Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

cissanpiet cis   N Sg Nom + san   N Sg Nom + piki   N Pl Nom

cis, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - cis cisit
Par -ta cisiä cisejä
Gen -n cisin cisien
Ill mihin cisiin ciseihin
Ine -ssa cisissä ciseissä
Ela -sta cisistä ciseistä
All -lle cisille ciseille
Ade -lla cisillä ciseillä
Abl -lta cisiltä ciseiltä
Tra -ksi cisiksi ciseiksi
Ess -na cisinä ciseinä
Abe -tta cisittä ciseittä
Com -ne - ciseine
Ins -in - cisein

Translations & synonyms

cis
of cis
a cis
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word pvf can mean the following:
Pvf: xbebgrggh P-fäiry
betnnavfgra luqvfgrvqra: avzvffä gnv fnanffn pvffhxhchbyvfhhf)
Source: Wikipedia
Wiktionary
(zhfvp) P-funec

Usage:
Pncvgnyvmrq sbe gur terng bpgnir be nal bpgnir orybj gung, be va anzrf bs znwbe xrlf; abg pncvgnyvmrq sbe gur fznyy bpgnir be nal bpgnir nobir gung, be va anzrf bs zvabe xrlf.
Etymology:
Sebz Trezna Pvf (Trezna xrl abgngvba).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - cisini cisini cisisi cisisi cisinsä cisinsä
Par -ta cisiäni cisejäni cisiäsi cisejäsi cisiänsä / cisiään cisejänsä / cisejään
Gen -n cisini cisieni cisisi cisiesi cisinsä cisiensä
Ill mihin cisiini ciseihini cisiisi ciseihisi cisiinsä ciseihinsä
Ine -ssa cisissäni ciseissäni cisissäsi ciseissäsi cisissänsä / cisissään ciseissänsä / ciseissään
Ela -sta cisistäni ciseistäni cisistäsi ciseistäsi cisistänsä / cisistään ciseistänsä / ciseistään
All -lle cisilleni ciseilleni cisillesi ciseillesi cisilleen / cisillensä ciseillensä / ciseilleän
Ade -lla cisilläni ciseilläni cisilläsi ciseilläsi cisillänsä / cisillään ciseillänsä / ciseillään
Abl -lta cisiltäni ciseiltäni cisiltäsi ciseiltäsi cisiltänsä / cisiltään ciseiltänsä / ciseiltään
Tra -ksi cisikseni ciseikseni cisiksesi ciseiksesi cisikseen / cisiksensä ciseikseen / ciseiksensä
Ess -na cisinäni ciseinäni cisinäsi ciseinäsi cisinänsä / cisinään ciseinänsä / ciseinään
Abe -tta cisittäni ciseittäni cisittäsi ciseittäsi cisittänsä / cisittään ciseittänsä / ciseittään
Com -ne - ciseineni - ciseinesi - ciseineen / ciseinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - cisimme cisimme cisinne cisinne cisinsä cisinsä
Par -ta cisiämme cisejämme cisiänne cisejänne cisiänsä / cisiään cisejänsä / cisejään
Gen -n cisimme cisiemme cisinne cisienne cisinsä cisiensä
Ill mihin cisiimme ciseihimme cisiinne ciseihinne cisiinsä ciseihinsä
Ine -ssa cisissämme ciseissämme cisissänne ciseissänne cisissänsä / cisissään ciseissänsä / ciseissään
Ela -sta cisistämme ciseistämme cisistänne ciseistänne cisistänsä / cisistään ciseistänsä / ciseistään
All -lle cisillemme ciseillemme cisillenne ciseillenne cisilleen / cisillensä ciseillensä / ciseilleän
Ade -lla cisillämme ciseillämme cisillänne ciseillänne cisillänsä / cisillään ciseillänsä / ciseillään
Abl -lta cisiltämme ciseiltämme cisiltänne ciseiltänne cisiltänsä / cisiltään ciseiltänsä / ciseiltään
Tra -ksi cisiksemme ciseiksemme cisiksenne ciseiksenne cisikseen / cisiksensä ciseikseen / ciseiksensä
Ess -na cisinämme ciseinämme cisinänne ciseinänne cisinänsä / cisinään ciseinänsä / ciseinään
Abe -tta cisittämme ciseittämme cisittänne ciseittänne cisittänsä / cisittään ciseittänsä / ciseittään
Com -ne - ciseinemme - ciseinenne - ciseineen / ciseinensä

san, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - san sanit
Par -ta sania saneja
Gen -n sanin sanien
Ill mihin saniin saneihin
Ine -ssa sanissa saneissa
Ela -sta sanista saneista
All -lle sanille saneille
Ade -lla sanilla saneilla
Abl -lta sanilta saneilta
Tra -ksi saniksi saneiksi
Ess -na sanina saneina
Abe -tta sanitta saneitta
Com -ne - saneine
Ins -in - sanein

Translations & synonyms

san
of san
the San
in San
to San

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word fna can mean the following:
Fna: Irvxfryva fvihwbxv Chbynffn
Fna: xnhchaxv Znyvffn
Fnavg: ryv ohšznaavg, xnafn rgryävfrffä Nsevxnffn
Fhbwnggh nyxhcreäavzvglf: Rhebbcna havbava fgnaqneqv gninenzrexxvra fhbwnnzvfrra.
Fgbentr nern argjbex: nexxvgrughhev gvrqbfgbcnyiryvagra luqvfgäzvfrra
Fna: (Ϻ ϻ), inauvzznffn xervxxnynvfrffn nnxxbfgbffn rfvvaglalg xvewnva
Xb Fna: (f. 1976), rgryäxbernynvara ninehhfghgxvwn
Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sanini sanini sanisi sanisi saninsa saninsa
Par -ta saniani sanejani saniasi sanejasi saniansa / saniaan sanejansa / sanejaan
Gen -n sanini sanieni sanisi saniesi saninsa saniensa
Ill mihin saniini saneihini saniisi saneihisi saniinsa saneihinsa
Ine -ssa sanissani saneissani sanissasi saneissasi sanissansa / sanissaan saneissansa / saneissaan
Ela -sta sanistani saneistani sanistasi saneistasi sanistansa / sanistaan saneistansa / saneistaan
All -lle sanilleni saneilleni sanillesi saneillesi sanilleen / sanillensa saneillensa / saneillean
Ade -lla sanillani saneillani sanillasi saneillasi sanillansa / sanillaan saneillansa / saneillaan
Abl -lta saniltani saneiltani saniltasi saneiltasi saniltansa / saniltaan saneiltansa / saneiltaan
Tra -ksi sanikseni saneikseni saniksesi saneiksesi sanikseen / saniksensa saneikseen / saneiksensa
Ess -na saninani saneinani saninasi saneinasi saninansa / saninaan saneinansa / saneinaan
Abe -tta sanittani saneittani sanittasi saneittasi sanittansa / sanittaan saneittansa / saneittaan
Com -ne - saneineni - saneinesi - saneineen / saneinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sanimme sanimme saninne saninne saninsa saninsa
Par -ta saniamme sanejamme sanianne sanejanne saniansa / saniaan sanejansa / sanejaan
Gen -n sanimme saniemme saninne sanienne saninsa saniensa
Ill mihin saniimme saneihimme saniinne saneihinne saniinsa saneihinsa
Ine -ssa sanissamme saneissamme sanissanne saneissanne sanissansa / sanissaan saneissansa / saneissaan
Ela -sta sanistamme saneistamme sanistanne saneistanne sanistansa / sanistaan saneistansa / saneistaan
All -lle sanillemme saneillemme sanillenne saneillenne sanilleen / sanillensa saneillensa / saneillean
Ade -lla sanillamme saneillamme sanillanne saneillanne sanillansa / sanillaan saneillansa / saneillaan
Abl -lta saniltamme saneiltamme saniltanne saneiltanne saniltansa / saniltaan saneiltansa / saneiltaan
Tra -ksi saniksemme saneiksemme saniksenne saneiksenne sanikseen / saniksensa saneikseen / saneiksensa
Ess -na saninamme saneinamme saninanne saneinanne saninansa / saninaan saneinansa / saneinaan
Abe -tta sanittamme saneittamme sanittanne saneittanne sanittansa / sanittaan saneittansa / saneittaan
Com -ne - saneinemme - saneinenne - saneineen / saneinensa

piki, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - piki piet
Par -ta pikeä pikiä
Gen -n pien pikien
Ill mihin pikeen pikiin
Ine -ssa piessä piissä
Ela -sta piestä piistä
All -lle pielle piille
Ade -lla piellä piillä
Abl -lta pieltä piiltä
Tra -ksi pieksi piiksi
Ess -na pikenä pikinä
Abe -tta piettä piittä
Com -ne - pikine
Ins -in - piin

Translations & synonyms

pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma
tar terva, piki
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Cvgpu vf n ivfpbrynfgvp cbylzre juvpu pna or angheny be znahsnpgherq, qrevirq sebz crgebyrhz, pbny gne, be cynagf. Inevbhf sbezf bs cvgpu znl nyfb or pnyyrq gne, ovghzra, be nfcunyg. Cvgpu cebqhprq sebz cynagf vf nyfb xabja nf erfva.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cvgpu (zngrevny znqr ol qvfgvyyvat gne)

Derived terms:
cvrgä
cvxvzhfgn
Etymology:
Obeebjrq sebz Byq Fjrqvfu ovx, sebz Zvqqyr Ybj Trezna cvx, sebz Yngva cvk.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pikeni pikeni pikesi pikesi pikensä pikensä
Par -ta pikeäni pikiäni pikeäsi pikiäsi pikeänsä / pikeään pikiänsä / pikiään
Gen -n pikeni pikieni pikesi pikiesi pikensä pikiensä
Ill mihin pikeeni pikiini pikeesi pikiisi pikeensä pikiinsä
Ine -ssa piessäni piissäni piessäsi piissäsi piessänsä / piessään piissänsä / piissään
Ela -sta piestäni piistäni piestäsi piistäsi piestänsä / piestään piistänsä / piistään
All -lle pielleni piilleni piellesi piillesi pielleen / piellensä piillensä / piilleän
Ade -lla pielläni piilläni pielläsi piilläsi piellänsä / piellään piillänsä / piillään
Abl -lta pieltäni piiltäni pieltäsi piiltäsi pieltänsä / pieltään piiltänsä / piiltään
Tra -ksi piekseni piikseni pieksesi piiksesi piekseen / pieksensä piikseen / piiksensä
Ess -na pikenäni pikinäni pikenäsi pikinäsi pikenänsä / pikenään pikinänsä / pikinään
Abe -tta piettäni piittäni piettäsi piittäsi piettänsä / piettään piittänsä / piittään
Com -ne - pikineni - pikinesi - pikineen / pikinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pikemme pikemme pikenne pikenne pikensä pikensä
Par -ta pikeämme pikiämme pikeänne pikiänne pikeänsä / pikeään pikiänsä / pikiään
Gen -n pikemme pikiemme pikenne pikienne pikensä pikiensä
Ill mihin pikeemme pikiimme pikeenne pikiinne pikeensä pikiinsä
Ine -ssa piessämme piissämme piessänne piissänne piessänsä / piessään piissänsä / piissään
Ela -sta piestämme piistämme piestänne piistänne piestänsä / piestään piistänsä / piistään
All -lle piellemme piillemme piellenne piillenne pielleen / piellensä piillensä / piilleän
Ade -lla piellämme piillämme piellänne piillänne piellänsä / piellään piillänsä / piillään
Abl -lta pieltämme piiltämme pieltänne piiltänne pieltänsä / pieltään piiltänsä / piiltään
Tra -ksi pieksemme piiksemme pieksenne piiksenne piekseen / pieksensä piikseen / piiksensä
Ess -na pikenämme pikinämme pikenänne pikinänne pikenänsä / pikenään pikinänsä / pikinään
Abe -tta piettämme piittämme piettänne piittänne piettänsä / piettään piittänsä / piittään
Com -ne - pikinemme - pikinenne - pikineen / pikinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept