Word analysis

Simplified analysis
tehdä  tehdä, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

tehdä, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i teen en tee
ii teet et tee
iii tekee ei tee
Plural
i teemme / tehdään emme tee / ei tehdä
ii teette ette tee
iii tekevät eivät tee

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i tein en tehnyt
ii teit et tehnyt
iii teki ei tehnyt
Plural
i teimme / tehtiin emme tehneet / ei tehty
ii teitte ette tehneet
iii tekivät eivät tehneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen tehnyt en ole tehnyt
ii olet tehnyt et ole tehnyt
iii on tehnyt ei ole tehnyt
Plural
i olemme tehneet emme ole tehneet
ii olette tehneet ette ole tehneet
iii ovat tehneet eivät ole tehneet

Translations & synonyms

make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
do tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada, aikaan, nähdä
perform suorittaa, tehdä, esittää, täyttää, suoriutua, toimia
conclude tehdä, päättää, solmia, lopettaa, päättyä
carry out suorittaa, toteuttaa, tehdä, täyttää, panna, täytäntöön, panna, toimeen
conduct suorittaa, tehdä, johtaa, hoitaa, opastaa, saattaa
enter into tehdä, tulla, ryhtyä, astua, mennä, ruveta
work työskennellä, toimia, tehdä, työtä, vaikuttaa, tehdä, työstää
render tehdä, antaa, esittää, maksaa, kääntää, rapata
lodge jättää, tehdä, esittää, majoittua, asua, majailla
turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, tehdä
run ajaa, suorittaa, käyttää, juosta, käydä, tehdä
form muodostaa, muodostua, tehdä, perustaa, hahmottua, laatia
carry on jatkaa, harjoittaa, suorittaa, tehdä, käyttäytyä, huonosti, touhottaa
commit tehdä, passittaa, saattaa, jhk, asemaan, asettaa, alttiiksi
fix korjata, kiinnittää, päättää, asentaa, hoitaa, tehdä
throw heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, tehdä
bring in tuottaa, tehdä, langettaa, korjata
send out lähettää, päästää, tehdä, säteillä, uhota, työntää
craft tehdä
lay asettaa, laatia, määrätä, laskea, panna, tehdä
reduce to tehdä, tiivistää, muuttaa, jksk, pakottaa, jhk
tailor räätälöidä, tehdä, suunnitella, yksilöllisesti
perpetrate syyllistyä, tehdä, saada, aikaan
produce tuottaa, valmistaa, aiheuttaa, aikaansaada, synnyttää, tehdä

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin tehnyt en ollut tehnyt
ii olit tehnyt et ollut tehnyt
iii oli tehnyt ei ollut tehnyt
Plural
i olimme tehneet emme olleet tehneet
ii olitte tehneet ette olleet tehneet
iii olivat tehneet eivät olleet tehneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i tekisin en tekisi
ii tekisit et tekisi
iii tekisi ei tekisi
Plural
i tekisimme emme tekisi
ii tekisitte ette tekisi
iii tekisivät eivät tekisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i tehnen en tehne
ii tehnet et tehne
iii tehnee ei tehne
Plural
i tehnemme emme tehne
ii tehnette ette tehne
iii tehnevät eivät tehne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin tehnyt en olisi tehnyt
ii olisit tehnyt et olisi tehnyt
iii olisi tehnyt ei olisi tehnyt
Plural
i olisimme tehneet emme olisi tehneet
ii olisitte tehneet ette olisi tehneet
iii olisivat tehneet eivät olisi tehneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen tehnyt en liene tehnyt
ii lienet tehnyt et liene tehnyt
iii lienee tehnyt ei liene tehnyt
Plural
i lienemme tehneet emme liene tehneet
ii lienette tehneet ette liene tehneet
iii lienevät tehneet eivät liene tehneet

Imperative

Singular
i -
ii tee
iii tehköön
Plural
i tehkäämme
ii tehkää
iii tehkööt

Infinitive I

Nom - tehdä
Tra -ksi tehdäksensä / tehdäkseen

Infinitive II

Ine -ssa tehdessä
Ins -in tehden
Ine -ssa tehtäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - tekeminen
Par -ta tekemistä

Infinitive III

Ill mihin tekemään
Ine -ssa tekemässä
Ela -sta tekemästä
Ade -lla tekemällä
Abe -tta tekemättä
Ins -in tekemän
Ins -in tehtämän (passive)

Infinitive V

tekemäisillänsä / tekemäisillään

Passive

PositiveNegative
Present tehdään ei tehdä
Imperfect tehtiin ei tehty
Potential tehtäneen ei tehtäne
Conditional tehtäisiin ei tehtäisi
Imperative Present tehtäköön älköön tehtäkö
Imperative Perfect olkoon tehty älköön olko tehty

Participle

ActivePassive
1st tekevä tehtävä
2nd tehnyt tehty
3rd tekemä -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use