Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Yuninamme Yun   N Prop Sem/Human Sg Ess PxPl1
Yun   N Prop Sem/Humann + amme   N Sg Nom
Yun   N Prop Sg Ess PxPl1
Yun   N Propn + amme   N Sg Nom

Yun, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - Yun Yuni / Yunit
Par -ta Yunia Yuneja
Gen -n Yuni / Yunin Yunien
Ill mihin Yuniin Yuneihin
Ine -ssa Yunissa Yuneissa
Ela -sta Yunista Yuneista
All -lle Yunille Yuneille
Ade -lla Yunilla Yuneilla
Abl -lta Yunilta Yuneilta
Tra -ksi Yuniksi Yuneiksi
Ess -na Yunina Yuneina
Abe -tta Yunitta Yuneitta
Com -ne - -
Ins -in - Yunein

Translations & synonyms

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - Yunini - Yunisi - Yuninsa / Yunian
Par -ta Yuniani Yunejani Yuniasi Yunejasi Yuniansa / Yuniaan Yunejansa / Yunejaan
Gen -n Yunini Yunieni Yunisi Yuniesi Yuninsa / Yunian Yuniensa
Ill mihin Yuniini Yuneihini Yuniisi Yuneihisi Yuniinsa Yuneihinsa
Ine -ssa Yunissani Yuneissani Yunissasi Yuneissasi Yunissansa / Yunissaan Yuneissansa / Yuneissaan
Ela -sta Yunistani Yuneistani Yunistasi Yuneistasi Yunistansa / Yunistaan Yuneistansa / Yuneistaan
All -lle Yunilleni Yuneilleni Yunillesi Yuneillesi Yunilleen / Yunillensa Yuneilleen / Yuneillensa
Ade -lla Yunillani Yuneillani Yunillasi Yuneillasi Yunillansa / Yunillaan Yuneillansa / Yuneillaan
Abl -lta Yuniltani Yuneiltani Yuniltasi Yuneiltasi Yuniltansa / Yuniltaan Yuneiltansa / Yuneiltaan
Tra -ksi Yunikseni Yuneikseni Yuniksesi Yuneiksesi Yunikseen / Yuniksensa Yuneikseen / Yuneiksensa
Ess -na Yuninani Yuneinani Yuninasi Yuneinasi Yuninansa / Yuninaan Yuneinansa / Yuneinaan
Abe -tta Yunittani Yuneittani Yunittasi Yuneittasi Yunittansa / Yunittaan Yuneittansa / Yuneittaan
Com -ne - - - - - -
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - - Yunimme - Yuninne - Yuninsa / Yunian
Par -ta Yuniamme Yunejamme Yunianne Yunejanne Yuniansa / Yuniaan Yunejansa / Yunejaan
Gen -n Yunimme Yuniemme Yuninne Yunienne Yuninsa / Yunian Yuniensa
Ill mihin Yuniimme Yuneihimme Yuniinne Yuneihinne Yuniinsa Yuneihinsa
Ine -ssa Yunissamme Yuneissamme Yunissanne Yuneissanne Yunissansa / Yunissaan Yuneissansa / Yuneissaan
Ela -sta Yunistamme Yuneistamme Yunistanne Yuneistanne Yunistansa / Yunistaan Yuneistansa / Yuneistaan
All -lle Yunillemme Yuneillemme Yunillenne Yuneillenne Yunilleen / Yunillensa Yuneilleen / Yuneillensa
Ade -lla Yunillamme Yuneillamme Yunillanne Yuneillanne Yunillansa / Yunillaan Yuneillansa / Yuneillaan
Abl -lta Yuniltamme Yuneiltamme Yuniltanne Yuneiltanne Yuniltansa / Yuniltaan Yuneiltansa / Yuneiltaan
Tra -ksi Yuniksemme Yuneiksemme Yuniksenne Yuneiksenne Yunikseen / Yuniksensa Yuneikseen / Yuneiksensa
Ess -na Yuninamme Yuneinamme Yuninanne Yuneinanne Yuninansa / Yuninaan Yuneinansa / Yuneinaan
Abe -tta Yunittamme Yuneittamme Yunittanne Yuneittanne Yunittansa / Yunittaan Yuneittansa / Yuneittaan
Com -ne - - - - - -

amme, Noun

up ↑

Translations & synonyms

bath amme, kylvettää, kylpeä, käydä kylvyssä
vat amme
basin amme
bathtub
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ongugho, gho (ynetr pbagnvare sbe ubyqvat jngre va juvpu n crefba znl ongur)

Compounds:
nzzrubvgb
nzzrxlycl
nzzrxäleä
nzzrznggb
vfghzn-nzzr
xlyclnzzr
cbernzzr

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp nzzru, qrevirq sebz Cebgb-Svaab-Htevp nzn- (pbzcner Remln амулямс (nzhywnzf), Xunagl ум- (hz-), Znafv [fpevcg arrqrq] (ūzc)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ammeeni ammeeni ammeesi ammeesi ammeensa ammeensa
Par -ta ammettani ammeitani / ammehiani ammettasi ammeitasi / ammehiasi ammettansa / ammettaan ammeitansa / ammeitaan /
ammehiansa / ammehiaan
Gen -n ammeeni ammeitteni / ammeideni /
ammehieni / ammehitteni
ammeesi ammeittesi / ammeidesi /
ammehiesi / ammehittesi
ammeensa ammeittensa / ammeidensa /
ammehiensa / ammehittensa
Ill mihin ammeeseeni ammeisiini / ammeihini /
ammehisini
ammeeseesi ammeisiisi / ammeihisi /
ammehisisi
ammeeseensa ammeisiinsa / ammeihinsa /
ammehisinsa
Ine -ssa ammeessani ammehissani / ammeissani ammeessasi ammehissasi / ammeissasi ammeessansa / ammeessaan ammehissansa / ammehissaan /
ammeissansa / ammeissaan
Ela -sta ammeestani ammehistani / ammeistani ammeestasi ammehistasi / ammeistasi ammeestansa / ammeestaan ammehistansa / ammehistaan /
ammeistansa / ammeistaan
All -lle ammeelleni ammehilleni / ammeilleni ammeellesi ammehillesi / ammeillesi ammeelleen / ammeellensa ammehillensa / ammehillean /
ammeillensa / ammeillean
Ade -lla ammeellani ammehillani / ammeillani ammeellasi ammehillasi / ammeillasi ammeellansa / ammeellaan ammehillansa / ammehillaan /
ammeillansa / ammeillaan
Abl -lta ammeeltani ammehiltani / ammeiltani ammeeltasi ammehiltasi / ammeiltasi ammeeltansa / ammeeltaan ammehiltansa / ammehiltaan /
ammeiltansa / ammeiltaan
Tra -ksi ammeekseni ammehikseni / ammeikseni ammeeksesi ammehiksesi / ammeiksesi ammeekseen / ammeeksensa ammehikseen / ammehiksensa /
ammeikseen / ammeiksensa
Ess -na ammeenani ammehinani / ammeinani ammeenasi ammehinasi / ammeinasi ammeenansa / ammeenaan ammehinansa / ammehinaan /
ammeinansa / ammeinaan
Abe -tta ammeettani ammehittani / ammeittani ammeettasi ammehittasi / ammeittasi ammeettansa / ammeettaan ammehittansa / ammehittaan /
ammeittansa / ammeittaan
Com -ne - ammehineni / ammeineni - ammehinesi / ammeinesi - ammehineen / ammehinensa /
ammeineen / ammeinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ammeemme ammeemme ammeenne ammeenne ammeensa ammeensa
Par -ta ammettamme ammeitamme / ammehiamme ammettanne ammeitanne / ammehianne ammettansa / ammettaan ammeitansa / ammeitaan /
ammehiansa / ammehiaan
Gen -n ammeemme ammeittemme / ammeidemme /
ammehiemme / ammehittemme
ammeenne ammeittenne / ammeidenne /
ammehienne / ammehittenne
ammeensa ammeittensa / ammeidensa /
ammehiensa / ammehittensa
Ill mihin ammeeseemme ammeisiimme / ammeihimme /
ammehisimme
ammeeseenne ammeisiinne / ammeihinne /
ammehisinne
ammeeseensa ammeisiinsa / ammeihinsa /
ammehisinsa
Ine -ssa ammeessamme ammehissamme / ammeissamme ammeessanne ammehissanne / ammeissanne ammeessansa / ammeessaan ammehissansa / ammehissaan /
ammeissansa / ammeissaan
Ela -sta ammeestamme ammehistamme / ammeistamme ammeestanne ammehistanne / ammeistanne ammeestansa / ammeestaan ammehistansa / ammehistaan /
ammeistansa / ammeistaan
All -lle ammeellemme ammehillemme / ammeillemme ammeellenne ammehillenne / ammeillenne ammeelleen / ammeellensa ammehillensa / ammehillean /
ammeillensa / ammeillean
Ade -lla ammeellamme ammehillamme / ammeillamme ammeellanne ammehillanne / ammeillanne ammeellansa / ammeellaan ammehillansa / ammehillaan /
ammeillansa / ammeillaan
Abl -lta ammeeltamme ammehiltamme / ammeiltamme ammeeltanne ammehiltanne / ammeiltanne ammeeltansa / ammeeltaan ammehiltansa / ammehiltaan /
ammeiltansa / ammeiltaan
Tra -ksi ammeeksemme ammehiksemme / ammeiksemme ammeeksenne ammehiksenne / ammeiksenne ammeekseen / ammeeksensa ammehikseen / ammehiksensa /
ammeikseen / ammeiksensa
Ess -na ammeenamme ammehinamme / ammeinamme ammeenanne ammehinanne / ammeinanne ammeenansa / ammeenaan ammehinansa / ammehinaan /
ammeinansa / ammeinaan
Abe -tta ammeettamme ammehittamme / ammeittamme ammeettanne ammehittanne / ammeittanne ammeettansa / ammeettaan ammehittansa / ammehittaan /
ammeittansa / ammeittaan
Com -ne - ammehinemme / ammeinemme - ammehinenne / ammeinenne - ammehineen / ammehinensa /
ammeineen / ammeinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept