Word analysis

yrittämäisillänsä yrittämä   N Sg Nom + isi   N Sg Ade PxSg3
yrittämä   N Sg Nom + isi   N Sg Ade PxPl3
yrittämä   N Sg Nom + isä   N Pl Ade PxSg3
yrittämä   N Sg Nom + isä   N Pl Ade PxPl3
yrittää   V Act Der/maisilla PxSg3
yrittää   V Act Der/maisilla PxPl3

yrittämä, Noun

up ↑

Translations & synonyms

try yrittää, koettaa, maistaa, koetella, kokea, tutkia
attempt yrittää, koettaa
seek etsiä, hakea, pyytää, yrittää, tavoitella, kysyä
endeavor yrittää, pyrkiä, jhk, tavoitella, jtk
make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
have a try yrittää
have a go yrittää
essay yrittää, koettaa
have a go at yrittää, yrittää, jtk
by trying to
by trying
by attempting to
from trying to
by attempting
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yrittämäni yrittämäni yrittämäsi yrittämäsi yrittämänsä yrittämänsä
Par -ta yrittämääni yrittämiäni yrittämääsi yrittämiäsi yrittämäänsä yrittämiänsä / yrittämiään
Gen -n yrittämäni yrittämieni yrittämäsi yrittämiesi yrittämänsä yrittämiensä
Ill mihin yrittämääni yrittämiini yrittämääsi yrittämiisi yrittämäänsä yrittämiinsä
Ine -ssa yrittämässäni yrittämissäni yrittämässäsi yrittämissäsi yrittämässänsä / yrittämässään yrittämissänsä / yrittämissään
Ela -sta yrittämästäni yrittämistäni yrittämästäsi yrittämistäsi yrittämästänsä / yrittämästään yrittämistänsä / yrittämistään
All -lle yrittämälleni yrittämilleni yrittämällesi yrittämillesi yrittämälleen / yrittämällensä yrittämillensä / yrittämilleän
Ade -lla yrittämälläni yrittämilläni yrittämälläsi yrittämilläsi yrittämällänsä / yrittämällään yrittämillänsä / yrittämillään
Abl -lta yrittämältäni yrittämiltäni yrittämältäsi yrittämiltäsi yrittämältänsä / yrittämältään yrittämiltänsä / yrittämiltään
Tra -ksi yrittämäkseni yrittämikseni yrittämäksesi yrittämiksesi yrittämäkseen / yrittämäksensä yrittämikseen / yrittämiksensä
Ess -na yrittämänäni yrittäminäni yrittämänäsi yrittäminäsi yrittämänänsä / yrittämänään yrittäminänsä / yrittäminään
Abe -tta yrittämättäni yrittämittäni yrittämättäsi yrittämittäsi yrittämättänsä / yrittämättään yrittämittänsä / yrittämittään
Com -ne - yrittämineni - yrittäminesi - yrittämineen / yrittäminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yrittämämme yrittämämme yrittämänne yrittämänne yrittämänsä yrittämänsä
Par -ta yrittämäämme yrittämiämme yrittämäänne yrittämiänne yrittämäänsä yrittämiänsä / yrittämiään
Gen -n yrittämämme yrittämiemme yrittämänne yrittämienne yrittämänsä yrittämiensä
Ill mihin yrittämäämme yrittämiimme yrittämäänne yrittämiinne yrittämäänsä yrittämiinsä
Ine -ssa yrittämässämme yrittämissämme yrittämässänne yrittämissänne yrittämässänsä / yrittämässään yrittämissänsä / yrittämissään
Ela -sta yrittämästämme yrittämistämme yrittämästänne yrittämistänne yrittämästänsä / yrittämästään yrittämistänsä / yrittämistään
All -lle yrittämällemme yrittämillemme yrittämällenne yrittämillenne yrittämälleen / yrittämällensä yrittämillensä / yrittämilleän
Ade -lla yrittämällämme yrittämillämme yrittämällänne yrittämillänne yrittämällänsä / yrittämällään yrittämillänsä / yrittämillään
Abl -lta yrittämältämme yrittämiltämme yrittämältänne yrittämiltänne yrittämältänsä / yrittämältään yrittämiltänsä / yrittämiltään
Tra -ksi yrittämäksemme yrittämiksemme yrittämäksenne yrittämiksenne yrittämäkseen / yrittämäksensä yrittämikseen / yrittämiksensä
Ess -na yrittämänämme yrittäminämme yrittämänänne yrittäminänne yrittämänänsä / yrittämänään yrittäminänsä / yrittäminään
Abe -tta yrittämättämme yrittämittämme yrittämättänne yrittämittänne yrittämättänsä / yrittämättään yrittämittänsä / yrittämittään
Com -ne - yrittäminemme - yrittäminenne - yrittämineen / yrittäminensä

isi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - isi isit
Par -ta isiä isejä
Gen -n isin isien
Ill mihin isiin iseihin
Ine -ssa isissä iseissä
Ela -sta isistä iseistä
All -lle isille iseille
Ade -lla isillä iseillä
Abl -lta isiltä iseiltä
Tra -ksi isiksi iseiksi
Ess -na isinä iseinä
Abe -tta isittä iseittä
Com -ne - iseine
Ins -in - isein

Translations & synonyms

daddy isä, isi
dad isä, isi
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - isini isini isisi isisi isinsä isinsä
Par -ta isiäni isejäni isiäsi isejäsi isiänsä / isiään isejänsä / isejään
Gen -n isini isieni isisi isiesi isinsä isiensä
Ill mihin isiini iseihini isiisi iseihisi isiinsä iseihinsä
Ine -ssa isissäni iseissäni isissäsi iseissäsi isissänsä / isissään iseissänsä / iseissään
Ela -sta isistäni iseistäni isistäsi iseistäsi isistänsä / isistään iseistänsä / iseistään
All -lle isilleni iseilleni isillesi iseillesi isilleen / isillensä iseillensä / iseilleän
Ade -lla isilläni iseilläni isilläsi iseilläsi isillänsä / isillään iseillänsä / iseillään
Abl -lta isiltäni iseiltäni isiltäsi iseiltäsi isiltänsä / isiltään iseiltänsä / iseiltään
Tra -ksi isikseni iseikseni isiksesi iseiksesi isikseen / isiksensä iseikseen / iseiksensä
Ess -na isinäni iseinäni isinäsi iseinäsi isinänsä / isinään iseinänsä / iseinään
Abe -tta isittäni iseittäni isittäsi iseittäsi isittänsä / isittään iseittänsä / iseittään
Com -ne - iseineni - iseinesi - iseineen / iseinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - isimme isimme isinne isinne isinsä isinsä
Par -ta isiämme isejämme isiänne isejänne isiänsä / isiään isejänsä / isejään
Gen -n isimme isiemme isinne isienne isinsä isiensä
Ill mihin isiimme iseihimme isiinne iseihinne isiinsä iseihinsä
Ine -ssa isissämme iseissämme isissänne iseissänne isissänsä / isissään iseissänsä / iseissään
Ela -sta isistämme iseistämme isistänne iseistänne isistänsä / isistään iseistänsä / iseistään
All -lle isillemme iseillemme isillenne iseillenne isilleen / isillensä iseillensä / iseilleän
Ade -lla isillämme iseillämme isillänne iseillänne isillänsä / isillään iseillänsä / iseillään
Abl -lta isiltämme iseiltämme isiltänne iseiltänne isiltänsä / isiltään iseiltänsä / iseiltään
Tra -ksi isiksemme iseiksemme isiksenne iseiksenne isikseen / isiksensä iseikseen / iseiksensä
Ess -na isinämme iseinämme isinänne iseinänne isinänsä / isinään iseinänsä / iseinään
Abe -tta isittämme iseittämme isittänne iseittänne isittänsä / isittään iseittänsä / iseittään
Com -ne - iseinemme - iseinenne - iseineen / iseinensä

isä, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - isä isät
Par -ta isää isiä
Gen -n isän isien
Ill mihin isään isiin
Ine -ssa isässä isissä
Ela -sta isästä isistä
All -lle isälle isille
Ade -lla isällä isillä
Abl -lta isältä isiltä
Tra -ksi isäksi isiksi
Ess -na isänä isinä
Abe -tta isättä isittä
Com -ne - isine
Ins -in - isin

Translations & synonyms

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, emä, toinen, vanhemmista, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia, säätävän, konventin, jäsen, alkuunpanija
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, pamaus, limonaati
padre isä, pappi
pa isä
poppa isä
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - isäni isäni isäsi isäsi isänsä isänsä
Par -ta isääni isiäni isääsi isiäsi isäänsä isiänsä / isiään
Gen -n isäni isieni isäsi isiesi isänsä isiensä
Ill mihin isääni isiini isääsi isiisi isäänsä isiinsä
Ine -ssa isässäni isissäni isässäsi isissäsi isässänsä / isässään isissänsä / isissään
Ela -sta isästäni isistäni isästäsi isistäsi isästänsä / isästään isistänsä / isistään
All -lle isälleni isilleni isällesi isillesi isälleen / isällensä isillensä / isilleän
Ade -lla isälläni isilläni isälläsi isilläsi isällänsä / isällään isillänsä / isillään
Abl -lta isältäni isiltäni isältäsi isiltäsi isältänsä / isältään isiltänsä / isiltään
Tra -ksi isäkseni isikseni isäksesi isiksesi isäkseen / isäksensä isikseen / isiksensä
Ess -na isänäni isinäni isänäsi isinäsi isänänsä / isänään isinänsä / isinään
Abe -tta isättäni isittäni isättäsi isittäsi isättänsä / isättään isittänsä / isittään
Com -ne - isineni - isinesi - isineen / isinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - isämme isämme isänne isänne isänsä isänsä
Par -ta isäämme isiämme isäänne isiänne isäänsä isiänsä / isiään
Gen -n isämme isiemme isänne isienne isänsä isiensä
Ill mihin isäämme isiimme isäänne isiinne isäänsä isiinsä
Ine -ssa isässämme isissämme isässänne isissänne isässänsä / isässään isissänsä / isissään
Ela -sta isästämme isistämme isästänne isistänne isästänsä / isästään isistänsä / isistään
All -lle isällemme isillemme isällenne isillenne isälleen / isällensä isillensä / isilleän
Ade -lla isällämme isillämme isällänne isillänne isällänsä / isällään isillänsä / isillään
Abl -lta isältämme isiltämme isältänne isiltänne isältänsä / isältään isiltänsä / isiltään
Tra -ksi isäksemme isiksemme isäksenne isiksenne isäkseen / isäksensä isikseen / isiksensä
Ess -na isänämme isinämme isänänne isinänne isänänsä / isänään isinänsä / isinään
Abe -tta isättämme isittämme isättänne isittänne isättänsä / isättään isittänsä / isittään
Com -ne - isinemme - isinenne - isineen / isinensä

yrittää, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i yritän en yritä
ii yrität et yritä
iii yrittää ei yritä
Plural
i yritämme / yritetään emme yritä / ei yritetä
ii yritätte ette yritä
iii yrittävät eivät yritä

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i yritin en yrittänyt
ii yritit et yrittänyt
iii yritti ei yrittänyt
Plural
i yritimme / yritettiin emme yrittäneet / ei yritetty
ii yrititte ette yrittäneet
iii yrittivät eivät yrittäneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen yrittänyt en ole yrittänyt
ii olet yrittänyt et ole yrittänyt
iii on yrittänyt ei ole yrittänyt
Plural
i olemme yrittäneet emme ole yrittäneet
ii olette yrittäneet ette ole yrittäneet
iii ovat yrittäneet eivät ole yrittäneet

Translations & synonyms

try yrittää, koettaa, maistaa, koetella, kokea, tutkia
attempt yrittää, koettaa
seek etsiä, hakea, pyytää, yrittää, tavoitella, kysyä
endeavor yrittää, pyrkiä, jhk, tavoitella, jtk
make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, yrittää
have a try yrittää
have a go yrittää
essay yrittää, koettaa
have a go at yrittää, yrittää, jtk
have a bash at yrittää, jtk, yrittää

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin yrittänyt en ollut yrittänyt
ii olit yrittänyt et ollut yrittänyt
iii oli yrittänyt ei ollut yrittänyt
Plural
i olimme yrittäneet emme olleet yrittäneet
ii olitte yrittäneet ette olleet yrittäneet
iii olivat yrittäneet eivät olleet yrittäneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i yrittäisin en yrittäisi
ii yrittäisit et yrittäisi
iii yrittäisi ei yrittäisi
Plural
i yrittäisimme emme yrittäisi
ii yrittäisitte ette yrittäisi
iii yrittäisivät eivät yrittäisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i yrittänen en yrittäne
ii yrittänet et yrittäne
iii yrittänee ei yrittäne
Plural
i yrittänemme emme yrittäne
ii yrittänette ette yrittäne
iii yrittänevät eivät yrittäne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin yrittänyt en olisi yrittänyt
ii olisit yrittänyt et olisi yrittänyt
iii olisi yrittänyt ei olisi yrittänyt
Plural
i olisimme yrittäneet emme olisi yrittäneet
ii olisitte yrittäneet ette olisi yrittäneet
iii olisivat yrittäneet eivät olisi yrittäneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen yrittänyt en liene yrittänyt
ii lienet yrittänyt et liene yrittänyt
iii lienee yrittänyt ei liene yrittänyt
Plural
i lienemme yrittäneet emme liene yrittäneet
ii lienette yrittäneet ette liene yrittäneet
iii lienevät yrittäneet eivät liene yrittäneet

Imperative

Singular
i -
ii yritä
iii yrittäköön
Plural
i yrittäkäämme
ii yrittäkää
iii yrittäkööt

Infinitive I

Nom - yrittää
Tra -ksi yrittääksensä / yrittääkseen

Infinitive II

Ine -ssa yrittäessä
Ins -in yrittäen
Ine -ssa yritettäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - yrittäminen
Par -ta yrittämistä

Infinitive III

Ill mihin yrittämään
Ine -ssa yrittämässä
Ela -sta yrittämästä
Ade -lla yrittämällä
Abe -tta yrittämättä
Ins -in yrittämän
Ins -in yritettämän (passive)

Infinitive V

yrittämäisillänsä / yrittämäisillään

Passive

PositiveNegative
Present yritetään ei yritetä
Imperfect yritettiin ei yritetty
Potential yritettäneen ei yritettäne
Conditional yritettäisiin ei yritettäisi
Imperative Present yritettäköön älköön yritettäkö
Imperative Perfect olkoon yritetty älköön olko yritetty

Participle

ActivePassive
1st yrittävä yritettävä
2nd yrittänyt yritetty
3rd yrittämä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use