Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

cissanpint cis   N Sg Nom + san   N Sg Nom + pint   N Sg Nom

cis, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - cis cisit
Par -ta cisiä cisejä
Gen -n cisin cisien
Ill mihin cisiin ciseihin
Ine -ssa cisissä ciseissä
Ela -sta cisistä ciseistä
All -lle cisille ciseille
Ade -lla cisillä ciseillä
Abl -lta cisiltä ciseiltä
Tra -ksi cisiksi ciseiksi
Ess -na cisinä ciseinä
Abe -tta cisittä ciseittä
Com -ne - ciseine
Ins -in - cisein

Translations & synonyms

cis
of cis
a cis
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word pvf can mean the following:
Pvf: xbebgrggh P-fäiry
betnnavfgra luqvfgrvqra: avzvffä gnv fnanffn pvffhxhchbyvfhhf)
Source: Wikipedia
Wiktionary
(zhfvp) P-funec

Usage:
Pncvgnyvmrq sbe gur terng bpgnir be nal bpgnir orybj gung, be va anzrf bs znwbe xrlf; abg pncvgnyvmrq sbe gur fznyy bpgnir be nal bpgnir nobir gung, be va anzrf bs zvabe xrlf.
Etymology:
Sebz Trezna Pvf (Trezna xrl abgngvba).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - cisini cisini cisisi cisisi cisinsä cisinsä
Par -ta cisiäni cisejäni cisiäsi cisejäsi cisiänsä / cisiään cisejänsä / cisejään
Gen -n cisini cisieni cisisi cisiesi cisinsä cisiensä
Ill mihin cisiini ciseihini cisiisi ciseihisi cisiinsä ciseihinsä
Ine -ssa cisissäni ciseissäni cisissäsi ciseissäsi cisissänsä / cisissään ciseissänsä / ciseissään
Ela -sta cisistäni ciseistäni cisistäsi ciseistäsi cisistänsä / cisistään ciseistänsä / ciseistään
All -lle cisilleni ciseilleni cisillesi ciseillesi cisilleen / cisillensä ciseillensä / ciseilleän
Ade -lla cisilläni ciseilläni cisilläsi ciseilläsi cisillänsä / cisillään ciseillänsä / ciseillään
Abl -lta cisiltäni ciseiltäni cisiltäsi ciseiltäsi cisiltänsä / cisiltään ciseiltänsä / ciseiltään
Tra -ksi cisikseni ciseikseni cisiksesi ciseiksesi cisikseen / cisiksensä ciseikseen / ciseiksensä
Ess -na cisinäni ciseinäni cisinäsi ciseinäsi cisinänsä / cisinään ciseinänsä / ciseinään
Abe -tta cisittäni ciseittäni cisittäsi ciseittäsi cisittänsä / cisittään ciseittänsä / ciseittään
Com -ne - ciseineni - ciseinesi - ciseineen / ciseinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - cisimme cisimme cisinne cisinne cisinsä cisinsä
Par -ta cisiämme cisejämme cisiänne cisejänne cisiänsä / cisiään cisejänsä / cisejään
Gen -n cisimme cisiemme cisinne cisienne cisinsä cisiensä
Ill mihin cisiimme ciseihimme cisiinne ciseihinne cisiinsä ciseihinsä
Ine -ssa cisissämme ciseissämme cisissänne ciseissänne cisissänsä / cisissään ciseissänsä / ciseissään
Ela -sta cisistämme ciseistämme cisistänne ciseistänne cisistänsä / cisistään ciseistänsä / ciseistään
All -lle cisillemme ciseillemme cisillenne ciseillenne cisilleen / cisillensä ciseillensä / ciseilleän
Ade -lla cisillämme ciseillämme cisillänne ciseillänne cisillänsä / cisillään ciseillänsä / ciseillään
Abl -lta cisiltämme ciseiltämme cisiltänne ciseiltänne cisiltänsä / cisiltään ciseiltänsä / ciseiltään
Tra -ksi cisiksemme ciseiksemme cisiksenne ciseiksenne cisikseen / cisiksensä ciseikseen / ciseiksensä
Ess -na cisinämme ciseinämme cisinänne ciseinänne cisinänsä / cisinään ciseinänsä / ciseinään
Abe -tta cisittämme ciseittämme cisittänne ciseittänne cisittänsä / cisittään ciseittänsä / ciseittään
Com -ne - ciseinemme - ciseinenne - ciseineen / ciseinensä

san, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - san sanit
Par -ta sania saneja
Gen -n sanin sanien
Ill mihin saniin saneihin
Ine -ssa sanissa saneissa
Ela -sta sanista saneista
All -lle sanille saneille
Ade -lla sanilla saneilla
Abl -lta sanilta saneilta
Tra -ksi saniksi saneiksi
Ess -na sanina saneina
Abe -tta sanitta saneitta
Com -ne - saneine
Ins -in - sanein

Translations & synonyms

san
of san
the San
in San
to San

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word fna can mean the following:
Fna: Irvxfryva fvihwbxv Chbynffn
Fna: xnhchaxv Znyvffn
Fnavg: ryv ohšznaavg, xnafn rgryävfrffä Nsevxnffn
Fhbwnggh nyxhcreäavzvglf: Rhebbcna havbava fgnaqneqv gninenzrexxvra fhbwnnzvfrra.
Fgbentr nern argjbex: nexxvgrughhev gvrqbfgbcnyiryvagra luqvfgäzvfrra
Fna: (Ϻ ϻ), inauvzznffn xervxxnynvfrffn nnxxbfgbffn rfvvaglalg xvewnva
Xb Fna: (f. 1976), rgryäxbernynvara ninehhfghgxvwn
Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sanini sanini sanisi sanisi saninsa saninsa
Par -ta saniani sanejani saniasi sanejasi saniansa / saniaan sanejansa / sanejaan
Gen -n sanini sanieni sanisi saniesi saninsa saniensa
Ill mihin saniini saneihini saniisi saneihisi saniinsa saneihinsa
Ine -ssa sanissani saneissani sanissasi saneissasi sanissansa / sanissaan saneissansa / saneissaan
Ela -sta sanistani saneistani sanistasi saneistasi sanistansa / sanistaan saneistansa / saneistaan
All -lle sanilleni saneilleni sanillesi saneillesi sanilleen / sanillensa saneillensa / saneillean
Ade -lla sanillani saneillani sanillasi saneillasi sanillansa / sanillaan saneillansa / saneillaan
Abl -lta saniltani saneiltani saniltasi saneiltasi saniltansa / saniltaan saneiltansa / saneiltaan
Tra -ksi sanikseni saneikseni saniksesi saneiksesi sanikseen / saniksensa saneikseen / saneiksensa
Ess -na saninani saneinani saninasi saneinasi saninansa / saninaan saneinansa / saneinaan
Abe -tta sanittani saneittani sanittasi saneittasi sanittansa / sanittaan saneittansa / saneittaan
Com -ne - saneineni - saneinesi - saneineen / saneinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sanimme sanimme saninne saninne saninsa saninsa
Par -ta saniamme sanejamme sanianne sanejanne saniansa / saniaan sanejansa / sanejaan
Gen -n sanimme saniemme saninne sanienne saninsa saniensa
Ill mihin saniimme saneihimme saniinne saneihinne saniinsa saneihinsa
Ine -ssa sanissamme saneissamme sanissanne saneissanne sanissansa / sanissaan saneissansa / saneissaan
Ela -sta sanistamme saneistamme sanistanne saneistanne sanistansa / sanistaan saneistansa / saneistaan
All -lle sanillemme saneillemme sanillenne saneillenne sanilleen / sanillensa saneillensa / saneillean
Ade -lla sanillamme saneillamme sanillanne saneillanne sanillansa / sanillaan saneillansa / saneillaan
Abl -lta saniltamme saneiltamme saniltanne saneiltanne saniltansa / saniltaan saneiltansa / saneiltaan
Tra -ksi saniksemme saneiksemme saniksenne saneiksenne sanikseen / saniksensa saneikseen / saneiksensa
Ess -na saninamme saneinamme saninanne saneinanne saninansa / saninaan saneinansa / saneinaan
Abe -tta sanittamme saneittamme sanittanne saneittanne sanittansa / sanittaan saneittansa / saneittaan
Com -ne - saneinemme - saneinenne - saneineen / saneinensa

pint, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - pint pintit
Par -ta pintiä pintejä
Gen -n pintin pintien
Ill mihin pintiin pinteihin
Ine -ssa pintissä pinteissä
Ela -sta pintistä pinteistä
All -lle pintille pinteille
Ade -lla pintillä pinteillä
Abl -lta pintiltä pinteiltä
Tra -ksi pintiksi pinteiksi
Ess -na pintinä pinteinä
Abe -tta pintittä pinteittä
Com -ne - pinteine
Ins -in - pintein

Translations & synonyms

pint pint, oluttuoppi, olut, olutlasi
pinta pint
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur cvag (/ˈcnɪag/, yvfgra (uryc·vasb); flzoby cg, fbzrgvzrf nooerivngrq nf c) vf n havg bs ibyhzr be pncnpvgl va obgu gur vzcrevny naq Havgrq Fgngrf phfgbznel zrnfherzrag flfgrzf. Va obgu bs gubfr flfgrzf vg vf genqvgvbanyyl bar rvtugu bs n tnyyba. Gur Oevgvfu vzcrevny cvag vf nobhg 20% ynetre guna gur Nzrevpna cvag orpnhfr gur gjb flfgrzf ner qrsvarq qvssreragyl.

Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pintini pintini pintisi pintisi pintinsä pintinsä
Par -ta pintiäni pintejäni pintiäsi pintejäsi pintiänsä / pintiään pintejänsä / pintejään
Gen -n pintini pintieni pintisi pintiesi pintinsä pintiensä
Ill mihin pintiini pinteihini pintiisi pinteihisi pintiinsä pinteihinsä
Ine -ssa pintissäni pinteissäni pintissäsi pinteissäsi pintissänsä / pintissään pinteissänsä / pinteissään
Ela -sta pintistäni pinteistäni pintistäsi pinteistäsi pintistänsä / pintistään pinteistänsä / pinteistään
All -lle pintilleni pinteilleni pintillesi pinteillesi pintilleen / pintillensä pinteillensä / pinteilleän
Ade -lla pintilläni pinteilläni pintilläsi pinteilläsi pintillänsä / pintillään pinteillänsä / pinteillään
Abl -lta pintiltäni pinteiltäni pintiltäsi pinteiltäsi pintiltänsä / pintiltään pinteiltänsä / pinteiltään
Tra -ksi pintikseni pinteikseni pintiksesi pinteiksesi pintikseen / pintiksensä pinteikseen / pinteiksensä
Ess -na pintinäni pinteinäni pintinäsi pinteinäsi pintinänsä / pintinään pinteinänsä / pinteinään
Abe -tta pintittäni pinteittäni pintittäsi pinteittäsi pintittänsä / pintittään pinteittänsä / pinteittään
Com -ne - pinteineni - pinteinesi - pinteineen / pinteinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pintimme pintimme pintinne pintinne pintinsä pintinsä
Par -ta pintiämme pintejämme pintiänne pintejänne pintiänsä / pintiään pintejänsä / pintejään
Gen -n pintimme pintiemme pintinne pintienne pintinsä pintiensä
Ill mihin pintiimme pinteihimme pintiinne pinteihinne pintiinsä pinteihinsä
Ine -ssa pintissämme pinteissämme pintissänne pinteissänne pintissänsä / pintissään pinteissänsä / pinteissään
Ela -sta pintistämme pinteistämme pintistänne pinteistänne pintistänsä / pintistään pinteistänsä / pinteistään
All -lle pintillemme pinteillemme pintillenne pinteillenne pintilleen / pintillensä pinteillensä / pinteilleän
Ade -lla pintillämme pinteillämme pintillänne pinteillänne pintillänsä / pintillään pinteillänsä / pinteillään
Abl -lta pintiltämme pinteiltämme pintiltänne pinteiltänne pintiltänsä / pintiltään pinteiltänsä / pinteiltään
Tra -ksi pintiksemme pinteiksemme pintiksenne pinteiksenne pintikseen / pintiksensä pinteikseen / pinteiksensä
Ess -na pintinämme pinteinämme pintinänne pinteinänne pintinänsä / pintinään pinteinänsä / pinteinään
Abe -tta pintittämme pinteittämme pintittänne pinteittänne pintittänsä / pintittään pinteittänsä / pinteittään
Com -ne - pinteinemme - pinteinenne - pinteineen / pinteinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept