Word analysis

tuo tuo   Pron Dem Sg Nom
tuoda   V Act Ind Prs Sg3
tuoda   V Act Imprt Sg2
tuoda   V Act Imprt Prs ConNeg Sg2
tuoda   V Act Ind Prs ConNeg

tuo, demonstrative pronoun

up ↑
Examples:
Tämä on saha.This is a saw.
Tämä omena on minun.This apple is mine.
Tuo mies on Sauli Niinistö.That man is Sauli Niinistö.
Onko tuo sinun sänky?Is that your bed?
Se on minun autoni.It is my car.
Se auto on Susannan.The car is Susannan's.
Tuossa huoneessa ei voi olla.One cannot be in that room.
Tässä on leipää ja juustoa.Here is bread and cheese.
Tässä ravintolassa on hyvä ruoka.In this restaurant there is good food.
En kerro hänelle tästä.I won't tell him about this.
Hän meni tuohon taloon.He went into that building.
Miksi puhut tuolla tavalla?Why are you speaking in that way?
Siitä asiasta hän ei tiedä mitään.About that matter he doesn't know anything.
Sillä tavalla ei saa puhua!One must not speak in that way.
Sinä päivänä aurinko paistoi.On that day the sun shone.
Marko meni siihen huoneeseen missä Susannakin oli.Marko went into that room where Susanna was too.
Tunnetko noita miehiä?Do you know those men?
Nämä ruusut maksavat kymmenen euroa.These roses cost ten euros.
Mitä nuo maksavat?What do those cost?
Nekin maksavat kymmenen euroa.They also cost ten euros.
Näiden sänkyjen hinta on viisi sataa eroa.The price of these beds is five hundred euros.
Entä noiden?And of those?
Niinä aikoina asuin kotona.At that time (those times) I was living home.
tällainen / of this kindtuollainen / of that kindsellainen / suchsemmoinen / such
SingularPluralSingularPluralSingularPluralSingularPlural
Nom - tällainen tällaiset tuollainen tuollaiset sellainen / sellanen sellaiset / sellaset semmoinen / semmonen semmoiset / semmoset
Par -ta tällaista tällaisia tuollaista tuollaisia sellaista / sellasta sellaisia / sellasia semmoista / semmosta semmoisia / semmosia
Gen -n tällaisen tällaisien / tällaisten tuollaisen tuollaisien / tuollaisten sellaisen / sellasen sellaisien / sellaisten / sellasten semmoisen / semmosen semmoisien / semmoisten / semmosten
Ill mihin tällaiseen tällaisiin tuollaiseen tuollaisiin sellaiseen / sellaseen sellaisiin / sellasiin semmoiseen / semmoseen semmoisiin / semmosiin
Ine -ssa tällaisessa tällaisissa tuollaisessa tuollaisissa sellaisessa / sellasessa sellaisissa / sellasissa semmoisessa / semmosessa semmoisissa / semmosissa
Ela -sta tällaisesta tällaisista tuollaisesta tuollaisista sellaisesta / sellasesta sellaisista / sellasista semmoisesta / semmosesta semmoisista / semmosista
All -lle tällaiselle tällaisille tuollaiselle tuollaisille sellaiselle / sellaselle sellaisille / sellasille semmoiselle / semmoselle semmoisille / semmosille
Ade -lla tällaisella tällaisilla tuollaisella tuollaisilla sellaisella / sellasella sellaisilla / sellasilla semmoisella / semmosella semmoisilla / semmosilla
Abl -lta tällaiselta tällaisilta tuollaiselta tuollaisilta sellaiselta / sellaselta sellaisilta / sellasilta semmoiselta / semmoselta semmoisilta / semmosilta
Tra -ksi tällaiseksi tällaisiksi tuollaiseksi tuollaisiksi sellaiseksi / sellaseksi sellaisiksi / sellasiksi semmoiseksi / semmoseksi semmoisiksi / semmosiksi
Ess -na tällaisena / tällaisna tällaisina tuollaisena / tuollaisna tuollaisina sellaisena / sellaisna / sellasena sellaisina / sellasina semmoisena / semmoisna / semmosena semmoisina / semmosina
Abe -tta tällaisetta tällaisitta tuollaisetta tuollaisitta sellaisetta / sellasetta sellaisitta / sellasitta semmoisetta / semmosetta semmoisitta / semmositta
Com -ne - tällaisine - tuollaisine - sellaisine / sellasine - semmoisine / semmosine
Ins -in tällaisen tällaisin tuollaisen tuollaisin sellaisen / sellasen sellaisin / sellasin semmoisen / semmosen semmoisin / semmosin
Examples:
Tälläisella autolla ei voi ajaa.One cannot drive in a car like this.
Paljonko tuollainen auto maksaa?How much does that kind of car cost?
Oleko syönyt tällaista ruokaa ennen?Have you eaten this kind of food before?
En ole syönyt sellaista ruokaa.I have not eaten such food.
Sellaisia ihmisiä ei ole paljon.There are not many such people.
Tällaisessa tilanteessa täytyy olla hiljaa.In this kind of situation one must keep silent.
En lue tuollaisia kirjoja.I don't read books of that kind.

tuoda, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i tuon en tuo
ii tuot et tuo
iii tuo ei tuo
Plural
i tuomme / tuodaan emme tuo / ei tuoda
ii tuotte ette tuo
iii tuovat eivat tuo

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i toin en tuonut
ii toit et tuonut
iii toi ei tuonut
Plural
i toimme / tuotiin emme tuoneet / ei tuotu
ii toitte ette tuoneet
iii toivat eivat tuoneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen tuonut en ole tuonut
ii olet tuonut et ole tuonut
iii on tuonut ei ole tuonut
Plural
i olemme tuoneet emme ole tuoneet
ii olette tuoneet ette ole tuoneet
iii ovat tuoneet eivat ole tuoneet

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin tuonut en ollut tuonut
ii olit tuonut et ollut tuonut
iii oli tuonut ei ollut tuonut
Plural
i olimme tuoneet emme olleet tuoneet
ii olitte tuoneet ette olleet tuoneet
iii olivat tuoneet eivat olleet tuoneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i toisin en toisi
ii toisit et toisi
iii toisi ei toisi
Plural
i toisimme emme toisi
ii toisitte ette toisi
iii toisivat eivat toisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i tuonen en tuone
ii tuonet et tuone
iii tuonee ei tuone
Plural
i tuonemme emme tuone
ii tuonette ette tuone
iii tuonevat eivat tuone

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin tuonut en olisi tuonut
ii olisit tuonut et olisi tuonut
iii olisi tuonut ei olisi tuonut
Plural
i olisimme tuoneet emme olisi tuoneet
ii olisitte tuoneet ette olisi tuoneet
iii olisivat tuoneet eivat olisi tuoneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen tuonut en liene tuonut
ii lienet tuonut et liene tuonut
iii lienee tuonut ei liene tuonut
Plural
i lienemme tuoneet emme liene tuoneet
ii lienette tuoneet ette liene tuoneet
iii lienevat tuoneet eivat liene tuoneet

Imperative

Singular
i -
ii tuo
iii tuokoon
Plural
i tuokaamme
ii tuokaa
iii tuokoot

Infinitive I

Nom - tuoda
Tra -ksi tuodaksensa / tuodakseen

Infinitive II

Ine -ssa tuodessa
Ins -in tuoden
Ine -ssa tuotaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - tuominen
Par -ta tuomista

Infinitive III

Ill mihin tuomaan
Ine -ssa tuomassa
Ela -sta tuomasta
Ade -lla tuomalla
Abe -tta tuomatta
Ins -in tuoman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

tuomaisillaan / tuomaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present tuodaan ei tuoda
Imperfect tuotiin ei tuotu
Potential tuotaneen ei tuotane
Conditional tuotaisiin ei tuotaisi
Imperative Present tuotakoon älköön tuotako
Imperative Perfect olkoon tuotu älköön olko tuotu

Participle

ActivePassive
1st tuova tuotava
2nd tuonut tuotu
3rd tuoma -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use