Word analysis

taloiltaan talo   N Sg Nom + ilta   N Sg Ill
talo   N Pl Abl PxSg3
talo   N Pl Abl PxPl3

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

ilta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ilta illat
Par -ta iltaa iltoja
Gen -n illan iltojen
Ill mihin iltaan iltoihin
Ine -ssa illassa illoissa
Ela -sta illasta illoista
All -lle illalle illoille
Ade -lla illalla illoilla
Abl -lta illalta illoilta
Tra -ksi illaksi illoiksi
Ess -na iltana iltoina
Abe -tta illatta illoitta
Com -ne - iltoine
Ins -in - illoin

Translations & synonyms

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltani iltani iltasi iltasi iltansa iltansa
Par -ta iltaani iltojani iltaasi iltojasi iltaansa iltojansa / iltojaan
Gen -n iltani iltojeni iltasi iltojesi iltansa iltojensa
Ill mihin iltaani iltoihini iltaasi iltoihisi iltaansa iltoihinsa
Ine -ssa illassani illoissani illassasi illoissasi illassansa / illassaan illoissansa / illoissaan
Ela -sta illastani illoistani illastasi illoistasi illastansa / illastaan illoistansa / illoistaan
All -lle illalleni illoilleni illallesi illoillesi illalleen / illallensa illoillensa / illoillean
Ade -lla illallani illoillani illallasi illoillasi illallansa / illallaan illoillansa / illoillaan
Abl -lta illaltani illoiltani illaltasi illoiltasi illaltansa / illaltaan illoiltansa / illoiltaan
Tra -ksi illakseni illoikseni illaksesi illoiksesi illakseen / illaksensa illoikseen / illoiksensa
Ess -na iltanani iltoinani iltanasi iltoinasi iltanansa / iltanaan iltoinansa / iltoinaan
Abe -tta illattani illoittani illattasi illoittasi illattansa / illattaan illoittansa / illoittaan
Com -ne - iltoineni - iltoinesi - iltoineen / iltoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltamme iltamme iltanne iltanne iltansa iltansa
Par -ta iltaamme iltojamme iltaanne iltojanne iltaansa iltojansa / iltojaan
Gen -n iltamme iltojemme iltanne iltojenne iltansa iltojensa
Ill mihin iltaamme iltoihimme iltaanne iltoihinne iltaansa iltoihinsa
Ine -ssa illassamme illoissamme illassanne illoissanne illassansa / illassaan illoissansa / illoissaan
Ela -sta illastamme illoistamme illastanne illoistanne illastansa / illastaan illoistansa / illoistaan
All -lle illallemme illoillemme illallenne illoillenne illalleen / illallensa illoillensa / illoillean
Ade -lla illallamme illoillamme illallanne illoillanne illallansa / illallaan illoillansa / illoillaan
Abl -lta illaltamme illoiltamme illaltanne illoiltanne illaltansa / illaltaan illoiltansa / illoiltaan
Tra -ksi illaksemme illoiksemme illaksenne illoiksenne illakseen / illaksensa illoikseen / illoiksensa
Ess -na iltanamme iltoinamme iltananne iltoinanne iltanansa / iltanaan iltoinansa / iltoinaan
Abe -tta illattamme illoittamme illattanne illoittanne illattansa / illattaan illoittansa / illoittaan
Com -ne - iltoinemme - iltoinenne - iltoineen / iltoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use