Word analysis

Simplified analysis
maistaa  maistaa, Verb, Present 3rd person singular
maistaa  maistaa, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

maistaa, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i maistan en maista
ii maistat et maista
iii maistaa ei maista
Plural
i maistamme / maistetaan emme maista / ei maisteta
ii maistatte ette maista
iii maistavat eivat maista

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i maistoin en maistanut
ii maistoit et maistanut
iii maistoi ei maistanut
Plural
i maistoimme / maistettiin emme maistaneet / ei maistettu
ii maistoitte ette maistaneet
iii maistoivat eivat maistaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen maistanut en ole maistanut
ii olet maistanut et ole maistanut
iii on maistanut ei ole maistanut
Plural
i olemme maistaneet emme ole maistaneet
ii olette maistaneet ette ole maistaneet
iii ovat maistaneet eivat ole maistaneet

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin maistanut en ollut maistanut
ii olit maistanut et ollut maistanut
iii oli maistanut ei ollut maistanut
Plural
i olimme maistaneet emme olleet maistaneet
ii olitte maistaneet ette olleet maistaneet
iii olivat maistaneet eivat olleet maistaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i maistaisin en maistaisi
ii maistaisit et maistaisi
iii maistaisi ei maistaisi
Plural
i maistaisimme emme maistaisi
ii maistaisitte ette maistaisi
iii maistaisivat eivat maistaisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i maistanen en maistane
ii maistanet et maistane
iii maistanee ei maistane
Plural
i maistanemme emme maistane
ii maistanette ette maistane
iii maistanevat eivat maistane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin maistanut en olisi maistanut
ii olisit maistanut et olisi maistanut
iii olisi maistanut ei olisi maistanut
Plural
i olisimme maistaneet emme olisi maistaneet
ii olisitte maistaneet ette olisi maistaneet
iii olisivat maistaneet eivat olisi maistaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen maistanut en liene maistanut
ii lienet maistanut et liene maistanut
iii lienee maistanut ei liene maistanut
Plural
i lienemme maistaneet emme liene maistaneet
ii lienette maistaneet ette liene maistaneet
iii lienevat maistaneet eivat liene maistaneet

Imperative

Singular
i -
ii maista
iii maistakoon
Plural
i maistakaamme
ii maistakaa
iii maistakoot

Infinitive I

Nom - maistaa
Tra -ksi maistaaksensa / maistaakseen

Infinitive II

Ine -ssa maistaessa
Ins -in maistaen
Ine -ssa maistettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - maistaminen
Par -ta maistamista

Infinitive III

Ill mihin maistamaan
Ine -ssa maistamassa
Ela -sta maistamasta
Ade -lla maistamalla
Abe -tta maistamatta
Ins -in maistaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

maistamaisillaan / maistamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present maistetaan ei maisteta
Imperfect maistettiin ei maistettu
Potential maistettaneen ei maistettane
Conditional maistettaisiin ei maistettaisi
Imperative Present maistettakoon älköön maistettako
Imperative Perfect olkoon maistettu älköön olko maistettu

Participle

ActivePassive
1st maistava maistettava
2nd maistanut maistettu
3rd maistama -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|Terms of use