Word analysis

Simplified analysis
olla  olla, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

olla, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i olen en ole
ii olet et ole
iii on ei ole
Plural
i olemme / ollaan emme ole / ei olla
ii olette ette ole
iii ovat eivat ole

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i olin en ollut
ii olit et ollut
iii oli ei ollut
Plural
i olimme / oltiin emme olleet / ei oltu
ii olitte ette olleet
iii olivat eivat olleet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen ollut en ole ollut
ii olet ollut et ole ollut
iii on ollut ei ole ollut
Plural
i olemme olleet emme ole olleet
ii olette olleet ette ole olleet
iii ovat olleet eivat ole olleet

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin ollut en ollut ollut
ii olit ollut et ollut ollut
iii oli ollut ei ollut ollut
Plural
i olimme olleet emme olleet olleet
ii olitte olleet ette olleet olleet
iii olivat olleet eivat olleet olleet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i olisin en olisi
ii olisit et olisi
iii olisi ei olisi
Plural
i olisimme emme olisi
ii olisitte ette olisi
iii olisivat eivat olisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i ollen / lienen en olle / liene /
lie
ii ollet / lienet et olle / liene /
lie
iii ollee / lienee /
lie
ei olle / liene /
lie
Plural
i ollemme / lienemme emme olle / liene /
lie
ii ollette / lienette ette olle / liene /
lie
iii ollevat / lienevät eivat olle / liene /
lie

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin ollut en olisi ollut
ii olisit ollut et olisi ollut
iii olisi ollut ei olisi ollut
Plural
i olisimme olleet emme olisi olleet
ii olisitte olleet ette olisi olleet
iii olisivat olleet eivat olisi olleet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen ollut en liene ollut
ii lienet ollut et liene ollut
iii lienee ollut ei liene ollut
Plural
i lienemme olleet emme liene olleet
ii lienette olleet ette liene olleet
iii lienevat olleet eivat liene olleet

Imperative

Singular
i -
ii ole
iii olkoon
Plural
i olkaamme
ii olkaa
iii olkoot

Infinitive I

Nom - olla
Tra -ksi ollaksensa / ollakseen

Infinitive II

Ine -ssa ollessa
Ins -in ollen
Ine -ssa oltaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - oleminen
Par -ta olemista

Infinitive III

Ill mihin olemaan
Ine -ssa olemassa
Ela -sta olemasta
Ade -lla olemalla
Abe -tta olematta
Ins -in oleman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

olemaisillaan

Passive

PositiveNegative
Present ollaan ei olla
Imperfect oltiin ei oltu
Potential oltaneen ei oltane
Conditional oltaisiin ei oltaisi
Imperative Present oltakoon älköön oltako
Imperative Perfect olkoon oltu älköön olko oltu

Participle

ActivePassive
1st oleva oltava
2nd ollut oltu
3rd olema -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use