Word analysis

Simplified analysis
suorittaa  suorittaa, Verb, Present 3rd person singular
suorittaa  suorittaa, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

suorittaa, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i suoritan en suorita
ii suoritat et suorita
iii suorittaa ei suorita
Plural
i suoritamme / suoritetaan emme suorita / ei suoriteta
ii suoritatte ette suorita
iii suorittavat eivat suorita

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i suoritin en suorittanut
ii suoritit et suorittanut
iii suoritti ei suorittanut
Plural
i suoritimme / suoritettiin emme suorittaneet / ei suoritettu
ii suorititte ette suorittaneet
iii suorittivat eivat suorittaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen suorittanut en ole suorittanut
ii olet suorittanut et ole suorittanut
iii on suorittanut ei ole suorittanut
Plural
i olemme suorittaneet emme ole suorittaneet
ii olette suorittaneet ette ole suorittaneet
iii ovat suorittaneet eivat ole suorittaneet

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin suorittanut en ollut suorittanut
ii olit suorittanut et ollut suorittanut
iii oli suorittanut ei ollut suorittanut
Plural
i olimme suorittaneet emme olleet suorittaneet
ii olitte suorittaneet ette olleet suorittaneet
iii olivat suorittaneet eivat olleet suorittaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i suorittaisin en suorittaisi
ii suorittaisit et suorittaisi
iii suorittaisi ei suorittaisi
Plural
i suorittaisimme emme suorittaisi
ii suorittaisitte ette suorittaisi
iii suorittaisivat eivat suorittaisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i suorittanen en suorittane
ii suorittanet et suorittane
iii suorittanee ei suorittane
Plural
i suorittanemme emme suorittane
ii suorittanette ette suorittane
iii suorittanevat eivat suorittane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin suorittanut en olisi suorittanut
ii olisit suorittanut et olisi suorittanut
iii olisi suorittanut ei olisi suorittanut
Plural
i olisimme suorittaneet emme olisi suorittaneet
ii olisitte suorittaneet ette olisi suorittaneet
iii olisivat suorittaneet eivat olisi suorittaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen suorittanut en liene suorittanut
ii lienet suorittanut et liene suorittanut
iii lienee suorittanut ei liene suorittanut
Plural
i lienemme suorittaneet emme liene suorittaneet
ii lienette suorittaneet ette liene suorittaneet
iii lienevat suorittaneet eivat liene suorittaneet

Imperative

Singular
i -
ii suorita
iii suorittakoon
Plural
i suorittakaamme
ii suorittakaa
iii suorittakoot

Infinitive I

Nom - suorittaa
Tra -ksi suorittaaksensa / suorittaakseen

Infinitive II

Ine -ssa suorittaessa
Ins -in suorittaen
Ine -ssa suoritettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - suorittaminen
Par -ta suorittamista

Infinitive III

Ill mihin suorittamaan
Ine -ssa suorittamassa
Ela -sta suorittamasta
Ade -lla suorittamalla
Abe -tta suorittamatta
Ins -in suorittaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

suorittamaisillaan / suorittamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present suoritetaan ei suoriteta
Imperfect suoritettiin ei suoritettu
Potential suoritettaneen ei suoritettane
Conditional suoritettaisiin ei suoritettaisi
Imperative Present suoritettakoon älköön suoritettako
Imperative Perfect olkoon suoritettu älköön olko suoritettu

Participle

ActivePassive
1st suorittava suoritettava
2nd suorittanut suoritettu
3rd suorittama -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use