logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

alkyyli, noun

Word analysis
alkyyliftalaatit

alkyyliftalaatit

alkyyli

Noun, Singular Nominative

+ ftalaatti

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alkyyli

alkyylit

Par

-ta

alkyylia / alkyyliä

alkyyleja / alkyylejä

Gen

-n

alkyylin

alkyylien

Ill

mihin

alkyyliin

alkyyleihin

Ine

-ssa

alkyylissa / alkyylissä

alkyyleissa / alkyyleissä

Ela

-sta

alkyylista / alkyylistä

alkyyleista / alkyyleistä

All

-lle

alkyylille

alkyyleille

Ade

-lla

alkyylilla / alkyylillä

alkyyleilla / alkyyleillä

Abl

-lta

alkyylilta / alkyyliltä

alkyyleilta / alkyyleiltä

Tra

-ksi

alkyyliksi

alkyyleiksi

Ess

-na

alkyylina / alkyylinä

alkyyleina / alkyyleinä

Abe

-tta

alkyylitta / alkyylittä

alkyyleitta / alkyyleittä

Com

-ne

-

alkyyleine

Ins

-in

-

alkyylein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

alkyyli

alkyylit

Par

-ta

alkyylia / alkyyliä

alkyyleja / alkyylejä

Gen

-n

alkyylin

alkyylien

Ill

mihin

alkyyliin

alkyyleihin

Ine

-ssa

alkyylissa / alkyylissä

alkyyleissa / alkyyleissä

Ela

-sta

alkyylista / alkyylistä

alkyyleista / alkyyleistä

All

-lle

alkyylille

alkyyleille

Ade

-lla

alkyylilla / alkyylillä

alkyyleilla / alkyyleillä

Abl

-lta

alkyylilta / alkyyliltä

alkyyleilta / alkyyleiltä

Tra

-ksi

alkyyliksi

alkyyleiksi

Ess

-na

alkyylina / alkyylinä

alkyyleina / alkyyleinä

Abe

-tta

alkyylitta / alkyylittä

alkyyleitta / alkyyleittä

Com

-ne

-

alkyyleine

Ins

-in

-

alkyylein

alkyl
acyl
Show more arrow right
eurlex; EurLex-2; eurlex-diff-2017; Eurlex2019 Alkyyli (Cns-C) sulfonihappo, esterit fenolin kanssa. Alkyl (C#-C#)sulphonic acid, esters with phenols. Alkyyli (C10ns-C20) sulfonihappo, esterit fenolin kanssa. Alkyl (C10-C20)sulphonic acid, esters with phenols. Sekundaariset alkyylis-ja alkanoliamiinit ja niiden suolat. Secondary alkyl - and alkanolamines and their salts. Reaktiotuotteet: glutamiinihappo ja Nns- (C12ns-14ns-alkyyli) propyleenidiamiini. Reaction products of: glutamic acid and N-(C12-14- alkyl )propylenediamine. Alkyyli (metyyli, etyyli, nns-propyyli tai isopropyyli) fosfonyylidifluoridit, kuten:. Alkyl (Methyl, Ethyl, n-Propyl or Isopropyl) Phosphonyl Difluorides, such as:. Kvaternaariset ammoniumyhdisteet, C12ns-14ns-alkyyli [ (etyylifenyyli) metyyli] dimetyyli, kloridit. Quaternary ammonium compounds, C12-14- alkyl [(ethylphenyl)methyl]dimethyl, chlorides. Kvaternaariset ammoniumyhdisteet, C12ns-14ns-alkyyli [ (etyylifenyyli) metyyli] dimetyyli, kloridit. Quaternary ammonium compounds, C12-14- alkyl [(ethylphenyl)methyl]dimethyl, chlorides. Reaktiotuotteet: glutamiinihappo ja Nns- (C12ns-C14ns-alkyyli) propyleenidiamiini (glukopotamiini). Reaction products of: glutamic acid and N-(C12-C14- alkyl )propylenediamine (Glucoprotamin). Alkyyli (C8ns-C22) rikkihapot, suoraketjuiset, primaariset, joissa on parillinen määrä hiiliatomeja. Alkyl (C8-C22)sulphuric acids, linear, primary with an even number of carbon atoms. C13 haaraketjuinen ja suoraketjuinen alkyylins-3, 5ns-bis (1, 1ns-dimetyylietyyli)ns-4ns-hydroksibentseenipropanoaatti. C13 branched and linear alkyl 3,5-bis(1,1-dimethylethyl)-4-hydroxybenzenepropanoate. Show more arrow right

Wikipedia

Alkyl In organic chemistry, an alkyl substituent is an alkane missing one hydrogen. The term alkyl is intentionally unspecific to include many possible substitutions. An acyclic alkyl has the general formula of CnH2n+1. A cycloalkyl is derived from a cycloalkane by removal of a hydrogen atom from a ring and has the general formula CnH2n-1. Typically an alkyl is a part of a larger molecule. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alkyylini

alkyylini

alkyylisi

alkyylisi

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyylinsa / alkyylinsä

Par

-ta

alkyyliani / alkyyliäni

alkyylejani / alkyylejäni

alkyyliasi / alkyyliäsi

alkyylejasi / alkyylejäsi

alkyyliansa / alkyyliaan / alkyyliänsä / alkyyliään

alkyylejansa / alkyylejaan / alkyylejänsä / alkyylejään

Gen

-n

alkyylini

alkyylieni

alkyylisi

alkyyliesi

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyyliensa / alkyyliensä

Ill

mihin

alkyyliini

alkyyleihini

alkyyliisi

alkyyleihisi

alkyyliinsa / alkyyliinsä

alkyyleihinsa / alkyyleihinsä

Ine

-ssa

alkyylissani / alkyylissäni

alkyyleissani / alkyyleissäni

alkyylissasi / alkyylissäsi

alkyyleissasi / alkyyleissäsi

alkyylissansa / alkyylissaan / alkyylissänsä / alkyylissään

alkyyleissansa / alkyyleissaan / alkyyleissänsä / alkyyleissään

Ela

-sta

alkyylistani / alkyylistäni

alkyyleistani / alkyyleistäni

alkyylistasi / alkyylistäsi

alkyyleistasi / alkyyleistäsi

alkyylistansa / alkyylistaan / alkyylistänsä / alkyylistään

alkyyleistansa / alkyyleistaan / alkyyleistänsä / alkyyleistään

All

-lle

alkyylilleni

alkyyleilleni

alkyylillesi

alkyyleillesi

alkyylilleen / alkyylillensa / alkyylillensä

alkyyleillensa / alkyyleillensä / alkyyleillean / alkyyleilleän

Ade

-lla

alkyylillani / alkyylilläni

alkyyleillani / alkyyleilläni

alkyylillasi / alkyylilläsi

alkyyleillasi / alkyyleilläsi

alkyylillansa / alkyylillaan / alkyylillänsä / alkyylillään

alkyyleillansa / alkyyleillaan / alkyyleillänsä / alkyyleillään

Abl

-lta

alkyyliltani / alkyyliltäni

alkyyleiltani / alkyyleiltäni

alkyyliltasi / alkyyliltäsi

alkyyleiltasi / alkyyleiltäsi

alkyyliltansa / alkyyliltaan / alkyyliltänsä / alkyyliltään

alkyyleiltansa / alkyyleiltaan / alkyyleiltänsä / alkyyleiltään

Tra

-ksi

alkyylikseni

alkyyleikseni

alkyyliksesi

alkyyleiksesi

alkyylikseen / alkyyliksensa / alkyyliksensä

alkyyleikseen / alkyyleiksensa / alkyyleiksensä

Ess

-na

alkyylinani / alkyylinäni

alkyyleinani / alkyyleinäni

alkyylinasi / alkyylinäsi

alkyyleinasi / alkyyleinäsi

alkyylinansa / alkyylinaan / alkyylinänsä / alkyylinään

alkyyleinansa / alkyyleinaan / alkyyleinänsä / alkyyleinään

Abe

-tta

alkyylittani / alkyylittäni

alkyyleittani / alkyyleittäni

alkyylittasi / alkyylittäsi

alkyyleittasi / alkyyleittäsi

alkyylittansa / alkyylittaan / alkyylittänsä / alkyylittään

alkyyleittansa / alkyyleittaan / alkyyleittänsä / alkyyleittään

Com

-ne

-

alkyyleineni

-

alkyyleinesi

-

alkyyleineen / alkyyleinensa / alkyyleinensä

Singular

Plural

Nom

-

alkyylini

alkyylisi

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyylini

alkyylisi

alkyylinsa / alkyylinsä

Par

-ta

alkyyliani / alkyyliäni

alkyyliasi / alkyyliäsi

alkyyliansa / alkyyliaan / alkyyliänsä / alkyyliään

alkyylejani / alkyylejäni

alkyylejasi / alkyylejäsi

alkyylejansa / alkyylejaan / alkyylejänsä / alkyylejään

Gen

-n

alkyylini

alkyylisi

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyylieni

alkyyliesi

alkyyliensa / alkyyliensä

Ill

mihin

alkyyliini

alkyyliisi

alkyyliinsa / alkyyliinsä

alkyyleihini

alkyyleihisi

alkyyleihinsa / alkyyleihinsä

Ine

-ssa

alkyylissani / alkyylissäni

alkyylissasi / alkyylissäsi

alkyylissansa / alkyylissaan / alkyylissänsä / alkyylissään

alkyyleissani / alkyyleissäni

alkyyleissasi / alkyyleissäsi

alkyyleissansa / alkyyleissaan / alkyyleissänsä / alkyyleissään

Ela

-sta

alkyylistani / alkyylistäni

alkyylistasi / alkyylistäsi

alkyylistansa / alkyylistaan / alkyylistänsä / alkyylistään

alkyyleistani / alkyyleistäni

alkyyleistasi / alkyyleistäsi

alkyyleistansa / alkyyleistaan / alkyyleistänsä / alkyyleistään

All

-lle

alkyylilleni

alkyylillesi

alkyylilleen / alkyylillensa / alkyylillensä

alkyyleilleni

alkyyleillesi

alkyyleillensa / alkyyleillensä / alkyyleillean / alkyyleilleän

Ade

-lla

alkyylillani / alkyylilläni

alkyylillasi / alkyylilläsi

alkyylillansa / alkyylillaan / alkyylillänsä / alkyylillään

alkyyleillani / alkyyleilläni

alkyyleillasi / alkyyleilläsi

alkyyleillansa / alkyyleillaan / alkyyleillänsä / alkyyleillään

Abl

-lta

alkyyliltani / alkyyliltäni

alkyyliltasi / alkyyliltäsi

alkyyliltansa / alkyyliltaan / alkyyliltänsä / alkyyliltään

alkyyleiltani / alkyyleiltäni

alkyyleiltasi / alkyyleiltäsi

alkyyleiltansa / alkyyleiltaan / alkyyleiltänsä / alkyyleiltään

Tra

-ksi

alkyylikseni

alkyyliksesi

alkyylikseen / alkyyliksensa / alkyyliksensä

alkyyleikseni

alkyyleiksesi

alkyyleikseen / alkyyleiksensa / alkyyleiksensä

Ess

-na

alkyylinani / alkyylinäni

alkyylinasi / alkyylinäsi

alkyylinansa / alkyylinaan / alkyylinänsä / alkyylinään

alkyyleinani / alkyyleinäni

alkyyleinasi / alkyyleinäsi

alkyyleinansa / alkyyleinaan / alkyyleinänsä / alkyyleinään

Abe

-tta

alkyylittani / alkyylittäni

alkyylittasi / alkyylittäsi

alkyylittansa / alkyylittaan / alkyylittänsä / alkyylittään

alkyyleittani / alkyyleittäni

alkyyleittasi / alkyyleittäsi

alkyyleittansa / alkyyleittaan / alkyyleittänsä / alkyyleittään

Com

-ne

-

-

-

alkyyleineni

alkyyleinesi

alkyyleineen / alkyyleinensa / alkyyleinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alkyylimme

alkyylimme

alkyylinne

alkyylinne

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyylinsa / alkyylinsä

Par

-ta

alkyyliamme / alkyyliämme

alkyylejamme / alkyylejämme

alkyylianne / alkyyliänne

alkyylejanne / alkyylejänne

alkyyliansa / alkyyliaan / alkyyliänsä / alkyyliään

alkyylejansa / alkyylejaan / alkyylejänsä / alkyylejään

Gen

-n

alkyylimme

alkyyliemme

alkyylinne

alkyylienne

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyyliensa / alkyyliensä

Ill

mihin

alkyyliimme

alkyyleihimme

alkyyliinne

alkyyleihinne

alkyyliinsa / alkyyliinsä

alkyyleihinsa / alkyyleihinsä

Ine

-ssa

alkyylissamme / alkyylissämme

alkyyleissamme / alkyyleissämme

alkyylissanne / alkyylissänne

alkyyleissanne / alkyyleissänne

alkyylissansa / alkyylissaan / alkyylissänsä / alkyylissään

alkyyleissansa / alkyyleissaan / alkyyleissänsä / alkyyleissään

Ela

-sta

alkyylistamme / alkyylistämme

alkyyleistamme / alkyyleistämme

alkyylistanne / alkyylistänne

alkyyleistanne / alkyyleistänne

alkyylistansa / alkyylistaan / alkyylistänsä / alkyylistään

alkyyleistansa / alkyyleistaan / alkyyleistänsä / alkyyleistään

All

-lle

alkyylillemme

alkyyleillemme

alkyylillenne

alkyyleillenne

alkyylilleen / alkyylillensa / alkyylillensä

alkyyleillensa / alkyyleillensä / alkyyleillean / alkyyleilleän

Ade

-lla

alkyylillamme / alkyylillämme

alkyyleillamme / alkyyleillämme

alkyylillanne / alkyylillänne

alkyyleillanne / alkyyleillänne

alkyylillansa / alkyylillaan / alkyylillänsä / alkyylillään

alkyyleillansa / alkyyleillaan / alkyyleillänsä / alkyyleillään

Abl

-lta

alkyyliltamme / alkyyliltämme

alkyyleiltamme / alkyyleiltämme

alkyyliltanne / alkyyliltänne

alkyyleiltanne / alkyyleiltänne

alkyyliltansa / alkyyliltaan / alkyyliltänsä / alkyyliltään

alkyyleiltansa / alkyyleiltaan / alkyyleiltänsä / alkyyleiltään

Tra

-ksi

alkyyliksemme

alkyyleiksemme

alkyyliksenne

alkyyleiksenne

alkyylikseen / alkyyliksensa / alkyyliksensä

alkyyleikseen / alkyyleiksensa / alkyyleiksensä

Ess

-na

alkyylinamme / alkyylinämme

alkyyleinamme / alkyyleinämme

alkyylinanne / alkyylinänne

alkyyleinanne / alkyyleinänne

alkyylinansa / alkyylinaan / alkyylinänsä / alkyylinään

alkyyleinansa / alkyyleinaan / alkyyleinänsä / alkyyleinään

Abe

-tta

alkyylittamme / alkyylittämme

alkyyleittamme / alkyyleittämme

alkyylittanne / alkyylittänne

alkyyleittanne / alkyyleittänne

alkyylittansa / alkyylittaan / alkyylittänsä / alkyylittään

alkyyleittansa / alkyyleittaan / alkyyleittänsä / alkyyleittään

Com

-ne

-

alkyyleinemme

-

alkyyleinenne

-

alkyyleineen / alkyyleinensa / alkyyleinensä

Singular

Plural

Nom

-

alkyylimme

alkyylinne

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyylimme

alkyylinne

alkyylinsa / alkyylinsä

Par

-ta

alkyyliamme / alkyyliämme

alkyylianne / alkyyliänne

alkyyliansa / alkyyliaan / alkyyliänsä / alkyyliään

alkyylejamme / alkyylejämme

alkyylejanne / alkyylejänne

alkyylejansa / alkyylejaan / alkyylejänsä / alkyylejään

Gen

-n

alkyylimme

alkyylinne

alkyylinsa / alkyylinsä

alkyyliemme

alkyylienne

alkyyliensa / alkyyliensä

Ill

mihin

alkyyliimme

alkyyliinne

alkyyliinsa / alkyyliinsä

alkyyleihimme

alkyyleihinne

alkyyleihinsa / alkyyleihinsä

Ine

-ssa

alkyylissamme / alkyylissämme

alkyylissanne / alkyylissänne

alkyylissansa / alkyylissaan / alkyylissänsä / alkyylissään

alkyyleissamme / alkyyleissämme

alkyyleissanne / alkyyleissänne

alkyyleissansa / alkyyleissaan / alkyyleissänsä / alkyyleissään

Ela

-sta

alkyylistamme / alkyylistämme

alkyylistanne / alkyylistänne

alkyylistansa / alkyylistaan / alkyylistänsä / alkyylistään

alkyyleistamme / alkyyleistämme

alkyyleistanne / alkyyleistänne

alkyyleistansa / alkyyleistaan / alkyyleistänsä / alkyyleistään

All

-lle

alkyylillemme

alkyylillenne

alkyylilleen / alkyylillensa / alkyylillensä

alkyyleillemme

alkyyleillenne

alkyyleillensa / alkyyleillensä / alkyyleillean / alkyyleilleän

Ade

-lla

alkyylillamme / alkyylillämme

alkyylillanne / alkyylillänne

alkyylillansa / alkyylillaan / alkyylillänsä / alkyylillään

alkyyleillamme / alkyyleillämme

alkyyleillanne / alkyyleillänne

alkyyleillansa / alkyyleillaan / alkyyleillänsä / alkyyleillään

Abl

-lta

alkyyliltamme / alkyyliltämme

alkyyliltanne / alkyyliltänne

alkyyliltansa / alkyyliltaan / alkyyliltänsä / alkyyliltään

alkyyleiltamme / alkyyleiltämme

alkyyleiltanne / alkyyleiltänne

alkyyleiltansa / alkyyleiltaan / alkyyleiltänsä / alkyyleiltään

Tra

-ksi

alkyyliksemme

alkyyliksenne

alkyylikseen / alkyyliksensa / alkyyliksensä

alkyyleiksemme

alkyyleiksenne

alkyyleikseen / alkyyleiksensa / alkyyleiksensä

Ess

-na

alkyylinamme / alkyylinämme

alkyylinanne / alkyylinänne

alkyylinansa / alkyylinaan / alkyylinänsä / alkyylinään

alkyyleinamme / alkyyleinämme

alkyyleinanne / alkyyleinänne

alkyyleinansa / alkyyleinaan / alkyyleinänsä / alkyyleinään

Abe

-tta

alkyylittamme / alkyylittämme

alkyylittanne / alkyylittänne

alkyylittansa / alkyylittaan / alkyylittänsä / alkyylittään

alkyyleittamme / alkyyleittämme

alkyyleittanne / alkyyleittänne

alkyyleittansa / alkyyleittaan / alkyyleittänsä / alkyyleittään

Com

-ne

-

-

-

alkyyleinemme

alkyyleinenne

alkyyleineen / alkyyleinensa / alkyyleinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ftalaatti

ftalaatit

Par

-ta

ftalaattia

ftalaatteja

Gen

-n

ftalaatin

ftalaattien

Ill

mihin

ftalaattiin

ftalaatteihin

Ine

-ssa

ftalaatissa

ftalaateissa

Ela

-sta

ftalaatista

ftalaateista

All

-lle

ftalaatille

ftalaateille

Ade

-lla

ftalaatilla

ftalaateilla

Abl

-lta

ftalaatilta

ftalaateilta

Tra

-ksi

ftalaatiksi

ftalaateiksi

Ess

-na

ftalaattina

ftalaatteina

Abe

-tta

ftalaatitta

ftalaateitta

Com

-ne

-

ftalaatteine

Ins

-in

-

ftalaatein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ftalaatti

ftalaatit

Par

-ta

ftalaattia

ftalaatteja

Gen

-n

ftalaatin

ftalaattien

Ill

mihin

ftalaattiin

ftalaatteihin

Ine

-ssa

ftalaatissa

ftalaateissa

Ela

-sta

ftalaatista

ftalaateista

All

-lle

ftalaatille

ftalaateille

Ade

-lla

ftalaatilla

ftalaateilla

Abl

-lta

ftalaatilta

ftalaateilta

Tra

-ksi

ftalaatiksi

ftalaateiksi

Ess

-na

ftalaattina

ftalaatteina

Abe

-tta

ftalaatitta

ftalaateitta

Com

-ne

-

ftalaatteine

Ins

-in

-

ftalaatein

phthalate
phthalat
Show more arrow right
Europarl; EurLex-2; Tatoeba; eurlex-diff-2017; ECB Ftalaatti on yleinen pehmentäjä muoviteollisuudessa. Phthalate is a common plasticizer in the plastics industry. Bis (2ns-metoksietyyli) ftalaatti. Bis(2-Methoxyethyl) phthalate. Bis (2ns-etyyliheksyyli) ftalaatti; Bis(2-ethylhexyl) phthalate. Di (2ns-etyyliheksyyli) ftalaatti (DEHP). Di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP). Ftalaatti on yleisesti käytetty pehmentävä aine muoviteollisuudessa. Phthalates are commonly used as a plasticizer in the plastics industry. Ftalaatti on lisätty muovituotteisiin niiden pehmeyden ja joustavuuden lisäämiseksi. Phthalate has been added to plastic products to increase their softness and flexibility. Bis (2ns-Etyyliheksyyli) ftalaatti (dietyyliheksyyliftalaatti). Bis(2-Ethylhexyl) phthalate (Diethylhexyl phthalate). Ftalaattien käyttörajoitukset. Restrictions on the use of phthalates. Aihe: Ftalaattien käyttörajoitukset. Subject: Restrictions on the use of phthalates. Lääkärit varoittavat lasten altistumisesta ftalaateille. Doctors warn about children's exposure to phthalates. Show more arrow right

Wiktionary

(chemistry) phthalate Show more arrow right Internationalism (see English phthalate). Show more arrow right

Wikipedia

Phthalates Phthalates (US: /ˈθæleɪts/, UK: /ˈθɑːleɪtsˌ ˈfθælɪts/), or phthalate esters, are esters of phthalic acid. They are mainly used as plasticizers, i.e., substances added to plastics to increase their flexibility, transparency, durability, and longevity. They are used primarily to soften polyvinyl chloride (PVC). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ftalaattini

ftalaattini

ftalaattisi

ftalaattisi

ftalaattinsa

ftalaattinsa

Par

-ta

ftalaattiani

ftalaattejani

ftalaattiasi

ftalaattejasi

ftalaattiansa / ftalaattiaan

ftalaattejansa / ftalaattejaan

Gen

-n

ftalaattini

ftalaattieni

ftalaattisi

ftalaattiesi

ftalaattinsa

ftalaattiensa

Ill

mihin

ftalaattiini

ftalaatteihini

ftalaattiisi

ftalaatteihisi

ftalaattiinsa

ftalaatteihinsa

Ine

-ssa

ftalaatissani

ftalaateissani

ftalaatissasi

ftalaateissasi

ftalaatissansa / ftalaatissaan

ftalaateissansa / ftalaateissaan

Ela

-sta

ftalaatistani

ftalaateistani

ftalaatistasi

ftalaateistasi

ftalaatistansa / ftalaatistaan

ftalaateistansa / ftalaateistaan

All

-lle

ftalaatilleni

ftalaateilleni

ftalaatillesi

ftalaateillesi

ftalaatillensa / ftalaatilleen

ftalaateillensa / ftalaateillean

Ade

-lla

ftalaatillani

ftalaateillani

ftalaatillasi

ftalaateillasi

ftalaatillansa / ftalaatillaan

ftalaateillansa / ftalaateillaan

Abl

-lta

ftalaatiltani

ftalaateiltani

ftalaatiltasi

ftalaateiltasi

ftalaatiltansa / ftalaatiltaan

ftalaateiltansa / ftalaateiltaan

Tra

-ksi

ftalaatikseni

ftalaateikseni

ftalaatiksesi

ftalaateiksesi

ftalaatiksensa / ftalaatikseen

ftalaateiksensa / ftalaateikseen

Ess

-na

ftalaattinani

ftalaatteinani

ftalaattinasi

ftalaatteinasi

ftalaattinansa / ftalaattinaan

ftalaatteinansa / ftalaatteinaan

Abe

-tta

ftalaatittani

ftalaateittani

ftalaatittasi

ftalaateittasi

ftalaatittansa / ftalaatittaan

ftalaateittansa / ftalaateittaan

Com

-ne

-

ftalaatteineni

-

ftalaatteinesi

-

ftalaatteinensa / ftalaatteineen

Singular

Plural

Nom

-

ftalaattini

ftalaattisi

ftalaattinsa

ftalaattini

ftalaattisi

ftalaattinsa

Par

-ta

ftalaattiani

ftalaattiasi

ftalaattiansa / ftalaattiaan

ftalaattejani

ftalaattejasi

ftalaattejansa / ftalaattejaan

Gen

-n

ftalaattini

ftalaattisi

ftalaattinsa

ftalaattieni

ftalaattiesi

ftalaattiensa

Ill

mihin

ftalaattiini

ftalaattiisi

ftalaattiinsa

ftalaatteihini

ftalaatteihisi

ftalaatteihinsa

Ine

-ssa

ftalaatissani

ftalaatissasi

ftalaatissansa / ftalaatissaan

ftalaateissani

ftalaateissasi

ftalaateissansa / ftalaateissaan

Ela

-sta

ftalaatistani

ftalaatistasi

ftalaatistansa / ftalaatistaan

ftalaateistani

ftalaateistasi

ftalaateistansa / ftalaateistaan

All

-lle

ftalaatilleni

ftalaatillesi

ftalaatillensa / ftalaatilleen

ftalaateilleni

ftalaateillesi

ftalaateillensa / ftalaateillean

Ade

-lla

ftalaatillani

ftalaatillasi

ftalaatillansa / ftalaatillaan

ftalaateillani

ftalaateillasi

ftalaateillansa / ftalaateillaan

Abl

-lta

ftalaatiltani

ftalaatiltasi

ftalaatiltansa / ftalaatiltaan

ftalaateiltani

ftalaateiltasi

ftalaateiltansa / ftalaateiltaan

Tra

-ksi

ftalaatikseni

ftalaatiksesi

ftalaatiksensa / ftalaatikseen

ftalaateikseni

ftalaateiksesi

ftalaateiksensa / ftalaateikseen

Ess

-na

ftalaattinani

ftalaattinasi

ftalaattinansa / ftalaattinaan

ftalaatteinani

ftalaatteinasi

ftalaatteinansa / ftalaatteinaan

Abe

-tta

ftalaatittani

ftalaatittasi

ftalaatittansa / ftalaatittaan

ftalaateittani

ftalaateittasi

ftalaateittansa / ftalaateittaan

Com

-ne

-

-

-

ftalaatteineni

ftalaatteinesi

ftalaatteinensa / ftalaatteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ftalaattimme

ftalaattimme

ftalaattinne

ftalaattinne

ftalaattinsa

ftalaattinsa

Par

-ta

ftalaattiamme

ftalaattejamme

ftalaattianne

ftalaattejanne

ftalaattiansa / ftalaattiaan

ftalaattejansa / ftalaattejaan

Gen

-n

ftalaattimme

ftalaattiemme

ftalaattinne

ftalaattienne

ftalaattinsa

ftalaattiensa

Ill

mihin

ftalaattiimme

ftalaatteihimme

ftalaattiinne

ftalaatteihinne

ftalaattiinsa

ftalaatteihinsa

Ine

-ssa

ftalaatissamme

ftalaateissamme

ftalaatissanne

ftalaateissanne

ftalaatissansa / ftalaatissaan

ftalaateissansa / ftalaateissaan

Ela

-sta

ftalaatistamme

ftalaateistamme

ftalaatistanne

ftalaateistanne

ftalaatistansa / ftalaatistaan

ftalaateistansa / ftalaateistaan

All

-lle

ftalaatillemme

ftalaateillemme

ftalaatillenne

ftalaateillenne

ftalaatillensa / ftalaatilleen

ftalaateillensa / ftalaateillean

Ade

-lla

ftalaatillamme

ftalaateillamme

ftalaatillanne

ftalaateillanne

ftalaatillansa / ftalaatillaan

ftalaateillansa / ftalaateillaan

Abl

-lta

ftalaatiltamme

ftalaateiltamme

ftalaatiltanne

ftalaateiltanne

ftalaatiltansa / ftalaatiltaan

ftalaateiltansa / ftalaateiltaan

Tra

-ksi

ftalaatiksemme

ftalaateiksemme

ftalaatiksenne

ftalaateiksenne

ftalaatiksensa / ftalaatikseen

ftalaateiksensa / ftalaateikseen

Ess

-na

ftalaattinamme

ftalaatteinamme

ftalaattinanne

ftalaatteinanne

ftalaattinansa / ftalaattinaan

ftalaatteinansa / ftalaatteinaan

Abe

-tta

ftalaatittamme

ftalaateittamme

ftalaatittanne

ftalaateittanne

ftalaatittansa / ftalaatittaan

ftalaateittansa / ftalaateittaan

Com

-ne

-

ftalaatteinemme

-

ftalaatteinenne

-

ftalaatteinensa / ftalaatteineen

Singular

Plural

Nom

-

ftalaattimme

ftalaattinne

ftalaattinsa

ftalaattimme

ftalaattinne

ftalaattinsa

Par

-ta

ftalaattiamme

ftalaattianne

ftalaattiansa / ftalaattiaan

ftalaattejamme

ftalaattejanne

ftalaattejansa / ftalaattejaan

Gen

-n

ftalaattimme

ftalaattinne

ftalaattinsa

ftalaattiemme

ftalaattienne

ftalaattiensa

Ill

mihin

ftalaattiimme

ftalaattiinne

ftalaattiinsa

ftalaatteihimme

ftalaatteihinne

ftalaatteihinsa

Ine

-ssa

ftalaatissamme

ftalaatissanne

ftalaatissansa / ftalaatissaan

ftalaateissamme

ftalaateissanne

ftalaateissansa / ftalaateissaan

Ela

-sta

ftalaatistamme

ftalaatistanne

ftalaatistansa / ftalaatistaan

ftalaateistamme

ftalaateistanne

ftalaateistansa / ftalaateistaan

All

-lle

ftalaatillemme

ftalaatillenne

ftalaatillensa / ftalaatilleen

ftalaateillemme

ftalaateillenne

ftalaateillensa / ftalaateillean

Ade

-lla

ftalaatillamme

ftalaatillanne

ftalaatillansa / ftalaatillaan

ftalaateillamme

ftalaateillanne

ftalaateillansa / ftalaateillaan

Abl

-lta

ftalaatiltamme

ftalaatiltanne

ftalaatiltansa / ftalaatiltaan

ftalaateiltamme

ftalaateiltanne

ftalaateiltansa / ftalaateiltaan

Tra

-ksi

ftalaatiksemme

ftalaatiksenne

ftalaatiksensa / ftalaatikseen

ftalaateiksemme

ftalaateiksenne

ftalaateiksensa / ftalaateikseen

Ess

-na

ftalaattinamme

ftalaattinanne

ftalaattinansa / ftalaattinaan

ftalaatteinamme

ftalaatteinanne

ftalaatteinansa / ftalaatteinaan

Abe

-tta

ftalaatittamme

ftalaatittanne

ftalaatittansa / ftalaatittaan

ftalaateittamme

ftalaateittanne

ftalaateittansa / ftalaateittaan

Com

-ne

-

-

-

ftalaatteinemme

ftalaatteinenne

ftalaatteinensa / ftalaatteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept