Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

alkuyö alkuyö   N Sg Nom
alku   N Sg Nom +    N Sg Nom

alkuyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

start
Early night
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
rneyl (va gur) avtug

Etymology:
nyxh +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - alkuyöni alkuyöni alkuyösi alkuyösi alkuyönsä alkuyönsä
Par -ta alkuyötäni alkuöitäni alkuyötäsi alkuöitäsi alkuyötänsä / alkuyötään alkuöitänsä / alkuöitään
Gen -n alkuyöni alkuöitteni / alkuöideni alkuyösi alkuöittesi / alkuöidesi alkuyönsä alkuöittensä / alkuöidensä
Ill mihin alkuyöhöni alkuöihini alkuyöhösi alkuöihisi alkuyöhönsä alkuöihinsä
Ine -ssa alkuyössäni alkuöissäni alkuyössäsi alkuöissäsi alkuyössänsä / alkuyössään alkuöissänsä / alkuöissään
Ela -sta alkuyöstäni alkuöistäni alkuyöstäsi alkuöistäsi alkuyöstänsä / alkuyöstään alkuöistänsä / alkuöistään
All -lle alkuyölleni alkuöilleni alkuyöllesi alkuöillesi alkuyölleen / alkuyöllensä alkuöillensä / alkuöilleän
Ade -lla alkuyölläni alkuöilläni alkuyölläsi alkuöilläsi alkuyöllänsä / alkuyöllään alkuöillänsä / alkuöillään
Abl -lta alkuyöltäni alkuöiltäni alkuyöltäsi alkuöiltäsi alkuyöltänsä / alkuyöltään alkuöiltänsä / alkuöiltään
Tra -ksi alkuyökseni alkuöikseni alkuyöksesi alkuöiksesi alkuyökseen / alkuyöksensä alkuöikseen / alkuöiksensä
Ess -na alkuyönäni alkuöinäni alkuyönäsi alkuöinäsi alkuyönänsä / alkuyönään alkuöinänsä / alkuöinään
Abe -tta alkuyöttäni alkuöittäni alkuyöttäsi alkuöittäsi alkuyöttänsä / alkuyöttään alkuöittänsä / alkuöittään
Com -ne - alkuöineni - alkuöinesi - alkuöineen / alkuöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - alkuyömme alkuyömme alkuyönne alkuyönne alkuyönsä alkuyönsä
Par -ta alkuyötämme alkuöitämme alkuyötänne alkuöitänne alkuyötänsä / alkuyötään alkuöitänsä / alkuöitään
Gen -n alkuyömme alkuöittemme / alkuöidemme alkuyönne alkuöittenne / alkuöidenne alkuyönsä alkuöittensä / alkuöidensä
Ill mihin alkuyöhömme alkuöihimme alkuyöhönne alkuöihinne alkuyöhönsä alkuöihinsä
Ine -ssa alkuyössämme alkuöissämme alkuyössänne alkuöissänne alkuyössänsä / alkuyössään alkuöissänsä / alkuöissään
Ela -sta alkuyöstämme alkuöistämme alkuyöstänne alkuöistänne alkuyöstänsä / alkuyöstään alkuöistänsä / alkuöistään
All -lle alkuyöllemme alkuöillemme alkuyöllenne alkuöillenne alkuyölleen / alkuyöllensä alkuöillensä / alkuöilleän
Ade -lla alkuyöllämme alkuöillämme alkuyöllänne alkuöillänne alkuyöllänsä / alkuyöllään alkuöillänsä / alkuöillään
Abl -lta alkuyöltämme alkuöiltämme alkuyöltänne alkuöiltänne alkuyöltänsä / alkuyöltään alkuöiltänsä / alkuöiltään
Tra -ksi alkuyöksemme alkuöiksemme alkuyöksenne alkuöiksenne alkuyökseen / alkuyöksensä alkuöikseen / alkuöiksensä
Ess -na alkuyönämme alkuöinämme alkuyönänne alkuöinänne alkuyönänsä / alkuyönään alkuöinänsä / alkuöinään
Abe -tta alkuyöttämme alkuöittämme alkuyöttänne alkuöittänne alkuyöttänsä / alkuyöttään alkuöittänsä / alkuöittään
Com -ne - alkuöinemme - alkuöinenne - alkuöineen / alkuöinensä

alku, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - alku alut
Par -ta alkua alkuja
Gen -n alun alkujen
Ill mihin alkuun alkuihin
Ine -ssa alussa aluissa
Ela -sta alusta aluista
All -lle alulle aluille
Ade -lla alulla aluilla
Abl -lta alulta aluilta
Tra -ksi aluksi aluiksi
Ess -na alkuna alkuina
Abe -tta alutta aluitta
Com -ne - alkuine
Ins -in - aluin

Translations & synonyms

beginning alku, alkuaste
start alku, aloitus, lähtö, etumatka, säpsähdys, vavahdus
origin alkuperä, lähtöpaikka, synty, alku, tausta, alkusyy
opening aukko, avaus, avajaiset, aukeama, aloitus, alku
onset puhkeaminen, alku
inception alku
kickoff alku, alkulaukaus, käynnistys, aloituspotku
outset alku
prelude alkusoitto, preludi, alku, johdanto
birth syntymä, synty, synnytys, alku, syntyperä
commencement alku, promootio
genesis synty, alku
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, alku
preface esipuhe, johdanto, esinäytös, alku
embryo alkio, sikiö, alku, itu, tuleva
germ alkio, itu, siemen, bakteeri, taudinaiheuttaja, alku
mother äiti, emä, emo, alku, juuri, maammo
initial
starting

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word nyxh can mean the following:
Sbeffna Nyxh: sbeffnynvara heurvyhfrhen
Xryybxbfxra Nyxh: Ghhfhynffn gbvzvin heurvyhfrhen
3037 Nyxh: nfgrebvqv
Oehaoretva: Nyxh-znxrvara
Nyxh: arhibfgbyvvggbynvara rybxhin ihbqrygn 1970
Nyxh: Naqemrw Fmpmlcvbefxva ebznnav ihbqrygn 1994
Nyxh: (Bevtva), Qna Oebjava ebznnav ihbqrygn 2017
Nagreb Nyxh: (f. 1955), qvcybzv-vafvaööev, xnhchaxvyvvxragrra invxhggnwn wn gvrgbxvewnvyvwn Cnnib Nyxh, fhbznynvara churxbzzhavxnngvbgrxavvxna cebsrffbev
Source: Wikipedia
Wiktionary
fgneg, ortvaavat, vaprcgvba, vapvcvrapr

(va pbzcbhaqf) svefg, cevzr, cevzriny, cevzbeqvny

     Fin: ryäzäa nyxhzhbqbg
     Eng: ― cevzriny sbezf bs yvsr
Derived terms:
nyxhnna
-nyxhvara
nyxhvfva
nyxhwnna
nyxhha
nyxhhaxnna

Compounds:
nyxhnvxn
nyxhnvar
nyxhnfgr
nyxhnfhxnf
nyxhpbpxgnvy
nyxhqevaxxv
nyxhryvö
nyxhryäva
nyxhreä
nyxhuäexä
nyxhvuzvara
nyxhvygn
nyxhwnxfb
nyxhwhbzn
nyxhwhhev
nyxhxnaxrhf
nyxhxnagnvara
nyxhxnefvagn
nyxhxrugb
nyxhxrfä
nyxhxriäg
nyxhxvryv
nyxhxvycnvyh
nyxhxvewnva
nyxhxvexxb
nyxhxbugn
nyxhxbxgnvyv
nyxhxbgv
nyxhxbhyhghf
nyxhxevfgvyyvara
nyxhxhh
nyxhxhhxnhfv
nyxhxhin
nyxhxlzzra
nyxhynhfr
nyxhyvzn
nyxhyvagh
nyxhyvghetvn
nyxhyhxh
nyxhyäuqr
nyxhzngxn
nyxhzrexxv
nyxhzvahhggv
nyxhzhbgb
nyxhbcrghf
nyxhbcvaabg
nyxhbfn
nyxhcnyn
nyxhcnyxxn
nyxhcrehfgn
nyxhcrehfgr
nyxhcreä
nyxhcvfgr
nyxhcbgxh
nyxhchbyv
nyxhcää
nyxhehbxn
nyxheäwäuqlf
nyxhfnang
nyxhfrhenxhagn
nyxhfvih
nyxhfbvagh
nyxhfbvggb
nyxhfhxhynvfhhf
nyxhflxfl
nyxhflagl
nyxhflfälf
nyxhfll
nyxhgnugv
nyxhgnvcnyr
nyxhgnviny
nyxhgnyiv
nyxhgrxvwä
nyxhgrxfgv
nyxhgrbf
nyxhgvvivfgryzä
nyxhgvynaar
nyxhghbgnagb
nyxhglöggözllf
nyxhhayäugö
nyxhhacnavwn
nyxhhacnab
nyxhhacääfl
nyxhinvur
nyxhinvxrhqrg
nyxhinyzvfgryh
nyxhinhugv
nyxhivvxxb
nyxhibvzn
nyxhihbfv
nyxhiärfgö
nyxhlö
zvruranyxh
cnybanyxh
gnvgrvyvwnanyxh
ivvxfranyxh

Etymology:
Sebz gur ireo nyxnn (“gb ortva”) +‎ -h.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - alkuni alkuni alkusi alkusi alkunsa alkunsa
Par -ta alkuani alkujani alkuasi alkujasi alkuansa / alkuaan alkujansa / alkujaan
Gen -n alkuni alkujeni alkusi alkujesi alkunsa alkujensa
Ill mihin alkuuni alkuihini alkuusi alkuihisi alkuunsa alkuihinsa
Ine -ssa alussani aluissani alussasi aluissasi alussansa / alussaan aluissansa / aluissaan
Ela -sta alustani aluistani alustasi aluistasi alustansa / alustaan aluistansa / aluistaan
All -lle alulleni aluilleni alullesi aluillesi alulleen / alullensa aluillensa / aluillean
Ade -lla alullani aluillani alullasi aluillasi alullansa / alullaan aluillansa / aluillaan
Abl -lta alultani aluiltani alultasi aluiltasi alultansa / alultaan aluiltansa / aluiltaan
Tra -ksi alukseni aluikseni aluksesi aluiksesi alukseen / aluksensa aluikseen / aluiksensa
Ess -na alkunani alkuinani alkunasi alkuinasi alkunansa / alkunaan alkuinansa / alkuinaan
Abe -tta aluttani aluittani aluttasi aluittasi aluttansa / aluttaan aluittansa / aluittaan
Com -ne - alkuineni - alkuinesi - alkuineen / alkuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - alkumme alkumme alkunne alkunne alkunsa alkunsa
Par -ta alkuamme alkujamme alkuanne alkujanne alkuansa / alkuaan alkujansa / alkujaan
Gen -n alkumme alkujemme alkunne alkujenne alkunsa alkujensa
Ill mihin alkuumme alkuihimme alkuunne alkuihinne alkuunsa alkuihinsa
Ine -ssa alussamme aluissamme alussanne aluissanne alussansa / alussaan aluissansa / aluissaan
Ela -sta alustamme aluistamme alustanne aluistanne alustansa / alustaan aluistansa / aluistaan
All -lle alullemme aluillemme alullenne aluillenne alulleen / alullensa aluillensa / aluillean
Ade -lla alullamme aluillamme alullanne aluillanne alullansa / alullaan aluillansa / aluillaan
Abl -lta alultamme aluiltamme alultanne aluiltanne alultansa / alultaan aluiltansa / aluiltaan
Tra -ksi aluksemme aluiksemme aluksenne aluiksenne alukseen / aluksensa aluikseen / aluiksensa
Ess -na alkunamme alkuinamme alkunanne alkuinanne alkunansa / alkunaan alkuinansa / alkuinaan
Abe -tta aluttamme aluittamme aluttanne aluittanne aluttansa / aluttaan aluittansa / aluittaan
Com -ne - alkuinemme - alkuinenne - alkuineen / alkuinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept