Word analysis

talojeni talo   N Sg Nom + jeni   N Sg Nom
talo   N Pl Gen PxSg1

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

jeni, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - jeni jenit
Par -ta jeniä jenejä
Gen -n jenin jenien
Ill mihin jeniin jeneihin
Ine -ssa jenissä jeneissä
Ela -sta jenistä jeneistä
All -lle jenille jeneille
Ade -lla jenillä jeneillä
Abl -lta jeniltä jeneiltä
Tra -ksi jeniksi jeneiksi
Ess -na jeninä jeneinä
Abe -tta jenittä jeneittä
Com -ne - jeneine
Ins -in - jenein

Translations & synonyms

yen jeni, kova, hinku, himo
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - jenini jenini jenisi jenisi jeninsä jeninsä
Par -ta jeniäni jenejäni jeniäsi jenejäsi jeniänsä / jeniään jenejänsä / jenejään
Gen -n jenini jenieni jenisi jeniesi jeninsä jeniensä
Ill mihin jeniini jeneihini jeniisi jeneihisi jeniinsä jeneihinsä
Ine -ssa jenissäni jeneissäni jenissäsi jeneissäsi jenissänsä / jenissään jeneissänsä / jeneissään
Ela -sta jenistäni jeneistäni jenistäsi jeneistäsi jenistänsä / jenistään jeneistänsä / jeneistään
All -lle jenilleni jeneilleni jenillesi jeneillesi jenilleen / jenillensä jeneillensä / jeneilleän
Ade -lla jenilläni jeneilläni jenilläsi jeneilläsi jenillänsä / jenillään jeneillänsä / jeneillään
Abl -lta jeniltäni jeneiltäni jeniltäsi jeneiltäsi jeniltänsä / jeniltään jeneiltänsä / jeneiltään
Tra -ksi jenikseni jeneikseni jeniksesi jeneiksesi jenikseen / jeniksensä jeneikseen / jeneiksensä
Ess -na jeninäni jeneinäni jeninäsi jeneinäsi jeninänsä / jeninään jeneinänsä / jeneinään
Abe -tta jenittäni jeneittäni jenittäsi jeneittäsi jenittänsä / jenittään jeneittänsä / jeneittään
Com -ne - jeneineni - jeneinesi - jeneineen / jeneinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - jenimme jenimme jeninne jeninne jeninsä jeninsä
Par -ta jeniämme jenejämme jeniänne jenejänne jeniänsä / jeniään jenejänsä / jenejään
Gen -n jenimme jeniemme jeninne jenienne jeninsä jeniensä
Ill mihin jeniimme jeneihimme jeniinne jeneihinne jeniinsä jeneihinsä
Ine -ssa jenissämme jeneissämme jenissänne jeneissänne jenissänsä / jenissään jeneissänsä / jeneissään
Ela -sta jenistämme jeneistämme jenistänne jeneistänne jenistänsä / jenistään jeneistänsä / jeneistään
All -lle jenillemme jeneillemme jenillenne jeneillenne jenilleen / jenillensä jeneillensä / jeneilleän
Ade -lla jenillämme jeneillämme jenillänne jeneillänne jenillänsä / jenillään jeneillänsä / jeneillään
Abl -lta jeniltämme jeneiltämme jeniltänne jeneiltänne jeniltänsä / jeniltään jeneiltänsä / jeneiltään
Tra -ksi jeniksemme jeneiksemme jeniksenne jeneiksenne jenikseen / jeniksensä jeneikseen / jeneiksensä
Ess -na jeninämme jeneinämme jeninänne jeneinänne jeninänsä / jeninään jeneinänsä / jeneinään
Abe -tta jenittämme jeneittämme jenittänne jeneittänne jenittänsä / jenittään jeneittänsä / jeneittään
Com -ne - jeneinemme - jeneinenne - jeneineen / jeneinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use