Word analysis

Simplified analysis
saada  saada, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

saada, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i saan en saa
ii saat et saa
iii saa ei saa
Plural
i saamme / saadaan emme saa / ei saada
ii saatte ette saa
iii saavat eivat saa

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i sain en saanut
ii sait et saanut
iii sai ei saanut
Plural
i saimme / saatiin emme saaneet / ei saatu
ii saitte ette saaneet
iii saivat eivat saaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen saanut en ole saanut
ii olet saanut et ole saanut
iii on saanut ei ole saanut
Plural
i olemme saaneet emme ole saaneet
ii olette saaneet ette ole saaneet
iii ovat saaneet eivat ole saaneet

Translations & synonyms

get saada, päästä, hankkia, tulla, hakea, joutua
obtain saada, saavuttaa, vallita, päästä, jhk, onnistua, saamaan, olla, voimassa
receive saada, vastaanottaa, ottaa, vastaan, ottaa, kokea, kuulla
have olla, saada, hankkia, nauttia, syödä, juoda
gain saada, saavuttaa, hankkia, päästä, voittaa, ansaita
make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
bring tuoda, nostaa, saada, aiheuttaa, tuottaa, koitua
find löytää, etsiä, hankkia, todeta, saada, havaita
derive johtaa, saada, johtua, olla, peräisin, jstk, polveutua
reap saada, niittää, korjata, saada, osakseen
catch syttyä, pyytää, saada, ottaa, kiinni, kiinnittää, tarttua
secure turvata, varmistaa, taata, suojata, saada, hankkia
draw piirtää, vetää, laatia, saada, nostaa, ammentaa
win voittaa, saada, ansaita, saavuttaa, auttaa, voittaa, omakseen
induce aiheuttaa, indusoida, saada, saada, aikaan, suostutella, taivuttaa
elicit saada, tuoda, esiin, houkutella, saada, esiin
realize ymmärtää, toteuttaa, realisoida, tajuta, käsittää, saada
develop kehittää, rakentaa, kehitellä, laajentaa, hyödyntää, saada
prompt kuiskata, kannustaa, saada, saada, aikaan, yllyttää, panna
gather kerätä, koota, kokoontua, kerääntyä, saada, päätellä
turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, saada
suffer kärsiä, saada, sietää, saada, kärsiä, jtk, saada, kokea, jtk
pick up poimia, nostaa, kerätä, napata, saada, noukkia
procure hankkia, saada, toimia, parittajana, välittää, prostituoituja
contract supistua, sopia, kutistua, supistaa, kutistaa, saada
poll saada, saada, jkn, äänet, rekisteröidä, jnk, äänet, suorittaa, äänestys, jssk, nupouttaa, latvoa
be allowed to do olla, lupa, tehdä, saada
determine määrittää, määrätä, päättää, ratkaista, ottaa, selville, saada
litter roskata, poikia, sotkea, saattaa, epäjärjestykseen, saada
bag pussittaa, säkittää, panna, pussiin, olla, pussillaan, roikkua, saada
notch up merkitä, tililleen, saada, kontolleen, saada
snare napata, pyydystää, ansoilla, saada, ansaan, houkutella, ansaan, saada
enlist in a cause liittyä, kannattajaksi, tulla, mukaan, saada, saada, jku, avukseen
rack up kerätä, saada
send lähettää, passittaa, tehdä, jksk, lähettää, sana, panna, saada
set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, saada
net tuottaa, pyydystää, verkolla, pyydystää, haavilla, saada, verkkoonsa, saada, ansaan, saada
can voida, saada, osata
may saattaa, voida, saada, olla, lupa, toivon, että, -koon

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin saanut en ollut saanut
ii olit saanut et ollut saanut
iii oli saanut ei ollut saanut
Plural
i olimme saaneet emme olleet saaneet
ii olitte saaneet ette olleet saaneet
iii olivat saaneet eivat olleet saaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i saisin en saisi
ii saisit et saisi
iii saisi ei saisi
Plural
i saisimme emme saisi
ii saisitte ette saisi
iii saisivat eivat saisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i saanen en saane
ii saanet et saane
iii saanee ei saane
Plural
i saanemme emme saane
ii saanette ette saane
iii saanevat eivat saane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin saanut en olisi saanut
ii olisit saanut et olisi saanut
iii olisi saanut ei olisi saanut
Plural
i olisimme saaneet emme olisi saaneet
ii olisitte saaneet ette olisi saaneet
iii olisivat saaneet eivat olisi saaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen saanut en liene saanut
ii lienet saanut et liene saanut
iii lienee saanut ei liene saanut
Plural
i lienemme saaneet emme liene saaneet
ii lienette saaneet ette liene saaneet
iii lienevat saaneet eivat liene saaneet

Imperative

Singular
i -
ii saa
iii saakoon
Plural
i saakaamme
ii saakaa
iii saakoot

Infinitive I

Nom - saada
Tra -ksi saadaksensa / saadakseen

Infinitive II

Ine -ssa saadessa
Ins -in saaden
Ine -ssa saataessa (passive)

Infinitive IV

Nom - saaminen
Par -ta saamista

Infinitive III

Ill mihin saamaan
Ine -ssa saamassa
Ela -sta saamasta
Ade -lla saamalla
Abe -tta saamatta
Ins -in saaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

saamaisillaan / saamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present saadaan ei saada
Imperfect saatiin ei saatu
Potential saataneen ei saatane
Conditional saataisiin ei saataisi
Imperative Present saatakoon älköön saatako
Imperative Perfect olkoon saatu älköön olko saatu

Participle

ActivePassive
1st saava saatava
2nd saanut saatu
3rd saama -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use