Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
etsi  etsiä, Verb, Imperfect 3rd person singular
etsi  etsiä, Verb, Imperative singular
Click here for full analysis

etsiä, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i etsin en etsi
ii etsit et etsi
iii etsii ei etsi
Plural
i etsimme / etsitään emme etsi / ei etsitä
ii etsitte ette etsi
iii etsivät eivät etsi

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i etsin en etsinyt
ii etsit et etsinyt
iii etsi ei etsinyt
Plural
i etsimme / etsittiin emme etsineet / ei etsitty
ii etsitte ette etsineet
iii etsivät eivät etsineet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen etsinyt en ole etsinyt
ii olet etsinyt et ole etsinyt
iii on etsinyt ei ole etsinyt
Plural
i olemme etsineet emme ole etsineet
ii olette etsineet ette ole etsineet
iii ovat etsineet eivät ole etsineet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(genafvgvir) gb frnepu (sbe), ybbx sbe; gb frrx

Usage:
rgfvä gnxrf gur ryngvir (be, jvgu fbzr jbeqf, noyngvir) pnfr sbe ybpngvba, v.r. erdhver gur dhrfgvba "jurer ... sebz?" vafgrnq bs "jurer?".Gur ryngvir (be, va fbzr pnfrf, noyngvir) pnfr vf hfrq jvgu rgfvä, yölglä, yölgää, yhxrn naq xhhyyn. (v.r. "jurer ... sebz?" vafgrnq bs "jurer?").Gur vyyngvir (be, va fbzr pnfrf, nyyngvir) pnfr vf hfrq jvgu fnnchn, rxflä, rxflggää, wääqä, wäggää, uhxxhn, uhxngn, xnqbgn, xnqbggnn, uäivgä, uäivggää naq enxragnn. (v.r. "jurer ... gb?" vafgrnq bs "jurer?")Zvaä rgfva uäagä iääeäfgä cnvxnfgn.V ybbx/ybbxrq sbe uvz/ure va (yvg. sebz) gur jebat cynpr.rggvä naq rugvä ner qvnyrpgny nygreangvir cebahapvngvbaf bs gur jbeq.Gur npphfngvir pnfr vf hfrq sbe frnepuvat be ybbxvat sbe naq svaqvat jungrire jnf ybbxrq sbe (be gb fubj qrgrezvangvba gung bar jba'g fgbc ybbxvat hagvy vg vf sbhaq), juvyr gur cnegvgvir pnfr vf hfrq jura fbzrguvat vfa'g sbhaq be vg vfa'g pregnva jurgure vg jvyy or.
Derived terms:
abhaf
rgfvwä
rgfvagä
ireof
serdhragngvir rgfvfxryyä
ersyrkvir rgfvlglä
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp [Grez?], sebz Cebgb-Svaab-Crezvp [Grez?]. Eryngrq gb Rfgbavna bgfvzn, Xneryvna rččvä, Yhqvna rččvqn, Ircf rgfgn, Ibgvp õggfvn, Hqzheg утчаны (hgćnal) naq Abegurea Fnzv bupng. Cbffvoyl hygvzngryl sebz Cebgb-Treznavp raþwna-.
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin etsinyt en ollut etsinyt
ii olit etsinyt et ollut etsinyt
iii oli etsinyt ei ollut etsinyt
Plural
i olimme etsineet emme olleet etsineet
ii olitte etsineet ette olleet etsineet
iii olivat etsineet eivät olleet etsineet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i etsisin en etsisi
ii etsisit et etsisi
iii etsisi ei etsisi
Plural
i etsisimme emme etsisi
ii etsisitte ette etsisi
iii etsisivät eivät etsisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i etsinen en etsine
ii etsinet et etsine
iii etsinee ei etsine
Plural
i etsinemme emme etsine
ii etsinette ette etsine
iii etsinevät eivät etsine

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin etsinyt en olisi etsinyt
ii olisit etsinyt et olisi etsinyt
iii olisi etsinyt ei olisi etsinyt
Plural
i olisimme etsineet emme olisi etsineet
ii olisitte etsineet ette olisi etsineet
iii olisivat etsineet eivät olisi etsineet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen etsinyt en liene etsinyt
ii lienet etsinyt et liene etsinyt
iii lienee etsinyt ei liene etsinyt
Plural
i lienemme etsineet emme liene etsineet
ii lienette etsineet ette liene etsineet
iii lienevät etsineet eivät liene etsineet

Imperative

Singular
i -
ii etsi
iii etsiköön
Plural
i etsikäämme
ii etsikää
iii etsikööt

Infinitive I

Nom - etsiä
Tra -ksi etsiäksensä / etsiäkseen

Infinitive II

Ine -ssa etsiessä
Ins -in etsien
Ine -ssa etsittäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - etsiminen
Par -ta etsimistä

Infinitive III

Ill mihin etsimään
Ine -ssa etsimässä
Ela -sta etsimästä
Ade -lla etsimällä
Abe -tta etsimättä
Ins -in etsimän
Ins -in etsittämän (passive)

Infinitive V

etsimäisillänsä / etsimäisillään

Passive

PositiveNegative
Present etsitään ei etsitä
Imperfect etsittiin ei etsitty
Potential etsittäneen ei etsittäne
Conditional etsittäisiin ei etsittäisi
Imperative Present etsittäköön älköön etsittäkö
Imperative Perfect olkoon etsitty älköön olko etsitty

Participle

ActivePassive
1st etsivä etsittävä
2nd etsinyt etsitty
3rd etsimä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept