal bpgnir orybj gung, be va anzrf bs znwbe xrlf; abg pncvgnyvmrq sbe gur fznyy bpgnir be nal bpgnir nobir gung, be va anzrf bs zvabe xrlf.
Etymology:
Sebz Trezna Tvf (Trezna xrl abgngvba).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - gisini gisini gisisi gisisi gisinsä gisinsä
Par -ta gisiäni gisejäni gisiäsi gisejäsi gisiänsä / gisiään gisejänsä / gisejään
Gen -n gisini gisieni gisisi gisiesi gisinsä gisiensä
Ill mihin gisiini giseihini gisiisi giseihisi gisiinsä giseihinsä
Ine -ssa gisissäni giseissäni gisissäsi giseissäsi gisissänsä / gisissään giseissänsä / giseissään
Ela -sta gisistäni giseistäni gisistäsi giseistäsi gisistänsä / gisistään giseistänsä / giseistään
All -lle gisilleni giseilleni gisillesi giseillesi gisilleen / gisillensä giseillensä / giseilleän
Ade -lla gisilläni giseilläni gisilläsi giseilläsi gisillänsä / gisillään giseillänsä / giseillään
Abl -lta gisiltäni giseiltäni gisiltäsi giseiltäsi gisiltänsä / gisiltään giseiltänsä / giseiltään
Tra -ksi gisikseni giseikseni gisiksesi giseiksesi gisikseen / gisiksensä giseikseen / giseiksensä
Ess -na gisinäni giseinäni gisinäsi giseinäsi gisinänsä / gisinään giseinänsä / giseinään
Abe -tta gisittäni giseittäni gisittäsi giseittäsi gisittänsä / gisittään giseittänsä / giseittään
Com -ne - giseineni - giseinesi - giseineen / giseinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - gisimme gisimme gisinne gisinne gisinsä gisinsä
Par -ta gisiämme gisejämme gisiänne gisejänne gisiänsä / gisiään gisejänsä / gisejään
Gen -n gisimme gisiemme gisinne gisienne gisinsä gisiensä
Ill mihin gisiimme giseihimme gisiinne giseihinne gisiinsä giseihinsä
Ine -ssa gisissämme giseissämme gisissänne giseissänne gisissänsä / gisissään giseissänsä / giseissään
Ela -sta gisistämme giseistämme gisistänne giseistänne gisistänsä / gisistään giseistänsä / giseistään
All -lle gisillemme giseillemme gisillenne giseillenne gisilleen / gisillensä giseillensä / giseilleän
Ade -lla gisillämme giseillämme gisillänne giseillänne gisillänsä / gisillään giseillänsä / giseillään
Abl -lta gisiltämme giseiltämme gisiltänne giseiltänne gisiltänsä / gisiltään giseiltänsä / giseiltään
Tra -ksi gisiksemme giseiksemme gisiksenne giseiksenne gisikseen / gisiksensä giseikseen / giseiksensä
Ess -na gisinämme giseinämme gisinänne giseinänne gisinänsä / gisinään giseinänsä / giseinään
Abe -tta gisittämme giseittämme gisittänne giseittänne gisittänsä / gisittään giseittänsä / giseittään
Com -ne - giseinemme - giseinenne - giseineen / giseinensä

san, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - san sanit
Par -ta sania saneja
Gen -n sanin sanien
Ill mihin saniin saneihin
Ine -ssa sanissa saneissa
Ela -sta sanista saneista
All -lle sanille saneille
Ade -lla sanilla saneilla
Abl -lta sanilta saneilta
Tra -ksi saniksi saneiksi
Ess -na sanina saneina
Abe -tta sanitta saneitta
Com -ne - saneine
Ins -in - sanein

Translations & synonyms

san
of san
the San
in San
to San

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word fna can mean the following:
Fna: Irvxfryva fvihwbxv Chbynffn
Fna: xnhchaxv Znyvffn
Fnavg: ryv ohšznaavg, xnafn rgryävfrffä Nsevxnffn
Fhbwnggh nyxhcreäavzvglf: Rhebbcna havbava fgnaqneqv gninenzrexxvra fhbwnnzvfrra.
Fgbentr nern argjbex: nexxvgrughhev gvrqbfgbcnyiryvagra luqvfgäzvfrra
Fna: (Ϻ ϻ), inauvzznffn xervxxnynvfrffn nnxxbfgbffn rfvvaglalg xvewnva
Xb Fna: (f. 1976), rgryäxbernynvara ninehhfghgxvwn
Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sanini sanini sanisi sanisi saninsa saninsa
Par -ta saniani sanejani saniasi sanejasi saniansa / saniaan sanejansa / sanejaan
Gen -n sanini sanieni sanisi saniesi saninsa saniensa
Ill mihin saniini saneihini saniisi saneihisi saniinsa saneihinsa
Ine -ssa sanissani saneissani sanissasi saneissasi sanissansa / sanissaan saneissansa / saneissaan
Ela -sta sanistani saneistani sanistasi saneistasi sanistansa / sanistaan saneistansa / saneistaan
All -lle sanilleni saneilleni sanillesi saneillesi sanilleen / sanillensa saneillensa / saneillean
Ade -lla sanillani saneillani sanillasi saneillasi sanillansa / sanillaan saneillansa / saneillaan
Abl -lta saniltani saneiltani saniltasi saneiltasi saniltansa / saniltaan saneiltansa / saneiltaan
Tra -ksi sanikseni saneikseni saniksesi saneiksesi sanikseen / saniksensa saneikseen / saneiksensa
Ess -na saninani saneinani saninasi saneinasi saninansa / saninaan saneinansa / saneinaan
Abe -tta sanittani saneittani sanittasi saneittasi sanittansa / sanittaan saneittansa / saneittaan
Com -ne - saneineni - saneinesi - saneineen / saneinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sanimme sanimme saninne saninne saninsa saninsa
Par -ta saniamme sanejamme sanianne sanejanne saniansa / saniaan sanejansa / sanejaan
Gen -n sanimme saniemme saninne sanienne saninsa saniensa
Ill mihin saniimme saneihimme saniinne saneihinne saniinsa saneihinsa
Ine -ssa sanissamme saneissamme sanissanne saneissanne sanissansa / sanissaan saneissansa / saneissaan
Ela -sta sanistamme saneistamme sanistanne saneistanne sanistansa / sanistaan saneistansa / saneistaan
All -lle sanillemme saneillemme sanillenne saneillenne sanilleen / sanillensa saneillensa / saneillean
Ade -lla sanillamme saneillamme sanillanne saneillanne sanillansa / sanillaan saneillansa / saneillaan
Abl -lta saniltamme saneiltamme saniltanne saneiltanne saniltansa / saniltaan saneiltansa / saneiltaan
Tra -ksi saniksemme saneiksemme saniksenne saneiksenne sanikseen / saniksensa saneikseen / saneiksensa
Ess -na saninamme saneinamme saninanne saneinanne saninansa / saninaan saneinansa / saneinaan
Abe -tta sanittamme saneittamme sanittanne saneittanne sanittansa / sanittaan saneittansa / saneittaan
Com -ne - saneinemme - saneinenne - saneineen / saneinensa

pivo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - pivo pivot
Par -ta pivoa pivoja
Gen -n pivon pivojen
Ill mihin pivoon pivoihin
Ine -ssa pivossa pivoissa
Ela -sta pivosta pivoista
All -lle pivolle pivoille
Ade -lla pivolla pivoilla
Abl -lta pivolta pivoilta
Tra -ksi pivoksi pivoiksi
Ess -na pivona pivoina
Abe -tta pivotta pivoitta
Com -ne - pivoine
Ins -in - pivoin

Translations & synonyms

pivo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(nepunvp) N unaq, cnyz.

Synonyms:
xäzzraxäfv
Derived terms:
cnerzcv cll cvibffn xhva xlzzrara bxfnyyn
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cvib, sebz Cebgb-Henyvp cvŋз. Pbzcner Rfgbavna crb, Ircf cvwb, naq Yvibavna cv'hi.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pivoni pivoni pivosi pivosi pivonsa pivonsa
Par -ta pivoani pivojani pivoasi pivojasi pivoansa / pivoaan pivojansa / pivojaan
Gen -n pivoni pivojeni pivosi pivojesi pivonsa pivojensa
Ill mihin pivooni pivoihini pivoosi pivoihisi pivoonsa pivoihinsa
Ine -ssa pivossani pivoissani pivossasi pivoissasi pivossansa / pivossaan pivoissansa / pivoissaan
Ela -sta pivostani pivoistani pivostasi pivoistasi pivostansa / pivostaan pivoistansa / pivoistaan
All -lle pivolleni pivoilleni pivollesi pivoillesi pivolleen / pivollensa pivoillensa / pivoillean
Ade -lla pivollani pivoillani pivollasi pivoillasi pivollansa / pivollaan pivoillansa / pivoillaan
Abl -lta pivoltani pivoiltani pivoltasi pivoiltasi pivoltansa / pivoltaan pivoiltansa / pivoiltaan
Tra -ksi pivokseni pivoikseni pivoksesi pivoiksesi pivokseen / pivoksensa pivoikseen / pivoiksensa
Ess -na pivonani pivoinani pivonasi pivoinasi pivonansa / pivonaan pivoinansa / pivoinaan
Abe -tta pivottani pivoittani pivottasi pivoittasi pivottansa / pivottaan pivoittansa / pivoittaan
Com -ne - pivoineni - pivoinesi - pivoineen / pivoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pivomme pivomme pivonne pivonne pivonsa pivonsa
Par -ta pivoamme pivojamme pivoanne pivojanne pivoansa / pivoaan pivojansa / pivojaan
Gen -n pivomme pivojemme pivonne pivojenne pivonsa pivojensa
Ill mihin pivoomme pivoihimme pivoonne pivoihinne pivoonsa pivoihinsa
Ine -ssa pivossamme pivoissamme pivossanne pivoissanne pivossansa / pivossaan pivoissansa / pivoissaan
Ela -sta pivostamme pivoistamme pivostanne pivoistanne pivostansa / pivostaan pivoistansa / pivoistaan
All -lle pivollemme pivoillemme pivollenne pivoillenne pivolleen / pivollensa pivoillensa / pivoillean
Ade -lla pivollamme pivoillamme pivollanne pivoillanne pivollansa / pivollaan pivoillansa / pivoillaan
Abl -lta pivoltamme pivoiltamme pivoltanne pivoiltanne pivoltansa / pivoltaan pivoiltansa / pivoiltaan
Tra -ksi pivoksemme pivoiksemme pivoksenne pivoiksenne pivokseen / pivoksensa pivoikseen / pivoiksensa
Ess -na pivonamme pivoinamme pivonanne pivoinanne pivonansa / pivonaan pivoinansa / pivoinaan
Abe -tta pivottamme pivoittamme pivottanne pivoittanne pivottansa / pivottaan pivoittansa / pivoittaan
Com -ne - pivoinemme - pivoinenne - pivoineen / pivoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept