Word analysis

suku suku   N Sg Nom

suku, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - suku suvut
Par -ta sukua sukuja
Gen -n suvun sukujen
Ill mihin sukuun sukuihin
Ine -ssa suvussa suvuissa
Ela -sta suvusta suvuista
All -lle suvulle suvuille
Ade -lla suvulla suvuilla
Abl -lta suvulta suvuilta
Tra -ksi suvuksi suvuiksi
Ess -na sukuna sukuina
Abe -tta suvutta suvuitta
Com -ne - sukuine
Ins -in - suvuin
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sukuni sukuni sukusi sukusi sukunsa sukunsa
Par -ta sukuani sukujani sukuasi sukujasi sukuansa / sukuaan sukujansa / sukujaan
Gen -n sukuni sukujeni sukusi sukujesi sukunsa sukujensa
Ill mihin sukuuni sukuihini sukuusi sukuihisi sukuunsa sukuihinsa
Ine -ssa suvussani suvuissani suvussasi suvuissasi suvussansa / suvussaan suvuissansa / suvuissaan
Ela -sta suvustani suvuistani suvustasi suvuistasi suvustansa / suvustaan suvuistansa / suvuistaan
All -lle suvulleni suvuilleni suvullesi suvuillesi suvulleen / suvullensa suvuillensa / suvuillean
Ade -lla suvullani suvuillani suvullasi suvuillasi suvullansa / suvullaan suvuillansa / suvuillaan
Abl -lta suvultani suvuiltani suvultasi suvuiltasi suvultansa / suvultaan suvuiltansa / suvuiltaan
Tra -ksi suvukseni suvuikseni suvuksesi suvuiksesi suvukseen / suvuksensa suvuikseen / suvuiksensa
Ess -na sukunani sukuinani sukunasi sukuinasi sukunansa / sukunaan sukuinansa / sukuinaan
Abe -tta suvuttani suvuittani suvuttasi suvuittasi suvuttansa / suvuttaan suvuittansa / suvuittaan
Com -ne - sukuineni - sukuinesi - sukuineen / sukuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sukumme sukumme sukunne sukunne sukunsa sukunsa
Par -ta sukuamme sukujamme sukuanne sukujanne sukuansa / sukuaan sukujansa / sukujaan
Gen -n sukumme sukujemme sukunne sukujenne sukunsa sukujensa
Ill mihin sukuumme sukuihimme sukuunne sukuihinne sukuunsa sukuihinsa
Ine -ssa suvussamme suvuissamme suvussanne suvuissanne suvussansa / suvussaan suvuissansa / suvuissaan
Ela -sta suvustamme suvuistamme suvustanne suvuistanne suvustansa / suvustaan suvuistansa / suvuistaan
All -lle suvullemme suvuillemme suvullenne suvuillenne suvulleen / suvullensa suvuillensa / suvuillean
Ade -lla suvullamme suvuillamme suvullanne suvuillanne suvullansa / suvullaan suvuillansa / suvuillaan
Abl -lta suvultamme suvuiltamme suvultanne suvuiltanne suvultansa / suvultaan suvuiltansa / suvuiltaan
Tra -ksi suvuksemme suvuiksemme suvuksenne suvuiksenne suvukseen / suvuksensa suvuikseen / suvuiksensa
Ess -na sukunamme sukuinamme sukunanne sukuinanne sukunansa / sukunaan sukuinansa / sukuinaan
Abe -tta suvuttamme suvuittamme suvuttanne suvuittanne suvuttansa / suvuttaan suvuittansa / suvuittaan
Com -ne - sukuinemme - sukuinenne - sukuineen / sukuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use